Ασθένειες Κακή εξέλιξη μετά απο επίσκεψη στο γιατρό

mrs cockatiel

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα
Χθες πήγαμε στο γιατρό και από τότε το πουλάκι μου είναι χάλια, το έχω μετανιώσει οικτρά που του προκάλεσα τέτοια αναστάτωση.. Εγινε ένας χαμός όταν τον έπιασε ο γιατρός, αναμενόμενο καθώς δεν επιτρέπει σε κανέναν να τον πιάνει, τσίριζε, δάγκωνε, η καρδιά του κόντευε να σπάσει.. Αφού τον ψηλάφισε σε κάποια σημέια, του έκοψε τα νύχια πιο βαθιά από οτι περίμενα με αποτέλεσμα να τρέχει αίμα τουλάχιστον από δύο δαχτυλάκια του! Εγώ στη θεα του αιματος πάγωσα, δεν ήξερα τι να κάνω! Και όπως ετρεχε το αιμα λερωσε το γαντι του γιατρου και με την σειρα του λερωσε τα φτερά του παπαγάλου όπως τον επιανε, και τώρα εχει ενα μεγαλο κόκκινο λεκέ πάνω στα κίτρινα φτερά του, και μονο που τον βλέπεις σου κόβεται η ψυχη!
Εκανε την διαγνωση, εκανε και κοπρανολογική εξέταση, μου είπε δεν έχι παράσιτα αλλά εχει άπεπτα λίπη και πιθανόν πρόβλημα με το πάγκρεας καιμου έδωσε κάποια ανθρώπινα φάρμακα και βιταμίνες για πτηνά του νερού, για την ωρα ομως δεν θα σταθω καθολου σε αυτό, αυτό που με απασχολέι έιναι οτι ο ροκι απο χθες το απογευμα που γυρίσαμε απο το κτηνιατρείο, μεχρι τώρα κοιμαται συνεχώς και δεν τρωει καθόλου! Στρεσαρίστηκε πάρα πολύ, αλλά γιατί μονο ύπνος και καθόλου φαγητό; Εχει την εικόνα άρρωστου πουλιού, και με το αίμα στα ποδαρακια του, ενω πριν τον παω τουλάχιστον έιχε κέφια και ετρωγε κανονικά! Εφαγε μονο ελαχιστο ψωμακι απο το χέρι μου, καποια στιγμη πήγε στην τροφή του, αλλά έπαιρνε τον ηλιόσπορο και τον αφηνε ξανα, μου έδινε την εντύπωση οτι δεν μπορούσε να τον καθαρίσει! Μεχρι και παστελι του έβαλα και καμια ανταποκριση!
Ειμαι και εγω σε πολυ κακη ψυχολογικη κατασταση, νιώθω οτι του έκανα κακό, και δεν ξερω πως να τον βοηθήσω και αν θα ξαναεπανέλθει!
 
Αν ο γιατρός έκοψε τα νύχια τόσο ψηλά... Τι να πω;
Θα συνέλθει γρήγορα. Επειδή θα διαβάσουν και άσχετοι και κάποιοι σαν εμένα που δεν θα θυμούνται. Για ποιο λόγο πήγατε στο γιατρό?
 
Ανεπίτρεπτο να προκαλέσει αιμοραγία ο ίδιος ο γιατρός με το κόψιμο των νυχιών.
Σου έδωσε τα αποτελέσματα των εξετάσεων στα χέρια; Εγώ απ' όσο ξέρω, έτσι κάνει ο δικός μου, τα στέλνουν σε εργαστήρια. Τι έχει δηλαδή σου είπε και τι φάρμακα σου έδωσε;
Πέρα απ' όλα τα άλλα, είναι και στρεσσαρισμένο φυσικά το πουλάκι.
Αν υποψιάζεσαι για συκώτι, πρέπει να προμηθευτείς milk thistle από φαρμακείο. Δες το θέμα της Αλίκης εδώ Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα | Σελίδα 8 | PetBirds .
Διάβασε όλη την συζήτηση και γιατί δεν πρέπει να πάρεις άλλο σκεύασμα. Επίσης μπορείς να ψάξεις στα μαγαζιά με βότανα, να του δίνεις ξηρό γαιδουράγκαθο. Αυτό είναι το milk thistle.
Πρέπει να το τονώσεις ίσως με almoral plus (δεν είναι φάρμακο ηλεκοτρολύτες για ενέργεια) κατ' αρχήν να πάρει δυνάμεις το πουλάκι.
Ό,τι αποφασίσεις να του δώσεις, πρέπει την δοσολογία που χρειάζεται να την χορηγείς κατ' ευθείαν στο στόμα. Δεν μπορείς να περιμένεις πόσο και αν θα πιεί νερό το πουλάκι.

Περαστικά και να μας πεις ό,τι χρειάζεσαι. Ηρεμία στο πουλάκια και ψυχραιμία σ' εσένα. Πιστεύω είναι απλά ταραγμένο.
Υ. Γ. Γράφω κι εγώ όσα με πμ είπαμε για να προχωρήσει κανονικά η συζήτησή σου και εύχομαι και πάλι περαστικά.
 
Ο λόγος που πήγαμε στον γιατρό ήταν γιατί τελευταία είχε κάποιες φωσφοριζέ πράσινες κουτσουλιές χωρίς καθόλου λευκό, και ανησύχησα για το συκώτι του.. Και το θεώρησα και μια καλή ευκαιρία να δει και την εικόνα του γενικότερα, μιας που εχουμε πολλά χρόνια να πάμε στον γιατρό..
 
Έκανες καλά και πήγες στον γιατρό, δεν φταίς αν έκανε κάποιο λάθο χειρισμό.
Να μας πεις τι φάρμακα σου έγραψε και δοσολογία, διάρκεια.
Άλλο όργανο το πάγκρεας άλλο το συκώτι (ήπαρ).
 
Πως ήταν σήμερα το πουλάκι;
Ευτυχώς πάμε καλύτερα! Ακόμα υπάρχει μια υπνηλία, αλλά άρχισε να τρώει λίγο περισσότερο, έφαγε και λίγο αυγό σήμερα, και μας κελάηδησε και λίγο εχθές.. Να έφευγε και αυτό το κοκκινάδι από τα φτερά του, δεν μπορώ να το βλέπω!Για την ώρα του βάζω μόνο βιταμίνες στο νερό, και αργότερα θα συνεχίσω με milk thistle, για την υποψία μου για το συκώτι, φαντάζομαι πως όπως και να χει δε θα του κάνει κακό το γαιδουράγκαθο..
Έκανες καλά και πήγες στον γιατρό, δεν φταίς αν έκανε κάποιο λάθο χειρισμό.
Να μας πεις τι φάρμακα σου έγραψε και δοσολογία, διάρκεια.
Άλλο όργανο το πάγκρεας άλλο το συκώτι (ήπαρ).
Μου έδωσε ανθρώπινα χάπια για το πάγκρεας, να του δίνω λίγη σκόνη στο φαγητό.. Δεν θα ήθελα να αναπαράγω ακριβώς την συνταγή, καθώς θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε κάποιες περιπτώσεις αυθαίρετα και να πιθανόν να βλάψει.. Τώρα, το γνωρίζω οτι είναι δυο διαφορετικά όργανα το συκώτι και το πάγκρεας, όμως το πρόβλημα στο συκώτι είναι κάτι που είχα υποπτευθεί εγώ, κρίνοντας από κάποια συμπτώματα, ενώ το για το πάγκρεας μου το είπε ο γιατρός, βλέποντας άπεπτα λίπη στη κουτσουλιά στο μικροσκόπιο.. Μου το έιπε με μια μικρή επιφύλαξη, καθώς, οπως μου έιπε, θα έπρεπε να πάρει αίμα για να είναι πιο ακριβής η διάγνωση, αλλά αυτό είναι μεγάλο ρίσκο για ενα κοκατίλ, γιατί η ελάχιστη ποσότητα που χρειάζετα για να γίνει η εξέταση είναι σχεδόν όλο του το αίμα.. Οπότε σίγουρη 100% δεν μπορώ να είμαι..Λέω να δοκιμάσω πάντως την συμβουλή για το γαιδουράγκαθο, δεν θα τον βλάψει έτσι και αλλιώς..
 
Ευτυχώς πάμε καλύτερα!Τώρα, το γνωρίζω οτι είναι δυο διαφορετικά όργανα το συκώτι και το πάγκρεας, όμως το πρόβλημα στο συκώτι είναι κάτι που είχα υποπτευθεί εγώ, κρίνοντας από κάποια συμπτώματα, ενώ το για το πάγκρεας μου το είπε ο γιατρός, βλέποντας άπεπτα λίπη στη κουτσουλιά στο μικροσκόπιο..
Χολή, που παράγεται από το ήπαρ, είναι απαραίτητη για την πέψη λίπους. Σπάει το λίπος σε μικρότερα σφαιρίδια, βοηθά στην απορρόφηση των λιποδιαλυτών βιταμινών, μετατρέπει καροτίνη σε βιταμίνη Α, και συμμετέχει στην απορρόφηση του ασβεστίου
Η πρώτη λειτουργία του παγκρέατος είναι να εξουδετερώσει τα οξέα που βρίσκονται στο μίγμα περνά από το στομάχι. Αν αυτό δεν συμβεί σοβαρή βλάβη μπορεί να συμβεί στο έντερο του πουλιού. Μια άλλη σημαντική λειτουργία του παγκρέατος είναι να παράγει ινσουλίνη, έτσι ώστε όλα τα κύτταρα του πουλιού παρέχονται με γλυκόζη.
 
Ανεπίτρεπτο να προκαλέσει αιμοραγία ο ίδιος ο γιατρός με το κόψιμο των νυχιών.
Σου έδωσε τα αποτελέσματα των εξετάσεων στα χέρια; Εγώ απ' όσο ξέρω, έτσι κάνει ο δικός μου, τα στέλνουν σε εργαστήρια. Τι έχει δηλαδή σου είπε και τι φάρμακα σου έδωσε;
Πέρα απ' όλα τα άλλα, είναι και στρεσσαρισμένο φυσικά το πουλάκι.
Αν υποψιάζεσαι για συκώτι, πρέπει να προμηθευτείς milk thistle από φαρμακείο. Δες το θέμα της Αλίκης εδώ Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα | Σελίδα 8 | PetBirds .
Διάβασε όλη την συζήτηση και γιατί δεν πρέπει να πάρεις άλλο σκεύασμα. Επίσης μπορείς να ψάξεις στα μαγαζιά με βότανα, να του δίνεις ξηρό γαιδουράγκαθο. Αυτό είναι το milk thistle.
Πρέπει να το τονώσεις ίσως με almoral plus (δεν είναι φάρμακο ηλεκοτρολύτες για ενέργεια) κατ' αρχήν να πάρει δυνάμεις το πουλάκι.
Ό,τι αποφασίσεις να του δώσεις, πρέπει την δοσολογία που χρειάζεται να την χορηγείς κατ' ευθείαν στο στόμα. Δεν μπορείς να περιμένεις πόσο και αν θα πιεί νερό το πουλάκι.

Περαστικά και να μας πεις ό,τι χρειάζεσαι. Ηρεμία στο πουλάκια και ψυχραιμία σ' εσένα. Πιστεύω είναι απλά ταραγμένο.
Υ. Γ. Γράφω κι εγώ όσα με πμ είπαμε για να προχωρήσει κανονικά η συζήτησή σου και εύχομαι και πάλι περαστικά.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Μόλις αγόρασα το υγρο γαιδουράγαθο της nature plus! Nature's Plus Milk Thistle 125mg 30ml | Skroutz.gr
Μήπως θα μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος για τις αναλογίες στο νερό;
 
Χρόνια πολλά Μαρία, η Αλίκη @alicedros έχει χρησιμοποιήσει για καναρίνι βέβαια, θα το δει και θα σε ενημερώσει :)
 
Μαράκι έψααξα λίγο, βρήκα δύο προτάσεις, η πρώτη που θεωρώ καλύτερη είναι μία σταγόνα ημερησίως κατ' ευθείαν στο στόμα του. Η άλλη 3-4 σταγόνες στα 200 ml νερού, αυτή δεν την θεωρώ προτιμότερη, γιατί ποτέ δεν ξέρουμε πόσο νερό πίνει το πουλάκι και άρα την πραγματική δοσολογία που αντλεί αλλά και παραμένοντας οποιαδήποτε ουσία στο νερό, χάνει την έντασή της και αλλοιώνει και το νερό με την πάροδο της ώρας.
 
Aχ, δυστυχώς στο στόμα του δεν θα το δεχτεί με τίποτα.. Εχεις δίκιο για το νερό, το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά είναι ο μόνος πιθανός τρόπος που μπορώ να του το δώσω.. Του έβαλα σήμερα για πρώτη φορά 2 σταγόνες σε 200ml, οπότε από αύριο θα την αυξήσω σε 3! Σε υπερ-ευχαριστώ για την έρευνα σου! Μήπως θα είχες να μου προτείνεις και κάτι για την διάρκεια; :)
 
Μήπως θα είχες να μου προτείνεις και κάτι για την διάρκεια; :)
Το πρόβλημα στο συκώτι το διαπίστωσες με κάποια εξέταση; Ρωτάω για να δω πως θα τσεκάρεις την βελτίωση. Δεν ξέρω για την διάρκεια πάντως, θα ψάξω και επιφυλάσσομαι να σου πω.
 
Οχι, απλά κάποιες φορές οι κουτουλιές του είχαν έντονο φωσφοριζέ πράσινο χρώμα με πράσινα υγρά, και σήμερα παρατήρησα και κάποιες που λίγο φέρνουν στο κίτρινο.. Οι περισσότερες βέβαια είναι φυσιολογικές, αλλά λαμβαίνοντας υποψιν την ηλικια του που είναι 12 με 13, και την διατροφή του που βασίζεται κυρίως σε σπόρους, με εκανε να εχω κάποιες υποψίες για το συκώτι του.. Ο γιατρός δεν μου το επιβαβαίωσε αυτό, αλλά μου είπε οτι πιθανον εχει καποιο προβλημα με το πάγκρεας και μου έδωσε ανθρώπινες κάψουλες, τις οποίες δεν έχω δώσει ακόμα, προτιμώ να ξεκινήσω με το γαιδουράγκαθο. Δυστυχώς βαδίζω στα τυφλά, για αυτό και δεν μπορώ να ξέρω αν θα εχει αποτέλεσμα αυτη η θεραπεία, εαν βέβαια όντως πάσχει από το συκώτι του, αποφάσισα ομως να του ξεκινήσω γαιδουράγκαθο και αν δεν τον βοηθήσει τουλάχιστον δεν θα τον βλάψει..Απο οτι εχω διαβάσει κάποιοι το δίνουν στα πουλιά τους και προληπτικά, αν δεν κάνω λάθος..

ισως ο μονος τρόπος να το τσεκάρω είναι οι υγιείς κουτσουλιές...
 
Back
Top