Γενικά Καινούργιος επισκέπτης

grigoris k.

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2016
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθήνα
Πριν απο ενα μηνα με επισκεπτηκε το συγκρεκριμενο πουλακι το οποιο ηταν πολυ ηρεμο και καθοταν με τα καναρινακια μου ετσι το επιασα και το εβαλλα σε ενα κλουβακι. Εδω και ενα μηνα τρωει κανονικα και κελαηδαει αλλα το θεμα ειναι πως δεν ξερω τι πουλακι ειναι ακομα. Για αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω μηπως γνωριζετε.
 
Πριν απο ενα μηνα με επισκεπτηκε το συγκρεκριμενο πουλακι το οποιο ηταν πολυ ηρεμο και καθοταν με τα καναρινακια μου ετσι το επιασα και το εβαλλα σε ενα κλουβακι. Εδω και ενα μηνα τρωει κανονικα και κελαηδαει αλλα το θεμα ειναι πως δεν ξερω τι πουλακι ειναι ακομα. Για αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω μηπως γνωριζετε.
Εννοείς αυτό στο avatar σου;
Εάν ναι, το βλέπω για καναρίνι, αλλά για να είμαστε σίγουροι μην είναι κάποιο υβρίδιο, βάλε μια καλύτερη φωτογραφία να το δούμε.
 
Οταν λες το επιασες και το εβαλες με τα καναρινακια σου; Στο ιδιο κλουβι;
Δεν φοβηθηκες μηπως μεταφερει κατι και το μεταδωσει στα πουλακια σου;
Πολυ πιθανον να το εσκασε απο αλλου.
Με καναρινακι μοιαζει!
 
Αν ήταν κάτι τέτοιο δε θα έπρεπε να φοράει δαχτυλίδι;

Εμένα για ένα όμορφο ιδιαίτερο πράσινο κοινό καναρινάκι μου κάνει. Να σου ζήσει! Μακριά από τα κλουβιά των δικών σου για 1-2 μήνες για καραντίνα!
 
Μπορεί και να μην φορούσε δαχτυλίδι. Μπορεί να ήταν πιασμένο από τις περιοχές που κατάγεται και να εισήχθη στην Ελλάδα. Έτσι και αλλιώς ο Γρηγόρης, σε προηγούμενο μήνυμα, είπε πως πρόκειται για πολύ μικρόσωμο πουλάκι.
Αυτά τα δύο πουλιά δεν είναι το ίδιο είδος;
1.webp
rsz_serinus_mozambicus_20101216_1618478989.webp
Πιο κοινό καναρίνι παρουσιάζει τέτοιες γραμμές στο πρόσωπο και μάλιστα τόσο καλά κατανεμημένες όπως αυτό το είδος;
 
Κελαηδάει σαν κλασικό καναρίνι ή διαφορετικά;
Δεν ξέρω πως μπορεί να κελαηδάει το συγκεκριμένο καναρίνι, αλλά τα καναρίνια Μοζαμβίκης (Serinus mozambicus) καλαηδούν πολύ διαφορετικά...
Εμένα μου θυμίζει περισσότερο αηδόνι (στο πολύ κακό του κελάηδημα)... Παρά καναρίνι...
Μπορούμε να το ακούσουμε και στο video ου ακολουθεί.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έτσι ακριβώς κελαηδάει όπως στο βίντεο αυτό. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα αναζητήσω ζευγάρι πάντως το έχω 1,5 μήνα και φαίνεται υγιέστατο!
Πρόκειται για αρκετά σπάνιο είδος και τα άτομα που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι λιγοστά. Διάβασε το παλαιότερο θέμα που επισύναψα παραπάνω για να καταλάβεις. Εάν δεν σκοπεύεις σε αναπαραγωγή του, καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον που ασχολείται και εκτρέφει αυτά τα πουλιά, γιατί είναι κρίμα να χαραμιστεί ένα τέτοιο πουλάκι. :)
 
καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον που ασχολείται και εκτρέφει αυτά τα πουλιά,
Γνωρίζεις εσύ ή κάποιος από τους αναγνώστες μας... κάποιον εκτροφέα που να έχει τέτοια πουλιά;
Έχω αρκετά χρόνια να δω και περισσότερα να ακούσω κάποιον να τα εκτρέφει στην Ελλάδα...
 
.. Και.. Αν θυμάμαι καλά, πιθανολογώ το 2007, ο κος Υφαντής είχε ξεκινήσει μια προσπάθεια καταγραφής των ανθρώπων που είχαν στην κατοχή τους αυτά τα πλασματάκια. Φοβόταν την επερχόμενη ''εξαφάνισή τους'', λόγω της ολικής τότε απαγόρευσης εισαγωγών..
το τί έγινε τότε,θα το ψάξω και θα επανέλθω...
 
Back
Top