Γενικά Καινούργιος σύντροφος double yellow headed

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης makriss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

makriss

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2015
Μηνύματα
14
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Καλησπέρα είμαι καινουριο μέλος. Εχθες μου φέρανε εναν DYH ο οποίος είναι 8 χρονων περιπου και λέει έχει ενα αρκετά καλό λεξιλόγιο θα ανεβασω και φωτογραφία! Η απορία μου είναι: Πως θα τον κάνω να με εμπιστευτεί και να μην φοβάται όταν βάζω το χερι μου στο κλουβί του; Επειδή ξέρω τον ανθρωπο που το είχε είναι πιθανό να τον έχει τρομάξει. Πάω να ανεβασω φωτο και μου λέει πολύ μεγαλο αρχείο.
 
Πολύ ωραίος και να τον χαίρεσαι!
Για θέματα ψυχολογίας των παπαγάλων και εκπαίδευσης, ρίξε μια ματιά εδώ
Συμπεριφορά παπαγάλων - Επικοινωνία • PetBirds
Εκπαίδευση- Εξημέρωση Παπαγάλων • PetBirds
Να ξέρεις τα παιχνίδια παίζουν μεγάλο ρόλο στην όξυνση της ευφυίας τους και την καταπολέμηση της ανίας τους, διάβασε κάποια θέματα εδώ
Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια • PetBirds
Και γενικώς διάβασε αρκετά θέματα αυτής της κατηγορίας
Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων • PetBirds .

Εφόσον είναι πολύ πρόσφατη η σχέση σας και το πουλί ενήλικο, θα δώσεις χρόνο με την παρουσία σου ήρεμη, φιλική, καθόλου πιεστικός, στη αρχή να κάθεσαι στο ίδιο δωμάτιο και να κάνεις άλλα πράγματα και απλά να του μιλάς.
Φυσικά ό,τι θέλεις να ρωτήσεις και περί διατροφής και ό,τι άλλο επιβάλλεται να ρωτάς.
 
Καλωσηρθες και καλως το δεχτηκες το νεο μελος του σπιτιου σας!
Περιμενουμε να δουμε αρκετες απο το πουλι, το κλουβι, τα παιχνιδια του και να μας πεις οτι πληροφορια σου δωσανε για το πουλι.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας για το πουλί είμαι ο τρίτος ιδιοκτήτης. Για τον πρωτο δεν ξέρω τίποτα. Ο δεύτερος ξέρω οτι σπάνια το έβγαζε απο το κλουβί και αυτό με μάχη και δαγκονιες κάτι που πιστεύω οτι του έχει δημιουργήσει φοβίες. Το τάιζε χύμα τροφή και πίτες, ψωμί χωρίς καθόλου φρουτα, λαχανικά και το είχε σε μέρος που δεν το έβλεπε ο ήλιος. Παρόλαυτά το πουλί όταν βγει απο το κλουβί κάθετε ήρεμο και το χαιδευεις οι φράσεις που λέει και μου έρχονται στο μυαλό τώρα είναι: καλημέρα, μαγαπας, ενα τραγουδι που δεν εχω καταλάβει πιο ειναι, λουλα, καρδουλα,Γιώργο (μάλλον οπρωτος ηδιοκτητης) έλα, κανει το σκύλο,τη γάτα και πολλά αλλά που μου διαφεύγουν επειδή είναι 2η μέρα μαζί μου.
 
Δεν είμαι σίγουρη αλλά μου μοιάζει για το πουλί της συγχωρεμένης της Μίκας που "έφυγε" το '12. Δεν θυμάμαι το όνομα του πουλιού αλλά μπορώ να το βρω.
 
Όταν λέω οτι δεν ξέρω τον πρωτο ιδιοκτήτη ενοω δεν τον ξέρω προσωπικά. Ο Πρωτος ιδιοκτήτης λοιπον ηταν ιδιοκτήτης σε φυτώριο και τον έκανε δώρο στον ανθρωπο που μου τον έδωσε καθώς ηταν εργαζόμενος του. Το όνομα του παπαγάλου αν δεν το προανεφερα είναι Λούλα! Και δεν σταματάει να το λέει!
 
Δεν είμαι σίγουρη αλλά μου μοιάζει για το πουλί της συγχωρεμένης της Μίκας που "έφυγε" το '12. Δεν θυμάμαι το όνομα του πουλιού αλλά μπορώ να το βρω.
Ποια ειναι η Μικα που ειναι τοσο γνωστη; 😵

Όταν λέω οτι δεν ξέρω τον πρωτο ιδιοκτήτη ενοω δεν τον ξέρω προσωπικά. Ο Πρωτος ιδιοκτήτης λοιπον ηταν ιδιοκτήτης σε φυτώριο και τον έκανε δώρο στον ανθρωπο που μου τον έδωσε καθώς ηταν εργαζόμενος του. Το όνομα του παπαγάλου αν δεν το προανεφερα είναι Λούλα! Και δεν σταματάει να το λέει!

Εχεις τεστ DNA του πουλιου; Αν, αφου βγει απο το κλουβι ειναι τοσο ησυχο, γιατι δεν ανοιγεις την πορτα να βγει και μετα να το σηκωσεις στο χερι σου;
 
Ποια ειναι η Μικα που ειναι τοσο γνωστη; 😵



Εχεις τεστ DNA του πουλιου; Αν, αφου βγει απο το κλουβι ειναι τοσο ησυχο, γιατι δεν ανοιγεις την πορτα να βγει και μετα να το σηκωσεις στο χερι σου;
Δεν έχω τεστ DNA αλλά όση ωρα και να έχω ανοιχτή την πόρτα της δεν βγαίνει μονη της. Θα το πάω σιγά σιγά με βαση απο τα λινκ που διάβασα εδώ μέσα και για οτι νεότερο θα Εχετε και ενημέρωση μου! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια ηταν καθοριστική!
 
Δοκιμασε να κρατας αμυγδαλα με ανοιχτη πορτα ωστε να τα βλεπει. Τι πορτα εχει το κλουβι; Απο τη φωτο του αβαταρ συμπεραινω οτι δεν ειναι μεγαλη. Κι αυτο παιζει καποιον ρολο για ενα πουλι στο μεσα-εξω.
 
Δοκιμασε να κρατας αμυγδαλα με ανοιχτη πορτα ωστε να τα βλεπει. Τι πορτα εχει το κλουβι; Απο τη φωτο του αβαταρ συμπεραινω οτι δεν ειναι μεγαλη. Κι αυτο παιζει καποιον ρολο για ενα πουλι στο μεσα-εξω.
Θα βγάλω και το κλουβί φωτο. Το κλουβί είναι μεγαλο. Για την ακριβια είναι κλούβα για παπαγάλο με μεγάλη πόρτα όπως του αρμόζει. αυτό με τα αμύγδαλα θα το δοκιμασω αφού δω οτι δεν απομακρινετε απο μένα η απο τώρα για να ερθει και πιο κοντά μου; Και κάτι τελευταιο καθορισμένα αμύγδαλα η με κέλυφος για να τραβήξουν την προσοχή του;
 
Ποια ειναι η Μικα που ειναι τοσο γνωστη; 😵
Ήταν γειτόνισσα και φίλη μου αρκετά μεγαλύτερή μου σε ηλικία. Απ' αυτό που είπα έβγαλες το συμπέρασμα πως είναι τόσο γνωστή; Ή έχεις ακούσει και από άλλους;
 
Θα βγάλω και το κλουβί φωτο. Το κλουβί είναι μεγαλο. Για την ακριβια είναι κλούβα για παπαγάλο με μεγάλη πόρτα όπως του αρμόζει. αυτό με τα αμύγδαλα θα το δοκιμασω αφού δω οτι δεν απομακρινετε απο μένα η απο τώρα για να ερθει και πιο κοντά μου; Και κάτι τελευταιο καθορισμένα αμύγδαλα η με κέλυφος για να τραβήξουν την προσοχή του;
Εμενα και οι 4 δικοι μου κανουν κωλοτουμπες για αμυγδαλα, ειτε καθαρισμενα ειτε με το τσοφλι. Αν βρεις με το τσοφλι ειναι ακομη καλυτερα διοτι το πουλι θα κανει οπως στη φυση, μια διεργασια για να φτασει στο "ψαχνο". Αρχικα, διοτι μολις καταλαβει πως ανοιγουν θα τα ανοιγει πανευκολα. 😉
Ήταν γειτόνισσα και φίλη μου αρκετά μεγαλύτερή μου σε ηλικία. Απ' αυτό που είπα έβγαλες το συμπέρασμα πως είναι τόσο γνωστή; Ή έχεις ακούσει και από άλλους;

Μιας και δεν ειπες οτι προκειται για τη γειτονισσα σου τη Μικα, θεωρησα οτι ειναι καποια πολυ γνωστη που δεν χρειαζεται να αναφερθει το επωνυμο της η περισσοτερες λεπτομερειες, ωστε να καταλαβουμε ολοι για ποια μιλαμε. Οπως λεμε η Μαντόνα ας πουμε...
 
[x]
[x]

Αυτές είναι μερικές φωτογραφιες της Λούλας! Και του κλουβιου. Σήμερα το πρωί ξεκινήσανε καλά ήρθε στην πόρτα που κραταγα το τα αμύγδαλα και έτρωγε απο το χερι μου. Όταν όμως πήγα το άλλο χερι κοντά ξαναμπήκε στο κλουβί! Σιγά σιγά θα την έχω στα χέρια μου πιστεύω!
 
Ωραιο πουλι! 👍 Εμπλουτισε το κλουβι της και την καθημερινοτητα της με δραστηριοτητες, ειναι μαζι με τη σωστη διατροφη το Α και το Ω για την καλη ψυχικη και σωματικη τους υγεια. Μπορεις να παρεις μερικες ιδεες κι απο τα δικα μου. Μερικες δραστηριοτητες των αμαζονων μου • PetBirds

Η πορτα ειναι μικρη, οπως ακριβως την φανταστηκα. Συνηθως τα πουλια βγαινουν δυσκολοτερα απο τετοιες πορτες. 😉

υ. Γ. αφου δεν εχεις τεστ DNA πως ξερεις οτι ειναι θηλυκο;
 
Κι ακομη μια συμβουλη μιας και μολις τωρα το προσεξα. Βγαλε αυτην την πατηθρα αμμου- sand perch απο εκεινο το σημειο αν καθεται πολλη ωρα πανω της διοτι μπορει να της ερεθισει τα πελματα, ακομη να κανει και καλους. Βαλτην καλυτερα σε ενα σημειο που δεν θα την χρησιμοποιει συχνα.
 
Δεν είμαι 100 % Σίγουρος αν είναι θυλυκο απο τη στιγμη που δεν έχω τεστ έτσι μου ηπανε και έτσι λέω. Αργότερα θα κάνω για να ξέρω. Αν την βγάλω αυτήν την πατουρα τι πατουρα θα μου πρότεινατε; Όλη μέρα σε αυτήν κάθετε! Θα είχατε να μου προτεινετε και κάτι άλλο που θα έκανε το πουλάκι μου πιο χαρούμενο;(για μέσα στο κλουβί μιλάω) και να θα ήθελα να πω οτι σήμερα φτάσαμε σε σημείο να βάζω το χερι μου μέσα και να τρώει απ αυτο μονο που όταν πήγα να να την ακουμπησω με δαγκωνε ελαφρά λεγοντας μου έτσι οτι δεν θέλει. Επείσης να ενημέρωσω οτι ολοκληρη η οροφή ανοίγει στη μέση και γίνεται μια μεγάλη πόρτα.
 
Προσωπικα τρεμω αυτες τις οροφες. Εχω διαβασει για πουλι που στραγγαλιστηκε σε μια τετοια. Εγω δεν την ανοιγω ποτε στο ενα μου κλουβι που εχει, κι οταν την ανοιξω ειναι για να κανω δουλεια και την ξανακλεινω παντα. Δεν δινω τη δυνατοτητα στα πουλια να μπαινοβγαινουν απο εκει οποτε θελουν.

Τωρα για τις πατηθρες, εγω εχω τετοιες https://community.petbirds.gr/threads/Πατήθρες-από-φυσικό-ξύλο-ελιάς.18223/ κι ειμαι υπερευχαριστημενος. Εχω και ενα σχοινενιο boing το οποιο λατρευουν στο ενα κλουβι και στο αλλο εχω τους σχοινενιους κρικους που βλεπω οτι εχεις κι εσυ.

Το τεστ DNA ειναι πανευκολο να το κανεις. Οταν θελησεις θα βρεις εδω στο φορουμ και τον τροπο, το εχουμε συζητησει ηδη. :)
 
Back
Top