Γενικά Καθαρισμός του χώρου και του εξοπλισμού των πτηνών μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk1980
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιαννη καλημερα στο νερο ενοοω τους το αλλαζω καθε βδομαδα το μπουκαλι γιατι δεν πλενετε μεσα οποτε βαζω καινουργιο
Μα γιατί δεν βάζεις ποτίστρες; Τα μπουκάλια αναψυκτικών έχουν βεβαίως το κάθε είδος κάποια σήμανση ως προς τη διατηρησιμότητά τους, αλλά, όπως και να έχει αποτελούνται από πλαστικό του οποίο δεν είναι ας πούμε τόσο ανθεκτικό όσο τα πλαστικά των ποτιστρών... Τέλος πάντων, μάλλον σε off topic πάμε, οπότε καλύτερα να μην το συζητήσουμε εδώ.
 
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας βλέπω ότι πολλοί από εσάς χρησιμοποιείται το dettol για καθαρισμό του κλουβιου και των επιφανειών, εγώ προσωπικά δεν το βάζω ποτε και πουθενά το θεωρώ τοξικό σαν σκευάσμα προτιμώ το μηλοξηδο (εννοείται διαλυμενο με νερο )για καθαρισμό του κλουβιου, παιχνιδιων, ταιστρα και ότι υπάρχει μέσα στο κλουβί κάθε τρίτη μέρα και μια φορά την εβδομάδα με πράσινο σαπούνι.
Τις επιφάνειες(τοίχους, πάτωμα) και αυτά με μηλοξηδο.
Τις πατηθρες πλενονται με μηλοξηδο και μετά με λάδι
 

Συνημμένα

Το μηλόξυδο και γενικά ότι είναι ξύδι... Δημιουργεί όξινο περιβάλλον που είναι αφιλόξενο για πολλά μικρόβια και μικροοργανισμούς.
Κλιμακωτά όμως δεν μπορεί να υποκαταστήσει το dettol που με τη σειρά του δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη χλωρίνη που αυτή δεν μπορεί να υποκαταστήσει τα ισχυρά απολυμαντικά κ. Ο. Κ..
Η κλιμάκωση του επίπεδου της καθαριότητας είναι απόφαση του εκτροφέα και κυρίως της περιοδικότητας που κάνει καθαρισμό.
Άλλο προϊόν για την καθημερινή, άλλο στην εβδομαδιαία, άλλο για την μηνιαία και άλλο για την ετήσια καθαριότητα του εξοπλισμού.
Διαφορετικά ίσως βρεθούμε μπροστά από εκπλήξεις που δεν μπορούμε ούτε να τις φανταστούμε.
το θεωρώ τοξικό σαν σκευάσμα
Έχεις κάποια στοιχεία ή έτσι αυθαίρετα;
Γιατί δε σου κρύβω πως το έχω πολύ ψηλά (και στο σπίτι μου) και αυτό το τοξικό με διπλοανησυχεί.
 
Στις παρενέργειες γράφει...
Η χλωροξυλενόλη δεν είναι σημαντικά τοξική για τους ανθρώπους, είναι πρακτικά μη τοξική για τα πτηνά και είναι μέτρια τοξική για τα ασπόνδυλα γλυκού νερού. Είναι ιδιαίτερα τοξικό για τα ψάρια και τις γάτες και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται γύρω από αυτά. Είναι ένα ήπιο ερεθιστικό του δέρματος και ενδέχεται να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις σε ορισμένα άτομα.
 
Στις παρενέργειες γράφει...
Η χλωροξυλενόλη δεν είναι σημαντικά τοξική για τους ανθρώπους, είναι πρακτικά μη τοξική για τα πτηνά και είναι μέτρια τοξική για τα ασπόνδυλα γλυκού νερού. Είναι ιδιαίτερα τοξικό για τα ψάρια και τις γάτες και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται γύρω από αυτά. Είναι ένα ήπιο ερεθιστικό του δέρματος και ενδέχεται να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις σε ορισμένα άτομα.


Πολυ σωστα Γιαννη, απο κει και περα εχει να κανει με το ποσο ευαισθητος ειναι ο καθενας μας σε τετοιους ειδους πληροφοριες.
Νομιζω οτι καθημερινα ερχομαστε και εμεις και τα κατοικιδια μας σε επαφη με μεγαλυτερους κινδυνους ακομα και με τον αερα που αναπνεουμε.
 
https://community.petbirds.gr/members/carduelisathens.21571/
Ευχαριστώ που ανεβασες το αρχείο γιατί προσπάθησα να το ανεβάσω και δεν μπόρεσα.
Επειδή έχω κάποια σχέση με την απολύμανση χώρων και αποστειρωση τα περισσότερα σκευάσματα είναι τοξικα και ας μην αναγράφονται απάνω στις συσκευασίες γιατί δεν ξεπερνούν τα επιτρεπτα ορια από τον ΕΟΦ.
Συνεπώς στον βωμο του εμπορίου και του χρηματος αυτα διαγραφονται αυτόματος, ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει στο σπίτι του απλά εγώ είμαι πολυ προσεκτική με ότι καθαρίζω την οικογενεια μου και το τι τρώμε
 
σε περίοδο με χαμηλές θερμοκρασίες που δεν είναι εύκολο το στέγνωμα, κ χωρίς τη δυνατότητα μεταφοράς του καναρινιού σε άλλο κλουβί ποια μέθοδο προτείνετε ? το κλουβί είναι ζευγαρώστρα, το οποίο είναι συνεχώς εντός του σπιτιού
 
σε περίοδο με χαμηλές θερμοκρασίες που δεν είναι εύκολο το στέγνωμα, κ χωρίς τη δυνατότητα μεταφοράς του καναρινιού σε άλλο κλουβί ποια μέθοδο προτείνετε ? το κλουβί είναι ζευγαρώστρα, το οποίο είναι συνεχώς εντός του σπιτιού
Στα κάγκελα του κλουβιού η όποια υγρασία μείνει φεύγει πολύ σύντομα και δεν δημιουργεί πρόβλημα. Τα υπόλοιπα μέρη του κλουβιού (αξεσουάρ, ταΐστρες, ποτίστρες, σχάρα, συρτάρι) πρέπει να στεγνώνουν ή να σκουπίζονται καλά και στη συνέχεια να τοποθετούνται.
 
Αναμφίβολα η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντιά αλλα δεν πρεπει να την αναγαγουμε σε επιστημη γιατι χανουμε την ουσια που ειναι η ψυχαγωγια μας.

Γιατι οσο σκληρο κι αν ακουγεται,τα φυλακιζουμε για ψυχαγωγικους και ενίοτε για οικονομικους λογους.
Καπου εκει αναμεσα γινομαστε ενοχικοι και εμμονικοι για να προσφερουμε μια καλυτερη φυλακή.
Ειναι σχεδόν ασύμβατο με την λογικη αυτο αλλα ανηκει σε αλλη κουβεντα.

Στο παρασυνθημα τωρα,η λυση που σου προτεινε ο @Stavros ειναι η καλυτερη δυνατη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top