Φροντίδα Κάποιο αρπακτικό πτηνό σκότωσε το καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ φίλε μου. Πιστέυεις να μην ψάξω από τώρα. Να περιμένω να βρω μετά το καλοκαίρι;
Τώρα όλα τα υγιή πουλιά έχουν μπει σε αναπαραγωγή και δεν είναι και σχετικά μικρά σε ηλικία. Η πιο κατάλληλη περίοδος να αγοράσεις καναρινάκι (από εκτροφέα καλύτερα) είναι Οκτώβρη-Νοέμβρη που έχουν τελειώσει πτερόροια, έχουν πάρει το τελικό τους χρώμα, έχουν "χτίσει" τη φωνή τους από τα ακούσματα που είχαν και είναι μικρά σε ηλικία (μηνών). Τι καλύτερο; :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Σκεφτόμουνα μήπως μπορούσα να βρω από ιδιώτη που να του έχει μείνει κάποιο που δεν το βάζει για ζευγάρωμα.
 
Πριν πάρεις καναρίνι εφοδιασμού με πληροφορίες και με ότι είναι απαραίτητο για την σωστή συμβίωση του.. Τι καναρινακι θες όμως σαν αυτό που έχασες;
 
Ευχαριστώ φίλε μου. Πιστέυεις να μην ψάξω από τώρα. Να περιμένω να βρω μετά το καλοκαίρι;

Το Φθινόπωρο είναι η καλύτερη περίοδος για τους λόγους που προανέφερε η Αλίκη. Ο μόνος λόγος που θα σου πρότεινα να πάρεις πουλάκι πιο νωρίς, είναι για να μπορέσει να προσαρμοστεί σταδιακά σε συνθήκες εξωτερικού περιβάλλοντος, εφόσον το προορίζεις για εξωτερικό χώρο.
 
Ναί θα ήθελα ένα με σκουφάκι σαν αυτό που έχασα φίλε μου. Έχεις τίποτα κατά νου; :)
 
Ναί θα ήθελα ένα με σκουφάκι σαν αυτό που έχασα φίλε μου. Έχεις τίποτα κατά νου; :)


Στο φόρουμ υπάρχει ενότητα όπου μπορείς να βάλεις αγγελία

Αγορά, Χαρίζω, Ανταλλάσσω Πουλιά - Εξοπλισμό

Δεν ζητάς άλλωστε τίποτα σπάνιο, ένα κοινό καναρίνι με σκουφί. Όλο και κάποιος θα βρεθεί.
 
αυτά τα θυληκα θα τα ζευγάρωσω τώρα τον Μάρτιο.. Αν θες μπορώ ν σου χαρίσω ένα ζευγάρι Αν περιμένεις και δεν βιάζεσαι..

[X]
[X]
 
στον πειραια οπου διαμενω συνεβει κατι παρομοιο εβγαλα το καναρινι για 15 λεπτα εξω γιατι σφουγκαριζα μολις στεγνωσε και ηταν κομπλε βγενω εξω και βλεπω ενα γερακι να το εχει πιασει απο το λαιμο και να προσπαθει να το τραβηξει μεσα απο τα καγκελα το εδιωξα αλλα ηταν αργα..
 
Γεράκι τελικά έ?Τί να πώ; Και εμένα μάλλον αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος. Κρίμα πραγματικά.Λυπάμαι φίλε μου Αντώνη.
Παναγιώτη πραγματικά σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. 🙂Πάρα πολύ ωραία τα πουλιά που δείχνεις.Απλά καναρίνια είναι ή κάποια ράτσα συγκεκριμένη; Τα σκουφάκια τους τέλεια και τα χρώματα σχεδόν σαν το δικό μου :) Εύχομαι να μην με ξεχάσεις μετά τη γέννα.Αν δεν έχω βρει κάτι μέχρι τότε ευχαρίστως να τα πάρω.
Σας ευχαριστώ όλους που δείχνεται κατανόηση σε τέτοια θέματα.Αν και καινούργιος στο forum βλέπω υπάρχει ανθρωπιά. (Αν και κάποιος φίλος παλιός μου έλεγε ''Οι πουλάδες είναι περίεργοι'' εγώ σας βρίσκω συμπαθείς παιδιά χεχεχεχε)
 
(Αν και κάποιος φίλος παλιός μου έλεγε ''Οι πουλάδες είναι περίεργοι'' εγώ σας βρίσκω συμπαθείς παιδιά χεχεχεχε)
Κρύβουμε στην αρχή τα "κουσούρια"...
 
Κοινά σκουφατα είναι όχι δεν θα σε ξεχάσω.. Θα τα έχεις αν τα θε. Έτσι και αλλιώς έχω δηλώσει ότι ότι βγάλω από κοινά θ τα χαρίσω. Εσύ έκλεισες Πουλάκια..
 
Back
Top