Γενικά Καλώς σας βρήκα, είμαι ένα κονουράκι 2 μηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimlyk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimlyk

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2017
Μηνύματα
57
Πόλη
Αθήνα
ειμαι ενα κονουρακι 2 μηνων (αβαπτιστο ακομα για να συστηθω σωστα) ημερο και ζωηρο μ αρεσει να σκαρφαλωνω να πεταω αλλα και να δαγωνω :) τα χαδια και οι αγκαλιες και φυσικα να καθομαι εξω απ το κλουβακι μου τρωω πελλετ μιλετ και φρουτακια περιμενω ιδεες για το κλουβακι μου προτασεις και παρατηρησεις γενικα
και... Ευχαριστώ για την φιλοξενια σας :)

26.webp 24.webp
22.webp
 
Ομορφος ο κουκλος σου. Φτου φτυου.
Γεμισε με παιχνιδια το κλουβι γιατι ειναι πολυ αδειο και θα βαριεται οταν θα ειναι μεσα.
Βαλε το σε θεση που θα ειναι στην ευθεια σου οταν θα πηγαινεις κοντα. Μην το εχεις στο πατωμα το κλουβι.
Για αρχη αστο να ηρεμησει και πηγαινε κοντα του με αργες κινησεις και οχι πιεση.
Μην το πιανεις αστο να ερθει αυτο στο χερι σου με τροφη για να σε εμπιστευτει και να μην δαγκωνει.
Εχει ψαλιδισμενα φτερα;
Θα τα πατε τελεια ειναι κουκλι.
 
Καλώς ήρθες στην παρέα!
Μπορείς να του βάλεις μερικά παιχνίδια ακόμα στο κλουβί, αλλά μην το παρακανεις γιατί πρέπει να έχει χώρο για να κινείται ελεύθερα.
Για πόσες ώρες το βγάζεις έξω κάθε μέρα;
Μόνο πελετς του δίνεις;απο σπόρια τίποτα;
Πρέπει να αγοράζεις και μια καλή συσκευασμενη τροφή για μεσαιους παπαγάλους.
Ποτέ χύμα τροφή.
Διάβασε και εδω πέρα για τη διατροφή των παπαγάλων. Μη του δίνεις μόνο φρούτα και όχι πολύ συχνά γιατί περιέχουν σάκχαρα. Μπορείς να του δίνεις και χόρτα, λαχανικά και βότανα τα οποία θα τα πλένεις καλά και θα τα προσφέρεις πάντα στεγνά.
Εδώ έχουμε ένα κατάλογο απο τον οποίο θα βρεις αυτά που κάνει να τρώει αλλά και φυσικά αυτά που πρέπει να αποφεύγεις.
Επίσης μπορείς να του βραζεις και αυγουλάκι και να το τρώει μαζί με το τσόφλι η θα του αγοράζεις μια καλή αυγοτροφη.
Αγορασε του και ενα σουπιοκοκκαλο.. Πρέπει να ειναι διαθέσιμο πάντα.
Οτι απορία έχεις μας ρωτας.
Να σου ζήσει ο ομορφουλης.
Καλη συνέχεια... :)
 
καλησπερα... Το πουλακι το εχω μονο 2 μερες και δεν εχουμε προλαβει να οργανωθουμε και βασικα παρακολουθω πως κινειται μεσα στο κλουβι για να του προσθεσω αλλη μια ενδεχομενως πατηθρα μια κι εχουμε ενα προβληματακι στο κατεβασμα... Επειδη ειναι ηρεμο ερχεται ευκολα στο χερι και ζηταει να βγαινει εξω αλλα ακομα δεν εχει πεταξει ουτε εχει ξεκολλησει απο πανω μας δεν το αφηνουμε ομως πολυ μια κι εχει τα φτερα του (κι εχουμε και μια ασχημη εμπειρια) και προσπαθουμε να διαμορφωσουμε τον χωρο ωστε να ειναι οσο πιο ασφαλης
τα πελλετς μου τα εδωσε ο εκτροφεας και μια και ειχε συνηθισει μ αυτα θα το συνεχισω κι απο αυριο θα εχει και καποιο μιγμα σπορων
το κλουβι δεν ειναι στο πατωμα αλλα σ ενα τραπεζακι ελαχιστα πιο κατω απο μας αλλα οταν καθομαστε διπλα του συμβαινει το αντιθετο.
κι εδω τρωμε :)
 

Συνημμένα

  • 15.webp
    15.webp
    12,8 KB · Προβολές: 25
Μπραβο στο κουκλακι σου.
Θελει λιγο προσοχη οταν πεταει. Σαν μωρο το προσεχουμε.
Φτιαξε μια βαση απο ξυλο.
Και φθηνα και σαν επιπλο θα γινει
 
Παντα μ αρεσαν αυτα τα κονουρακια! 🙂 Εχουν πολυ εκφραστικα ματακια! Ειχε κ ενας πιτσιρικας παλια αλλα μολις τον πηρε δεν ξαναμαθαμε νεα του!meh
 
τα ματακια και τα χρωματα του με τραβηξαν κι εμενα μια και αρχικα εψαχνα για κατι μικροτερο.
το κλουβι θα μεταφερθει σε εξοχικο οποτε θα ασχοληθω μονο με την διαμορφωση του αλλα εχω σκοπο να του φτιαξω μερικα σταντ για εξω και μια παιδικη χαρα κι ισως και κανα παιχνιδακι αν και με τα καλλιτεχνικα δεν τοχω :)
 
Πολύ όμορφο το πουλάκι σου συγχαρητήρια και καλή συμβίωση. Μπορείς να μας πεις και από ποιον εκτροφεα τον πήρες;
 
ναστε καλα :)
απο τον πετρο στην παιανια.. Το αρνητικο του οτι δεν βλεπεις εκτροφειο γιατι οπως λεει φοβαται για τα πουλια του... Εμενα μου ειχε φερει δυο αδερφακια να διαλεξω ...η μονη τους διαφορα ηταν στο φυλο.
σημερα ειχαμε και τις πρωτες αδεξιες πτησεις μας
στην πρωτη σκαρφαλωσαμε ενα τοιχο για κανα μετρο, στην δευτερη ομως εξερευνησαμε ενα χωρο 2 δωματιων και καταληξαμε πισω απο την κουρτινα οπου και τελειωσε λιγο αδοξα κι αυτη
 
Kαλορίζικο! Πολύ όμορφο πουλάκι. Κι εγώ περιμένω να μάθω απο ποιον εκτροφέα το πήρες. :)

Παντα μ αρεσαν αυτα τα κονουρακια! 🙂 Εχουν πολυ εκφραστικα ματακια! Ειχε κ ενας πιτσιρικας παλια αλλα μολις τον πηρε δεν ξαναμαθαμε νεα του!meh

Πολύ όμορφο το πουλάκι σου συγχαρητήρια και καλή συμβίωση. Μπορείς να μας πεις και από ποιον εκτροφεα τον πήρες;

@takis1964 δεν λες και να κερδίσω το τζόκερ? :D
 
Kαλορίζικο! Πολύ όμορφο πουλάκι. Κι εγώ περιμένω να μάθω απο ποιον εκτροφέα το πήρες. :)





@takis1964 δεν λες και να κερδίσω το τζόκερ? :D
Το κερδισες👍 που εψαξες κ το βρηκες!
 
μολις αποκτησαμε και το πρωτο μας παρκακι... Οχι οτι του δινουμε και πολυ σημασια οπως δεν δινουμε στα λαχανικα εκτος κι αν μας ταιζουν με το χερι :)
 

Συνημμένα

  • 28.webp
    28.webp
    22,5 KB · Προβολές: 28
Back
Top