Ασθένειες Κανάρα έχει σπυράκι στο χρώμα του δέρματος στην καρίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GeorgeGr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GeorgeGr

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2021
Μηνύματα
16
Πρόσφατα μου έδωσαν δύο καναρίνια , πριν μια βδομάδα συγκεκριμένα και διαβάζοντας ώστε να μάθω μερικά πράγματα έκατσα να παρατηρήσω την καρίνα των πτηνών . Κοιτώντας την καρίνα της διαπίστωσα ένα σπυράκι στο χρώμα του δέρματος τής. Από όρεξη δόξα το θεό έχει και κελαηδεί αρκετά συχνά για θηλυκό. Κάθε δύο ημέρες καθαρίζω το κλουβί και από τροφή βάζω μήλο , αυγό καλά βρασμένο 15λεπτά και από ξερή τροφή της vitakraft. Σήμερα την έβαλα να κάνει πτήση εντός σπιτιού και αυτό που πρόσεξα είναι λίγο παχουλή και κάνει χαμηλή πτήση , ενώ ο άλλος μάλλον νεαρός αρσενικό πετάει και στα δύο μέτρα. Τι έτρωγαν πριν δεν γνωρίζω ,εάν ήταν χύμα η κλειστή συσκευασία. Σας επισυνάπτω φωτογραφίες για να με βοηθήσετε.
 

Συνημμένα

  • er.webp
    er.webp
    40,3 KB · Προβολές: 20
  • er2.webp
    er2.webp
    40,6 KB · Προβολές: 20
Το καλύτερο θα είναι να το δει ένας Πτηνίατρος, δες τον κατάλογο παρακάτω:
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει πύον το σπυρί οπότε ο χειρισμός από Γιατρό είναι απαραίτητος.
 
Δύσκολο είμαι σε νησί αυτήν την περίοδο και δεν γνωρίζω εάν ο εδώ κτηνίατρος γνωρίζει από πτηνά.
[automerge]1619369066[/automerge]
συμβουλευτικά τι μπορεί να είναι? Θα ρωτήσω και τον εδώ κτηνίατρο και ελπίζω να ξέρει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σκιάθο
[automerge]1619369552[/automerge]
Για να πω και κάτι που μπορεί να βοηθήσει παραπάνω και πιθανόν να σχετίζεται με αυτό δεν είμαι σίγουρος. Την έχω προσέξει να κάνει με το ράμφος της σε εκείνο το σημείο αλλά και στην πλάτη αλλά δεν γνωρίζω εάν χτενίζει τα πούπουλα. Μπάνιο κάνει η κοπελιά και το το χαίρεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την περιποίηση στα πούπουλα την κάνουν όλα είναι φυσιολογικό.
Από ότι βρήκα στο διαδίκτυο υπάρχει ένα Κτηνιατρείο, πάρε ένα τηλέφωνο μπορεί να είσαι τυχερός και να γνωρίζουν από πουλιά.
Αν δεν βρεις κάποια λύση θα σου έλεγα να της βάζεις λίγη αλοιφή fucidin και να παρακολουθείς αν θα υποχωρήσει.
Η υπόλοιπη εικόνα των πουλιών είναι καλή ? (φτέρωμα - πόδια- ράμφος)
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ όμορφη είναι και FPO του 2020 γέννα όπως λέει το δακτυλίδι
[automerge]1619370872[/automerge]
Μικρό ράμφος έχει και κάπως σκούρο όχι ανοιχτόχρωμο.
 

Συνημμένα

  • 01-41938.webp
    01-41938.webp
    84,5 KB · Προβολές: 14
  • 02-41938.webp
    02-41938.webp
    36,1 KB · Προβολές: 14
  • 03-41938.webp
    03-41938.webp
    75,4 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία:
όμορφη είναι και FPO του 2020 γέννα όπως λέει το δακτυλίδι
Να την χαίρεσαι, γράψε και τα υπόλοιπα στοιχεία του δαχτυλιδιού για να βρούμε τι ράτσα είναι, μοιάζει με gloster.
 
Ψέματα , νόμιζα ότι έγραφε FPO. Αναφέρει G20 039E 00EΡ45 .
Τράβηξα φωτογραφία και των άλλο καναρίνι και είδα στον θώρακα του να είναι κάπως κόκκινο σκούρο αλλά λόγο ότι έχει πάρα πολλά πούπουλα δεν μπόρεσα να διακρίνω περισσότερα η να τραβήξω καλύτερη φωτογραφία. Αρκετά ζωηρός αυτός/η δεν ξέρω αδύνατος με καθαρό ράμφος και μακρύ σε σύγκριση με την άλλη.
[automerge]1619372828[/automerge]
Ελπίζω να βοηθούν οι φωτογραφίες.
[automerge]1619373810[/automerge]
Είναι κάτι το ανησυχητικό? Γιατί και τα παιδάκια μου τα γνώρισαν και δεν θέλω να στεναχωρηθούν.
 

Συνημμένα

  • 04-41938.webp
    04-41938.webp
    28,1 KB · Προβολές: 16
  • 05-41938.webp
    05-41938.webp
    30,2 KB · Προβολές: 18
  • 06-41938.webp
    06-41938.webp
    31,4 KB · Προβολές: 16
  • 07-41938.webp
    07-41938.webp
    84,3 KB · Προβολές: 16
  • 08-41938.webp
    08-41938.webp
    69,7 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Αναφέρει G20 039E 00EΡ45 .
EOO EP45 G20 039
Η Κυρία είναι Σαλονικιά και ανήκει στον παρακάτω σύλλογο:
Αν επικοινωνήσεις με το σύλλογο θα μπορέσεις να μάθεις για το είδος του και τον εκτροφέα (45).

Ο αρσενικός δεν φοράει δαχτυλίδι ?
 
Κάνουνε και τα πουλιά λιπωμα?
Συνήθως η καρίνα ( θώρακας ) τι χρώμα πρέπει να έχει που να δείχνει ότι είναι υγιές.
[automerge]1619376011[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ όχι δεν φοράει δαχτυλίδι απλά ένα μωβ πλαστικό έχει που δεν γράφει τίποτα. Δεν είμαι και σίγουρος εάν είναι αρσενικός έχει κάτι που εξέχει με κάτι φτερά αλλά τα φτερά είναι τόσα πολλά που δεν διακρίνεται εύκολα. Δεν κελαηδεί και αρκετά ίσως να είναι και μικρός. Το θηλυκό τον έχει φάει στην στροφή.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@

Καλησπερα Γιαννη!
Απο το χρωμα που εχει δείχνει να ειναι καθαρο λιπος.
Αν δεν το σκαλιζει το πουλακι και δεν δειχνει να το ενοχλει αλλα και να παίρνει μεγαλες διαστασεις,το αφηνουμε ως εχει.
Χειρουργική ειναι η αντιμετωπιση.

@GeorgeGr

Αν δεν κανω λαθος στη φωτο βλεπουμε την κοιλια του πουλιου και οχι το στερνο/καρινα και όντως δειχνει να εχει ενα καλο στρωμα λιπους!
 
Αύριο την πάω στο κτηνίατρο και ελπίζω να γνωρίζει. Από λαχανικά λίγο τρώνε , δλδ μπρόκολο βραστό αλ ντεντε και λίγο μήλο. Θέλω συμβουλές από βιταμίνες και άλλα που πρέπει να προμηθευτώ , γιατί το νησί ( Σκιάθος) μπορεί να είναι δίπλα στον Βόλο αλλά από μαγαζιά και εμπόρευμα είναι Καστελόριζο. Δώστε μου και μάρκες δεν με ενοχλεί η διαφήμιση γιατί είναι για καλό σκοπό.
 
Οποια μαρκα απο τις Μanitoba,Vadigran,Deli nature,Versele laga βρισκεις σε συσκευασια του 1 ή 2.5 ή 5 κιλων για να μην πληρωνεις μεταφορικα αν παραγγηλεις απο μακρια,θα εισαι οκ.

Το μπροκολο το δινεις ωμό οπως και τα υπολοιπα λαχανικα.
Αν τα πουλακια ειναι παχια με μετρο τα φρουτα.
 
Ωμά , οκ . Μήπως πρέπει να τα βάζω στο ξύδι για να αφαιρεί μικρόβια και μετά πλύσιμο? Εάν είναι παχιά λίγα τα φρούτα? Πώς θα κάνω την μικρή να αδυνατίσει λίγο η μου φαίνεται λόγο ράτσας που ίσως είναι. Το θηλυκό πετάει κάπως βαριά με χαμηλή πτήση στο ένα μέτρο . Ο μικρός δίνει σάλτο καλό , τα έβγαλα από το κλουβί και εντυπωσιάστηκα που και τα δύο πηγαίνουν μόνα τους στο κλουβί χωρίς να τα έχω εκπαίδευση. Ίσως οι ιδιοκτήτες που έφυγαν για εξωτερικό να τα είχαν εκπαίδευση.
 
Back
Top