Φροντίδα Κίνδυνος επίθεσης καρακάξας και εντός σπιτιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Δεν φανταζόμουν ποτέ πως ο Μάριος και ο Κάρλο θα κινδύνευαν από επίθεση καρακάξας ακόμα και μέσα στο σπίτι μας!
Φέτος στη γειτονιά μου (στη Βουλιαγμένη) η κατάσταση έχει παραγίνει καθώς έχουν πολλαπλασιαστεί σε τέτοιο βαθμό που σχεδόν δεν ακούς και δεν βλέπεις άλλα πουλιά εκτός από καρακάξες.
Μετά την άσχημη εμπειρία μου με το χελωνάκι, σήμερα παρά λίγο να μπει κάποια από δαύτες μέσα στο σπίτι!
Το κλουβί των μικρών μου (έχουν βολευτεί πια στη ζευγαρώστρα) βρίσκεται κατά τη διάρκεια της ημέρας στο σαλόνι, συνηθίζω να τους έχω ανοικτή τη τηλεόραση για συντροφιά (τους), είτε βρίσκομαι στο σπίτι είτε όχι (αυτό το αναφέρω διότι οι καρακάξες ακούν και αυτές τους ήχους), πίστευα λοιπόν πως ακούγοντας ήχους δεν θα τολμούσαν να μπουν... Και μέσα στο σπίτι!
Γέρασε (13 χρ) βλέπετε πια η Τζό μου (pug) και κοιμάται αρκετές ώρες, αλλιώς δεν θα τολμούσε να πλησιάσει κανείς.
Κάποια στιγμή μπαίνω στο σαλόνι και βλέπω μια καρακάξα να βρίσκεται στο πάτωμα της βεράντας μπροστά ακριβώς στη μια από τις δυο μπαλκονόπορτες. Ταράχτηκα, δεν το περίμενα, δεν σταματάνε πουθενά αυτές... Τις βλέπω συνεχώς γύρω γύρω από το σπίτι, τσακώνονται με γάτες που ταΐζω (για το φαγητό), σίγουρα θα είχαν δει και ακούσει τον Μάριο και τον Κάρλο, οπότε ήταν το επόμενο βήμα να μπουν και μέσα στο σπίτι...
Σκέφτηκα να κλείνω τη μια μπαλκονόπορτα (αυτή που βρίσκεται στην ευθεία του κλουβιού)

tinypic-no-longer-available.jpg


και να στερεώσω τη κουρτίνα στην άλλη ώστε να αποτρέψει την είσοδό τους μέσα στο δωμάτιο.

tinypic-no-longer-available.jpg


Θα μας κάνουν να, σκάσουμε καλοκαιριάτικα τα παλιόπουλα με κλειστά παράθυρα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.



Χρόνια άκουγα ανθρώπους αγανακτισμένους να μιλούν με μίσος γι αυτά τα πουλιά, τους απαντούσα (και το πίστευα) πουλιά είναι, άγρια, ψάχνουν κι αυτά τροφή... Κάτι που μετά απ΄όλα αυτά που έχουν προκύψει 😡δεν αισθάνομαι πια.
 
Δεν φανταζόμουν ποτέ πως ο Μάριος και ο Κάρλο θα κινδύνευαν από επίθεση καρακάξας ακόμα και μέσα στο σπίτι μας!
Τώρα πλέον θα το ξέρεις...
Τίποτε δεν μπορεί να σταματήσει ένα πεινασμένο ον... από το φαγητό του ειδικά αν υπάρχει ζήτημα επιβίωσης.
Μόνο έτσι θα πρέπει να βλέπουμε όλους τους θηρευτές... και πιθανούς "δολοφόνους" των πτηνών μας.
Με τις καρακάξες έχει χαθεί ο έλεγχος στη φύση μια και οι βιολογικοί εχθροί της καρακάξας είναι πολύ λίγοι ως ανύπαρκτοι.
Και σ' αυτούς δεν είναι το δίκαννο... 😀
 
... Με τις καρακάξες έχει χαθεί ο έλεγχος στη φύση μια και οι βιολογικοί εχθροί της καρακάξας είναι πολύ λίγοι ως ανύπαρκτοι.
Και σ' αυτούς δεν είναι το δίκαννο... 😀
ας μου επιτραπεί να ξεθυμάνω με... Μίμη Φωτόπουλο😛
 
καλά την έκανε!(και το καημένο το γεράκι πεινούσε- αλλά κι εμείς αφορμή ψάχναμε κατά της καρακάξας 😀)
 
Θεωρείς ότι είχε ακούσει τους μικρούς κι ήρθε να δεί τι γίνεται ή ότι έφτασε ως εκεί τυχαία αλλά θα έμπαινε αφού τα είδε;

Έπρεπε να ξυπνήσεις τη Τζό για να τους δώσει δρόμο για να ξέρουν ότι έχουν κάτι να φοβούνται εκεί. :D
 
Θεωρείς ότι είχε ακούσει τους μικρούς κι ήρθε να δεί τι γίνεται ή ότι έφτασε ως εκεί τυχαία αλλά θα έμπαινε αφού τα είδε;

Έπρεπε να ξυπνήσεις τη Τζό για να τους δώσει δρόμο για να ξέρουν ότι έχουν κάτι να φοβούνται εκεί. :D

Πιστεύω ότι έχει ακούσει τις ''τσιρίδες'' του Μαριονίου και ξέρει (τουλάχιστον μια από αυτές ) ότι υπάρχουν πουλιά στο χώρο.
Θα πρέπει να τους αλλάξω δωμάτιο, λυπάμαι μόνο που όπου αλλού κι αν τους βάλω θα αισθάνονται μόνοι διότι στο σαλόνι όλο και κάποιος κάθεται ή μπαινοβγαίνει.
Έχεις δίκιο για την Τζο, αλλά μόλις είδα την καρακάξα με είδε ταυτόχρονα και αυτή και πέταξε...
 
Κατι πρέπει να γινει με αυτά τα πουλιά να γίνει μαζική παραγωγη τον εχθρών τους γεράκια, αετοι κλπ. (πιο παλιά είχε γίνει εδω μαζική παραγωγη δεκαοχτουρας γιατί κόντευε εκλείψει) ή να γίνει κατι με το οποίο δεν συμφωνώ όπως είπε και η Σίσσυ το... Δικανο... αν καποιος έχει καλύτερο τρόπο να τον πει...
 
Κατι πρέπει να γινει με αυτά τα πουλιά
Θα το ρυθμίσει η φύση μόνη της αν την αφήσουμε.
Ο υπερπληθυσμός στα όντα πάντα συνοδεύεται από περίοδο φοβερής πληθυσμιακής κάμψης από ασθένειες, από λιμοκτονία κλπ.
Η έλλειψη φαγητού που τις κάνει επιθετικές προς όλα τα άλλα όντα θα είναι η πρώτη αιτία μείωσης του αριθμού τους.
 
Κατι πρέπει να γινει με αυτά τα πουλιά να γίνει μαζική παραγωγη τον εχθρών τους γεράκια, αετοι κλπ. (πιο παλιά είχε γίνει εδω μαζική παραγωγη δεκαοχτουρας γιατί κόντευε εκλείψει) ή να γίνει κατι με το οποίο δεν συμφωνώ όπως είπε και η Σίσσυ το... Δικανο... αν καποιος έχει καλύτερο τρόπο να τον πει...
Διαφωνώ καθέτως να σκοτώσει κάποιος, οποιοσδήποτε, κάποιο είδος ζώου (συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου). Το να παρέμβει κάποιος στη φύση, ναι, είναι λάθος αλλά από τη στιγμή που κάποιο ον γεννηθεί...
 
... όπως είπε και η Σίσσυ το... Δικανο...
Δεν είπα ποτέ και ούτε εννοούσα κάτι τέτοιο 😉... Παρότι είμαι πολύ θυμωμένη, έκανα χιούμορ βάζοντας το βίντεο με την χαρακτηριστική φράση του Μίμη Φωτόπουλου.

... Το να παρέμβει κάποιος στη φύση, ναι, είναι λάθος αλλά από τη στιγμή που κάποιο ον γεννηθεί...
Αναλόγως το ον... Εξαιρούνται άραγε κουνούπια-κατσαρίδες-ποντίκια κτλ που πολλοί από εμάς σκοτώνουν (με διάφορους τρόπους) χωρίς δεύτερη σκέψη; ...ρητορική η ερώτηση
 
Δεν είπα ποτέ και ούτε εννοούσα κάτι τέτοιο 😉... Παρότι είμαι πολύ θυμωμένη, έκανα χιούμορ βάζοντας το βίντεο με την χαρακτηριστική φράση του Μίμη Φωτόπουλου.


Αναλόγως το ον... Εξαιρούνται άραγε κουνούπια-κατσαρίδες-ποντίκια κτλ που πολλοί από εμάς σκοτώνουν (με διάφορους τρόπους) χωρίς δεύτερη σκέψη; ...ρητορική η ερώτηση
Νομιζω τα κουνούπια ειναι πιο πολύ αντίδραση παρά η εξοντωση γιατί αν σε τσιμπήσει αντιδράς κατευθείαν
 
Πιστεύω ότι έχει ακούσει τις ''τσιρίδες'' του Μαριονίου και ξέρει (τουλάχιστον μια από αυτές ) ότι υπάρχουν πουλιά στο χώρο.
Θα πρέπει να τους αλλάξω δωμάτιο, λυπάμαι μόνο που όπου αλλού κι αν τους βάλω θα αισθάνονται μόνοι διότι στο σαλόνι όλο και κάποιος κάθεται ή μπαινοβγαίνει.
Έχεις δίκιο για την Τζο, αλλά μόλις είδα την καρακάξα με είδε ταυτόχρονα και αυτή και πέταξε...

Καλημερα, βαλε την εξυπνη σητα ορ κατι παρεμφερες 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μετά από έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο, διαπίστωσα πως (σχεδόν όλες) οι σίτες αυτού του είδους έχουν διάσταση πλάτους 1 μ. και μήκος 2.20 μ. Το άνοιγμα στις μπαλκονόπορτες που έχει το σπίτι είναι 1.40
Υπήρξα τυχερή όμως διότι σε γνωστό μεγάλο παιχνιδάδικο (που έχει και είδη σπιτιού) βρήκα με πλάτος 1.50 μ
( τιμή 5.99).
Αγόρασα και τοποθέτησα και στις δυο μπαλκονόπορτες του δωματίου. Η αλήθεια είναι πως δεν με κάνει να νιώθω ασφάλεια, διότι οι καρακάξες είναι μεγάλα και δυνατά πουλιά και εντελώς αποθρασυμένα.
Δεν ξέρω τι να κάνω περισσότερο όμως... Ελπίζω κι εύχομαι να βοηθήσει αν (ω μη γένοιτο) χρειαστεί από το τίποτα...
Υπάρχουν βέβαια κι άλλα μείον...
1) σκοτεινιάσαμε 👎 (εγώ μια ζωή είχα κουρτίνες, πόρτες και παράθυρα ανοιχτά)... Ανάγκα και...
2) με τον αέρα παρατήρησα πως τα μαγνητάκια ανοίγουν και... Μια μαύρη λεπτή τούλινη κουρτίνα αρμενίζει! 👎
Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω λεπτά μαύρα κορδελάκια τα οποία να ράψω δεξιά κι αριστερά (σε κάθε φύλο) ώστε να μπορώ να τα δένω για να αποτρέψω το άνοιγμα, αχ τι άλλο θα κάνω για τα παιδάκια-πουλάκια μου! 😛

tinypic-no-longer-available.jpg


Καλού κακού αφήνω το ένα φύλο κουρτίνας πίσω από την ένωση για μεγαλύτερη ασφάλεια...

tinypic-no-longer-available.jpg


... Και Ο Θεός βοηθός μας!:D
 
Back
Top