Γενικά Καινούργιο Cockatiel!

Nikolis_Vam

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2013
Μηνύματα
3
Πόλη
Βέροια
Καλημέρα σε όλη την παρέα! Από το Σάββατο έχω ένα νέο μέλος στο σπίτι μου! Μου έφεραν δώρο ένα Cockatiel! Παλαιότερα και για αρκετά χρόνια είχα ασχοληθεί με την αναπαραγωγή καναρινιών τα οποία και λατρεύω, αλλά με παπαγαλάκια είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή!
Προσπαθώ να καταλάβω το φύλο από το δικό μου Cockatiel, αλλά δυσκολεύομαι! Αρκετά πιο πολύπλοκο από τα καναρίνια….
Αναφέρω κάποιες δικές μου παρατηρήσεις μετά από αρκετό ψάξιμο…..
Η αμάρα του δεν προεξέχει και είναι γεμάτη πούπουλα.
Η ουρά του εσωτερικά έχει οριζόντιες ραβδώσεις.
Παρατήρησα λευκές πέρλες στο εσωτερικό των φτερών.
Διχρωμία στο κεφάλι με κεραμιδί μάγουλα.
Δεν κελάηδησε ακόμα, αλλά μάλλον είναι αρκετά νωρίς για κάτι τέτοιο, αλλά έχει πολύ δυνατό σφύριγμα σε σημείο που το νιώθεις στα τύμπανα.
Είναι αρκετά ενεργητικό με ωραία στάση σώματος και εντόπισα κάποιες φορές σαν να προσπαθεί να κάνει το σχήμα καρδιάς με τις φτερούγες.
Πληροφορίες δαχτυλιδιού : CZ X 12 16 12 στο αριστερό πόδι! Τσέχα του 2012 να υποθέσω;
Όπως καταλάβατε…. μάλλον μπέρδεμα μεγάλο! Στέλνω και φωτογραφίες! Τα γάντια είναι γιατί μετά την πρώτη απόπειρα να το πιάσω (το απεχθάνομαι γιατί το φέρνω σε δύσκολη θέση… το γνωρίζω από τα καναρίνια, αλλά αναγκαστικά έπρεπε να το πιάσω) το αστέρι μου κατάφερε να με ματώσει ….😀
 

Συνημμένα

  • IMG011.webp
    IMG011.webp
    36,5 KB · Προβολές: 260
  • IMG012.webp
    IMG012.webp
    36,4 KB · Προβολές: 139
  • IMG022.webp
    IMG022.webp
    37,8 KB · Προβολές: 223
  • IMG032.webp
    IMG032.webp
    40 KB · Προβολές: 256
.. Τσέχα του 2012 να υποθέσω;
..

Πιστευω πως σωστα υποθετεις! 😉 Ειναι πολυ ομορφο πουλι! Αλλα πως και στο εφεραν δωρο, ηξεραν οτι το θελεις;

Αφου ειναι ενηλικο πια κι εχει ακομη οριζοντιες ραβδωσεις στην ουρα και κατω απο τις φτερουγες αυτο δηλωνει οτι ειναι θηλυκο. Απο "κελαηδημα" μην περιμενεις και πολλα μιας κι ειναι θηλυκο. Η σταση που περιγραφεις συνηθως ερχεται μετα απο μεγαλο ενθουασιασμο για κατι ή δειχνει οτι θελουν να πεταξουν, πραγμα που πολλες φορες μπορει να συμβει παλι μετα απο ενθουασιασμο. Τα δικα μου το κανουν ολα, αυτα που βγαινουν εκτος κλουβιου και τους ερθει απογειωνονται, πολλες φορες οπως σου ειπα συμβαινει αν τραγουδαμε καμποση ωρα και ξεσηκωθουν. Η διχρωμια στο κεφαλι της οφειλεται στον pied χρωματισμο της, δεν ειναι το κλασικο γκριζο. :) Ριξε μια ματια κι εδω για τους χρωματισμους "http://cockatiel-care.info/cockatiel-colors/" . Σκεφτεσαι να του παρεις ταιρι καποια στιγμη;
 
Γεια σου Νίκο καλώς ήρθες! Κουκλί το κοκατιλάκι σου να το χαίρεσαι :)
 
Δεν ήξεραν αν ήθελα κάτι τέτοιο, δεν το είχα σκεφτεί καν ο ίδιος! Αλλά επειδή υπάρχει μεγάλο ψώνιο με τα ζώα γενικότερα (χρυσόψαρα, χελώνες, σκυλιά, καναρίνια, τα πάντα εκτός από γάτες!) ήξεραν ότι θα είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενο!:D
Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση! Να υποθέσω ότι εκπαιδεύονται πιο δύσκολα τα θηλυκά από τα αρσενικά; Υπάρχει ελπίδα; Το έχω σκεφτεί για δεύτερο, αρσενικό, πιο πολύ για να της κάνει παρέα τις ώρες που λείπω από το σπίτι, αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο της αναπαραγωγής οπότε ακόμα παραμένει σαν σκέψη...:?



Γεια σου Νίκο καλώς ήρθες! Κουκλί το κοκατιλάκι σου να το χαίρεσαι :)
Ευχαριστώ πολύ Μαρία! 😉
 
Δεν ήξεραν αν ήθελα κάτι τέτοιο, δεν το είχα σκεφτεί καν ο ίδιος! Αλλά επειδή υπάρχει μεγάλο ψώνιο με τα ζώα γενικότερα (χρυσόψαρα, χελώνες, σκυλιά, καναρίνια, τα πάντα εκτός από γάτες!) ήξεραν ότι θα είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενο!:D
Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση! Να υποθέσω ότι εκπαιδεύονται πιο δύσκολα τα θηλυκά από τα αρσενικά; Υπάρχει ελπίδα; Το έχω σκεφτεί για δεύτερο, αρσενικό, πιο πολύ για να της κάνει παρέα τις ώρες που λείπω από το σπίτι, αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο της αναπαραγωγής οπότε ακόμα παραμένει σαν σκέψη...:?




Ευχαριστώ πολύ Μαρία! 😉


Γενικα ειμαι της αποψης οτι τα ζωα δεν ειναι καλα δωρα! Ειναι αποφασεις δεσμευτικες κι ετσι πρεπει να ερχονται μετα απο πολυ σκεψη! Να εκπαιδευονται πιο δυσκολα τα θηλυκα σε ποιο θεμα; Δεν ισχυει γενικοτερα παντως κατι τετοιο. Το να του παρεις παρεα ειναι μια καλυ ιδεα θεωρω, διοτι ειναι ζωα που στη φυση δεν ζουν ποτε μοναχικα.
 
Να το χαιρεσαι το κοκατιλακι σου! Κουκλι ειναι!
Οπως λεει κι ο Ανεστης δεν υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στην εκπαιδευση αρσενικων και θηλυκων. Εμενα το πρωτο μου κοκατιλ ηταν θηλυκο 1 ετους και δεν δυσκολευτηκα παρα πολυ να το εξημερωσω κι ηταν αγριμακι!
Θα ηταν καλη ιδεα να της παρεις ενα αρσενικο αν και σε αυτη τη περιπτωση θα δεθει πιο πολυ με το ταιρι της. Θα σε συμβουλευα πρωτα να την εξημερωσεις και μετα να της παρεις ταιρι γιατι μαζι εξημερωνονται πολυ δυσκολα!
 
Ανέστη θα συμφωνήσω μαζί σου! Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για κατοικίδια. Όπως επίσης πάντα πίστευα ότι το ζωάκι πρέπει να σε διαλέξει και όχι να το διαλέξεις!
Βασίλη πάντως και η δικιά μου για αγριμάκι την κόβω, αν και σήμερα έβαλα το χέρι μου στο κλουβί της και μετά από 2 λεπτά πανικού ηρέμισε, κάθισε στο κλαδί και κατέβασε το λοφίο της!
Όσο για δεύτερο αρσενικό το σκέφτομαι, αλλά είναι ακόμα νωρίς νομίζω. Κάτσε να εκπαιδευτώ και εγώ στα κοκατιλάκια πρώτα! 😛
Όπως και να έχει παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!
 
το οτι εχει ραβδους στην ουρα, εμενα δεν μου λεει κατι. το πουλακι ειναι μεταλλαξης pied και το φυλο σε αυτη την μεταλλαξη δεν μπορουμε να το κρινουμε μονο απο την εμφανιση. ραβδους στην ουρα εχουν και τα ενηλικα αρσενικα. Ο μονος τροπος να καταλαβεις το φυλο ειναι το κελαηδημα και το ανοιγμα φτερων σε σχημα καρδιας. Ποσο καιρο το εχεις; Εαν το εχεις λιγες μερες, και ειναι αρσενικο, ειναι λιγο νωρις να ξεκινησει κελαηδηματα.
 
Αληθεια εχεις αρσενικο με τοσες ραβδωσεις οσες εχει το πουλι στις φωτογραφιες που εβαλε ο Νικολης;:?

.. Ο μονος τροπος να καταλαβεις το φυλο ειναι το κελαηδημα και το ανοιγμα φτερων σε σχημα καρδιας..

Αν εννοω σωστα αυτο που λετε και οι δυο "σχημα καρδιας" εμενα τα κανουν και τα αρσενικα και τα θηλυκα. Ας περιμενουμε να μας πει για τη φωνη λοιπον που ειναι πιο σιγουρο.
 
οχι, τα δικα μου δεν ειναι pied. εχω διαβασει ομως, αλλα και μου εχουν πει φιλοι με περισσοτερη εμπειρια στα κοκατιλ απο εμενα, πως pied αρσενικο ή θηλυκο δεν εχει καμια εσωτερικη διαφορα οποιας ηλικιας κι εαν ειναι.

οι αμαζονες δεν ξερω τι.. αλλα στα κοκατιλ ξερω οτι μονο τα αρσενικα ανοιγουν τα φτερα σε σχημα καρδιας. εμενα η κοκατιλιτσα μου δεν εχει ανοιξει ποτε τα φτερα της σε σχημα καρδιας.
 
οχι, τα δικα μου δεν ειναι pied. εχω διαβασει ομως, αλλα και μου εχουν πει φιλοι με περισσοτερη εμπειρια στα κοκατιλ απο εμενα, πως pied αρσενικο ή θηλυκο δεν εχει καμια εσωτερικη διαφορα οποιας ηλικιας κι εαν ειναι.

οι αμαζονες δεν ξερω τι.. αλλα στα κοκατιλ ξερω οτι μονο τα αρσενικα ανοιγουν τα φτερα σε σχημα καρδιας. εμενα η κοκατιλιτσα μου δεν εχει ανοιξει ποτε τα φτερα της σε σχημα καρδιας.


Αυτο καταλαβαινω εγω ως σχημα καρδιας, δες τα κοριτσια στο βιντεο :D η αριστερη και η μεσαια το κανουν συχνα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top