Ασθένειες Κακόκεφο gouldian

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα σε όλους. Πάνω που ετοιμαζόμουν να σας παρουσιάσω τα πρώτα μου γκουλντιαν τα οποία πήρα πριν μερικές εβδομάδες, παρατήρησα ότι το θηλυκό είναι κακόκεφο την τελευταία εβδομάδα. Για την ακρίβεια επιλέγει μια θέση στην οποία περνά το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας και είναι σχετικά φουσκωμένο. Παρατηρώντας το, βλέπω ότι τρώει κανονικά ωστόσο η εικόνα της κοιλιάς του με ανησυχεί. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη έως ότου σταλούν κουτσουλιές για εργαστηριακό έλεγχο και λάβω τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. IMG_20200621_190518.webpIMG_20200621_190538.webpIMG_20200621_190621.webp
[automerge]1592755957[/automerge]
Όσον αφορά την διατροφή τους, αποτελείται από μείγμα σπόρων Versele Laga prestige tropical finches, τσαμπιά συσκευασμένο Κεχρί της ίδιας εταιρείας, αραιή προσφορά σουσαμιου, όστρακα και ένα μείγμα πολυβιταμίνης μια και δεν είναι δεκτικά σε κάποιο φρέσκο φρούτο ή λαχανικό ακόμα.
 
Το κιτρινο μερος της κοιλοιας ειναι λιπος;
Νομιζω πως ναι. Δεν είχα παχουλό πτηνό στο παρελθόν και δεν ξέρω ποιά είναι η κατανομή του λίπους στο σώμα του. Είναι λογικό να έχει λίπος στην κοιλιά και να είναι νορμάλ σε όλο το υπόλοιπο σώμα από θέμα πάχους;
 
Ναι συμβαινει αυτο, οπως και στους ανθρωπους.
Απλα ηθελα να βεβαιωθουμε οτι δεν ειναι σπασμενο αυγο η κιτρινιλα που βλεπουμε.

Στο στερνο δινει εικονα ξηροδερμιας ή ειναι η φωτο ετσι;
Τι ηλικιας ειναι;
 
Ναι συμβαινει αυτο, οπως και στους ανθρωπους.
Απλα ηθελα να βεβαιωθουμε οτι δεν ειναι σπασμενο αυγο η κιτρινιλα που βλεπουμε.

Στο στερνο δινει εικονα ξηροδερμιας ή ειναι η φωτο ετσι;
Τι ηλικιας ειναι;

Τώρα περνάει την πρώτη του πτερόρροια. Ακόμα δεν έχει το πλήρες ενήλικο πτέρωμά του. Υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι τεμπέλικο λόγω πάχους ή / και πτερόρροιας;
Δεν θα έλεγα ότι μοιάζει με ξηροδερμία η εικόνα του στήθους από κοντά. Όντως όμως η φωτογραφία ξεγελά
 
Απο μια βαρια πτερορροια ναι, το πάχος οχι!
Εχει γινει αποπαρασιτωση;
Από πλευράς μου όχι, διότι ο εκτροφέας από τον οποίο τα πήρα μου είπε ότι λίγες μέρες πριν μου τα στείλει τους έκανε εσωτερική και εξωτερική αποπαρασίτωση
 
Η εικόνα της κοιλιας δείχνει καλά, και θα έλεγα πως δεν έχει κάποιο θέμα (δεν δείχνει κάποιο εμφανές πρόβλημα). Ούτε καρίνα, ούτε πρήξιμο, ούτε παχυσαρκία.
Ψάξε κάποια αλλα θέματα αν είναι φουσκωμένο. Μια εβδομάδα συμπτώματα είναι αρκετά μεγάλο διάστημα για τόσο μικρά πουλια.
Βάλε υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα και ψάξε για κάποιες άλλες αιτίες. Ίσος το τσιμπάει άλλο πουλί, ίσος ζεσταίνεται, κρυώνει, φυσάει, ίσος στρεσάρεται. Παρακολούθησε κουτσουλιές.
 
Η εικόνα της κοιλιας δείχνει καλά, και θα έλεγα πως δεν έχει κάποιο θέμα (δεν δείχνει κάποιο εμφανές πρόβλημα). Ούτε καρίνα, ούτε πρήξιμο, ούτε παχυσαρκία.
Ψάξε κάποια αλλα θέματα αν είναι φουσκωμένο. Μια εβδομάδα συμπτώματα είναι αρκετά μεγάλο διάστημα για τόσο μικρά πουλια.
Βάλε υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα και ψάξε για κάποιες άλλες αιτίες. Ίσος το τσιμπάει άλλο πουλί, ίσος ζεσταίνεται, κρυώνει, φυσάει, ίσος στρεσάρεται. Παρακολούθησε κουτσουλιές.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Πρόσθεσα υγρό ασβέστιο. Η θερμοκρασία του χωρου καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας δεν πέφτει κάτω από 25 βαθμούς και δεν ξεπερνά τους 30. Ρεύματα αέρα δεν έχει στο σημείο που είναι τοποθετημένο το κλουβί. Κάποιο άλλο πουλί δεν το τσιμπάει. Αν στρεσάρεται από κάτι, αυτό που το στρεσάρει είναι άγνωστο μέχρι τώρα. Οι κουτσουλιές του φαίνονται φυσιολογικές. Μέσα στις επόμενες μέρες θα ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει στο εσωτερικό του πτηνού μέσω δείγματος το οποίο έχει σταλεί για εξέταση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
@Kostaskar βάλε φωτογραφίες του κλουβιού και των πουλιων. Να φαίνεται και ο τρόπος που κάθεται φουσκωμένο. Θέλω να δω κάτι...
[automerge]1592836493[/automerge]
μείγμα πολυβιταμίνης μια και δεν είναι δεκτικά σε κάποιο φρέσκο φρούτο ή λαχανικό ακόμα.
Να δίνεις λαχανικά με κύριος μεγάλα και τρυφερά φύλλα. Μην το παρακάνεις με τα πολυβιταμινούχα γιατί δεν κάνουν καλό στο συκώτι.
[automerge]1592836675[/automerge]
ο εκτροφέας από τον οποίο τα πήρα
Για ποιον εκτροφέα πρόκειται;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Kostaskar βάλε φωτογραφίες του κλουβιού και των πουλιων. Να φαίνεται και ο τρόπος που κάθεται φουσκωμένο. Θέλω να δω κάτι...
[automerge]1592836493[/automerge]
Ορίστε και φωτογραφίες του θηλυκού. Βρίσκεται προσωρινά απομωνομένο από το αρσενικό έως ότου γνωρίζω περί τίνος πρόκειται. Δεν πρόλαβα να φτιάξω ξύλινες πατήθρες για το κλουβί καραντίνα, οπότε είναι αναγκαίο κακό οι πλαστικές μέχρι να μπορέσω να φτιάξω. IMG_20200622_174021.webpIMG_20200622_174516.webp
IMG_20200622_175040.webp
Υγ. Το πουλάκι με το μωβ στήθος είναι το αρσενικό
 
Το θηλυκό είναι μπλε ή πράσινο από πίσω; Γιατί δεν φαίνεται καλά από τις φωτο. Τις πρώτες τες βδομάδες φερόταν φυσιολογικά;
Πράσινο είναι. Ναι, η συμπεριφορά του ήταν φυσιολογική έως τις αρχές της περασμένης εβδομάδας που άρχισε να είναι κακόκεφο. Θα διέφερε κάτι σε περίπτωση που ήταν μπλε πίσω;
 
Θα διέφερε κάτι σε περίπτωση που ήταν μπλε πίσω;
Όχι απλά τα μπλε είναι πολύ πιο ευαίσθητα και θέλουν συγκεκριμένη διατροφή. Δεν συνιστώνται για αρχάριους και έχουν μεγάλο ποσοστό ευθανασίας. Από ποιον εκτροφέα το πήρες; Πόσο χρόνων είναι; Ίσως να έχει διατροφικές ελλείψεις. Λογικά για να το πήρες σε καλή κατάσταση δεν γνώριζε ο εκτροφέας του για αυτό που είχε.
 
Από ποιον εκτροφέα το πήρες; Πόσο χρόνων είναι; Ίσως να έχει διατροφικές ελλείψεις. Λογικά για να το πήρες σε καλή κατάσταση δεν γνώριζε ο εκτροφέας του για αυτό που είχε.
Ο εκτροφέας από τον οποίο τα πήρα δεν είναι μέλος του φόρουμ. Ήταν η μόνη επιλογή εκτροφέα στην περιοχή μου και λόγω της δυνατότητας επίσκεψης στο χώρο του, προτίμησα την αγορά αυτή σε σύγκριση με μια αγορά εξ αποστάσεως. Τα πουλάκια είναι φετινά και τα δύο. Οι διατροφικές ελλείψεις είναι κάτι πολύ πιθανό μιας και δεν χρησιμοποιούσε συμπληρώματα διατροφής και από αυτά που διαπίστωσα δεν είναι εξοικειωμένα με φρούτα και λαχανικά.
 
@Kostaskar αν είναι καλός εκτροφέας και τον ρωτήσεις, δεν έχει παρά να σου πει περί τίνος πρόκειται. Λογικά θα σε βοηθήσει κάνοντας συμπεράσματα.
Εντός των επόμενων ημερών θα ξέρω σύμφωνα με το πόρισμα των εξετάσεων από το δείγμα που έστειλα. Ενημερώθηκα από τον εκτροφέα πως δεν τους προσέφερε κάποιο φρούτο/λαχανικό. Βάσει αυτών που έχω συζητήσει μαζί του, οι γνώσεις του είναι περιορισμένες σε πολύ βασικά πράγματα.
 
@Kostaskar λάθος εκτροφέα βρήκες Κώστα. Ίσως να ήθελε να ξεφορτωθεί πουλια. Έπρεπε να κάνεις μια έρευνα περαιτέρω πριν προχωρήσεις σε αγορά. Αν θέλεις, στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα για ποιον πρόκειται για να ξέρω. Το αρσενικό κατά τα άλλα πως είναι;
 
Αν ήταν κάποιος εκτροφέας που ακολουθεί την τακτική της διατροφής με ελλείψεις επανειλημμένα με σκοπό είτε το κέρδος ή λόγω αδιαφορίας τότε όντως θα τον απέφευγα. Εγώ βάσει των έως τώρα εμπειριών μου προτίμησα το συγκεκριμένο άτομο αφενός λόγω της κοντινής του τοποθεσίας και αφετέρου καθώς έχω μείνει ικανοποιημένος από άλλα είδη πτηνών που έχω πάρει από αυτόν κατά καιρούς. Κάθε φορά που επισκέπτομαι το εκτροφείο του (κάποιες φορές ειδοποιώντας τον ενώ βρίσκομαι απέξω) βρίσκω ένα χώρο και κλουβιά αρκετά προσεγμένα και αυτό για εμένα μετράει αρκετά. Πολλοί (όπως και εγώ δυστυχώς) ξεκινούν την εκτροφή με μερικά κενά γνώσεων, η προσπάθεια αντιμετώπισης των οποίων θα σε χαρακτηρίσει καλό ενώ η αδιαφορία το αντίθετο. Πρώτη αναπαραγωγική προσπάθεια με τα γκουλντιαν ήταν φέτος για αυτόν οπότε συγχώρεσα την όποια έλλειψη γνώσεων σε πρώτη φάση καθώς θεωρώ ότι στο χώρο των πτηνών (βάσει προσωπικής εμπειρίας) βρίσκεις μεγαλύτερη κατανόηση και βοήθεια σε οτιδήποτε χρειαστείς από έναν ΧΟΜΠΙΣΤΑ ΕΚΤΡΟΦΕΑ σε αντίθεση με όσους ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ είχα συναναστραφεί με τους οποίους δυστυχώς υπήρχε μια ξεκάθαρη σχέση πωλητή-πελάτη και καμία περαιτέρω βοήθεια σε τυχόν θέματα ή συμβουλές για την βοήθεια στην καλύτερη διαχείριση των πτηνών που πήρα από αυτούς. Φιλικά πάντα τα αναφέρω και βάσει των προσωπικών μου εμπειριών και απόψεων χωρίς να αναφέρομαι σε όλους τους εκτροφείς απλά αυτή ήταν η αντιμετώπιση με όσους έχω συναναστραφεί έως τώρα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top