Γενικά Καινούριο πουλάκι στο σπίτι

Crazy Bird Lady

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2018
Μηνύματα
51
Πόλη
Θεσσαλονίκη
WP_20180507_14_38_03_Pro.webp


Η κάμερα του κινητού μου δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανή να δείξει πόσο όμορφος είναι ο καινούριος μικρούλης που έφερα στο σπίτι. Όνομα δεν έχει ακόμα - αν και σκέφτομαι Loki, λόγω του ότι έχω ήδη έναν Tony (τον βλέπετε στο avatar μου) από τον Tony Stark (aka Iron Man) και θέλω να συνεχίσω στο ίδιο... Θέμα και δεδομένου του ότι είναι και ως επί το πλείστον μαύρος ο καινούριος, νομίζω του ταιριάζει :D

Moυ είπε η κοπέλα από το pet shop ότι δεν κάνει ότι δεδομένου του ότι είναι και τα δύο αρσενικά και μπορεί να προκύψει ανταγωνισμός και το ένα από τα δύο να σταματήσει να κελαηδάει, να μπορούν να δουν το ένα το άλλο. Μπορούν να βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο μου είπε, αλλά όχι σε σημεία που να έχουν οπτική επαφή. Οι δικές σας εμπειρίες στο θέμα αυτό ποιες είναι;

Επίσης το βραχιόλι στο πόδι του έμαθα ότι δείχνει ή την ημερομηνία γέννησής του ή το πότε το παρέλαβε το μαγαζί, ή ο εκτροφέας...; Τα νούμερα είναι Ε17 0804 και υποθέτω πως σημαίνει έτος 2017, 8 Απριλίου, ή 4 Αυγούστου...; Ευχαριστώ :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πάρα πολύ όορφος ο Loki σου. Να τον χαίρεσαι :)
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι δεν πρέπει να βλέπουνε ή να ακούνε θηλυκιά κατά την διάρκει του ζευγαρώματος γιατί σταματάνε το τραγούδι (αν και δεν νομίζω τώρα που το σκέφτομαι αφού θα θέλουν να τις εντυπωσιάσουν;).
Δύο αρσενικά αν βλέπονται δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό.
Ίσα ίσα θα ακούει το ένα το άλλο και θα κάνουν και διαγωνισμό φωνής 😛
Εκτός αν ένα απο τα 2 είναι καναρίνι φωνής και το κελάηδημα ένος "απλού" καναρινιού του χαλάσει την φωνή :)
Πάντως εγώ είμαι παπαγαλομάνα οπότε δεν μιλάω με σιγουριά 😀!
Όπως και να έχει είναι και τα 2 πανέμορφα!
Έχεις διαβάσει το άρθρο για την σωστή διατροφή?
 
Να'σαι καλά για το άρθρο καταρχάς, δεν το είχα εντοπίσει καν και η επόμενη ερώτηση που θα ανέβαζα ήταν σχετικά με τη διατροφή. Googlαρα επίσης και τον όρο "καναρίνι φωνής" γιατί δεν ήξερα τι είναι και έπεσα πάνω σε άλλο ένα άρθρο της σελίδας. Έχω πολλά να μάθω! 😱
Το σκεφτόμουνα και για θηλυκό και μου είπε η κοπέλα πως αν δεν θέλεις συγκεκριμένα να τα ζευγαρώσεις και το παίρνεις μόνο και μόνο για συντροφιά, θα προκύψουν καινούρια προβλήματα γιατί μετά το θηλυκό θα κάνει συνέχεια αυγά και δεν είναι καλό αυτό... Άσε που αν γονιμοποιηθούν τα προαναφερθέντα αυγά, εκεί ξεκινάνε άλλα προβλήματα, γιατί μετά πρέπει να τα φροντίσεις πολύ, γονείς και αυγά και δεν είναι ότι βαριέμαι να ασχοληθώ, αλλά φοβάμαι πως θα κάνω κάτι στραβά και πάνε τα καημένα τα πουλάκια... Όπως και να'χει, σε ευχαριστώ πολύ :D
 
Καλά κάνεις και σε ενδιαφέρουν οι γέννες.
Απο την στιγμή που θέλεις απλά 2 καναρινάκια για συντρφιά δεν χρειάζεται να περάσεις όλο το άγχος της αναπαραγωγής :)
Έχουμε πάρα πολλά θέματα στο φορούμ για διατροφή, διαμονή, ράτσες κλπ.
Όρεξη να έχεις να μαθαίνεις!
Τα έχεις σε εσωτερικό χώρο; :)
 
Και ναι και όχι. Όταν η θερμοκρασία είναι ακόμα καλή, άνοιξη, καλοκαίρι και μέχρι ένα σημείο φθινόπωρο ο Tony είναι στο μπαλκόνι το μεγαλύτερο μέρος της μέρας (εφόσον είναι κάποιος στο σπίτι να έχει λίγο τον νου του, μην αποφασίσει καμιά γατούλα ότι φαίνονται νόστιμα 😛 ). Αν η ζέστη είναι αφόρητη τις καλοκαιρινές μέρες, το βάζω μέσα συνήθως το μεσημέρι και το ξαναβγάζω το απόγευμα.
Δεν πέφτει ο ήλιος πάνω του καθόλου, το μπαλκόνι έχει μόνιμα σκιά ούτως ή άλλως μιας και είμαστε ισόγειο. Τον Loki μάλλον θα τον βγάζω στο πίσω μπαλκόνι τώρα, όπου η τέντα είναι μόνιμα κατεβασμένη και οι συνθήκες οι ίδιες όπως στο μπροστά. Ίσως πάλι να βάλω ένα καρφάκι κάτω από το κλουβί του Tony για να μπαίνει εκεί. Μόλις αρχίσει να σκοτεινιάζει ανεξαρτήτως εποχής, το βάζω μέσα.
Το χειμώνα η αλήθεια είναι τον έχω μόνιμα μέσα γιατί δε θέλω να τον εκθέτω σε κρύο, βροχή και ρεύμα (λέω τον τόση ώρα γιατί όλα αυτά έχουν εφαρμοστεί προς το παρόν με το ένα αλλά λογικά, τα ίδια θα κάνω και με τον καινούριο :D ). Από τη μία διάβασα ότι τα καναρίνια είναι πιο ανθεκτικά από ό,τι νομίζουμε, από την άλλη πάλι τα ρεύματα μπορούν να τους προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα οπότε... better safe than sorry.
 
Επίσης το βραχιόλι στο πόδι του έμαθα ότι δείχνει ή την ημερομηνία γέννησής του ή το πότε το παρέλαβε το μαγαζί, ή ο εκτροφέας...; Τα νούμερα είναι Ε17 0804 και υποθέτω πως σημαίνει έτος 2017, 8 Απριλίου, ή 4 Αυγούστου...; Ευχαριστώ
Να χαίρεσαι το καινούριο μέλος της οικογένειας! Για το δαχτυλίδι τώρα κανονικά πρέπει να έχει και κάποιο άλλο αριθμό όπως ένα GR00 αν πρόκειται για δαχτυλίδια που δεν ανήκουν σε σύλλογο η κάποιο γράμμα καί νούμερο αν πρόκειται για δαχτυλίδι συλλόγου, Ε17 είναι η χρονιά που γεννήθηκε και πρέπει να είναι και πορτοκαλί χρώμα, 0804 είναι ο αριθμός δαχτυλίδιου δηλαδή ξεκινάει από 0001 έως 9999 και για να είναι τετραψηφιος σίγουρα δεν ανήκουν σε σύλλογο, η πληροφορίες που έχουν τα δαχτυλίδια είναι έτος, χώρα, εκτροφέας και νούμερο δαχτυλίδιου, τα δαχτυλίδια αυτά δεν μπαίνουν οπότε θέλουμε συνήθως μπαίνουν από την 4 εως την 6 ημέρα της ζωής του νεωσσου και μπαίνουν μόνο από τον εκτροφέα.
 
IMG-6b3053e681437a7d0ab68e9c69eae3a5-V.webp received_10215207311795027.webp Να τον χαίρεσαι τον καινούργιο φιλο σου...
Είναι αχάτης λευκός ίσως οπαλ..
Έχω και γω ακριβώς ίδιο και είναι το πιο βολικό και καλο πουλάκι του κόσμου...
Ορίστε ο Λέο μου...
Δες ομοιότητες...
 
Καλησπέρα και να χαίρεσαι το καινούργιο σου φιλο οτι καλύτερο του εύχομαι. Ξεκινα και διαβαζε στο φόρουμ οτι χρειάζεται να ξέρεις εχει απολα και ειναι Πολλά.
 
Ορίστε ο Λέο μου...

Τι ομορφόπαιδο είναι αυτό 😱 Να το χαίρεσαι το λιοντάρι σου :) Από την πάνω μεριά είμαστε ως και ολόιδιοι! Αναρωτιόμουνα εν τω μεταξύ για τη φυλή του Loki και επειδή δεν ξέρω πολλά από αυτά ακόμα, τα άρθρα δε βοήθησαν ιδιαίτερα.
 
Για εξήγησε μας αν μπορείς το γιατί;
Καταρχάς κανένα δεν έχει πόδια αχάτη,το πρώτο μάλιστα έχει σχεδόν μαύρα καλάμια και το δικό σου μαύρα νύχια. Και τα δύο έχουν μελανινικά στίγματα στο ράμφος. Και στα δυο η διάχυση της μελανίνης είναι τεράστια σε όλο το πτέρωμα και όταν λέω για διάχυση εννοώ αυτό το γκρι πλύσιμο.
Το δικό σου πουλάκι μπορεί να είναι απλά ένας κακός αχάτης για τα πρότυπα της ποικιλίας.
Της Θεοδώρας δεν μπορεί καν να ενταχθεί σε κάποιο πλαίσιο-πρότυπο, αφού έχει άσπρη ουρά.
Έγινα κατανοητός;
 
Eδώ ένα βιντεάκι με Λευκούς Αχάτες.
Προσέξτε τα κεράτινα μέρη (αποχρωματισμένα), αλλά και τα στήθη των πουλιών (Λευκά με ελαφρά γράμμωση)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Deukalion
Κατανοητός ευχαριστώ...
Φιλικά "κακος αχάτης, τοπαζιο, τιμπραντο " δεν είναι σωστή έκφραση για τα πουλιά μας...
Αχάτης, τοπαζιο, τιμπραντο, με ιδιαιτερότητες ή έστω με λίγα ή πολλα ελαττώματα είναι το ευγενές και σωστο...
 
View attachment 55540


Η κάμερα του κινητού μου δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανή να δείξει πόσο όμορφος είναι ο καινούριος μικρούλης που έφερα στο σπίτι. Όνομα δεν έχει ακόμα - αν και σκέφτομαι Loki, λόγω του ότι έχω ήδη έναν Tony (τον βλέπετε στο avatar μου) από τον Tony Stark (aka Iron Man) και θέλω να συνεχίσω στο ίδιο... Θέμα και δεδομένου του ότι είναι και ως επί το πλείστον μαύρος ο καινούριος, νομίζω του ταιριάζει :D

Moυ είπε η κοπέλα από το pet shop ότι δεν κάνει ότι δεδομένου του ότι είναι και τα δύο αρσενικά και μπορεί να προκύψει ανταγωνισμός και το ένα από τα δύο να σταματήσει να κελαηδάει, να μπορούν να δουν το ένα το άλλο. Μπορούν να βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο μου είπε, αλλά όχι σε σημεία που να έχουν οπτική επαφή. Οι δικές σας εμπειρίες στο θέμα αυτό ποιες είναι;

Επίσης το βραχιόλι στο πόδι του έμαθα ότι δείχνει ή την ημερομηνία γέννησής του ή το πότε το παρέλαβε το μαγαζί, ή ο εκτροφέας...; Τα νούμερα είναι Ε17 0804 και υποθέτω πως σημαίνει έτος 2017, 8 Απριλίου, ή 4 Αυγούστου...; Ευχαριστώ :D
Πολυ ομορφος ο καναρος σου! Να τον χαιρεσαι και να ειναι παντα ετσι κουκλος και γερος! 🙂
 
Πολυ ομορφος ο καναρος σου! Να τον χαιρεσαι και να ειναι παντα ετσι κουκλος και γερος! 🙂

Η ομορφότερη ευχή :D Σε ευχαριστώ πολυ!
 
Back
Top