Γενικά Καινούριο, άρρωστο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Μόλις έφερα στο σπίτι μου τον "Πούλο"! Ένα αρσενικό, πρώην πανέμορφο Budgie περίπου 4 ετών. Τον είχε μία γνωστή μου που μου τον έδωσε γιατί αυτή έφυγε για Αγγλία για σπουδές.

Αυτό το πουλί έχει επιβιωσει απο παρατεταμένη μοναξιά, παραμέληση, και βιώνει ακόμα τη βαριά μορφή του scaly face.

Της είχα μιλήσει για το epithol το οποίο άργησε πολύ να χρησιμοποιήσει. Το ράμφος και τα πόδια του πουλιού έχουν παραμορφωθεί και πριν απο λίγες μέρες μόλις κατάφερε να δει κανονικά τον κόσμο, μιάς και ο μύκητας είχε καλύψει τα μάτια του.

Το πρόσωπο και τα πόδια του είναι γεμάτα, και δυστυχώς πριν φύγει έκανε το τραγικό λάθος να του κόψει τα νύχια πριν με ρωτήσει. Τα έκοψε σχεδόν μέχρι τη ρίζα σε σημείο που αμφιβάλλω αν θα ξαναβγούν.

Αυτό το φτωχό πλάσμα έχει περάσει απίστευτη ψυχική ταλαιπωρία, και ειλικρινά βλέποντάς το τώρα αναρωτιέμαι πώς κατάφερε να επιβιώσει! Φυσικά φοβάται πάρα πολύ αλλά με τον χρόνο αυτό θα το ξεπεράσει.

Την άλλη εβδομάδα που θα επιστρέψει ο κτηνίατρός μου απο διακοπές θα συζητήσουμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι πιο δραστικό για τους μύκητες γιατί αμφιβάλλω αν στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κάνει καλή δουλειά το epithol.

Πριν κλείσει το κινητό μου πρόλαβα να βγάλω 3 φωτογραφίες. Αύριο θα βγάλω κι άλλες. Προς το παρόν δείτε αυτές και ας βγάλει ο καθένας μόνος του συμπεράσματα.


Α, ναί! Εννοείται οτι δεν πρόκειται να κρατήσω αυτό το όνομα, οπότε περιμένω προτάσεις! Όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες! Μόνο που θα προτιμούσα δισυλλαβα ονόματα, γιατί ελπίζω κάποια στιγμή να μάθει να ακούει στο όνομά του!
 

Συνημμένα

  • 16-08-09_2209.webp
    16-08-09_2209.webp
    35,8 KB · Προβολές: 141
  • 16-08-09_2210.webp
    16-08-09_2210.webp
    35,2 KB · Προβολές: 128
  • 16-08-09_2211.webp
    16-08-09_2211.webp
    37,8 KB · Προβολές: 126
δλδ αν η γνωστη σου δεν εφευγε για Αγγλια θα το κρατουσε ακομα; κριμα το πουλακι ευχομαι να γινει καλα.
 
Κάπως έτσι θα γινόταν Στέφανε! Ή θα έμενε μαζί της, ή θα το άφηνε ελεύθερο να πεθάνει με ακόμα πιο άγριο τρόπο!
 
Εγω θα σου προτεινα lucky(Λακη), πιστευω πως του ταιριαζει απολυτα.
Μπραβο σου που το φροντιζεις και ενδιαφερεσαι.
Ευχομαι να πανε ολα καλα :)
 
Καί εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι Βικτώρια. Κάτι που να δείχνει τη μοίρα του ή το παρελθόν του. Πάντως γι' αυτόν απο εδώ και πέρα τα πράγματα θα είναι καλύτερα.
 
τι να πω για την οψη του...☹
αμα γυρισουν ποτε θριλερ με πρωταγωνιστες ζωα, θα το παρουν σιγουρα...🙄
...
Εννοείται οτι δεν πρόκειται να κρατήσω αυτό το όνομα, οπότε περιμένω προτάσεις!
κοιτα να το συνεφερεις λιγο μαρια μου κ το ονομα ας περιμενει...

... Πολυ λυπηρο παντως...
μπραβο σου που το πηρες.
στα χερια σου ειμαι σιγουρη θα γινει καλα
προσεχε το το κακομοιρο :neutral
 
Ευχομαι να τα καταφερετε οι δυο σας και να μπορεσει να ζησει αυτο το τοσο ταλαιπωρημενο πουλακι οσο καλυτερα γινεται. Μπραβο Μαρια, μακαρι να ξεπεραστουν τα προβληματα υγειας του. Χρειαζεται πολλη προσοχη ωστε τα πουλια που ηδη εχεις να μην κολλησουν κι'αυτα.
 
Μαρια νομιζω τωρα ειναι σε καλα χερια. Καλη αναρωση ευχομαι.. Ο γιατρος εκει ειναι καλος; Περιμενε μηπως ξερει καποιο εμπειρο μελος να σου πει. Παντως αν εξαιρεσεις τις δυσμορφιες που εχει ειναι κουκλος και το χρωμα του υπεροχο.

Οσο για το ονομα νομιζω βρικα το καλυτερο:Big Grin:Πες μου αν σου αρεσει για να γινω ο νονος του. (υποσχομαι θα γινω κανονικος νονος 😉

Προτεινω το : rebirth (που σημαινει αναγεννηση)

Μου ηρθε αυτο γιατι πιστευω οτι κοντα σου θα ξαναγεννηθει.
 
ελπιζω με τον καιρο να το ξεπερασει!

ευτυχος ειναι αρωστια που δεν κολαει και τοσο ευκολα... (οχι ομως και δυσκολα)...
 
Τα πουλιά μου ούτως ή άλλως κάνουν προληπτικά θεραπεία γιατί φιλοξενώ άλλο ένα Budgie με ομολογουμένως πιο ελαφρύ scaly face. Αλλιώς εφαρμόζω καί στα δύο αυστηρά μέτρα καραντίνας. Όμως μάλλον θα απομονώσω εντελώς αυτόν τον καινούριο γιατί το άλλο άρρωστο έχει μόνο στο πρόσωπο μύκητες.
Το θέμα έιναι οτι εδώ δεν υπάρχει πτηνίατρος. Δεδομένης της κατάστασης όμως θέλω να συζητήσω με τον κτηνίατρό μου αν υπάρχουν άλλες, πιο δραστικές θεραπείες.



Μαρια νομιζω τωρα ειναι σε καλα χερια. Καλη αναρωση ευχομαι.. Ο γιατρος εκει ειναι καλος; Περιμενε μηπως ξερει καποιο εμπειρο μελος να σου πει. Παντως αν εξαιρεσεις τις δυσμορφιες που εχει ειναι κουκλος και το χρωμα του υπεροχο.

Οσο για το ονομα νομιζω βρικα το καλυτερο:Big Grin:Πες μου αν σου αρεσει για να γινω ο νονος του. (υποσχομαι θα γινω κανονικος νονος 😉

Προτεινω το : rebirth (που σημαινει αναγεννηση)

Μου ηρθε αυτο γιατι πιστευω οτι κοντα σου θα ξαναγεννηθει.

Και δεν έχεις δει την πλάτη του, την πραγματικά όμορφη μερια του! Φοβάται πολύ και δεν με αφήνει να την φωτογραφήσω. Θα προσπαθήσω πάντως και αύριο. Τα πούπουλα τωνφτερών είναι άσπρα με γαλάζιο τελείωμα, και έχει και 2-3 με μαύρα "ξέφτια"!

Πολύ ωραίο το όνομα, και συμβολικό!
 
Μαράκι, το scally μπορεί να γινει θανατηφόρο όπως με είχε ενημερωσει ο γιατρός μου. Υπάρχει μια δραστικότατη ένεση την οποία θα πρέπει να του κάνεις (την είχε κανει ο πτηνιατρος στον Πετράκη μου). Γίνεται σε δύο δόσεις με διάλειμμα 10 ημερων αν δεν κανω λάθος. Επίσης εγώ του είχα δώσει amoxil για περιπου 5 μερες κατ'εντολή του γιατρού. Σου τα λεω αυτα απλά ενημερωτικά, σαν θεραπεία που είχε άμεσο αποτελεσμα στο δικο μου παπαγαλάκι. Αν θελεις μπορω να σου δώσω τα στοιχεία του γοατρού μήπως μπορεί να σας στείλει το φαρμακο της ενεσης με κούριερ η κατι τετοιο.
Εύχομαι περαστικά στο μικρούλη, και ειμαι σίγουρη οτι με σενα διπλα του θα τα καταφερει πολυ καλα!
 
Μαρια μπραβο σου που αποφασισες να αναλαβεις αυτο το πλασματακι, ευχομαι να ξεπεραστει το προβλημα κ να ζησει επιτελους οπως του αξιζει!
Ειναι πανεμορφο!



Να θυμισω επισης πως πρεπει πρωτα να φροντιζεις τα υγιη πουλια, μετα πλυσιμο χεριων, μετα να φροντιζεις το αρρωστο κ μετα φυσικα παλι πολυ καλο πλυσιμο χεριων!
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Μύριαμ, αυτή την ένεση σκέφτηκα και εγώ. Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Το φάρμακο της ένεσης μπορώ να το βρω αλλά δεν υπάρχει εδώ κτηνίατρος που να μπορεί να την κάνει στο πουλί. Ο πιο κοντινός πτηνίατρος είναι αυτός στο Περιστέρι, και εγώ ζω στη Λιβαδειά!
Θα το συζητήσω με τον κτηνίατρό μου εδώ. Αν έχει ξανακάνει ένεση σε τόσο μικρό πουλί, και θεωρεί οτι μπορεί να ανταπεξέλθει θα ζητήσω να μου δώσεις τα στοιχεία του πτηνιάτρου σου για περαιτέρω πληροφορίες.
 
Μαρακι 1000 μπραβο! Ελπιζω, ευχομαι και ειμαι σιγουρος πως θα γίνει καλα! Ειναι σε καλα χερια πλεον και ανυπομονω να δω φωτογραφίες του οταν γιατρευτει. Γιατι αυτες που έβγαλες μονο θλιψη, πονο και οργη μπορει να σου προκαλέσουν...
 
Μαρια μπραβο σου για το καλο που κανεις στο πουλακι! σιγουρα αυτη η κοπελα το προσεχε το πουλακι οπως το ειχε ονομασει! Πολυ κριμα... μαζι σου ευχομαι να εχει μια πολυ γλυκεια και ησυχη ζωη... και παλι μπραβο σου που το ανελαβες και το πηρες απο τετοιους ανθρωπους!
 
Και δεν έχεις δει τίποτα Αλέξανδρε! Ορίστε τί είδα εγώ σήμερα για πρώτη φορά όταν τον έπιασα για να του βάλω φάρμακο. Πάντως έχει πολύ όμορφα χρώματα!
 

Συνημμένα

  • 17-08-09_1536.webp
    17-08-09_1536.webp
    30 KB · Προβολές: 78
  • 17-08-09_1537.webp
    17-08-09_1537.webp
    28,5 KB · Προβολές: 81
  • 17-08-09_1538.webp
    17-08-09_1538.webp
    33,3 KB · Προβολές: 69
  • 17-08-09_1539.webp
    17-08-09_1539.webp
    31,8 KB · Προβολές: 71
  • 17-08-09_1541.webp
    17-08-09_1541.webp
    41,5 KB · Προβολές: 72
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι Μαριλένα! Τελικά δεν βγήκαν καλές οι φωτογραφίες. Θα τις φτιάξω το βράδυ και τότε θα φανεί και σε εσάς η κατάντια του.
Πάντως με τον τρόπο του "κραυγάζει" για βοήθεια και παρέα.
Φυσικά είναι ακόμα σοκαρισμένο και κάθεται σε μία μεριά ήσυχο συνέχεια, αλλά όταν κάποια στιγμή επέμεινα μαλακά αυτός έκατσε στο χέρι μου! Δεν καθόταν ακίνητο στο δάχτυλό μου λόγω φόβου. Με την άκρη του ματιού του με κάρφωνε κανονικότατα με δυσπιστία. Όμως αποφάσισε να κάθισει!

Α, επίσης αποφάσισα για το όνομά του. Κάποτε ένας φίλος μου είχε βρει μιά αδέσποτη σκύλα και την ονόμασε Φορτούνα, που στα ιταλικά σημαίνει "τύχη". Την ονόμασε έτσι γιατί όταν βρέθηκε ήταν σε χάλια κατάσταση και ο έρωτάς τους κεραυνοβόλος. Ήταν τυχερή η συνάντησή τους.

Εμπνευσμένη λοιπόν απο αυτή την ιστορία, και δεδομένης της κατάστασης, αποφάσισα να τον ονομάσω "Φορτουνάτο" (=τυχερός).
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Μύριαμ, αυτή την ένεση σκέφτηκα και εγώ. Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Το φάρμακο της ένεσης μπορώ να το βρω αλλά δεν υπάρχει εδώ κτηνίατρος που να μπορεί να την κάνει στο πουλί. Ο πιο κοντινός πτηνίατρος είναι αυτός στο Περιστέρι, και εγώ ζω στη Λιβαδειά!
Θα το συζητήσω με τον κτηνίατρό μου εδώ. Αν έχει ξανακάνει ένεση σε τόσο μικρό πουλί, και θεωρεί οτι μπορεί να ανταπεξέλθει θα ζητήσω να μου δώσεις τα στοιχεία του πτηνιάτρου σου για περαιτέρω πληροφορίες.
Με το φαρμακο τι εγινε το βρηκες; Μιλησες με τον κτηνιατρο;
Ποιο πετ σοπ στο περιστερι εννοεις; Τον Αχιλλεα Ακριβος; Αυτος ειναι 1 λεπτο απο το σπιτι μου, μπορω να στο παρω εγω εφοσον δε το βρεις...
 
Back
Top