Γενικά Κακαρίκι κάνει συνέχεια έναν πολύ παράξενο ήχο

ritsamourtidou

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα με τον παπαγάλο μου(ράτσα κακαρίκι)... Τον είχα πάρει μαζί με την χελωνίτσα μου αλλά δεν κάνει ωραίους ήχους... Κάνει συνέχεια έναν πολύ ήπιο ήχο σαν να ψοφάει... Είναι πολυ παράξενος... Μήπως έχει πρόβλημα καμία ασθένεια..ή μήπως είναι έτσι σε όλα τα κακαρίκια η φωνή; Πάντως πρίν γράψω εδώ στο forum γι αυτό το πρόβλημα πήρα τηλέφωνο σε ένα κατάστημα ζώων και μου είπαν ότι μάλλον είναι η φωνή τους τέτοια...όμως εγώ και η μητέρα μου θέλουμε να το αλλάξουμε με ένα άλλο παπαγάλο... Μπορείτε να μου προτείνεται έναν με πολλά χρώματα και να βγάζει ωραίους ήχους;
 
Τα πετ σοπ δεν ξερουν για ασθενειες. Ξερουν μονο να πουλανε. Οταν εχουμε καποια υποψια οτι το πουλι ειναι αρρωστο το παμε σ ενα πτηνιατρο.


όμως εγώ και η μητέρα μου θέλουμε να το αλλάξουμε με ένα άλλο παπαγάλο... Μπορείτε να μου προτείνεται έναν με πολλά χρώματα και να βγάζει ωραίους ήχους;

Κι αμα ειναι αρρωστο το πουλι; Τι γινεται; Το παμε πισω και το αφηνουμε στην τυχη του; Αν αυτα ειναι τα κριτηρια σου μην παρεις τιποτα.
Πριν το αγορασεις δεν εψαξες να μαθεις 2 πραγματα για το ειδος;
 
όχι, απλά από κει που το πήραμε μας είπανε ότι αυτό το είδος κάνει ωραία ήπια φωνή... Και τώρα που έχουμε ρωτήσει και άλλους μας έχουνε πεί ότι έτσι κάνουνε αυτοί οι παπαγάλοι... Αν το ξέραμε απο την αρχή δεν θα το πέρναμε...όμως το λυπάμαι να το δώσω σε μαγαζί...:/
 
Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για το χρώμα και τους ωραίους ήχους δώσε το πουλί σε κάποιον που πραγματικά ενδιαφέρεται και εσύ πάρε ένα λούτρινο ζωάκι και ένα cd με κελαηδίσματα. Και αυτά τα λέω με απόλυτη σοβαρότητα και καθόλου ειρωνικά. Δηλαδή εσύ πήγες σε ένα πετ σοπ, έτσι για πλάκα, πήρες ένα ζωάκι που δεν κάνει για κατοικίδιο και ένα πουλί το οποίο δεν ήξερες καν πώς κελαηδάει. Και τώρα που σου φαίνεται άρρωστο θέλεις να πας να σου το αλλάξουν. Τον πετσοπά δεν τον σχολιάζω. Στιγνός έμπορος και ξερόλας. Εσύ αν ενδιαφέρεσαι τελικά για το πουλάκι πρέπει να το πας σε ειδικό κτηνίατρο, να κάνει θεραπεία αν είναι άρρωστο, να του πάρετε ένα καλό κλουβί, να το ταΐζεις σωστή τροφή, και να ασχολείσαι μαζί του. Αν δεν είσαι έτοιμη για αυτή τη μεγάλη ευθύνη καλύτερα είναι να το δώσεις και να μην πάρεις άλλο.
 
δεν κατάλαβες καλά... Εγώ έχω άλλους 2 παπαγάλους και τους φροντίζω καλα... Τώρα πριν 2 μέρες πήγα και πήρα τον τρίτο αλλά σχεδόν δεν κελαηδάει καθόλου... Θα το πάμε στον κτηνίατρο.. Αλλά άμα μας πεί ότι δεν έχει τίποτα και είναι μόνο η φωνή του έτσι θα το δώσω πίσω. Γιατί δεν μου αρέσει να έχω έναν παπαγάλο που να μην βγάζει καθόλου φωνή... Και τι να το έχω τότε; μόνο να το βλέπω;:/
 
Μόνο και μόνο αυτή η απάντηση δείχνει οτι δεν είσαι έτοιμη. Ένας παπαγάλος είναι σύντροφος και φίλος. Αν τους άλλους σου παπαγάλους τους έχεις μόνο και μόνο επειδή κελαηδάνε ίσως πρέπει να σκεφτείς οτι δεν τους φροντίζεις σωστά. Τους άλλους πόσο καιρό τους έχεις; Έχεις κατάλληλα κλουβιά; Τους βάζεις παιχνίδια; Τους μιλάς; Προσπάθησες να τους εκπαιδεύσεις; Τους βγάζεις ποτέ απο το κλουβί; Αν και αυτούς τους έχεις μόνο για να τους βλέπεις και να κελαηδάνε τότε σίγουρα καλύτερα θα είναι για αυτούς να τους δώσεις σε κάποιον άλλον.
 
και τους 2 τους έχω κοντά δύο χρόνια... Τους έχω βάλει μέσα σε ένα τεράστιο κλουβί που μπορούνε και πετάνε άνετα... Και τους το έχω γεμίσει με χίλια δυο παιχνίδια... Τους το καθαρίζω και κάθε μέρα το κλουβί.. Τους αλλάζω τρείς φορές την ημέρα νερό και από το ψυγείο κιόλας... Τους μιλάω κάθε μέρα από 2 ωρίτσες... Και αν θα τους βγάλω... Τους βγάζω με γάντια και τους βάζω κάτω από την βρύση για να τους κάνω μπανάκι, δεν τους αμολάω μέσα στο σπίτι να πετάνε γιατί μετά δυσκολεύομαι να τα πιάσω. Γενικώς εγώ δεν πέρνω ζωάκια μόνο και μόνο για να τα βλέπω, αλλά για να ασχολούμε μαζί τους και να προσπαθώ όσο γίνεται να τα κάνω να αισθάνονται ευτυχισμένα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: danai
Αν το εφάρμοζες αυτό και στο κακαρίκι δεν θα σκεφτόσουν καν να το επιστρέψεις. Αυτό το πλάσμα έχει ψυχή και εξαρτάται απολύτως απο εσένα. Πρωτ' απ' όλα πήγες ελαφρά τη καρδία και πήρες ένα πουλί για το οποίο δεν ήξερες απολύτως τίποτα μόνο και μόνο επειδή είναι όμορφο και ο πετσοπάς είπε οτι κελαηδάει ωραία. Δεν φρόντισες να μάθεις ούτε για τον τρόπο ζωής του, ούτε για τις συνήθειες του είδους του, ούτε καν για το αν μπορεί να συμβιώσει με άλλα πουλιά. Το οτι κάθε φορά τα βγάζεις έξω με γάντια εμένα μου δείχνει οτι συχαίνεσαι να τα πιάσεις, πόσο μάλλον να ασχοληθείς πραγματικά μαζί τους. Τα πουλιά, ιδιαίτερα οι παπαγάλοι, δεν είναι μόνο για να τα βλέπουμε και να τα ακούμε. Χρειάζονται επαφή καί με τους ανθρώπους, χρειάζονται πραγματική αγάπη και εννοείται οτι χρειάζονται φροντίδα με κάθε κόστος σε περίπτωση που αρρωστήσουν.

Το κακαρίκι που πήρες το έχεις βάλει σε καραντίνα, ή το έχεις στο ίδιο δωμάτιο με τα άλλα πουλιά; Το ξέρεις οτι αν δεν έχεις τηρήσει καραντίνα μπορεί άνετα να κολλήσει τα άλλα πουλιά, και να σου αρρωστήσουν όλα;
 
το έχω μαζί με τα άλλα πουλιά στο ίδιο κλουβί, α και τους παπαγάλους μου δεν τους συχαίνομαι, απλώς έχουνε νύχια και με γρατζουνάνε... Και φοβάμαι να τα πιάσω και με το χέρι επειδή δαγκώνουν... Και όσο για το ότι θα το πάμε πίσω... Εγώ δεν θέλω...η μητέρα μου θέλει να το πάει πίσω και να το κάνει ανταλλαγεί με ένα άλλο διαφορετικής ράτσας... Εγώ προσπαθώ να την πείσω να μν το δώσουμε αλλά δεν θέλει... Πολυ απλά εγώ τα ζώα τα αγαπάω και τα φροντίζω αλλά δεν μπορώ να επέμβω στις διαταγές των γονιών.. Δυστυχώς...άμα είμουνα ενήλικη.. Θα είχα πάρει μέχρι και 100 ζώα και θα τα φρόντιζα όλα όσο πιο καλα γίνεται...Απλώς η γονείς μου δεν είναι φιλόζωοι... Και θέλουνε απλά ένα ζωάκι για να το βλέπουνε...☹
 
Εννοείς οτι έχεις βάλει 3 διαφορετικά μεταξύ τους πουλιά στο ίδιο κλουβι; Τότε σου το υπογράφω οτι θα αρρωστήσουν όλα και οτι σίγουρα το κακαρίκι αν δεν πεθάνει απο ασθένεια θα πεθάνει γιατί θα σκοτωθεί απο το Lovebird. Απο την στιγμή που οι γονείς σου δεν είναι φιλόζωοι καλύτερα θα ήταν να μην έπαιρνες καθόλου κατοικίδιο ζωάκι. Αργότερα που θα μείνεις μόνη σου, και θα αποφασίζεις για τον εαυτό σου, μπορείς να πάρεις.
Είναι εντελώς απαράδεκτο το γεγονός οτι έχεις 3 διαφορετικά πουλιά σε ένα κλουβί, το οποίο πραγματικά αμφιβάλλω αν είναι αρκετά μεγάλο. Κατά τη γνώμη μου αυτή τη στιγμή πρέπει να βρεις τρόπο να τους πείσεις να αγοράσουν διαφορετικά κλουβιά για το κάθε πουλί, ΚΑΙ για το κακαρίκι. Ή ίσως θα ήταν καλύτερο το κακαρίκι να το χάριζες σε κάποιον άλλον.
Η μητέρα σου απο την στιγμή που δεν θέλει ζώα στο σπίτι έπρεπε να επιμείνει στην γνώμη της και να μην πάρει κανένα. Απο τη στιγμή που παίρνει πρέπει να καταλάβει οτι όλα τα ζώα χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα. Αν δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να καταλάβει καλύτερα θα είναι να δώσει όλα τα ζώα αλλού.
Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ κατοικίδιο που υπάρχει μόνο "για να το βλέπουμε". Αν θέλουμε μόνο να βλέπουμε ζώα μπορούμε να αγοράσουμε dvd με ντοκιμαντέρ.
 
και οι 3 παπαγάλοι σε πληροφορώ κάθονται στο ίδιο κλαδί και κολλητά κιόλας και δεν τσακώνονται καθόλου... Παίζουνε και όλοι μαζί, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τσακωμούς... Και το κακαρίκι δεν είναι άρρωστο απλώς η φωνή του είναι τέτοια...
 
Εκτός απο το κακαρίκι και το Lovebird τί άλλο έχεις; Το κακαρίκι είναι νεοφερμένο στην παρέα. Είναι μόνο θέμα χρόνου να γίνει καυγάς. Και δεδομένου οτι τα Lovebird είναι άγρια, και το κακαρίκι αρκετά μεγαλύτερο σε μέγεθος, ο καυγάς θα έχει άσχημη κατάληξη.
Ούτως ή άλλως κάθε πουλί χρειάζεται τον δικό του χώρο. Μπορείς να τα έχεις σε ξεχωριστά κλουβιά και όταν είσαι σπίτι να τα αφήνεις ελεύθερα να κάνουν παρέα στο δωμάτιό σου. Αν θέλεις κάποιος κτηνίατρος μπορεί να ψαλιδίσει και τα φτερά τους για να μην μπορούν να πηγαίνουν ψηλά.

Αυτό που πρέπει να κάνεις αμέσως είναι τουλάχιστον τώρα να βάλεις το κακαρίκι σε άλλο κλουβί. Αν είναι άρρωστο και δεν το δείχνει τότε μπορεί να κολλήσει εύκολα και τα άλλα. Τα πουλιά δεν το δείχνουν όταν είναι άρρωστα. Αν φαίνονται άρρωστα τότε σημαίνει οτι έχει προχωρήσει πολύ η ασθένεια. Τα πιο πολλά πουλιά που είναι απο πετ σοπ είναι ούτως ή άλλως άρρωστα. Επομένως δεν αποκλείεται να είναι άρρωστο και το κακαρίκι. Πάντως διάβασε όσα περισσότερα θέματα μπορείς απο το φόρουμ. Θα καταλάβεις γιατί δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις με τα πουλιά.
 
δεν κατάλαβες καλά... Εγώ έχω άλλους 2 παπαγάλους και τους φροντίζω καλα... Τώρα πριν 2 μέρες πήγα και πήρα τον τρίτο αλλά σχεδόν δεν κελαηδάει καθόλου... Θα το πάμε στον κτηνίατρο.. Αλλά άμα μας πεί ότι δεν έχει τίποτα και είναι μόνο η φωνή του έτσι θα το δώσω πίσω. Γιατί δεν μου αρέσει να έχω έναν παπαγάλο που να μην βγάζει καθόλου φωνή... Και τι να το έχω τότε; μόνο να το βλέπω?:/
Τελικα το κρατησες η το εδωσες καπου;
Εσυ οταν παιρνεις εναν παπαγαλο τον αλλαζεις σαν ενα ζευγαρι παππουτσια που δε σου κανουν ή δε σου αρεσουν;
Τελοσπαντων κανε οτι θες,το πουλακι να ειναι καλα μονο και ευχομαι να παει σε καλυτερα χερια που να το αγαπανε για αυτο που ειναι και οχι για τη φωνη του!
 
παιδια σε ολα αυτα που γραφετε εχετε απολυτο δικιο αλλα πρεπει να λαβουμε υποψιν μας και το νεαρο της ηλικιας της φιλης μας! Ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας απο την στιγμη που μπηκαμε σε αυτη την παρεα βελτιωσαμε κατα πολυ το τροπο σκεψης μας και την αντιμετωπιση των κατοικιδιων μας. αν μεινει και αλλο στην παρεα μας η ριτσα (την αποπηραμε και λιγο ειναι η αληθεια) θα μαθει περισσοτερα πραγματα και θα γινει πολυ καλυτερη συντροφος για τα κατοικιδια της. ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει φιλος μας που να μην εγινε καλυτερος στο θεμα αυτο απο την στιγμη που μπηκε στην παρεα μας
 
. Γιατί δεν μου αρέσει να έχω έναν παπαγάλο που να μην βγάζει καθόλου φωνή... Και τι να το έχω τότε; μόνο να το βλέπω;:/
συγνώμη, αλλα εγω μολις το διάβασα αυτο έβαλα τα γέλια.
εισαι σοβαρη;τι θα πει "τι να το εχω τοτε;" το εχω πει 8000 φορες και μπορω να το πω ακομα τοσες μεχρι να γινει κατανοητο,ΥΙΟΘΕΤΕΙΣ-και οχι αγοράζεις- ζωα, οχι άψυχα αντικείμενα, διαλέγεις εναν σύντροφο ζωής και απο τη στιγμή που το διάλεξες έπρεπε να εχεις ενημερωθεί να έχεις ψάξει και πανω απ'ολα να εχεις κατανοήσει, οτι αυτος ο σύντροφος μπορει να μην κανει αυτο που θες εσυ, μπορει να μην μπορει να συναγωνιστεί τα άλλα πουλιά σου που βγαζουν ωραιο ήχο μπορει 1002,τι σημαινει αυτο;οτι το διώχνουμε;οπως προαναφέρθηκε, αν ήθελες κατι που να βγάζει ωραία φωνη ας έπερνες ενα CD.Αν έχεις σκοπο να πάρεις αλλον παπαγάλο πρώτα ενημερώσου, μαθε, κ α τ α ν ο η σ ε,ζητα συμβουλες αν τις χρειαζεσαι και μετα προχώρα στην αγορά.
 
εισαι σοβαρη;... Τι θα πει "τι να το εχω τοτε;"... κ α τ α ν ο η σ ε...
Φοβάμαι πως με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν πρόκειται να κατανοήσει κάτι, αλλά θα γυρίσει απλά και πολύ εύκολα την πλάτη συνεχίζοντας αυτό που έκανε μέχρι τώρα. Αν θέλετε πραγματικά να καταλάβει κάτι, δώστε το της με το σωστό τρόπο. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβει κανείς ότι κάνει κάτι λάθος, είναι να το αντιληφθεί και αυτό δυστυχώς δε γίνεται με επικρίσεις και επιθετικά σχόλια.
 
Φοβάμαι πως με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν πρόκειται να κατανοήσει κάτι, αλλά θα γυρίσει απλά και πολύ εύκολα την πλάτη συνεχίζοντας αυτό που έκανε μέχρι τώρα. Αν θέλετε πραγματικά να καταλάβει κάτι, δώστε το της με το σωστό τρόπο. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβει κανείς ότι κάνει κάτι λάθος, είναι να το αντιληφθεί και αυτό δυστυχώς δε γίνεται με επικρίσεις και επιθετικά σχόλια.
συγνώμη Σταύρο,ίσως να ήμουν λιγο επιθετική, είχα μια αρκετα έντονη μέρα σήμερα και δεν αντιμετοπίζω τα πράγματα με ψυχραιμία, με συγχωρείς ritsamourtidou αν προσβλήθηκες
 
απο την απουσια της ριτσας απο το φορουμ μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι μονο καλο δεν καναμε. Οι επικρισεις την απομακρυναν, βιαιως θα ελεγα. εχασε την ευκαιρια να μαθει περισσοτερα πραγματα για το κατοικιδιο της και ισως οτι πουλι υιοθετησει αργοτερα να μην εχει την αρμονικη σχεση που θα ηθελε. και εγω ετσι θα αντιδρουσα μαλλον. καμμια φορα παιζει πολυ μεγαλη σημασια και ο τροπος που λες καποια πραγματα. Οσο σωστες και να ειναι οι παρατηρησεις και οι συμβουλες που δινουμε αν τις δωσουμε με λαθος τροπο φερνουν τα αντιθετα αποτελεσματα. μερικα μελη ειναι νεαρα σε ηλικια οπως η φιλη μας και θελουν ιδιαιτερη μεταχειριση, καποιοι αλλοι ειναι αγενεις και αυτοι θελουν ιδιαιτερη μεταχειριση. Δεν κραταμε κανεναν με το ζορι εδω μεσα, ουτε παιρνουμε ποσοστα απο τον αριθμο των μελων. απλα εχουμε ενα χομπυ,το αγαπαμε παρα πολυ για να περναμε τοσο χρονο απασχολημενοι και μας αρεσει λογω βιτσιου να μεταδιδουμε την αγαπη μας και καποια εμπειρα μελη και τις γνωσεις τους.
 
Back
Top