Φροντίδα Καμιά συμβουλή σχετικά με τη φροντίδα των μπάτζι μου;

Whitie Bud

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2019
Μηνύματα
25
Έχω τέσσερα μπάτζι. Τον Ρίκο, την Κράκερ, τον Λίνο και την Ζουζούνα.
Ο Ρίκο έχει θέμα με τα φτερά. Απ'το στήθος του' χαν πέσει όλα τον Νοέμβριο, αλλά επιτέλους ξαναφυτρώνουν. Η Κατερίνη δεν έχει πτηνίατρο... Αλλά ο κτηνίατρος είδαι υποψιαστεί πως έχει παράσιτα, οπότε για κάποιο καιρό του δώσαμε φάρμακο. Κάπου διάβασα όμως ότι αυτό μπωρεί να είναι εξετίας έλλειψης φρούτων και λαχανικών και μπάνιου. Βρήκα λύση το ψέκασμα για τον χειμώνα, αλλά τώρα μπαίνει άνοιξη και μόλις αρχίσουν οι καλές οι ζέστες θα κάνει και κανονικά. Το μπάνιο του αρέσει, το θέμα είναι τα φρούτα και τα λαχανικά που τα συχαίνεται.
Σε αντίθεση με τον κολλητό του τον Λίνο που τρώει απ'όλα.

Κι ο Λίνο. Των πήραμε τραυματισμένο κατά κάποια ένια, των είχαν μαδήσει τα φτερά πτήσης, ματώσει τα πόδια και το ράμφος και δεν τον άφηναν τα φάει τα άλλα μπάτζι στο πετ σοπ. Έχει αναρρώσει σχεδόν πλήρους τώρα. Εδώ βρήκε τη χαρά του κι όλοι τον αγαπάνε.
Έχω διαβάσει ότι στη φύση μερικές φορές στη φύση όταν υπάρχει κάποιο διαφορετικού χρώματος το σκοτώνουν για να μην τα προδίδει σε θηρευτές επειδή ξεχωρίζει. Αυτός ήταν κύριος λευκός (είναι dominant pied διπλού παράγωντα) ενώ τα άλλα ήταν όλα μπλε ή πράσινα εκτός μιας θηλυκής που ήταν λευκή με μαύρα μάτια, αλλά τα θηλυκά είναι πιο κυριαρχικά οπότε ήταν ήσυχη.
Αν και ο Λίνο είναι ήσυχος αλλά δεν είναι παθητικός χαρακτήρας.
 
Nα τα χαίρεσαι και καλώς ήρθες!

Σχετικά με ποιο θέμα ψάχνεις συμβουλή; Πώς να τα πείσεις να φάνε λαχανικά και φρούτα; Ρίξε μια ματιά, εδώ έχει πάρα πολλά σχετικά θέματα που μπορεί να βρεις απαντήσεις σε αρκετά ερωτήματά σου σχετικά με τη διατροφή. https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=85

Αν θέλεις κάνε μας μια παρουσίαση με φώτο με τα πουλιά, τα κλουβιά, το χώρο διαμονής για να σου δώσουμε γενικότερες συμβουλές.

Αυτό που λες για το διαφορετικό χρώμα στη φύση δεν το έχω ακούσει και δεν μου ακούγεται σωστό. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα τυχαίων μεταλλάξεων στη φύση που ίσως πέφτουν θύματα θηρευτών (αν έχουν) λόγω της παρέκκλισης απο το αρχέγονο χρώμα που έχει επικρατήσει και βοηθάει στο καμουφλάρισμα. Για κανιβαλισμό όμως λόγω χρώματος δεν έχω ακούσει ειδικά σε παπαγάλους. Οι συνθήκες που ζουν τα πουλιά στα περισσότερα πετ σοπς είναι χάλια και ο συνωστισμός έχει τέτοια επακόλουθα.
 
Οι συνθήκες που ζουν τα πουλιά στα περισσότερα πετ σοπς είναι χάλια και ο συνωστισμός έχει τέτοια επακόλουθα.
Δύο έχουν ζώα εδώ. Στο ένα δεν έχει συνοστισμό αλλά οι συνθήκες είναι έτσι κι έτσι. Το άλλο έχει καλές συνθήκες και τεράστιο κλουβί για τα μπάτζι αν και τα άλλα κλουβιά είναι επείσεις πολύ μεγάλα. Ο Λίνο είναι απ'το δεύτερο.
Και ναι, ευχαριστώ για το λινκ!
="Γιαννης17, post: 2390205, member: 22764"]
Τα έχεις όλα μαζί στο ίδιο κλουβί; Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία; Τι φρούτα και λαχανικά τους έχεις δώσει μέχρι τώρα;
Ναι, μαζί είναι. Έχω δοκίμασει πολλά στον Ρίκο π.χ. μήλο, αχλάδι κ. Α. Κτον έχω 3 χρόνια) αλλά μόνο μια πίτα από κλαμποκάλευρο με φρούτα που του είχα φτιάξει να φάει με την Λάιβλι έφαγε. Τα άλλα είναι πιο καινούρια (τα πήρα πριν ενα μήνα αφότου πέθανε η Λάιβλι)
και τους έχω δώσει αγγουράκι, ψιλοκομμένο καρότο (ιδέα δεν έχω αν το έφαγαν η το έριξαν στον πάτο) και σταφύλι (το οποίο έφαγε ο Λίνο). Πάντως νομίζω χρειάζονται λιγάκι μεγαλυτερο κλουβί.
 
Θα σου ήταν εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το κλουβί; Πολλά μπορούμε να καταλάβουμε από
Το δικό μου; Αν ναι, τότε στα σίγουρα. Είναι μια ζευγαρόστρα γύρω στα 60Χ30Χ40
15526733124245777721569753665402.webp
 
Έτσι όπως το βλέπω εγώ θεωρώ πως πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές:
1. Πετας το στικακι από το κλουβί και δεν τους το ξανά παίρνεις καθώς μόνο κακό τους κάνει.
2. Εαν έχεις την δυνατότητα θα ήταν καλύτερο να τους πάρεις ένα μεγαλύτερο κλουβί για να έχουν άπλετο χώρο να παίζουν και να γυμνάζομαι.
3. Οι πατηθρες αυτές θέλουν αντικατάσταση με ξύλινες καθώς είναι ιδανικές για τα ποδαράκια τους αλλά και ποιο ξεκούραστες - βολικές.
4. Θεωρω πως χρειάζονται και λίγα ακόμη παιχνίδια.
Η τροφή που τους παρέχεις είναι χύμα, σωστά; Φιλικα και συμβουλευτικα σου τα λέω όλα αυτά.

Υ. Γ. Στο κλουβί δίπλα τι έχεις μέσα;
 
Έτσι όπως το βλέπω εγώ θεωρώ πως πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές:
1. Πετας το στικακι από το κλουβί και δεν τους το ξανά παίρνεις καθώς μόνο κακό τους κάνει.
2. Εαν έχεις την δυνατότητα θα ήταν καλύτερο να τους πάρεις ένα μεγαλύτερο κλουβί για να έχουν άπλετο χώρο να παίζουν και να γυμνάζομαι.
3. Οι πατηθρες αυτές θέλουν αντικατάσταση με ξύλινες καθώς είναι ιδανικές για τα ποδαράκια τους αλλά και ποιο ξεκούραστες - βολικές.
4. Θεωρω πως χρειάζονται και λίγα ακόμη παιχνίδια.
Η τροφή που τους παρέχεις είναι χύμα, σωστά; Φιλικα και συμβουλευτικα σου τα λέω όλα αυτά.

Υ. Γ. Στο κλουβί δίπλα τι έχεις μέσα;
Αυτά τα ξέρω αλλά η πόλη αυτή είναι μικρή και δεν βρίσκω... Αν κι υπάρχει περίπτωση να φτιάξω πατηθρες και να πάρω κλουβί αρκετά σύντομα (ελπίζω) και να πάρω ή/και φτιάξω παιχνίδια. Το κρεμαστό είναι χειροποίητο και το λατρεύουν!

Το κλουβί δίπλα είναι το κλουβί που μας είχε ξεγελάσει ο πετσοπάς να πάρουμε στον Ρίκο (είναι και πανάκριβος ενώ σε σχέση με το άλλο το πετ σοπ είναι μαύρο χάλι). Δεν το κρατήσαμε πολύ. Η τροφή είναι άλλοτε χύμα άλλοτε όχι.
 
Η τροφή τους πρέπει να είναι μία και συγκεκριμένη. Να μην δίνεις ποτέ χύμα. Αν κάνεις καλό κουμάντο δεν θα ξεμενεις ποτέ από την συσκευασμένη. Ποιας εταιρίας είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλωσόρισες στην ομάδα εσύ και τα πανέμορφα μικρούλια!

Πέρα από αυτά που επισήμανε ο @Γιαννης17 , βλέπω και τις ποτίστρες λίγο θολές.
Θέλουν πολύ καλό καθάρισμα και αντικατάσταση αν έχουν χρησιμοποιηθεί πολύ.
 
βλέπω και τις ποτίστρες λίγο θολές.
Θέλουν πολύ καλό καθάρισμα και αντικατάσταση αν έχουν χρησμοποιηθεί πολύ
Βασικά, σ'αυτό φταίει η κάμερα...
Και ευχαριστώ πολύ!
 
To κλουβί σου δεν κάνει για 2 ζευγάρια. Χρειάζεσαι άλλο ένα και να έχεις το κάθε ζευγάρι χωριστά. Αν έρθουν σε οίστρο κάποια από τα πουλιά μπορεί να γίνει χαμός εκεί μέσα. Για να τα έχεις όλα μαζί χρειάζεσαι κλούβα.

Βάλε μας φωτο κοντινές απο τα κεφάλια και τα πρόσωπα αν θέλεις να σου πούμε παραπάνω γιατί όντως αυτή η φώτο δεν βοηθάει και πολύ. :)
 
To κλουβί σου δεν κάνει για 2 ζευγάρια. Χρειάζεσαι άλλο ένα και να έχεις το κάθε ζευγάρι χωριστά. Αν έρθουν σε οίστρο κάποια από τα πουλιά μπορεί να γίνει χαμός εκεί μέσα. Για να τα έχεις όλα μαζί χρειάζεσαι κλούβα.

Βάλε μας φωτο κοντινές απο τα κεφάλια και τα πρόσωπα αν θέλεις να σου πούμε παραπάνω γιατί όντως αυτή η φώτο δεν βοηθάει και πολύ. :)
Κοίταξα ελάχιστες διαστάσεις για τέσσερα πρόσφατα και σε κοντινό πετ σοπ βρήκα κλουβί που τοις τηρεί. Είναι 52x41,5x78,5 cm έχει δύο μεγάλες πόρτες μια μπροστά και μια στην οροφή, οριζόντια κάγκελα στο πλάι και κάθετα μπροστά και δύο ταίστρες (θα χρειαστώ άλλες δύο).
Δεν το σκεφτούμε καν να τα χωρίσω αφού ο Ρίκο με τον Λίνο και η Κράκερ με την ζουζούνα έχουν δεθεί πολύ (εξάλλου δεν είναι να τα βάζεις με τη Κράκερ).
Ο Ρίκο τραγουδούσε και τάιζε την Ζουζούνα με ανταπόκριση αλλά αυτή τάιζετε και με τον Λίνο επίσης.
 
Από ποια πόλη είσαι; Δεν γίνεται να παραγγείλεις ένα κλουβί από το ίντερνετ?
Από Κατερίνη.
Κλουβί μου φάνηκε αυτό αρκετά καλό λινκ κι αυτό το πετ σοπ βρίσκετε κοντά, αλλά αυτά περνάν απ'το χέρι των γονιών μου. Σπαστικό να κάνεις όλη την αναζήτηση και να μην σε ακούνε επειδή "ξέρουν καλύτερα" αν και δεν έχουν ψάξει τίποτα... Ούτε ο αδελφός μου έχει ψάξει ούτε κανένας άλλος. Τα ζώα είναι δικό μου μόνο θέμα δύστυχος ειδικά όταν προκειτε για αναζήτηση😑.
Ο αδελφός μου τουλάχιστον σ'αυτό το θέμα ακούει... Αλλά τυχαίνει να'ναι μικρότερος.
 
Σε καταλαβαίνω... Το θέμα ειναι ότι πρέπει να τους πείσεις να γίνουν αυτές οι αλλαγές ώστε να είναι όλα καλύτερα. Κομματάκι δύσκολο, το ξέρω. Στην προκειμένη περίπτωση δείξε τους την συνομιλία μας αν δεν πείθονται με τα λεγόμενά σου.
 
Κοίταξα ελάχιστες διαστάσεις για τέσσερα πρόσφατα και σε κοντινό πετ σοπ βρήκα κλουβί που τοις τηρεί. Είναι 52x41,5x78,5 cm έχει δύο μεγάλες πόρτες μια μπροστά και μια στην οροφή, οριζόντια κάγκελα στο πλάι και κάθετα μπροστά και δύο ταίστρες (θα χρειαστώ άλλες δύο).
Δεν το σκεφτούμε καν να τα χωρίσω αφού ο Ρίκο με τον Λίνο και η Κράκερ με την ζουζούνα έχουν δεθεί πολύ (εξάλλου δεν είναι να τα βάζεις με τη Κράκερ).
Ο Ρίκο τραγουδούσε και τάιζε την Ζουζούνα με ανταπόκριση αλλά αυτή τάιζετε και με τον Λίνο επίσης.

Αυτά που κοιτάζεις με τις ανοιχτές οροφές δεν κάνουν για μπάτζι.

Χρειάζεσαι κάτι τέτοιο κατά τη γνώμη μου http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/kloubes/Κλουβα - Κελλυ
 
Σε καταλαβαίνω... Το θέμα ειναι ότι πρέπει να τους πείσεις να γίνουν αυτές οι αλλαγές ώστε να είναι όλα καλύτερα. Κομματάκι δύσκολο, το ξέρω. Στην προκειμένη περίπτωση δείξε τους την συνομιλία μας αν δεν πείθονται με τα λεγόμενά σου.
Το προσπαθώ...
Το κλουβί στο λινκ έχω την εντύπωση ότι έχει μεγάλο διάκενο και άρα είναι ακατάλληλο για μπατζι.
Αμφιβάλω το έχω δει κι από κοντά είναι 1εκατοστό το πολύ απ'ότι έλεγξα. Κι τα μπάτζι απ' όσο θυμάμαι χρειάζονται 0,5 με 1cm κενό.
Χρειάζεσαι κάτι τέτοιο κατά τη γνώμη μου
Ωραίο μου φαίνεται, αλλά αυτά μόνο απ'την οροφή ψάχνουν να μπουν και όχι απ' την πόρτα, οπότε υπέθεσα πως θα τα βόλευε... Επειδή προσπαθούν να ανοίξουν τις πόρτες όταν είναι μέσα και την οροφή όταν είναι έξω. Ξεροκέφαλα ζιζάνια.
 
Back
Top