Γενικά Καλωσορίσαμε την Σούλα (budgie)

Vassilis S

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
89
Οκ ίσως βαρεθήκατε τα ανθρώπινα ονόματα αλλά ήταν έρωτας και βάφτιση με την πρώτη ματιά...
Την "έσωσα" από ένα πανηγύρι ή έτσι θέλω να λέω στον εαυτό μου. Όπως και να χει γύρισε μαζί μου σπίτι και τώρα θα περάσει το δίμηνο καραντίνας μέχρι να γνωρίσει τον Μπάμπη, το αρσενικό μου Budgie.
"Φαίνεται" σε καλή κατάσταση σε σχέση με τις συνθήκες στις οποίες ζούσε και ήδη από το μεσημέρι έχει αρχίσει και οργώνει το προσωρινό κλουβί της...

Τώρα αν μου βγει "Σούλος" δεν πειράζει πάλι Σούλα θα την λέω. Πάντως μοιάζει να είναι θηλυκιά

y4mbBoxif6vQP2v2hHDs-tUV-rGRcNUDX4lnzYb6RId6n-RdChVG9soLJ93MQs_BW_e13QWS87C7pdSNxDr084H8ItUBomEtNToJoSBsw5dcO7EcUwddVbHy2YtuNmrXn4pXytqdFT87eu47LnvhsRV8OvmGNylkheAsm2o_X7S1cSzIIVJhq6zF-NpJjtngVzSXZNfX0n5ffc4m_TCJPMj2ZQT2sASnuPtO07cTExphhY


y4mtHeZbo0BTkMG0jfDq0ZpIxaFEhZl_IOsaj7mbvBLik4TTD0Ekn1qMJiPa1KFCZ_W9xiE4cfgcW9sPCZuO-IjA1E7uoKsbky5yglvpgFXyLzNUN7SpZj3QtvB3JM_W4HauVOgx1U9HSRleoqY7g7SqffAaCu7jnM5A4gFceyoMstn1mgZvjGoygfUJVHdi3aem4gSBjSs0BFudmv_BTRKpctrPf_7V0FI_RXZBrrlCkA


y4mE4HuSGnasaZxt8kICS6tW2cPftcN-a5h1eHJHOuBlUOPm4wsip6X07WfjF-uK4KO09Vt2LKDZ-SiQzO5LacRg7wju6QdPufkItWXHS38ui55Zc1-qRcPUw-Uvg69VvumhQK4PcvdJIhmq5IJH-Aqn1w8S0DQZ0pd4k6S_BiY_KzII-xUwb3T6n8QRI8u9wbArzI_zyyaMgQ93jhJSER_yQ7hgD7aPAFN8aRpEIkEZTI
 
Αρσενικό είναι! Δεν πειράζει όμως γερό να είναι και ότι να ναι . Πανέμορφη η ''Σούλα'' κουκλί.Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να αλληλεπιδράς αμέσως μαζί της αν θες να την εκπαιδεύσεις. Καλή τυχη
 
Αρσενικό είναι! Δεν πειράζει όμως γερό να είναι και ότι να ναι . Πανέμορφη η ''Σούλα'' κουκλί.Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να αλληλεπιδράς αμέσως μαζί της αν θες να την εκπαιδεύσεις. Καλή τυχη
Αμέσως; Να μην περιμένω λίγο να εγκλιματιστεί;
 
Πάντως για το όνομα.. αν το Σουλα βγαίνει από το Τασούλα, μπορείς να τον πεις Αναστάση. Αν βγαίνει από το Διονύσια καλό είναι και το Νιονιος 🤣
Χαχαχα τέλειο...
 
@Vassilis S Αν και δεν είναι του στυλ μου 😁, μπορείς από Σούλα να τον ονομάσεις Sakis. Καταλαβαίνεις την σκέψη μου.😉 Ουρές τα θηλυκά.🤣
Χαχαχα καταλαβαίνω την σκέψη σου αλλά αν του αλλάξω όνομα μάλλον θα τον πω Νιονιο που είπε η Άννα 😄
 
Καλημέρα σε όλους οι καραντίνα προχωρά κανονικά, έχουμε ξεκινήσει και αγωγή για να πετάξουμε τις παλιές "αμαρτίες". Ήδη έχει σταματήσει η διάρροια, έχει ξεκινήσει το φαγητό και το δάχτυλο τον έχει χαϊδέψει και έχει γίνει η προσέγγιση με το millet. Βέβαια είναι ακόμα στρεσσαρισμένος οπότε δεν παίρνω θάρρος.

Έχω ωστόσο μια απορία η οποία μου είχε γεννηθεί αλλά δεν είχα δώσει πολύ σημασία και τώρα που είδα και τον Νιόνιο με θορύβησε. Ο Νιόνιος όπως και τα καναρίνια μου όταν έρθει το βράδυ πέφτουν για ύπνο στο ένα πόδι βάζουν και το κεφάλι κάτω από τη φτερούγα.
Ο Μπάμπης (το πρώτο μου budgie) δεν τον έχω δει να κλείνει μάτι ποτέ. Το είχα στο σαλόνι για παρέα λέω τον ενοχλούμε εμείς. Τον βάζω το βράδυ στο δωμάτιο με κλειστή πόρτα και σκοτάδι τίποτα. Όσες φορές κι αν τον κοιτάξω 2 πόδια στο κλαδί μάτια ανοιχτά. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία γιατί σκέφτηκα ότι μάλλον έτσι θα είναι τα παπαγαλάκια, αλλά τώρα που είδα και τον νέο με έχει προβληματίσει. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία;
 
@Vassilis S
Ανήσυχο πνεύμα ο Μπάμπης, κάνει σκοπιά όλο το βράδυ😏
Στέκεται και στα δύο πόδια όταν κοιμάται, και με την παραμικρή κίνηση ή θόρυβο ανοίγει τα μάτια.
Λιγάκι αγχωμένος μου φαίνεται.
Το κεφάλι κάτω από την φτερούγα δείχνει ότι έχουν βαθύ και απερίσπαστο ύπνο.
Τα περισσότερα έτσι κοιμούνται το βράδυ, με το ένα πόδι στην πατήθρα, και το άλλο μαζεμένο στην περιοχή της κοιλιάς.
Όχι όμως όλα, δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί, απλά ο ίδιος δεν ξεκουράζεται όσο πρέπει με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.π.χ νευρικότητα.
 
@Vada αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά όσο τον βλέπω και μέσα στην μέρα δεν φαίνεται να είναι ενοχλημένος. Δραστήριος είναι, νευρικός δεν θα έλεγα, πολύ διαδραστικός μαζί μου. Υπάρχει ένα ελάχιστο φως το βράδυ που μπαίνει από το τζάμι αλλά μην φανταστείς είμαι στον 3ο και ότι φως φτάνει από το δρόμο. Η εμπειρία μου λέει ότι δεν είναι αυτό που τον κράτα έτσι κι ότι έτσι αντιδρά το συγκεκριμένο πουλί, αλλά μήπως να τον σκεπάζω με πανί; Τι λες;
 
Back
Top