Γενικά Καινούργιος επισκέπτης

Κι εγώ πάντως νομίζω οτι λόγω της σπανιότητάς του στην Ελλάδα θα άξιζε να αναπαραχθεί, εφόσον βέβαια θα μπορούσες και θα ήθελες να ανταποκριθείς σε αυτό.
Γνωρίζει κανεις αν οι απόγονοί του με κοινό καναρινι ειναι γόνιμοι;
 
οι απόγονοί του
Γιάννο μου.. Αν θυμάμαι, το ξαναλέω, καλά.. Τότε είχαν σχεδόν όλοι σταματήσει να ασχολούνται με την αναπαραγωγή αυτού του άγγελου, διότι λόγω του απαγορευτικού εισαγωγών που υπήρχε (νόσος των πτηνών), είχαν μείνει οι περισσότεροι με τα αρχικά ζευγάρια και τα μικρά τους.. Μη μπορώντας να προχωρήσουν σε ανανέωση αιμάτων...
 
Γνωρίζεις εσύ ή κάποιος από τους αναγνώστες μας... κάποιον εκτροφέα που να έχει τέτοια πουλιά;
Έχω αρκετά χρόνια να δω και περισσότερα να ακούσω κάποιον να τα εκτρέφει στην Ελλάδα...
Δεν γνωρίζω κάποιον που να εκτρέφει αυτό το είδος, όχι. Απλά είχα διαβάσει αυτό το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνια-Μοζαμβίκης-σε-εξαφάνιση.12649/ και είδα την σημαντικότητα των πουλιών αυτών, αλλά και κάποια τηλέφωνα που περιέχονται για την καταγραφή του πληθυσμού τους στην Ελλάδα. Πρόσφατα πάντως, δεν θυμάμαι σε ποια έκθεση, είχα δει κάποιο μέλος που ανέβασε φωτογραφίες και μέσα σε αυτές υπήρχε και μια καναρινιού Μοζαμβίκης.
 
Γιάννο μου.. Αν θυμάμαι, το ξαναλέω, καλά.. Τότε είχαν σχεδόν όλοι σταματήσει να ασχολούνται με την αναπαραγωγή αυτού του άγγελου, διότι λόγω του απαγορευτικού εισαγωγών που υπήρχε (νόσος των πτηνών), είχαν μείνει οι περισσότεροι με τα αρχικά ζευγάρια και τα μικρά τους.. Μη μπορώντας να προχωρήσουν σε ανανέωση αιμάτων...
Αναρωτιέμαι για γονιμότητα απογόνων διασταύρωσης καναρινιού Μοζαμβίκης με οικόσιτο καναρινι.
 
Αναρωτιέμαι για γονιμότητα απογόνων διασταύρωσης καναρινιού Μοζαμβίκης με οικόσιτο καναρινι.
Είναι άγονοι οι απόγονοί τους...
Και κατά τη γνώμη μου χωρίς ωδικό ενδιαφέρον...
Να ζευγαρώνεται αρα με οικόσιτο;
Γίνεται προσπάθεια να κρατηθεί εκτροφικά στην Ελλάδα ένα πουλί που πιθανότατα θα χαθεί...
Μήπως θα πρέπει να αποτρέψουμε τον υβριδισμό?
 
Μήπως θα πρέπει να αποτρέψουμε τον υβριδισμό?
..σε αυτό το σκεπτικό θα βρεις πολλούς συμμάχους Γιάννη.
Να προτείνω...
να έρθουμε σε επικοινωνία με τον κο Υφαντή, να ξαναφέρουμε στο φως το θέμα των καναρινιών Μοζαμβίκης και να ξεκινήσουμε μια ''σταυροφορία'' προστασίας του αγγέλου αυτού;
δηλώνω 1ος παρών στην προσπάθεια αυτή...


(Αγαπητέ Γρηγόρη..φρόντισέ το όσο καλύτερα μπορείς.. Και θα προσπαθήσουμε στο πλευρό σου για το καλύτερο. Θα είμαστε σε επικοινωνία..)
 
Υπήρχε ένα τέτοιο καναρίνι στην Παναττικη έκθεση. Η φωτογραφία που ειχα ανεβάσει ειναι μόνο το πουλάκι, θα κοιτάξω αν έχω άλλη που να φαίνονται τα στοιχεία/κωδικός εκτροφέα. Κατα καιρούς υπήρχε και αγγελία στη χρυσή ευκαιρία... Μακάρι να βρεθεί ταίρι και να τα καμαρώνουμε
 
Το πουλάκι ζεί και βασιλεύει είναι μια χαρά υγιέστατο κελαηδάει κανονικά και έχω δεθεί μαζί του είναι μόνο του σε κλουβάκι και δείχνει ευτυχισμένο. :D:)
Τέλεια! Τι διατροφή του κάνεις; Ακολουθεί την ίδια με τα υπόλοιπα καναρίνια;
Πως αποφάσισες να προχωρήσεις τελικά; Έψαξες καθόλου να μάθεις για αυτό;
Λέω να μας κάνεις μια παρουσίαση τον φίλο σου (όπου θα μας πεις λίγα πράγματα για αυτόν), γιατί όπως βλέπεις υπάρχει πολύ ενδιαφέρον... 😀
 
Το πουλάκι πρόσφατα μετά από πολλές προσπάθειες άρχισε να τρώει βρασμένο αυγό πράγμα που με χαροποίησε αρκετά. Η τροφή που του δίνω είναι αναμειγμένη τροφή καναρινιών και καρδερινών εγώ την αναμειγνύω και το πουλάκι τρώει όλους τους σπόρους. Έψαξα αρκέτα για το πουλάκι αυτό και από οτι κατάλαβα είναι πολύ ξεχωριστά και μοναδικά πουλιά. Επίσης δεν στρεσάρεται καθόλου ακόμη και οι καρδέρινες που έχω όταν κελαηδούν τα καναρίνια σταματάνε το πουλάκι αυτό ακλώνητο κελαηδάει με το δικό του ιδιαίτερο κελάηδισμα χωρίς να κομπλάρει 😉:D!
 
Back
Top