Αναπαραγωγή Κανάρα άφησε τα αυγά την 14 μέρα

Stelios 306c

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2020
Μηνύματα
78
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα.. Η κανάρα μου σήμερα είναι στην 14 μέρα που κλοσσαει.. Από χτες που την παρατηρώ δεν κάθεται στην φωλιά με τα αυγά.. Όπως πριν.. Ξέρεις κανείς να με βοηθήσει τι να κάνω; Μήπως τα παράτησε;
 
'Εχουν περάσει 14 ημέρες από το τελευταίο αυγό. αν υποθέσουμε ότι άρχισε την επώαση από το 3ο αυγό θα έπρεπε να έχουν βγεί οι πρώτοι νεοσσοί ήδη εδώ και δυο μέρες.
Κατά πάσα πιθανότητα τα αυγά είναι άσπορα και για αυτό τον λόγο η κανάρα έχει σταματήσει να ασχολείται, άφησέ τα 1-2 ημέρες ακόμα και μετά τα αφαιρείς.
Όταν τα αφαιρέσεις έλεγξε τα με φακό για να μάθεις να κάνεις ωοσκόπηση και μετά τα ανοίγεις για να δεις αν υπήρχε έμβρυο που δεν αναπτύχθηκε ή οτιδήποτε άλλο.
 
Χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά από ότι έχω διαβάσει το αυγουλακι στην πρώτη φωτογραφία είναι ασπορο
Δεν ξέρω και για μένα είναι η πρώτη φορά. Νομίζω ότι αυτά είναι ενσπορα και άσπρο είναι αυτοIMG_20200408_222239.webp
 
Στην πρωτη και την τριτη φωτογραφια η εκκολαψη ειχε σταματησει πολυ νωριτερα απο σημερα νομιζω.
Για την δευτερη δεν ειμαι σιγουρος και για την τεταρτη δεν ξεχωριζει απο την φωτο.
 
Δεν ξέρω και για μένα είναι η πρώτη φορά. Νομίζω ότι αυτά είναι ενσπορα και άσπρο είναι αυτοView attachment 71572
Δεν μπορώ να καταλάβω από αυτές τις φωτογραφίες είναι η αλήθεια. Περιμενε και τους γνώστες του επαγγέλματος, το μόνο σίγουρο είναι πως ξέρουν καλύτερα από εμένα 😅
 
Στην πρωτη και την τριτη φωτογραφια η εκκολαψη ειχε σταματησει πολυ νωριτερα απο σημερα νομιζω.
Για την δευτερη δεν ειμαι σιγουρος και για την τεταρτη δεν ξεχωριζει απο την φωτο.
Οκ.. Υπάρχει κάποιος λόγος που μπορεί να σταμάτησε; να ξέρω να μην το κάνω ξανα
 
Αν δεν κάτσει σήμερα το βράδυ, το θέμα έχει λήξει. Αυριο, τα ανοίγεις όλα προσεκτικά απο την μερια του αερόσακκου και βγάζεις φωτό με φυσικό φωτισμό. Μόνον έτσι θα βγεί κάποιο συμπέρασμα για το τί συνέβει.
 
Αν δεν κάτσει σήμερα το βράδυ, το θέμα έχει λήξει. Αυριο, τα ανοίγεις όλα προσεκτικά απο την μερια του αερόσακκου και βγάζεις φωτό με φυσικό φωτισμό. Μόνον έτσι θα βγεί κάποιο συμπέρασμα για το τί συνέβει.
Οκ σας ευχαριστώ πολύ.. Δυστυχώς δεν κάθεται σήμερα.. Κάθεται απέξω.. Αερόσακο; Είμαι άσχετος σορρυ
 
Νομίζω ότι αυτά είναι ενσπορα και άσπρο είναι αυτο
Αυτό που δείχνεις μοιάζει ξεσκισμένο από τρύπες, είναι;
Το συγκεκριμένο είναι και άσπορο.

Εσωτερική εκτροφή στο σπίτι;
Η ωοσκόπηση όντως έγινε στις 11 το βράδυ;
 
Το πιο πιθανο είναι να είναι άσπορα.. Βεβαια οι κανάρες συνήθως δεν εγκαταλείπουν την φωλιά ακριβώς 14 μέρες όταν έχουν άσπορα. Δεν έχεις άλλη λύση πάντως, αύριο το αργότερο πρέπει να τα αποσύρεις αν εξακολουθεί να μην κάθεται. Ευκαιρία πάντως να εκπαιδευτεις στηβ ωοσκοπηση και να προετοιμάσεις την άλλη γέννα.
 
Αυτό που δείχνεις μοιάζει ξεσκισμένο από τρύπες, είναι;
Το συγκεκριμένο είναι και άσπορο.

Εσωτερική εκτροφή στο σπίτι;
Η ωοσκόπηση όντως έγινε στις 11 το βράδυ;
Ναι η πρώτη προσπάθεια.. Ναι στις 11 και έχω τρελαθει
 
Back
Top