Γενικά Καθαρισμός ξύλινων εξαρτημάτων

PanosBruno

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
141
Πόλη
Πάτρα
Μου ήρθε η νεα ξύλινη πατήθρα και ένα παιχνίδι αναρρίχησης, πρέπει πριν τα βάλω στο κλουβί επειδή είναι από ξύλο να τα περάσω από κάποια διαδικασία? Το παιχνίδι μαζί του έχει και κόλλα για να κολλήσεις τα ξεχωριστά κομμάτια
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
@PanosBruno
Προσωπικά θα έλεγχα για σκλήθρες κ θα το γυαλοχάρταρα λιγο αν είχε, μετά θα το έπλενα (ή θα περναγα με πανί αν ειναι κάτι μεγάλο) απλά με λίγο σαπούνι πιάτων και ξύδι, θα ξεπλενα καλά, θα τα άφηνα να στεγνώσουν και τέλος θα τα πέρναγα με λίγο λάδι (βοηθάει στο καθαρισμα και λειτουργει λιγο προστατευτικά σαν βερνίκι).

Η κόλλα δεν μου ακούγεται καλή ιδέα... ακόμα και non-toxic να είναι δεν είναι καλό να την φάει. Θα την απέφευγα τελείως και θα τα συναρμολογούσα αλλιώς μάλλον (ειδικά αν ειναι παιχνίδι για μεσα στο κλουβί, που θα το μασουλάει ανεπιτήρητα . Ισως μια φωτογραφία να βοηθουσε για προτάσεις ασφαλούς συναρμολόγησης.
 
@myr I'm
Αυτό είναι το παιχνίδι, τα μισά ήταν κολλημένα από την πρώτη στιγμή που μου το έφεραν,τα αλλά δεν τα κόλλησα εγώ αλλά τα σφήνωσα μέσα στις οπές που είχε χωρίς να χρησιμοποιήσω την κόλλα , πρέπει τώρα να κάνω κάτι για να βγει η κόλλα?
IMG_20230523_124454.jpg
 
Μου ήρθε η νεα ξύλινη πατήθρα και ένα παιχνίδι αναρρίχησης, πρέπει πριν τα βάλω στο κλουβί επειδή είναι από ξύλο να τα περάσω από κάποια διαδικασία? Το παιχνίδι μαζί του έχει και κόλλα για να κολλήσεις τα ξεχωριστά κομμάτια

@φιλομαθης αυτό εδώ είναι: https://www.playeattreat.gr/index.php?route=product/product&product_id=1822
[automerge]1684842105[/automerge]
@myr αυτή ειναι η κόλλα . Δεν γράφει κάτι μόνο αυτό μου έχει .16848419925732404479097917781981.webp
 
Υποθετω απλή ξυλοκολλα... αλλά θα το τσέκαρα κ εγω αν ειναι για μέσα σε κλουβί. Σε καθε περίπτωση θα εξυνα με ενα σουγιαδάκι οτι περισσευει απο κόλλα μη το φαει.
 
@PanosBruno το screenshot που ανεβασα ειναι η απαντηση στο ερωτημα που εθεσα για το προιον που εχεις αγορασει και ειδικα ως προς την ασφαλεια της κολλας .Τι σε μπερδεψε? Αναφερει η απαντηση τους ακριβως και τα υλικα /συστατικα της κολλας.
 
@PanosBruno Πάνο, ο φιλομαθής έχει παραθέσει την απάντηση της εταιρείας TRIXIE. Ομολογώ όταν διάβασα alcohol σκέφτηκα τι εννοούν ακίνδυνο; Στα κοινά ελληνικά τι είναι η πολυβινιλική αλκοόλη; την βρίσκουμε σε τρόφιμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 που σημαίνει ότι είναι επικίνδυνη η ουσία ? Δεν έχω καταλάβει (,τώρα κατάλαβα πως είναι απάντηση )
 
@PanosBruno Πάνο δεν έχω ιδέα. Η εταιρεία απάντησε ότι είναι ασφαλή για τον άνθρωπο κ για τα ζώα. Ερώτηση πρώτη. Εννοούν να βρίσκεται στο χώρο τους; Ή δεν βλάπτει η τυχόν κατανάλωση της;
Ερώτηση δεύτερη . Τι είναι κ το dibutil phthalate ; Γκουγκλαροντας αναφέρεται ότι μπορούν να κάνουν το πλαστικό πιο εύκαμπτο. Θα έχει κ άλλες χρήσεις.
[automerge]1684945538[/automerge]
Πάνο, για καλό κ για κακό κ προσπαθώντας να σκεφτώ σαν την πολυμήχανη Σίσσυ (ναι, καλά! 🤭), θα σε ρωτήσω μήπως στις ενώσεις στα ξύλα, μπορείς να βάλεις πλαστικά ή ξύλινα δακτυλίδια που βρίσκουμε τέτοια στα παιχνίδια των παπαγάλων, ώστε το πουλάκι για να μην έχει πρόσβαση στην κόλλα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 έκανα μια γρήγορη απάντηση , σύμφωνα με τα λεγόμενα τους η κόλλα είναι κατασκευασμένοι από φυσικά υλικά ,δεν μπορώ να πάω αν είναι ακίνδυνη ή επικίνδυνη, γτ οι παπαγάλοι είναι ιδιαίτερα ζώα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@PanosBruno
Δεν θα εμπλακω αλλο. την ερωτηση θα μπορουσε να την απευθυνει ο καθενας και να συνεχισει την χημικη διερευνηση του προιοντος . η trixie παραγει προιοντα (και) για πουλια
Η κολλα συνοδευει το προιον. λες να εισαι ο πρωτος που το αγορασε ή να θελουν οι εταιρειες να τρωνε μυνησεις αν ηταν τοξικο το προιον τους? Επισης η εταιρεια λεει οτι ειναι για καναρινια και budgie οχι lovebird που εχεις εσυ(με το ραμφος που εχουν ισως δεν θα αντεξει και πολυ) .Εμενα προσωπικα ,για πολλαπλη κουρνια που θα μπορουσε καποιος να κρεμασει στο μεσο μιας κλουβας μου δειχνει παρα για παιχνιδι αναρριχησης
Εχω ρωτησει και το παρκο για το αν ισχυει οντως οτι το συστηνουν.
Τωρα γιατι μπηκα εγω στην διαδικασια να ρωτησω για ενα προιον που δεν αγορασα ...ειναι μια αλλη κουβεντα.
 
Back
Top