Φροντίδα Καινούριο κλουβί, πώς να το καθαρίσω;

Λίγο φτωχό μου φαίνεται. Δεν έχει μείνει τίποτα άλλο από το παλιό (πατήθρες παιχνίδια κλπ) για να βάλεις;
Ναι είναι λίγο λιτό, στο προηγούμενο κλουβί του μόνο με ένα παιχνίδι κατάφερε να συμφιλιωθεί- τα άλλα τα φοβάται- οπότε μόνο αυτό έβαλα στο καινούργιο. Από πατήθρες παράγγειλα καινούργιες!
 
Έχω δύο ερωτήσεις που δεν ξέρω εάν αξίζουν καινούργιο ποστ για αυτό τις γράφω εδώ 😅
1) Οι περισσότεροι δίνουν ως συμβουλή να μην μαλώνεις τον παπαγάλο όταν σε δαγκώνει, να τον φυσάς ή να λες μη απότομα κτλ. Εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά, απλά τον αφήνω να με δαγκώνει. Δεν είναι ήμερος και όσες φορές προσπαθώ να τον ταισω με το χέρι φοβάται, απλά καμία φορά ακουμπάω το δάκτυλο μου απέξω από το κλουβί, χαμηλότερα από το επίπεδο των ματιών του για να μην φοβάται. Έχει κάνα 1-2 μήνες που το κάνω αυτό. Στην αρχή με δάγκωνε, όμως τώρα απλα με ακουμπάει με το ράμφος του πολύ απαλά ή το αγνοεί τελείως (αγριευει σπάνια, αλλά και να το κάνει δεν δαγκώνει όντως). Δεν ξέρω εάν έχω κάνει καλά, απλά αισθάνομαι ότι ο λόγος που με "δάγκωνε" ήταν από την περιέργεια του και ότι ένιωθε απειλή, ενώ τώρα ξέρει ότι είναι κάτι οικείο που δεν θα του κάνει κακό.
(πότε δεν δάγκωνε με πολύ δύναμη στο σημείο να πονέσω όντως οπότε ήταν εύκολο για εμένα)

2) Έχω τον Πρινς από το 2015, είναι γεννημένος τότε (έτσι λέει το δαχτυλίδι τουλάχιστον) Στα τόσα χρόνια δεν έχει περάσει περίοδο αναπαραγωγής με τις αντίστοιχες κινήσεις κτλ. Δεν ξέρω εάν είναι ανησυχητικό αυτό, το συνειδητοποίησα χθες που διάβαζα εδώ ποστ για παπαγαλάκια που παίρνανε αυτή την περίοδο και αλλάζουν οι συνήθειες τους κτλ.
Να σημειωθεί ότι δεν είμαι 100% σίγουρη ότι είναι αρσενικό απλά το είχα ψάξει παλιά και πιστεύω ότι είναι (τα φτερά του έχουν σχήμα καρδιάς, τα πόδια του είναι κοντά μεταξύ τους, δεν έχει κάνει ποτέ αυγά κτλ)
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Έχω δύο ερωτήσεις που δεν ξέρω εάν αξίζουν καινούργιο ποστ για αυτό τις γράφω εδώ 😅
1) Οι περισσότεροι δίνουν ως συμβουλή να μην μαλώνεις τον παπαγάλο όταν σε δαγκώνει, να τον φυσάς ή να λες μη απότομα κτλ. Εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά, απλά τον αφήνω να με δαγκώνει. Δεν είναι ήμερος και όσες φορές προσπαθώ να τον ταισω με το χέρι φοβάται, απλά καμία φορά ακουμπάω το δάκτυλο μου απέξω από το κλουβί, χαμηλότερα από το επίπεδο των ματιών του για να μην φοβάται. Έχει κάνα 1-2 μήνες που το κάνω αυτό. Στην αρχή με δάγκωνε, όμως τώρα απλα με ακουμπάει με το ράμφος του πολύ απαλά ή το αγνοεί τελείως (αγριευει σπάνια, αλλά και να το κάνει δεν δαγκώνει όντως). Δεν ξέρω εάν έχω κάνει καλά, απλά αισθάνομαι ότι ο λόγος που με "δάγκωνε" ήταν από την περιέργεια του και ότι ένιωθε απειλή, ενώ τώρα ξέρει ότι είναι κάτι οικείο που δεν θα του κάνει κακό.
(πότε δεν δάγκωνε με πολύ δύναμη στο σημείο να πονέσω όντως οπότε ήταν εύκολο για εμένα)
Στο δεύτερο ερώτημα δεν θα σου απαντήσω γιατί δεν έχω διαβάσει σχετικά αλλά θα σου πω τι ξέρω για το πρώτο. Κάνεις πολύ καλά! Το να τον φυσάς πιστεύω είναι πραγματικά ότι χειρότερο. Σκέψου να ανέβαινες σε ένα φιλικό γίγαντα να τον δάγκωνες παχνιδιάρικα και γλυκά και αυτός να σε φύσαγε από το τεράστιο στόμα του και τη βρωμερή ανάσα του (δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά όλοι όσοι έχουμε μικρούς παπαγάλους, ακόμη και 3 ώρες πριν να φάγαμε το μυρίζουν και αν έχουμε πλύνει και τα δόντια μας, πάλι η μυρωδιά για αυτά είναι απαίσια γιατί έχουν μικροσκοπικά πνευμόνια και όλες τις μυρωδιές τις μυρίζουν δεκαπλάσια έντονα απ' ότι εμείς). Είναι πραγματικά κακουργηματικό πιστεύω να φυσάς τον παπαγάλο σου και το δυνατο ΜΗ μπορεί να χαλάσει όλη την σχέση που πάλεψες να χτίσεις. Η λύση είναι να το νουθετήσεις πολιτισμένα, δηλαδή είτε ένα χαλαρό μάλωμα, είτε να του γυρίσεις επιδεικτικά την πλάτη, είτε να τον γυρίσεις για λίγο μέσα στο κλουβί του για να καταλάβει τι έκανε. Όλα αυτά όμως μεταγενέστερα, γιατί στο στάδιο που είσαι αυτήν την στιγμή το δάγκωμα είναι πολύ φυσικό και δεν χρειάζεται να το αποτρέψεις. Επίσης βοηθάει το πουλάκι να καταλάβει την περιοχή που του ζητάς να εμπιστευθεί (το χέρι σου).
 
Στο δεύτερο ερώτημα δεν θα σου απαντήσω γιατί δεν έχω διαβάσει σχετικά αλλά θα σου πω τι ξέρω για το πρώτο. Κάνεις πολύ καλά! Το να τον φυσάς πιστεύω είναι πραγματικά ότι χειρότερο. Σκέψου να ανέβαινες σε ένα φιλικό γίγαντα να τον δάγκωνες παχνιδιάρικα και γλυκά και αυτός να σε φύσαγε από το τεράστιο στόμα του και τη βρωμερή ανάσα του (δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά όλοι όσοι έχουμε μικρούς παπαγάλους, ακόμη και 3 ώρες πριν να φάγαμε το μυρίζουν και αν έχουμε πλύνει και τα δόντια μας, πάλι η μυρωδιά για αυτά είναι απαίσια γιατί έχουν μικροσκοπικά πνευμόνια και όλες τις μυρωδιές τις μυρίζουν δεκαπλάσια έντονα απ' ότι εμείς). Είναι πραγματικά κακουργηματικό πιστεύω να φυσάς τον παπαγάλο σου και το δυνατο ΜΗ μπορεί να χαλάσει όλη την σχέση που πάλεψες να χτίσεις. Η λύση είναι να το νουθετήσεις πολιτισμένα, δηλαδή είτε ένα χαλαρό μάλωμα, είτε να του γυρίσεις επιδεικτικά την πλάτη, είτε να τον γυρίσεις για λίγο μέσα στο κλουβί του για να καταλάβει τι έκανε. Όλα αυτά όμως μεταγενέστερα, γιατί στο στάδιο που είσαι αυτήν την στιγμή το δάγκωμα είναι πολύ φυσικό και δεν χρειάζεται να το αποτρέψεις. Επίσης βοηθάει το πουλάκι να καταλάβει την περιοχή που του ζητάς να εμπιστευθεί (το χέρι σου).
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας
 
γιατί έχουν μικροσκοπικά πνευμόνια και όλες τις μυρωδιές τις μυρίζουν δεκαπλάσια έντονα απ' ότι εμείς
πως σου προκυπτει η σχεση μεγεθους πνευμονων με οξυνση της οσφρησης?

νουθετήσεις πολιτισμένα, δηλαδή είτε ένα χαλαρό μάλωμα
???????
είτε να τον γυρίσεις για λίγο μέσα στο κλουβί του για να καταλάβει τι έκανε.
μαλλον κατι δεν διαβασες καλα καπου

Όλα αυτά όμως μεταγενέστερα, γιατί στο στάδιο που είσαι αυτήν την στιγμή
Σε πιο σταδιο αναφερεσαι? απο το 2015 εχει η κοπελα το cockatiel


Εκτος αν εννοεις την αλλαγη κλουβιου οποτε ειναι φυσιολογικο(??? ) να δαγκωνει?

Οταν με το καλο θα αποκτησεις εναν παπαγαλο αλλου ειδους με αλλη δυναμη απο του budgie το συζηταμε ποσο ομορφα 🤣 ποναει το δαγκωμα τους αν το εκνευρισουμε η του προκαλεσουμε εμεις απο αγνοια την συμπεριφορα που οδηγει σε δαγκωμα.Δεν φταιει το ιδιο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
πως σου προκυπτει η σχεση μεγεθους πνευμονων με οξυνση της οσφρησης?

Σε ένα άρθρο introducing του είδους τα είχε το ένα να ακολουθεί το άλλο.πως σου προκυπτει η σχεση μεγεθους πνευμονων με οξυνση της οσφρησης?
Εφόσον είναι τόσο δυσνόητο, θα χαρώ να το εξηγήσω. Εννοώ απλά ότι δεν πρέπει να το φωνάζει και να το βρίζει σαν τρελή.
μαλλον κατι δεν διαβασες καλα καπου
Σε ένα ποστ του 2008 ένα μέλος με ρινκνεκ το ανέφερε ως αντιμετώπιση. Ακόμη και αν υπάρχουν αμφιβολίες ως προς τους παπαγάλους, δουλεύει με τα παιδιά...
Σε πιο σταδιο αναφερεσαι? απο το 2015 εχει η κοπελα το cockatiel
Ναι, αλλά δεν έχει καταφέρει να το εκπαιδεύσει ακόμα.
Οταν με το καλο θα αποκτησεις εναν παπαγαλο αλλου ειδους με αλλη δυναμη απο του budgie το συζηταμε ποσο ομορφα 🤣 ποναει το δαγκωμα τους αν το εκνευρισουμε η του προκαλεσουμε εμεις απο αγνοια την συμπεριφορα που οδηγει σε δαγκωμα.Δεν φταιει το ιδιο
Πρώτα απ' όλα δεν είπα ότι είναι όμορφο. Έχεις εσύ τέτοιον παπαγάλο για να γνωρίζεις πώς δαγκώνει, ή σχολιάζεις χωρίς σχετική εμπειρία;
 
@KONSTANTINOS MICHAIL στο παρελθον ειχα δυο κοκατιλ και δυο ringneck. και ειδικα το κοκατιλ με ειχε...τσακισει .και με το καλο θα καταλαβεις οτι τσιμπανε στα σημεια που ποναμε περισσοτερο σαν να το ξερουν ..στα δαχτυλα θα πιασουν συχνα το πλευρικο μερος του ακρου διπλα απο το νυχι..η την περιοχη μεταξυ αντιχειρα και δεικτη. Ειχα κανει απειρα λαθη μαζι του ειδικα με το δευτερο κοκατιλ.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL στο παρελθον ειχα δυο κοκατιλ και δυο ringneck. και ειδικα το κοκατιλ με ειχε...τσακισει .και με το καλο θα καταλαβεις οτι τσιμπανε στα σημεια που ποναμε περισσοτερο σαν να το ξερουν ..στα δαχτυλα θα πιασουν συχνα το πλευρικο μερος του ακρου διπλα απο το νυχι..η την περιοχη μεταξυ αντιχειρα και δεικτη. Ειχα κανει απειρα λαθη μαζι του ειδικα με το δευτερο κοκατιλ.
Πραγματικά λυπάμαι όσους έχουν κοκατίλ ή lovebird γιατί ξέρω ότι είναι επιθετικά. Ένας ακόμη λόγος που διάλεξα budgie... Ευτυχώς ο δικός μου δίνει μόνο παιχνιδιάρικα... Βέβαια όπως ανάρτησα σε ένα θέμα πρόσφατα, μετατράπηκε σε πιράνχα...
Κατέστρεψε σχεδόν ολοκληρωτικά το παιχνίδι δαγκώματος από φυσικά υλικά που του πήρα. Ευτυχώς έχω απόθεμα...
 
Σε ένα άρθρο introducing του είδους τα είχε το ένα να ακολουθεί το άλλο
οπως διαβασες απο το αρθρο δεν ισχυει η οξεια οσφρηση. επιπλεον δεν μυριζουμε απο τους πνευμονες.

Η λύση είναι να το νουθετήσεις πολιτισμένα, δηλαδή είτε ένα χαλαρό μάλωμα,
ουτε λογιδρια καταλαβαινουν ουτε υπαρχει χαλαρο μαλωμα.Απλα το αφηνεις κατω η σταματας να ασχολησαι μαζι του.Αλλιως ειναι negative reinforcement.
Ειχα κανει απειρα λαθη μαζι του ειδικα με το δευτερο κοκατιλ.
Οπως ειπα εγω εφταιγα για τα δαγκωματα που δεχομουν. Δεν ηξερα ουτε να μεταφραζω τα σημαδια που μου εδινε ουτε καταλαβαινα τα δικα μου λαθη προσεγγισης. Παγιωσα μονος μου τα δικα του μοτιβα συμπεριφορας.
ουετ τα κοκατιλ ειναι επιθετικα ουτε τα lovebird εκ γενετης. Εμεις κανουμε λαθη που ξυπνανε λαθος συμπεριφορες τους η τις κανουν πιο εντονες.
Εγω εχω ενα απο τα 20 καναρινια που τα παιρνει στο κρανιο οταν κουναω τα δαχτυλα μου μπροστα του. και χτυπαει πολυ δυνατα και γρηγορα τα φτερα του στα ορια να σηκωθει απο την πατηθρα.Προσπαθει να με φοβησει γιατι παραβιαζω τον χωρο του και αμυνεται.
 
Πραγματικά λυπάμαι όσους έχουν κοκατίλ ή lovebird γιατί ξέρω ότι είναι επιθετικά
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Δεν υπάρχει κανένα είδος παπαγάλου που να είναι επιθετικό προς τους ανθρώπους.
Ο παπαγάλος θα επιτεθεί μόνο όταν νιώσει απειλή.
Ειδικά τα cockatiel θεωρούνται πολύ φιλικά πουλάκια.
Μάλλον κάποιες λάθος πληροφορίες έχεις πάρει Κωνσταντίνε.
 
@Vada Διατύπωσα λάθος τη σκέψη μου. Εννοώ πως αν προκληθεί από εμάς η επιθετική τους συμπεριφορά είναι πολύ δυνατή και πονάει αρκετά, ενώ τα budgie είναι πιο ήπια λόγω του μεγέθους. Προφανώς δεν εννοώ ότι σαν είδος είναι επιθετικά. Θα βοηθούσε όσοι γνωρίζετε να μου πείτε γιατί το δικό μου έγινε επιθετικό στο σχετικό θέμα που άνοιξα γιατί κι εγώ κάνω άθελά μου κάτι κάνω που το κάνει επιθετικό
 
Back
Top