Γενικά Καλωσορίσαμε την Σούλα (budgie)

🧿Καλορίζικος είναι πανέμορφος, θα κάψει καρδιές ως πραγματικός γόης!
Να τον χαίρεσαι υγιή και χαρούμενο για πολλά πολλά χρόνια!
Κατέληξες στο Νιόνιος τελικά;
Ωραίο είναι, εγώ λοιπόν θα κρατούσα το αρχικό και θα τον φώναζα Sula (Ο Sula .μου θυμίζει Κινέζο 😜).
Πάντα οταν βραδιάζει να σκεπάζεις το 1/2 ή τα 2/3 του κλουβιού. Ακόμα κι αν υπάρχει μια σχετική "φασαρία" στο δωμάτιο (πχ χαμηλός ήχος tv), το σκέπασμα τους προσφέρει ασφάλεια οπότε ηρεμούν καλύτερα.
 
Χαχαχα ναι κατέληξα στο Νιόνιος γιατί το δημοψήφισμα στο σπίτι έβγαλε ότι δεν είναι ωραίο να τον λέμε Σούλα, μάταια προσπάθησα να τους εξηγησώ ότι γεννήθηκε Σούλα... θα δοκιμάσω τι σκέπασμα κι εγώ λοιπόν
 
Ενημέρωση... μετά από σαράντα μέρες καραντίνα τα 2 φιλαράκια ενώθηκαν... είναι τώρα ένα μήνα μαζί και τα πηγαίνουν περίφημα. Είναι συνέχεια μαζί και παρόλο που ξεκίνησα να τους έχω τον καθένα στο δικό του ξεχωριστό κλουβί (50 x 35 x 40 / M x Π x Y), ο Νιόνιος παράτησε το δικό του και έμενε συνέχεια μαζί με τον Μπάμπη. Οπότε αποφάσισα να τα ενώσω και να τους κάνω μια διώροφη μεζονέτα χαχαχα. Τα παιχνίδια που κάνουν δεν περιγράφονται όσοι έχετε ζευγαράκια τα μπατζάκια σας καταλαβαίνετε, εγώ το ανακάλυψα τώρα.
y4mufqBX5HohuW5DWbbkK-xcyHN3KIN_cVkC3-Od0wpcAM5RyurkdaZjc5FuxbYkzs6oi6OOlLegRcAwT85qCMo1j-sSXMkDdZAGoJo_-Xt69XEu6VpBadkXuUW-O271fJ4kbGujVFEPwp9Kzn61dp4th8oPEU4MXawaXSdOG2fipVB6h6yEC-8xN21USjqOEkZbDUi2TtJXmQwMXq3t73aHQQlTthTSi2-VQxSKt2vDpg


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Το μόνο κακό είναι ότι δεν κατάφερα να εξημερώσω τον Νιόνιο και τώρα φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο. Όταν έρχεται ο Μπάμπης στο χέρι για millet ζηλεύει κι αυτός και έχει έρθει μία φορά, τις άλλες φορές θέλει κάνει την κίνηση διστάζει πετά γύρω μου αλλά φοβάται και δεν κάθεται στο χέρι. Δεν τον πιέζω βέβαια. Μόλις τώρα αρχίζει και συνηθίζει την παρουσία και δεν τινάζεται κάθε φορά που βλέπει άνθρωπο. Ξέρω ότι είναι αργή η διαδικασία με τα μπατζάκια το έζησα με τον Μπάμπη όπου δεθήκαμε στην καραντίνα με καθημερινή επαφή και παρουσία.

Φυσικά και ο Μπάμπης έχει γίνει πιο ανεξάρτητος και δεν γουστάρει τόσο κολλητηλίκια μαζί μου γιατί αντιγράφει το Νιόνιο
 
@Vassilis S οι τύποι δεν παίζονται! Είναι κούκλοι! Πάντα γέροι κ δυνατοί! Παιδική χαρά έχεις κάνει την μεζονέτα! Μπορεί ο Νιονιος να ζηλέψει την προσοχή σου προς τον Μπάμπη ή να μιμηθεί την συμπεριφορά του κ να σε πλησιάσει! Αναμένουμε σε νέο βιντεάκι τα παιδιά! 🤗
 
Back
Top