Διατροφή Καναρίνι δεν τρώει σπόρους βρώμης

Δεν ήταν ούτε είναι...Απλά δεν βρίσκω τον λόγο για να μην υπάρχει κάτι "σπέσιαλ" Αφού 2 μέρες τη βδομάδα θα τραφεί αποκλειστικά με σπόρους. Πίστευα πως δεν υπάρχει πρόβλημα... Είναι λάθος; 👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν ήταν ούτε είναι...Απλά δεν βρίσκω τον λόγο για να μην υπάρχει κάτι "σπέσιαλ" Αφού 2 μέρες τη βδομάδα θα τραφεί αποκλειστικά με σπόρους. Πίστευα πως δεν υπάρχει πρόβλημα... Είναι λάθος; 👎
Εάν το μικρακι δεν τρώει καθόλου σπόρους και τρέφεται μόνο με τα επιπλέον που του βάζεις, όπως αναφέρεις παραπάνω, τότε μάλλον είναι πρόβλημα. Βασική τροφή του πρέπει να είναι οι σπόροι.
 
Μα αυτό είπα στα προηγούμενα ποστ 2 μέρες την εβδομάδα τρέφεται αποκλειστικά με σπόρους... Ενώ τις υπόλοιπες τρέφεται και με φρούτα λαχανικά αυγό και αυγοτροφη σε συνδυασμό με τους σπόρους απλά απορρίπτει αυτούς της βρώμης
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Που είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω.
Δυό πιθανότητες υπάρχουν. Η δεν θέλει να φάει βρώμη, ή η βρώμη που του προσφέρεις είναι προβληματική. Αν μεν είναι το πρώτο, δεν μας πειράζει καθόλου. Οταν θα αισθανθεί την ανάγκη θα την φάει. Αν είναι το δεύτερο, υπάρχει θέμα. Για να το διαπιστώσεις, χρειάζεται ένας έλεγχος βλαστήματος.Αν ο σπόρος είναι ακατάλληλος ψάχνεις για κάτι καλύτερο.
 
Είναι "προβλημα" μονο γιατι μας το παρουσιασες εσυ ως προβλημα :) (την μη κατανάλωση βρωμης)

Εμένα πχ το μείγμα μου δεν περιέχει βρώμη.

Από κει και περα είναι πολύ απλά τα πραγματα, αν είχα να επιλέξω μεταξύ ενός πιάτου μπάμιες και μιας μερίδας κοντοσουβλι θα επέλεγα το δεύτερο.Αν μπορούσα να το εχω 7 μέρες την εβδομάδα ακόμα καλύτερα.Αν το είχα 5 θα ξενέρωνα τις άλλες 2 που θα είχα μπάμιες.

Κάτι τέτοιο συμβαίνει με τον μικρό σου φίλο!
 
Απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως είναι απαραίτητη για τη διατροφή τους...Αλλά αφού έχουν έτσι τα πράγματα κανένα πρόβλημα. Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις απαντήσεις σας :D
 
Back
Top