Αναπαραγωγή Κανάρα γέννησε εκτός φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης carduelis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Παιδιά βοήθεια! Η κανάρα μου γέννησε εκτός φωλιάς! Δεν ξέρω τι να κάνω! Το αυγο το πηρα από το πάτο και το έβαλα μέσα στην φωλιά αλλα δεν την βλέπω να κλωσάει. Είναι πρωτάρα και αυτό το αυγο που έκανε σήμερα εκτός φωλιάς είναι το πρώτο που έχει κάνει ποτέ της! Παίδια σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τοις απαντήσεις σας!
 
Τη φωλιά την έχει φτιάξει η ίδια της;
 
Ακόμη και μέσα να το γεννούσε, δεν θα καθόταν από την αρχή συνέχεια στη φωλιά. Τουλάχιστον όχι από το πρώτο αβγό. Περίμενε να δεις που θα κάνει το αυριανό τώρα που υπάρχει ήδη το ένα στη φωλιά και μας λες…

Μην την ενοχλείς άλλο :)

Edit:
Τον αρσενικό τον έχεις μέσα μαζί της;
 
αλλαξες θεση στην φωλια της η της εβαλες τιποτα νυματα μεσα στην φωλια εσυ.
πολλες φορες τοτε τα καναρινια αντιδρουν ετσι
 
επισης τσεκαρε μηπως εχει μακρια νυχια η μηπως ειναι πολυ ρηχη η φωλια οποτε μπορει να το παρεσυρε μαζι της βγαινωντας αν και το πιο πιθανον θα ηταν να σπασει πεφτωντας
αμα αυριο κανει μεσα το δευτερο τοτε βρηκε το δρομο της

ΜΦΧ
Πανος
 
-Μια συμβουλή που την βρήκα πολύ χρήσιμη
όταν προ ολίγων ημερών είχα τα ίδια.
Το βράδυ πριν κουρνιάσουν άφησε μόνον τα χαμηλά
κλαράκια.Αν κάνει αυγό να μή πέσει απο ψυλά και σπάσει.
 
Απο κάτι στρεσάριστικε το πουλίκαι συμφωνώ με το lizard.
 
Αν συνεχίσει να κάνει και τα υπόλοιπα αυγά κάτω τοποθέτησε την φωλιά κάτω. Παρατήρησε βέβαια τον αρσενικό μήπως και κοιμάται το βράδυ αυτός στην φωλιά και διώχνει το θυληκό. Η κανάρα σου είναι εισαγωγής;
Έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό πολλά θυληκά εισαγωγής έχουν τα ίδια φαινόμενα.
 
Και σήμερα το 2ο αυγο το γέννησε στο πάτωμα αυτό δυστυχώς έσπασε. Τωρα έβαλα την φωλιά στο πάτωμα και θα δω τα αυριανά αποτελέσματα.
 
Εάν δεν κάνει τα αυγά μέσα στην φωλιά δεν ξέρουμε και εάν θα κάτσει να τα κλωσήσει.
Γνώμη μου είναι να βάλεις κάτι μαλακό στον πατώ του κλουβιού για να μην σπάνε τα αυγά όπως πριονίδι η άχυρο. Και μετά βαλε την φωλιά όπως λένε τα παιδία και δες εάν θα κάτσει.
Μπορεί να στρεσαρίστηκε και να τα κάνει αυτά θα το δεις εάν κάτσει και καλύτερα θα δεις στην δεύτερη γέννα της αντίδρασης του πουλιού.
Καλή επιτυχία.
 
Back
Top