Φροντίδα Καινούριο κλουβί, πώς να το καθαρίσω;

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Μόλις αγόρασα ένα τέτοιο κλουβί για τον Πρινς (είναι το κοκατιλ της pfp) Τόσο καιρό ήταν σε κλουβί μισό διαστάσεων αλλά επιτέλους είχα αρκετά λεφτά για μια αναβάθμιση!
Αρχικά, θέλω να το καθαρίσω. Πώς θα προτείνατε; Νερό και μηλοξιδο φαντάζομαι
Επίσης, για διακόσμηση χρειάζεται σίγουρα πατηθρες ξύλινες γιατί έχει μόνο μία. Έχετε κάποια προτίμηση; Θα ήθελα να βάλω και παιχνίδια κτλ αλλά είναι πολύ φοβιτσιαρης, ας το συνηθίσει πρώτα και μετά.
Τέλος, δεν είναι ήμερος οπότε σκέφτηκα απλά να ενώσω τα δύο κλουβιά και να βάλω τροφή στο καινούργιο ώστε να πάει κάποια στιγμή και να κλειδώσω το κλουβί. Θεωρείται ότι είναι καλή ιδέα; δεν θέλω να τον αρπάξω, θα τρομάξει σίγουρα

Ευχαριστώ πολύ!
 

Συνημμένα

  • 35100541.webp
    35100541.webp
    18,8 KB · Προβολές: 15
Με γεια !! Εγώ το σαπουνισα στην ντουζιέρα με σαπούνι πιάτων και ξύδι και το ξέπλυνα ... Ναι ένωσε τα, θα πάει αφού βάλεις κάτι που να του αρέσει στο άλλο κλουβί ... Θα συνηθίσει και στα παιχνίδια σιγά σιγά ..
 
Τέλος, δεν είναι ήμερος οπότε σκέφτηκα απλά να ενώσω τα δύο κλουβιά και να βάλω τροφή στο καινούργιο ώστε να πάει κάποια στιγμή και να κλειδώσω το κλουβί. Θεωρείται ότι είναι καλή ιδέα; δεν θέλω να τον αρπάξω, θα τρομάξει σίγουρα
Καλά το σκέφτεσαι.
Αφού έχεις ενώσει τα κλουβιά, στο μεγάλο κλουβί βάλε του λιχουδιά που του αρέσει ή με το χέρι σου στρέψε τον με μαλακές κινήσεις προς το νέο κλουβί του. Μεγια το νέο κλουβί. Τι διαστάσεις έχει;
 
@Φοίβος το μόνο που με αγχωσε σε καινούργιο κλουβί είναι μήπως εκεί που το είχαν αποθηκευμένο στα ράφια ανάμεσα σε τροφές και ξένα πουλάκια , υπήρχαν ακάρεα και τα μεταφέρω στο δικό μου ..
 
Καλά το σκέφτεσαι.
Αφού έχεις ενώσει τα κλουβιά, στο μεγάλο κλουβί βάλε του λιχουδιά που του αρέσει ή με το χέρι σου στρέψε τον με μαλακές κινήσεις προς το νέο κλουβί του. Μεγια το νέο κλουβί. Τι διαστάσεις έχει;
42×42×75Υ το κλουβί, εσωτερικά. Ξέρω ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα αλλά το προηγούμενο ήταν 30×25×40Υ οπότε είναι μια αναβάθμιση 😓 Το μόνο που με ανησυχεί είναι το κενό ανάμεσα στα κάγκελα (1cm)
@Φοίβος το μόνο που με αγχωσε σε καινούργιο κλουβί είναι μήπως εκεί που το είχαν αποθηκευμένο στα ράφια ανάμεσα σε τροφές και ξένα πουλάκια , υπήρχαν ακάρεα και τα μεταφέρω στο δικό μου ..
Η αλήθεια είναι ότι ήταν τελευταίο τεμάχιο και το είχαν καιρό στο μαγαζί, είχε αρκετή σκόνη και κάποιες νεκρές μύγες κάτω στον πάτο.. Αλλά φαίνεται να το είχαν μακριά από τα πουλάκια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
42×42×75Υ το κλουβί, εσωτερικά. Ξέρω ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα αλλά το προηγούμενο ήταν 30×25×40Υ οπότε είναι μια αναβάθμιση 😓 Το μόνο που με ανησυχεί είναι το κενό ανάμεσα στα κάγκελα (1cm)
Καλησπερα @marina&zizel Το παρακατω κλουβι ειναι?
[automerge]1703453390[/automerge]
είναι το κενό ανάμεσα στα κάγκελα (1cm)
Ενα εκατοστο διακενο εχει το κλουβι που ανεβασες φωτο?

είναι το κοκατιλ της pfp
??
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπερα @marina&zizel Το παρακατω κλουβι ειναι?
[automerge]1703453390[/automerge]

Ενα εκατοστο διακενο εχει το κλουβι που ανεβασες φωτο?


??
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Πιστεύω πως είναι το συγκεκριμένο κλουβί, απλά εγώ το αγόρασα από πετ σοπ της περιοχής μου γιατί ήταν πιο φτηνό.

Τώρα δεν ξέρω εάν μέτρησα καλά, αλλά ανάμεσα από το κάγκελα του κλουβιού χωράει να περάσει ένα δάχτυλο, υπολόγισα με μεζούρα ότι είναι ≈2.5 εκατοστά τελικά
Η εικόνα προφίλ(pf) που έχω είναι ο Πρινς το κοκατιλ μου! Για αυτόν είναι το κλουβί 😅

full
 
Τελευταία επεξεργασία:
@marinazizel 1 ιντσα ειναι αυτο που δειχνεις στο μετρο (2,54 εκατοστα).Στην φωτο απλα διαβαζεις σαν 1 επειδη βλεπεις αναποδα την μετρηση.
Επισης οι social media συντμησεις δεν βοηθανε ιδιαιτερα, tlyk δεν μπορουν να δουν ολοι την φωτο του profile σου, ωστε να συμπερανουν το pfp τη σημαινει
.
1703491952002.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης Εντάξει ευχαριστώ πολύ το κατάλαβα μετά αυτό με την μεζούρα!
Άλλαξα τις ρυθμίσεις για τον λογαριασμό μου τώρα λογικά φαίνεται!
 
Επίσης, για διακόσμηση χρειάζεται σίγουρα πατηθρες ξύλινες γιατί έχει μόνο μία. Έχετε κάποια προτίμηση; Θα ήθελα να βάλω και παιχνίδια κτλ αλλά είναι πολύ φοβιτσιαρης, ας το συνηθίσει πρώτα και μετά.
Θέλει αρκετές ξύλινες πατήθρες διαφόρων μεγεθών, τις οποίες θα τοποθετήσεις σε διάφορα ύψη:
Τα παιχνίδια να τα βάλεις πριν μπει στο κλουβί. Αν το συνηθίσει και τα βάλεις μετά θα αγχωθεί διπλά. Καλύτερα μια και καλή.
Τέλος, δεν είναι ήμερος οπότε σκέφτηκα απλά να ενώσω τα δύο κλουβιά και να βάλω τροφή στο καινούργιο ώστε να πάει κάποια στιγμή και να κλειδώσω το κλουβί. Θεωρείται ότι είναι καλή ιδέα; δεν θέλω να τον αρπάξω, θα τρομάξει σίγουρα
Αντιμετώπισα κι εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα. Προτείνω να βγάλεις όλες τις πατήθρες από το παλιό κλουβί κι έτσι αναγκαστικά θα πάει να κάτσει στο καινούργιο.
 
Τα παιχνίδια να τα βάλεις πριν μπει στο κλουβί. Αν το συνηθίσει και τα βάλεις μετά θα αγχωθεί διπλά. Καλύτερα μια και καλή.
Οπως θα εχεις διαβασει σε πολλα σχετικα post εδω αν θελεις να εξοικειωθουν με τα νεα παιχνιδια μπορεις να τα εχεις σε κοντινη αποσταση απο το κλουβι τους την οποια σταδιακα θα μειωνεις .επισης μπορεις να τα κρεμασεις σε καποιο σταδιο χρονικα και απο την εξωτερικη μερια του κλουβιου να τα συνηθισει. Απο αποψη αλλαγων νεο κλουβι και ταυτοχρονα νεα πραγματα μεσα στον ζωτικο του χωρο ειναι διπλασιες καταστασεις να εξοικοιωθει και οχι μια και εξω που λεμε εμεις..

Για να παει στο αλλο κλουβι τα πραγματα ειναι οπως τα σκεφτηκε η φροντιστης. ακουμπας τα δυο κλουβια με τετοιο τροπο που να ειναι πορτα πορτα και εχεις φαγητο και νερο περασμενα στο νεο κλουβι. Στις περισσοτερες συνθηκες αρκει. Δεν ειναι χαζα
Αν το γραπωσεις με γυμνα χερια μαλλον θα εκπλαγεις δυσαρεστα , και το ξερω απο προσωπικη εμπειρια αυτο :-) ,με την δυναμη του ραμφους του κοκατιλ και τι πονο μπορει να σου δωσει
Υπαρχουν και πιο ανορθοδοξοι τροποι να το μετακινησεις χωρις να το πιασεις αλλα δοκιμασε τον απλο που σκεφτηκες σωστα και μας λες.Αν δεν πετυχει το συζηταμε.
@marinazizel υποθετω δεν τον αφηνεις καθολου ελευθερο εξω σε ασφαλη χωρο.Σωστα συμπεραινω?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@marinazizel σίγουρα το κλουβί που του πήρες είναι μεγαλύτερο αλλά κ πάλι μου φαίνεται μικρό. Τα μέλη με κοκατιλ θα σου πουν καλύτερα. Μπορεί να είναι εντάξει οριακά. Πάντως, το διάκενο για τα κοκατιλ κυμαίνεται από 1.3 έως 1.58 εκατοστά. Βοηθητικότατος ο πίνακας "μεταφρασμένος" κ σε εκατοστά από @ianos.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θέλει αρκετές ξύλινες πατήθρες διαφόρων μεγεθών, τις οποίες θα τοποθετήσεις σε διάφορα ύψη:
Τα παιχνίδια να τα βάλεις πριν μπει στο κλουβί. Αν το συνηθίσει και τα βάλεις μετά θα αγχωθεί διπλά. Καλύτερα μια και καλή.

Αντιμετώπισα κι εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα. Προτείνω να βγάλεις όλες τις πατήθρες από το παλιό κλουβί κι έτσι αναγκαστικά θα πάει να κάτσει στο καινούργιο.

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να παραγγείλω σύντομα και θα σας ενημερώσω! Αυτό που κάνω με τα παιχνίδια, τα κρεμάω έξω από το κλουβί για να εξοικειωθεί, 5-6 μέρες και μετά το βάζω μέσα όταν δω ότι δεν φοβάται (είναι πολύ φοβιτσιαρης ειδικά με έντονα χρώματα κτλ, δεν θέλω να τον τρομάξω)
Για να τον μετακινήσω τελικά πήρε λιγότερη ώρα από ότι φαντάστηκα! Απλά ένωσα τα δύο κλουβιά και κρατούσα ανάμεσα το κεχρί, ανέβηκε στο χέρι μου και έτρωγε, μετά από μόνος του άρχισε να σκαρφαλώνει το καινούριο από περιέργεια!

Οπως θα εχεις διαβασει σε πολλα σχετικα post εδω αν θελεις να εξοικειωθουν με τα νεα παιχνιδια μπορεις να τα εχεις σε κοντινη αποσταση απο το κλουβι τους την οποια σταδιακα θα μειωνεις .επισης μπορεις να τα κρεμασεις σε καποιο σταδιο χρονικα και απο την εξωτερικη μερια του κλουβιου να τα συνηθισει. Απο αποψη αλλαγων νεο κλουβι και ταυτοχρονα νεα πραγματα μεσα στον ζωτικο του χωρο ειναι διπλασιες καταστασεις να εξοικοιωθει και οχι μια και εξω που λεμε εμεις..

Για να παει στο αλλο κλουβι τα πραγματα ειναι οπως τα σκεφτηκε η φροντιστης. ακουμπας τα δυο κλουβια με τετοιο τροπο που να ειναι πορτα πορτα και εχεις φαγητο και νερο περασμενα στο νεο κλουβι. Στις περισσοτερες συνθηκες αρκει. Δεν ειναι χαζα
Αν το γραπωσεις με γυμνα χερια μαλλον θα εκπλαγεις δυσαρεστα , και το ξερω απο προσωπικη εμπειρια αυτο :-) ,με την δυναμη του ραμφους του κοκατιλ και τι πονο μπορει να σου δωσει
Υπαρχουν και πιο ανορθοδοξοι τροποι να το μετακινησεις χωρις να το πιασεις αλλα δοκιμασε τον απλο που σκεφτηκες σωστα και μας λες.Αν δεν πετυχει το συζηταμε.
@marinazizel υποθετω δεν τον αφηνεις καθολου ελευθερο εξω σε ασφαλη χωρο.Σωστα συμπεραινω?

Και εγώ έτσι κάνω τόσο καιρό, μικρά βήματα την φορά.
Όχι η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ καιρό να τον ελευθερώσω σε χώρο, φοβάμαι μήπως τραυματιστεί κτλ σε δωμάτιο γιατί έχω διπλή κουκέτα και όσο και να έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να βρω τρόπο να την κάνω baby proof (υπάρχει κενό ανάμεσα στην κουκέτα και τον τοίχο και φοβάμαι μην πέσει)


@marinazizel σίγουρα το κλουβί που του πήρες είναι μεγαλύτερο αλλά κ πάλι μου φαίνεται μικρό. Τα μέλη με κοκατιλ θα σου πουν καλύτερα. Μπορεί να είναι εντάξει οριακά. Πάντως, το διάκενο για τα κοκατιλ κυμαίνεται από 1.3 έως 1.58 εκατοστά. Βοηθητικότατος ο πίνακας "μεταφρασμένος" κ σε εκατοστά από @ianos.
Είχα κάνει ένα ποστ πριν 2 χρόνια νμζ και μου είχαν προτείνει κλουβί με τέτοιο μήκος και ύψος, για αυτό το θεώρησα κατάλληλο. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ανησύχησα με το διάκενο, θα τον παρακολουθώ για κάποιο ατύχημα και εάν δω ότι είναι ακατάλληλο θα βρω κάποια λύση..
(είμαι από κινητό και δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο)
 
Αυτό που κάνω με τα παιχνίδια, τα κρεμάω έξω από το κλουβί για να εξοικειωθεί, 5-6 μέρες και μετά το βάζω μέσα όταν δω ότι δεν φοβάται
Σωστή κίνηση

Για να τον μετακινήσω τελικά πήρε λιγότερη ώρα από ότι φαντάστηκα
Πιο πολύ είναι το άγχος μας παρά το δικό τους.
 
(είμαι από κινητό και δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο)
Δεν πειράζει. Όταν μπορέσεις για να το έχεις. Γράφει για τα κοκατιλ αυτό που σου είπα. Με ακρίβεια το διάκενο για τα κοκατιλ κυμαίνεται από 1.27 έως κ 1.58 εκατοστά.
 
Λίγο φτωχό μου φαίνεται. Δεν έχει μείνει τίποτα άλλο από το παλιό (πατήθρες παιχνίδια κλπ) για να βάλεις;
 
Back
Top