Αναπαραγωγή Καθαρισμός κλουβιού και φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης congion
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η ερώτηση που έγινε στο φίλο xxx-birdy-75 αφορούσε τα αυγά και όχι τα μικρά.Απο λάθος μου έγραψα μικρά.
τότε υπάρχει πρόβλημα να κρυολογήσουν!
και στην περίπτωση των αυγών το ίδιο θα απαντούσα BISBA ούτως ή άλλως η κατάλληλη υγρασία από την βραδιά πριν την εκκόλαψη των αυγών και ως την ώρα της εκκόλαψης είναι 70-75%!

Εγώ εδώ κάπου το έχασα το θέμα.
Αν υπάρχει πρόβλημα όπως λές γιατί προτείνεις να μπεί μπάνιο με κλειστά τα μάτια.
Οι νεοσσοί είναι εύθραστοι τις πρώτες ημέρες, αν κρυολογήσουν;

Διάβασα οτι είσαι ζωοτέχνης στο προφίλ σου και με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σου.
Επίσης δε μου απάντησες για τα μικρόβια που λέω. Εαν έχω δίκιο ή άδικο. Καθαρά πληροφοριακά ρωτάω .

φιλε BISBA η υγρασια δεν αφορα αποκλειστικα την εποχη. Γι'αυτο ακριβως το λογο καποιοι, οπως και εγω χρησιμοποιουν υγραντηρες... Αν ανατρεξεις σε καποια παλιοτερα post πιο εμπειρων εκτροφεων θα δεις οτι 70% υγρασια ειναι η κατ

Συνφωνώ για την εποχή.
Αλλά γιατί μερικοί εκτροφείς χρησιμοποιούν αφυγραντήρες εφόσον η υγρασία κάνει τόσο καλό σε υψηλα επίπεδα.?

Πήγα σε κάποια παλαιότερα ποστ και το μόνο που βρήκα να δίνει ποσοστά είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9.2058/ .
Εαν υπάρχει κάτι άλλο βάλτο μου να το δώ και εγώ.


Ξέρω είμαστε off-topic αλλά τουλάχιστον γίνετε μια ουσιαστική κουβέντα.
 
Εγώ εδώ κάπου το έχασα το θέμα.
Αν υπάρχει πρόβλημα όπως λές γιατί προτείνεις να μπεί μπάνιο με κλειστά τα μάτια.
Οι νεοσσοί είναι εύθραστοι τις πρώτες ημέρες, αν κρυολογήσουν;

Διάβασα οτι είσαι ζωοτέχνης στο προφίλ σου και με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σου.
Επίσης δε μου απάντησες για τα μικρόβια που λέω. Εαν έχω δίκιο ή άδικο. Καθαρά πληροφοριακά ρωτάω .





Συνφωνώ για την εποχή.
Αλλά γιατί μερικοί εκτροφείς χρησιμοποιούν αφυγραντήρες εφόσον η υγρασία κάνει τόσο καλό σε υψηλα επίπεδα.?

Πήγα σε κάποια παλαιότερα ποστ και το μόνο που βρήκα να δίνει ποσοστά είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Επίπεδα-υγρασίας-στο-σπίτι.2058/ .
Εαν υπάρχει κάτι άλλο βάλτο μου να το δώ και εγώ.


Ξέρω είμαστε off-topic αλλά τουλάχιστον γίνετε μια ουσιαστική κουβέντα.



τι δεν κατάλαβες ακριβώς; Με κλειστά μάτια είπα βάζω μπάνιο έτσι ώστε να πετύχω υψηλή υγρασία 1-2 24-ωρα πριν την εκκόλαψη! Στην ερώτηση που έκανες περί των μικρών που εννοούσες όπως είπες εκ των υστέρων τα αυγά, απάντησα ότι θα κρυολογήσουν αν έχουμε 70% υγρασία και βάζουμε μπάνιο όταν υπάρχουν ήδη γεννημένα μικρά! Η υγρασία στο 70% στην περίπτωση των αυγών θα ευνοήσει ως προς το θέμα της εκκόλαψης! Ελπίζω να με καταλαβαίνεις! Η έκφραση ''τότε υπάρχει πρόβλημα να κρυολογήσουν!'' απαντάει με δεδομένο ότι έκανες πιο πάνω ερώτηση για μικρά εσύ!άσχετα αν εννοούσες αυγά και έκανες λάθος!
 
Λοιπόν να πώ κάτι για να ξεκαθαρισουμε μερικά πράγματα γιατί νομίζω ότι αυτά που λέω είναι κορακίστικα.
Εδώ εγώ γράφτηκα για να μάθω κάποια πράγματα για το χόμπι μου. Επίσης όπου μπορώ βοηθάω με επιχειρήματα και όπου δε ξέρω ρωτάω με κάποια βάση λογικής. Δε μπήκα ούτε να τσακώνομαι αλλά ούτε να φέρνω σε δύσκολη θέση την ομάδα διαχείρησης για να κλειδώσει το θέμα.
Αλλά πολύ φοβάμαι οτι πλέων θα πάμε σε προσωπικες αντιπαραθέσεις και η συζήτηση έχασε την ουσία της.
Θέλω να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω κάτι με το μέλος χχχ-birty-75 .

Πάμε τώρα να δούμε τι θα βγεί...

Η πρώτη ερώτηση ήταν αυτή:

Μια ερώτηση:

Εάν στο χώρο που έχουμε τα πουλιά έχουμε ας πούμε 70% υγρασία και βάζουμε μπάνιο, μπορεί να δημιουργιθεί κάποιο πρόβλημα στα μικρά;

Μου απαντάς αυτό:
(εδώ έγινε άμεση απάντηση και δε πρόλαβα να γράψω σωστά τη σκέψη μου.)

τότε υπάρχει πρόβλημα να κρυολογήσουν!

Μπαίνω στο διαδικασία και ξαναγράφω χωρίς να σου ζητάω να απαντήσεις :

Η ερώτηση που έγινε στο φίλο xxx-birdy-75 αφορούσε τα αυγά και όχι τα μικρά.Απο λάθος μου έγραψα μικρά.
.

Μου απαντάς αυτό:

και στην περίπτωση των αυγών το ίδιο θα απαντούσα BISBA

Αυτό όλο έγινε για να δείς ποιος μπέρδεψε τι. Μη σταθείς εκεί πλέων δεν έχει νόημα.
Τώρα το θέμα είναι ότι ρωτάω συγκεκριμένα πράγματα και δε μου δίνεις καμία απάντηση.
-Λέω γιατί προτείνεις με κλειστά τα μάτια μπανιέρα εφόσον έχουμε την επιθυμητη υγρασία.
-Λέω αν έχουμε αυγά και 70 % υγρασία και βάλουμε μπανιέρα θα ανεβάσουμε την υγρασία πολύ ψηλά πόσο καλό κάνει αυτό;(πιστεύω χωρίς να έχω τη κατάληλη γνώση ότι πεθαίνουν τα έμβρυα)
-Λέω γιατί προτείνεις με κλειστά τα μάτια στην διάρκεια εκκόλαψης μπανιέρα και σου βάζω τη σκέψη μου περι μικροβίων. Δεν μου απαντάς ουτε κάν αν είναι λάθος η σκέψη μου.

Όλα τα παραπάνω ξαναγραφτήκανε αλλά δε μου απάντησες.
 
Λοιπόν να πώ κάτι για να ξεκαθαρισουμε μερικά πράγματα γιατί νομίζω ότι αυτά που λέω είναι κορακίστικα.
Εδώ εγώ γράφτηκα για να μάθω κάποια πράγματα για το χόμπι μου. Επίσης όπου μπορώ βοηθάω με επιχειρήματα και όπου δε ξέρω ρωτάω με κάποια βάση λογικής. Δε μπήκα ούτε να τσακώνομαι αλλά ούτε να φέρνω σε δύσκολη θέση την ομάδα διαχείρησης για να κλειδώσει το θέμα.
Αλλά πολύ φοβάμαι οτι πλέων θα πάμε σε προσωπικες αντιπαραθέσεις και η συζήτηση έχασε την ουσία της.
Θέλω να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω κάτι με το μέλος χχχ-birty-75 .

Πάμε τώρα να δούμε τι θα βγεί...

Η πρώτη ερώτηση ήταν αυτή:



Μου απαντάς αυτό:
(εδώ έγινε άμεση απάντηση και δε πρόλαβα να γράψω σωστά τη σκέψη μου.)



Μπαίνω στο διαδικασία και ξαναγράφω χωρίς να σου ζητάω να απαντήσεις :



Μου απαντάς αυτό:



Αυτό όλο έγινε για να δείς ποιος μπέρδεψε τι. Μη σταθείς εκεί πλέων δεν έχει νόημα.
Τώρα το θέμα είναι ότι ρωτάω συγκεκριμένα πράγματα και δε μου δίνεις καμία απάντηση.
-Λέω γιατί προτείνεις με κλειστά τα μάτια μπανιέρα εφόσον έχουμε την επιθυμητη υγρασία.
-Λέω αν έχουμε αυγά και 70 % υγρασία και βάλουμε μπανιέρα θα ανεβάσουμε την υγρασία πολύ ψηλά πόσο καλό κάνει αυτό;(πιστεύω χωρίς να έχω τη κατάληλη γνώση ότι πεθαίνουν τα έμβρυα)
-Λέω γιατί προτείνεις με κλειστά τα μάτια στην διάρκεια εκκόλαψης μπανιέρα και σου βάζω τη σκέψη μου περι μικροβίων. Δεν μου απαντάς ουτε κάν αν είναι λάθος η σκέψη μου.

Όλα τα παραπάνω ξαναγραφτήκανε αλλά δε μου απάντησες.

και εγώ θα τονίσω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου παρόλο που μου επιτίθεσαι εμμέσως πλην σαφώς! Δεν είμαι εδώ για τσακωμούς! Το κείμενο αυτό εμπεριέχει νύξεις και σπόντες τις οποίες βάζω στην άκρη και δεν δίνω περαιτέρω σημασία!-">[[[Εδώ εγώ γράφτηκα για να μάθω κάποια πράγματα για το χόμπι μου. Επίσης όπου μπορώ βοηθάω με επιχειρήματα και όπου δε ξέρω ρωτάω με κάποια βάση λογικής. Δε μπήκα ούτε να τσακώνομαι αλλά ούτε να φέρνω σε δύσκολη θέση την ομάδα διαχείρησης για να κλειδώσει το θέμα.
Αλλά πολύ φοβάμαι οτι πλέων θα πάμε σε προσωπικες αντιπαραθέσεις και η συζήτηση έχασε την ουσία της.
Θέλω να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω κάτι με το μέλος χχχ-birty-75 .]]]
έρχομαι πάλι στο θέμα! Απαντώ μία μία στις τελευταίες ερωτήσεις στις οποίες δεν είχα απαντήσει, σαφώς όχι ηθελημένα (άνθρωποι είμαστε και ένα μυαλό έχουμε) ή παρερμήνευσα τα λεγόμενά σου ή δεν απάντησα επειδή δεν την πρόσεξα ή κλπ κλπ κλπ!
Προτείνω μπάνιο με κλειστά μάτια γιατί κάνει καλό στα καναρίνια γενικά, ειδικότερα στην κανάρα την περίοδο που επωάζει γιατί την χαλαρώνει και βοηθά στο να ξεπιάνονται οι μύες της! Δεν υπάρχει κίνδυνος να παγώσουν τα αυγά (δεν το συζητώ για εσωτερική εκτροφή) αλλά και για εξωτερική εκτροφή αυτή την περίοδο που διανύουμε! Υγρασία 70% αυτή την περίοδο σε εξωτερικό χώρο σπάνια να έχουμε, όπως επίσης και σε εσωτερικό εκτός πχ αν έχει κάποιος τα καναρίνια σε καμιά αποθήκη πολυκατοικίας ή σε κανένα υπόγειο! Αν πάλι έχεις υγρασία 70% με βοήθεια πχ υγραντήρα σε εσωτερικό χώρο ή σε εξωτερικό λόγω πολύ βροχερής μέρας αυτή την περίοδο πράγμα που όπως προανέφερα είναι πολύ σπάνιο και όσο περνάει ο καιρός ακόμη σπανιότερο τότε είναι ευνόητο ότι το μπάνιο δεν πρέπει να μπει επειδή θα κρυολογήσουν τα πουλιά και επειδή δεν προσφέρει κάτι στα αυγά αν συμπίπτει αυτή η συνθήκη με την περίοδο εκκόλαψης των αυγών! Το θέμα των μικροβίων υφίσταται όντως ιδίως αν υπάρχει η υψηλή υγρασία για μεγάλο χρονικό διάστημα και είναι ένα ρίσκο ιδίως στις πρώτες μέρες της επώασης, εδώ ίσως είναι η μοναδική ένστασή μου για τη χρήση του! Αν σκεφτείς όμως ότι τις τελευταίες μέρες οι νεοσσοί είναι πλέον μη ευαίσθητοι στις αλλαγές θερμοκρασίας και υγρασίας (ακόμη και το αυγό μπορείς να βάλεις μέσα σε λεκάνη με νερό για να ελέγξεις τη ζωτικότητα του περιεχομένου του χωρίς παρενέργειες) σε γενικές γραμμές δεν βλέπω το λόγο να μην βάζω μπάνιο και να μην το προτείνω με κλειστά μάτια! Το θέμα για μένα λήγει εδώ και δεν κρατάω κακία σε κανέναν! Θέλω να βοηθώ και να βοηθιέμαι στο θέμα των φτερωτών φίλων μας! Τονίζω ότι η ανταλλαγή απόψεων και η κάθε είδους αντιπαράθεση μόνο να βοηθήσει μπορεί και σε καμία περίπτωση να μας βλάψει! Ελπίζω να είναι όλες οι τοποθετήσεις πάνω σε όλα τα θέματα καλοπροαίρετες!
 
Αφού και οι δυό έχετε την ικανότητα συζήτησης και αντιλαμβάνεστε οτι η αντιπαράθεση
σε προσωπικό επίπεδο δημοσίως δεν βοηθά στην γνώση και στην ευχάριστη εικόνα που πρέπει να έχει κανείς όταν ασχολείται με το χόμπυ του, παράκληση η όποια συνέχεια
(αν χρειάζεται 😕 ) να δωθεί με Π. Μ .
Ευχαριστώ.
 
Παιδια συγνωμη που ειμαι t: αλλα καλα λεει ο κος Μακης γιατι προσωπικα απο βδομαδα θα εχω το πρωτο μου ζευγαρωμα και θα ηθελα να μαθω και οχι να διαβαζω αλλα αντι αλλων.
 
εγω αγαπητε BISBA εχω να σου πω οτι γενικοτερα στα θεματα που απαντας διακρινω μια επιθετικοτητα και ο birdy εχει δικιο. Εφοσον εισαι εδω για να μαθεις πρεπει να σταματησεις να εισαι ισχυρογνωμων και να παραδεχεσαι καποιες απαντησεις.σου τα εξηγησε αναλυτικα, τι δεν καταλαβαινεις; Αν εχεις στο χωρο σου μεγαλη υγρασια προσπαθεις να την μειωσεις(καποιο υπογειο π.χ)αν δεν εχεις προσπαθεις να την αυξησεις(με υγραντηρα, με μπανιερα π.χ).η καταλληλη υγρασια ομως ειναι 70%.
 
Καλα ρε σεις μας γραφετε κανονικα;ΕΙΠΑΜΕ θελουμε να ΜΑΘΟΥΜΕ και οχι να μαθαινουμε μεσω αντιπαραθεσεων. Δωστε καπου ραντεβου και σφαχτητε.Α μα πια.
 
Θα παρακαλέσω πολύ να πέσουν οι τόνοι και να μείνουμε στο αρχικό μύνημα '' Καθαρισμός κλουβιού και φωλιάς'' Αύτο είναι και το τελευταίο off topic μύνημα.
 
xxx-birty-75 Σου ζητώ συγνώμη αν ένοιωσες ότι σου επιτίθομαι.
Δεν είχα σκοπό να το κάνω και αν το έκανα θα το έκανα άμμεσα. Γενικώς όσοι με ξέρουν, ξέρουν ότι δε κρύβομαι...

Τώρα πάμε για την ενημέρωση που ζητάνε οι φίλοι μας.
Μίλησα το πρωί με κάποιον ειδικό του χώρου για το συγκεκριμένο θέμα που έχουμε.
Η απάντηση του ήταν ότι πρέπει να υπολογίζουμε 40 με 70% βαριά την υγρασία μας στο χώρο.
Κάτω απο 40% πρέπει να βάζουμε μπανιέρα για να πετύχουμε την εκκόλαψη τον νεοσσόν αλλά πάνω απο 70% οι νεοσσοί όταν είναι στο αυγό πεθαίνουν απο ασφυξία.
Αυτό συμβαίνει γιατί μειώνοντε τα επίπεδα οξυγόνο (με την υψηλή υγρασία) συνιπολογίζοντας την υψηλή θερμοκρασία μέσα στη φωλιά και ότι η φωλιά δεν αναπνέι 100 τα 100. (Κανάρα επάνω στα αυγά, νήματα, τσόχες, περριτώματα.. κτλ)
Το χρονικό διάστημα που μπορεί να συμβεί αυτό είναι 5 λεπτά. Δηλαδή να ξεφύγει η υγρασία και να παιθάνουν οι νεοσσοί μέσα στο αυγό

Όλα τα παραπάνω τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη. Εαν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο παρακαλώ να το μοιραστεί μαζί μας.

ΥΓ Φίλε sainer εγω μπορεί να είμαι επιθετικός όπως λές αλλά τουλάχιστον γράφω τι γνώμη μου και εκτιθομαι. Θετικα ή αρνητικά θα το κρίνουν άλλοι. Δεν αντιγράφω -συμφωνώ. Ελπίζω να κατάλαβες.

Και για μένα τα θέματα λήξανε. Να είστε όλοι καλά.

Φίλε(inca1099) σε παρακαλώ μετάφερέ μας σε ενα καινούργιο thread ώστε να μπορέσουμε να το συζητήσουμε το θέμα υγρασίας.Άν και εφόσον θέλει κάποιο άλλο μέλος να προσθέσει τι γνώμη του. Είναι ενδιαφέρον θέμα νομίζω.
 
Back
Top