Καμαράκι στην ταράτσα

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Γεία σας.Αυτη την στιγμη έχω ενα μικρό δωματιάκι και εχω μέσα τα καναρίνια μου. Σκέφτομαι με τον πατέρα μου να φτιάξουμε ένα στην ταράτσα.1)Απο τι υλικά; Τούβλα σοβάντισμα και πλάκα απο τσιμεντο πάνω κάτω;ΔΕΝ θα ποιάνει υγρασία; Τι προτείνεται;2)το χειμώνα δεν θα χρειαζεται μια μικρή θέρμανση... Το αλλο είναι μικρο εβαζα το βραδυ ηλεκτρικη σομπα.🙄😕
 
Γιώργο καταρχήν πολύχρονος. Νομίζω όταν μιλάς για τούβλα, πλάκα σοβατίσματα κτλ είναι η καλύτερη λύση αν μέσα στην κατασκευή βάλεις και μόνωση. Οι λοιπές λύσεις όπως ξυλοκατασκευές ή από πάνελ νομίζω δε συγκρίνονται. Φρόντισε να υπάρχει παράθυρο ανατολικό και ακόμη καλύτερα και οροφής (για τον χειμώνα). Η θέρμανση νομίζω δεν είναι τόσο απαραίτητη,όσο η χαμηλή θερμοκρασία το καλοκαίρι με τους καύσωνες και αφού θα ξοδέψεις τόσα για την κατασκευή βάλε καλύτερα ένα φτηνό κλιματιστικό για να έχεις χειμώνα καλοκαίρι σταθερή θερμοκρασία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Εγώ θα σου πρότεινα για πιο γρήγορα και εύκολα να το έφτιαχνες με
αλφαμπλοκ, που είναι κάτι πλάκες μεγάλες με τις οποίες αντικαθιστάς τούβλα
και έχουν καλή μόνωση. Υπάρχουν και για εσωτερικους και για εσωτερικούς
χώρους. Επίσης για οροφή θα μπορούσες να βάλεις πανελ-σαντουϊτς για οροφές,
που έχουν μέσα επένδυση από ειδικό μονωτικό αφρώδες υλικό και είναι τρομερά
αποδοτικό.ρώτα για αυτά που σου λέω σε μια μάντρα οικοδομών για να σε κατατοπίσουν.
 
Θα συμφωνησω με τον Αντρεα alfa block 15αρι που εχει περιπου 130 ευρω η παλετα βγαζει 7.5 τετραγωνικα το σπατουλαρης με την κολλα του για σουβαντισμα και ειναι ετοιμο. Για την οροφη πανελ πολυορεθανης απο 21 εως 30 ευρω το μετρο πολυ καλο μονωτικο και πολυ ευκολο στην τοποθετηση.
 
Ακριβώς αυτα εννοούσα Δαμιανέ, απλά δεν ήξερα λεπτομέρειες και τιμές
 
Eυχαριστώ Κώστα Αντρέα Δαμιανέ! Το καμαρακι ειπαμε να το κανουμε με τον πατερα μου 3μ *4,5 δεν μπαινει κλιματιστικο μου φενεται,... Οσο για τα αλφα μπλοκ τα εχει δουλεψει ο πατερας μου ξέρει αλλα μάλλον τουβλινο θα γίνει... Το πανελ που λέτε τι ειναι";αν δεν βάλω κλιματιστικο θα τα βρουν δυσκολα τα πουλια χειμώνα ε;
 
στην οροφη να προσεξεις να εχεις καλη μονωση γιατι το καλοκαιρι θα εχεις μεγαλες θερμοκρασιες μεσα στο χωρο. Παντως εγω γιωργο θα το εφτιαχνα με αλφα μπλοκ.
 
καλα ναι το καλοκαιρι αν το κάνω μπετό απο πάνω θα είναι ασχημα, αλλα και χειμώνα ποιανει κρύο η πλάκα πάνω. Γιαυτό ρωτάω τι είναι το πάνελ...😕
 
Γιώργο το πάνελ είναι ένα σάντουιτσ από αλουμίνιο και στο κέντρο έχει πολυουρεθάνη panelco - PS-R1000 Πάνελ οροφής.

http://www.eta-sa.gr/products.htm?id=52 Είναι σχετικά ελαφρύ, πιο φθηνό από την πλάκα και σχετικά αποδωτικό (εξαρτάται από το πάχος).
 
Back
Top