Κατασκευή κλούβας με χώμα σε ταράτσα

Γιάννη ξέχασε το χώμα και σε καμμία περίπτωση μην ασχοληθείς με το φελιζόλ , θα αγανακτήσεις... Εάν επιμείνεις όμως στην σκέψη σου να είναι δηλαδή όπως στην φύση (για μένα επαναλαμβάνω λάθος ιδιαίτερα για καναρίνια) κάνε ένα τελάρο πιο ψηλά από την ταράτσα ( με παλέτες) και μετά βάλε πανί εδαφοκάλυψης (έτσι νομίζω ακριβώς λέγεται ), θα σου πουν ακριβώς σε ένα μαγαζί γεωπόνου και στην συνέχεια το χώμα. Έτσι δεν θα έχει καμία επαφή με την ταράτσα για υγρασίες κλπ... Στο παρελθόν χρησιμοποίησα ένα τελάρο για πάτο, που γέμιζα με άμμο θαλάσσης, με μια τσουγκράνα "σκάλιζα" την άμμο και εξαφανίζονταν οι ακαθαρσίες. Καλή συνέχεια αν και ελπίζω να αλλάξεις γνώμη για το χώμα.
 
Θα ήθελες να βάλεις μερικές φωτογραφίες να δούμε τον χώρο;
Θα βάλω το άλλο σαββ/κο γιατί τώρα καθαρίζουμε μια αποθήκη και ο χώρος είναι γεμάτος...
Γιάννη ξέχασε το χώμα και σε καμμία περίπτωση μην ασχοληθείς με το φελιζόλ , θα αγανακτήσεις... Εάν επιμείνεις όμως στην σκέψη σου να είναι δηλαδή όπως στην φύση (για μένα επαναλαμβάνω λάθος ιδιαίτερα για καναρίνια) κάνε ένα τελάρο πιο ψηλά από την ταράτσα ( με παλέτες) και μετά βάλε πανί εδαφοκάλυψης (έτσι νομίζω ακριβώς λέγεται ), θα σου πουν ακριβώς σε ένα μαγαζί γεωπόνου και στην συνέχεια το χώμα. Έτσι δεν θα έχει καμία επαφή με την ταράτσα για υγρασίες κλπ... Στο παρελθόν χρησιμοποίησα ένα τελάρο για πάτο, που γέμιζα με άμμο θαλάσσης, με μια τσουγκράνα "σκάλιζα" την άμμο και εξαφανίζονταν οι ακαθαρσίες. Καλή συνέχεια αν και ελπίζω να αλλάξεις γνώμη για το χώμα.
Καλή ιδέα και αυτή. Ρε παιδιά να ρωτήσω κάποιοι άλλοι που κάνουν υπαίθριες κλούβες και ο πάτος είναι χώμα και έχουν μέσα καναρίνια είναι άλλοι περίπτωση; Ποια η διαφορά σε αυτά τα 2; *(γιατί να μην βάλω φελιζόλ; )
 
@giannis.kirp. κανένας δεν είναι "ειδικός"... όλοι λέμε τις απόψεις μας.
Μπορείς να βάλεις ότι σου αρέσει και στο μέλλον να το αλλάξεις ή να το διαφοροποιήσεις.
Απλά στις δικές μου θέσεις, προτάσεις... ως πρωταρχικό σκοπό έχω την υγεία των πουλιών και την οικονομία χρόνου και χρήματος.
 
Δεν ήθελα να πω πως δε σέβομαι τις απόψεις σας αν αυτό καταλαβατε... Απλά ήθελα μια απάντηση στη ερώτηση μου. 🙂 Τι μπορούν να πάθουν από το χώμα; (Στην υγεία τους; )
 
Τι μπορούν να πάθουν από το χώμα;

Γιάννη, @giannis.kirp. το χώμα θα πρέπει να μην έχει έρθει σε επαφή με φυτοφάρμακα. Από που θα προμηθευτείς καθαρό χώμα; Επίσης πως θα το ανανεώνεις για να μην υπάρχει αύξηση του μικροβιακού φορτίου που θα συγκεντρωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα, ανάλογα με την ποσότητα των πουλιών που θα βάλεις μέσα. Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις το γιατί δεν πρέπει να έχεις χώμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γιάννη, @giannis.kirp. το χώμα θα πρέπει να μην έχει έρθει σε επαφή με φυτοφάρμακα. Από που θα προμηθευτείς καθαρό χώμα; Επίσης πως θα το ανανεώνεις για να μην υπάρχει αύξηση του μικροβιακού φορτίου που θα συγκεντρωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα, ανάλογα με την ποσότητα των πουλιών που θα βάλεις μέσα. Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις το γιατί δεν πρέπει να έχεις χώμα.
Καθαρά χώματα υπάρχουν και ξανα ρωτώ ποιά η διαφορα με τις υπαίθριες κλούβες;
 
ξανα ρωτώ ποιά η διαφορα με τις υπαίθριες κλούβες;

Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι σωστό η κλούβα είτε εσωτερική, είτε εξωτερική να έχει χώμα. Καθαρό χώμα πως θα βρεις και με ποιον τρόπο θα κάνεις την τακτική ανανέωση του. Πιθανόν μπερδεύεις τα δεδομένα με τα πουλιά που ζουν ελεύθερα στην φύση.

Από εκεί και πέρα κάνε ότι νομίζεις εσύ σωστό. Εγώ αλλά και τα υπόλοιπα μέλη εδώ σου λέμε απλά την γνώμη μας.
 
Σου απάντησε ο Κώστας και θα συμπληρώσω πως δεν είναι μαλακό και διαχειρίσιμο, Θα σφίξει με τις κουτσουλιές και θα γίνει σαν τσιμέντο, χώρια η βρώμα και το μικροβιακό φορτίο. Τώρα γι΄ αυτό που αναφέρεις "οι άλλοι που έχουν, τι; " θα σου απαντήσω απλά πως το ίδιο θα ρωτούσε και για σένα ένας τρίτος εάν κατασκεύαζες την κλούβα χωρίς να το ψάξεις και να ρωτήσεις διάφορες απόψεις. Αυτοί που έχουν τέτοιες κλούβες συνήθως ασχολούνται και με άγρια, που ως γνωστό υπαρχει μεγάλο "εμπόριο - απόθεμα" στην φύση, που δεν τους ενδιαφέρει η υγεία των πουλιών ή κάποια απώλεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δηλαδή όλα αυτά τα άτομα που είναι αρκετά μάλιστα με καλό όνομα στο σαιτ είναι ανέφθηνα και δε φροντίζουν τα πουλιά τους; Γιατί σε αυτούς όταν παρουσίασαν τις κλούβες τους δεν είδα να λέτε πως κάνανε λάθος και θαυμάζαται μάλιστα τις κλούβες.. Τέλος πάντων θα προσπαθήσω να βρω καλύτερη λύση...
 
θαυμάζαται μάλιστα τις κλούβες..

Προσωπικά δεν νομίζω να έχω θαυμάσει καμία κλούβα με χώμα στο κάτω μέρος.

Τέλος πάντων θα προσπαθήσω να βρω καλύτερη λύση...

Ρώτησες την γνώμη μας για το τι θεωρούμε καλύτερο για την κλούβα σου και σου είπαμε την γνώμη μας.Αν δεν συμφωνείς μπορείς να κάνεις οτι νομίζεις σωστό.
 
Προσωπικά δεν νομίζω να έχω θαυμάσει καμία κλούβα με χώμα στο κάτω μέρος.



Ρώτησες την γνώμη μας για το τι θεωρούμε καλύτερο για την κλούβα σου και σου είπαμε την γνώμη μας.Αν δεν συμφωνείς μπορείς να κάνεις οτι νομίζεις σωστό.
δε μιλαω προσωπικα για εσενα...
θα κανω οτι μπορω
 
Αν μας την παρουσιαζες και συ ετοιμη την κλουβα σου φυσικα και θα μας αρεσε. Αλλα εφοσον ζητας γνωμη ΠΡΙΝ φτιαξεις κατι, δεξου αυτα που σε συμβουλευουν.
 
Αν μας την παρουσιαζες και συ ετοιμη την κλουβα σου φυσικα και θα μας αρεσε.

Μιράντα, θα μας άρεσε αλλά αν υπήρχε κάποιο λάθος που χρειαζόταν διόρθωση θα το προτείναμε.
 
Αν μας την παρουσιαζες και συ ετοιμη την κλουβα σου φυσικα και θα μας αρεσε. Αλλα εφοσον ζητας γνωμη ΠΡΙΝ φτιαξεις κατι, δεξου αυτα που σε συμβουλευουν.
Τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω...
 
Τι θεωρείς ότι θα κερδίσεις βάζοντας χώμα; Τι θα κάνεις όταν βρέχει και φυσάει και ίσως να μπαίνει και μέσα νερό και το χώμα θα γίνεται λάσπη και δεν θα έχει καθόλου αποστράγγιση; Πώς θα κάνεις απολύμανση αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι με κάποια ασθένεια και χρειαστεί;

Εγώ για τους παραπάνω λόγους αλλά και για ευκολία στην καθαριότητα, θα έβαζα πλακάκι για να πλένεται με το λάστιχο. 😉
 
Πλακάκι σαγρέ θα έλεγα και εγώ, για απευθείας στήσιμο της κλούβας επάνω στην πλάκα.
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάποιοι άλλοι που κάνουν υπαίθριες κλούβες και ο πάτος είναι χώμα και έχουν μέσα καναρίνια είναι άλλοι περίπτωση; Ποια η διαφορά σε αυτά τα 2; *(γιατί να μην βάλω φελιζόλ; )

Τι μπορούν να πάθουν από το χώμα; (Στην υγεία τους; )

Πέρα από το πρακτικό/τεχνικό πρόβλημα που υπάρχει στην περίπτωση σου (κλούβα σε ταράτσα) το χώμα σαν υπόστρωμα σε κλούβα το αποφεύγουμε γιατί με το καιρό μετατρέπεται σε ωρολογιακή βόμβα βακτηριδίων, μικροβίων και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Με το χώμα σαν υπόστρωμα ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για την σωστή υγιεινή στην κλούβα σου.
Θα πρέπει να το ανανεώνεις όλο τακτικά αλλά και πάλι δεν μπορείς να ξέρεις αυτό που βάζεις τι περιέχει και από που προέρχεται. Το χώμα είναι προϊόν αποσύνθεσης με ότι αυτό συνεπάγεται.
Επιπλέον τα επίπεδα υγρασίας θα είναι υψηλά.
Τι διαστάσεις θα έχει η κλούβα, τι βάθος το χώμα; δηλαδή για πόσα κυβικά μιλάμε;

Το καλύτερο υπόστρωμα είναι το τσιμέντο, το οποίο πλένεται και πάνω μπορείς να βάζεις κάποιο υλικό το οποίο θα σκουπίζεις ταχτικά και θα διευκολύνεις το καθάρισμα( πχ άμμο, πριονίδι, πελετς..)

Αν θέλεις να δώσεις φυσικό τόνο στην κλούβα μπορείς να τοποθετήσεις εξωτερικά γλάστρες με φυτά. Εσωτερικά τα φυτά δεν θα ζήσουν πολύ αλλά μπορείς να δοκιμάσεις. Σε αυτή την περίπτωση θα καλύψεις το χώμα της γλάστρας ώστε τα καναρίνια σου να μην έχουν πρόσβαση (πχ τοποθετώντας διακοσμητικές πέτρες).

Εγώ είχα χώμα σε μία κλούβα σε αυλή, τελικά την έστρωσα τσιμέντο και είναι πολύ καλύτερα. Εκτός από την ρουτίνα καθαριότητας και τα παρασιτοκτόνα περνάω ασβέστη 2-3 φορές το χρόνο! Πριν δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τις καρδερίνες αλλά ήταν πολύ πιο κουραστικό να την συντηρώ στα επίπεδα υγιεινής που θέλω να έχω.
 
Σκεύτικα να βάλω πριονίδι και τα φυτά γυρω η μέσα στην κλούβα αλλά σε γλάστρες με τις οδηγείες που μου δώσατε... Κάθε πόσο όμωσ θα θέλει αλλαγή το πριονίδι;
 
Back
Top