Γενικά Κακες εμπειριες, κοιταξτε και μαθαινετε για να μην κανετε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zwitsas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
απο τα δεξια προσ τα αριστερα κ δεν εχω 8ερμομετρο αλλα χλυαρο νερο βαζω. Κ απο χ8εσ εχο βαλει τροφη ενω τον εχω 4 μερεσ
 
α κ κατι αλλο. Καπου νμζω διαβασα ειναι καλο οι παπαγαλοι να μασανε κλαδια ιτιασ ισχυει;
 
απο τα δεξια προσ τα αριστερα κ δεν εχω 8ερμομετρο αλλα χλυαρο νερο βαζω. Κ απο χ8εσ εχο βαλει τροφη ενω τον εχω 4 μερεσ

Δοκίμασε και το αντίθετο (αυτό εξαρτάται απο ποια πλευρά τάιζε ο εκτροφέας). Η θερμοκρασία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο! Η θερμοκρασία πρέπει να είναι ίδια με την θερμοκρασία του σώματος του πουλιού, για να μην δημιουργούνται προβλήματα στον προλοβο και να γίνεται η πέψη σωστά. Μια θερμοκρασία της τάξης των 39-43 βαθμών είναι η ιδανική.
 
ο εκτροφεασ μ ειπε απο δεξια προσ δεξια αλλα επειδη εχω ακοθσει αριστερα προσ δεξια εκανα αυτο επειδη λενε αν παει ρποσ τα αριστερα η τροφη μπαινει στσ πνευμονεσ κτλ
 
ο εκτροφεασ μ ειπε απο δεξια προσ δεξια αλλα επειδη εχω ακοθσει αριστερα προσ δεξια εκανα αυτο επειδη λενε αν παει ρποσ τα αριστερα η τροφη μπαινει στσ πνευμονεσ κτλ

Ότι είπε ο εκτροφέας πρέπει να κάνεις, έτσι έχει μάθει το πουλί. Η τροφή μπορεί να πάει στον πνεύμονα είτε ταίζεις απο δεξιά είτε απο αριστερά.
 
Δοκίμασε και το αντίθετο (αυτό εξαρτάται απο ποια πλευρά τάιζε ο εκτροφέας). Η θερμοκρασία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο! Η θερμοκρασία πρέπει να είναι ίδια με την θερμοκρασία του σώματος του πουλιού, για να μην δημιουργούνται προβλήματα στον προλοβο και να γίνεται η πέψη σωστά. Μια θερμοκρασία της τάξης των 39-43 βαθμών είναι η ιδανική.

Ποτέ δεν πρέπει να το ταίζουμε απο αριστερά προς δεξιά, διότι η τροφή μπορεί να πάει στους πνεύμονες του πουλιού και να δημιουργηθεί πρόβλημα.
 
Εγω ειχα μεγαλωσιε μωρα Lovebirds. Τα ταιζα και απο τις 2 μεριες και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Αν και δεν ξερω αν ειναι το ιδιο δλδ αν εμεις φαμε απο τα δεξια το φαγητο θα παει στους πνευμονες;
 
Σε έναν πολύ έμπειρο εκτροφέα φίλο μου που μου το έχει πει απο προσωπικής πείρας. Τον ξέρεις και εσύ Γρηγόρη
 
Σε έναν πολύ έμπειρο εκτροφέα φίλο μου που μου το έχει πει απο προσωπικής πείρας. Τον ξέρεις και εσύ Γρηγόρη

Για να κάνουμε και λίγη ανατομία, ο ισοφάγος βρίσκεται στη δεξιά πλευρά του πουλιού (αριστερά μας), βάζοντας λοιπόν την σύριγγα στο στόμα του ερεθίζουμε τον ισοφάγο για να κατεβάσει την τροφή στον προλοβο. Αν λοιπόν εμείς ταίσουμε απο αριστερά μας καθυστερούμε το ερέθισμα αυτό. Ο πνιγμός απο λάθος κατάποση τροφής γίνεται με υπερβολικές δόσεις φαγητού, απο λάθος γωνία ταίσματος και όχι απο λάθος μεριά ταίσματος.
 
Καλησπέρα...
Ευτυχώς η περιπέτειά σου είχε αίσιο τέλος!
Κανένας εδώ δε φωνάζει και δεν κρίνει τους άλλους... ίσα ίσα, όλοι μαθαίνουμε από τα λάθη μας, και από τα λάθη των άλλων ενίοτε...)
Να μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Για κάτι που δεν ήξερες... απλά να προσπαθείς να μην ξανασυμβεί: Όλοι κάνουμε λάθη!
Θα περιμένουμε με αγωνία να δούμε το μωράκι σου σε φωτό. 🙂
Όσο για την ερώτησή σου... Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία, ας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα... 😛
 
Back
Top