Ασθένειες Κάποια από τα καναρίνια μου, έχουν μαδήσει στο κεφάλι

elenakiparos

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
Πάρος
Καλησπέρα σας χθες ανέφερα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με κάποια από τα καναρίνια μου, έχουν μαδησει στο κεφάλι και στον λαιμό και δεν κελαηδούν όπως πριν συν ότι είναι φουσκωμένα!! Μπορείτε να μου πείτε τι αρρώστια είναι αυτή και τι πρέπει να κάνω?? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων😊😊
 

Συνημμένα

  • IMG_20220824_190535.webp
    IMG_20220824_190535.webp
    73,2 KB · Προβολές: 45
@Niva99 με μια γρήγορη ματιά στην λίστα δεν έχει κάποια καταχώρηση για Πάρο που αν αντιλαμβάνομαι σωστά βρίσκεται η @elenakiparos . Ίσως θα βοηθούσε μια περιγραφή λεπτομερειών όπως
διατροφή
ηλικία
αν είναι σε πτεροροια
αν είναι μαζί με άλλα συνομίληκα και ομοφυλα του σε περιορισμένο χώρο και υπάρχουν τσακωμοι
Αν είναι με τους γονείς του και το/τα μαδανε
Με αυτά τα στοιχεία κάποιος έμπειρος εδώ ίσως μπορέσει να κατευθύνει κάπως. Αν υπάρχει πρόσβαση σε κάποιο σύλλογο στις Κυκλάδες θα μπορούσε να βοηθήσει .Πτηνιατρος πάντα η πρώτη επιλογή
 
@φιλομαθης Ουπς, μου διέφυγε.
@elenakiparos Αν θες τραβά μια πιο καθαρή και φωτεινή φωτογραφία από τα καναρινάκια σου για να σου πουν οι εμπειρότεροι την γνώμη τους. Η άλλη λύση είναι να επικοινωνήσεις με κάποιο κτηνιατρείο και να αναφέρεις το πρόβλημά σου. Κατα προτίμηση την Χριστίνα Δουκάκη. Είναι η καλύτερη, κατά την γνώμη μου.

https://community.petbirds.gr/threads/Χριστίνα-Δουκάκη-Κτηνιατρικό-Κέντρο-Πειραιά.29876/
 
Έχουν πτεροροια τα καναρινια; Πόσο χρονών είναι; Τσακώνονται καθόλου; Τί τροφή δίνεις; Χύμα ή συσκευασμένη; Γενικά με τι τρέφονται τα καναρινια σου εκτός από την κανονική τροφή τους; Το κλουβί το αλλάζεις οπωσδήποτε. Στέλνεις μια φώτο κοιλιά, στήθος κουτσουλιές;
 
@CHRISV μερικα μυνηματα παραπανω θα προσεξες διαβαζοντας οτι δεν εχουν απαντηθει προς το παρον τα ιδια σημερινα ερωτηματα :-)
Επισης σιγουρα θα ηταν καλυτερο ενα αλλο νεο και πιο μεγαλο κλουβι αλλα δεν ξερουμε την καθημερινοτητα του αλλου , τον χωρο του και τα οικονομικα του για να ειμαστε μερικες φορες απολυτοι..αλλαξε αυτο παρε το αλλο οπωσδηποτε κλπ. εκτος αν μπορουσαμε να τον χαρισουμε/χορηγησουμε οι ιδιοι τον οποιο εξοπλισμο. Η σκεψη και η προταση η καθοδηγηση ειναι αλλο απο την χρηση προστακτικης. προσωπικη μου εκτιμηση και θεση εκφραζω εννοειται
 
@φιλομαθης έχεις δίκιο. Η χρήση της προστακτικης δεν έχει θέση όταν παραθέτεις μια συμβουλή. Όμως καμμιά φορά η προστακτικη χρησιμοποιείται για να δώσει έμφαση στην αίσθηση του επείγοντος κ στην ανάγκη να ληφθούν άμεσα μέτρα για να αποφευχθεί μια χειρότερη κατάσταση. Κ προσωπικά έτσι το εξέλαβα από το ποστ του @CHRISV . Κ ένα σκουριασμένο κλουβί ειδικά στα σημεία που έχει πρόσβαση το καναρινακι πρέπει να αλλαχθεί όπως ένα άρρωστο καναρινάκι πρέπει να πάει σε πτηνιατρο, χωρίς να υπάρχει διακριτική ευχέρεια από το φροντιστή να μην το κάνει γιατί υπάρχει κόστος.
@elenakiparos ανέβασε καλύτερες φωτογραφίες. Είναι λυπηρό που δεν υπάρχει πτηνιατρος κ το Διαγνωστικό της Κομοτηνής είναι μια κάποια λύση που σου είπε κ η @ΜΑΡΙΑαα. Μπορείς κ να επικοινωνήσεις με την Δουκάκη να σου πει την γνώμη της αλλά να έχεις υπόψη σου ότι μπορεί να υπάρξει το ενδεχόμενο να χρειαστεί να ταξιδέψεις Πειραιά.
 
@φιλομαθης νομίζω ότι η προστακτική είχε σκοπό κυρίως να ταρακουνήσει τον ιδιοκτήτη του ότι κάνει ένα σοβαρό λάθος. Τίποτα περισσότερο. Επιπλέον όποιος αποκτάει ένα καναρίνι, ένα ζώο συντροφιάς γενικά πρέπει να εφαρμόζει τα τυπικά που απαιτούνται για την υγεία του . Ακόμα και το μπάνιο είναι θέμα υγείας για τα πουλιά όχι καλλωπισμού. Αν κάποιος δεν μπορεί να αλλάξει ένα κλουβί, τότε πιθανότατα δεν έχει και για γιατρό να χρειαστεί κάτι. Και θα χρειαστεί δεδομένων των συνθηκών αυτών. Ως εκ τούτου η αγορά ενός νέου κλουβιού ίσως να είναι και η πιο οικονομική λύση γιατί μετά θα έχουμε θεραπείες (μάλλον δεν θα τη γλιτώσει ούτως ή άλλως νομίζω). Αν δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε τα φιλαράκια μας σε αυτούς τους τομείς θα πρέπει να τα δώσουμε σε κάποιον που μπορεί . Επειδή τα αγαπάμε περισσότερο από τον εαυτό μας ώστε να μην βάζουμε την ευχαρίστησή μας πάνω από την υγεία τους. Πιστεύω επίσης ότι τα κλουβιά επιδιορθώνονται με ένα οικολογικό σπρέι και καλό στέγνωμα (αν και τα σπρέι στεγνώνουν πολύ γρήγορα). Αν γνωρίζετε ότι η βαφή κλουβιού είναι επικίνδυνη ενημερώστε μας μην κάνουμε και εμείς κάνα λάθος στο μέλλον.
 
Back
Top