Αναπαραγωγή Κανάρα γέννησε 1 αυγό με έλειψη ασβεστίου και δεν γέννησε ξανά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημέρα σας παιδιά,

Ακριβώς ότι λέει ο τίτλος και να συμπληρώσω πως από τις 18 Ιανουαρίου έχω ξεκινήσει διατροφική προετοιμασία και πως στο κλουβί υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο και όστρακα ασβεστίου..

Η κανάρα το αυγό το γέννησε εχθές στον πάτο του κλουβιού, της χορηγήθηκε υγπό ασβέστιο της landmark.. Και σήμερα που περίμενα το 2ο αυγό δεν γέννησε..Αυτό γιατί μπορεί να έγινε;
 
Η διατροφική προετοιμασία ήταν αρκετου διαστήματος.. Δεν φαίνεται να φταίει αυτό.. Τι ηλικία έχει η κανάρα;
 
Φαίνεται περίεργο.. Πιστεύω στις επόμενες γέννες της θα έρθει σε κανονικό αριθμό αυγών.. Μου έχει συμβεί σε πρωτάρα πρώτη γέννα 2 αυγά, την επόμενη όμως 5.. Τώρα κλωσσά η κανάρα; Μπορεί να κάνει και αλλο αυγό αυριο πάντως..
 
Γιατί θεωρείς έλλειψη ασβεστιου;
Είχε κάτι το αυγο;
Είναι μάλλον ωοτοκια εκτός προγράμματος. Είχε τελειώσει την φωλια;
Αν δεν κάνει και αύριο μεθαυριο, δίνεις χρονο και τα ενώνεις πάλι σε κάποιες μέρες.
 
Φαίνεται περίεργο.. Πιστεύω στις επόμενες γέννες της θα έρθει σε κανονικό αριθμό αυγών.
Αν ο οργανισμός δεν έχει ετοιμαστεί ολοκληρωτικά για την επικείμενη αναπαραγωγή τότε αυτό που σου φαίνεται ως περίεργο μετατρέπεται σε "φυσιολογικό"
Και είναι εντελώς φυσιολογικό ένας ανέτοιμος οργανισμός καναρινιού να κάνει μικρές σε αριθμό, διακοπτόμενες ακόμη και μοναδικές ωοτοκίες..
Συμβαίνει σε αρκετές βιαστικές περιπτώσεις...
Δηλαδή εκεί που τα πιέζουμε είτε άμεσα με το φωτισμό, τη θέρμανση, τα σκευάσματα κλπ, είτε έμμεσα με φωλιές, με έτοιμα αρσενικά που πιέζουν, με ήχους και εικόνες από άλλα πουλιά που ήδη αναπαράγονται. Για να μπουν νωρίτερα από το δικό τους χρονοδιάγραμμα σε αναπαραγωγή.
Η κανάρα το αυγό το γέννησε εχθές στον πάτο του κλουβιού,
Αυγό στον πάτο του κλουβιού για μένα σημαίνει πρόβλημα που στις περισσότερες φορές είναι η δυστοκία.
Καλά έκανες και έδωσες ασβέστιο..
Να το συνεχίσεις και αύριο και σε περίπτωση που δεν κάνει άλλο αυγό να το σταματήσεις μέχρι την επόμενη φορά που θα ετοιμάσει φωλιά.

Η διατροφική προετοιμασία ήταν αρκετου διαστήματος.. Δεν φαίνεται να φταίει αυτό
Η διατροφική προετοιμασία που όλοι αναφερόμαστε για μένα είναι παγίδα να περιορίζεται στις τελευταίες βδομάδες.
Ένα πουλί ξεκινά να προετοιμάζεται για την αναπαραγωγική περίοδο είτε από τη μέρα που γεννήθηκε για τα χρονιάρικα πουλιά είτε από τη μέρα που τελείωσε η αναπαραγωγική προσπάθεια της προηγούμενης χρονιάς για τα ενήλικα.
Κι αυτό γιατί για να μπει ένα καναρίνι σε μια φάση της ζωής του (πχ αναπαραγωγή) πρέπει να βγει δυνατό και ολοκληρωμένα έτοιμο από την προηγούμενη (ξεχειμώνιασμα) κι αυτή με τη σειρά της από την προηγούμενη (πτερόρροια) και ούτω καθ΄ εξής.
Μην στοχεύουμε και μην περιορίζουμε τις προσπάθειές μας μόνο στο δίμηνο που προηγείται γιατί τελικά πέφτουμε στην παγίδα και έχουμε κάθε μορφής απώλειες.
 
Να σας πω πως δεν βιάστηκα.
Ζευγαρώνανε συνέχεια, έκαναν μπάνιο ολη μέρα και έσκιζαν όλα τα χαρτιά του πάτου.
Έπειτα έβαλα φωλιά και σε λίγες ώρες ήτανε έτοιμη.
Μετά από 4 μέρες έκανε το αυγό..
 
Τότε αύριο να περιμένεις τη συνέχεια στις ωοτοκίες αυτής της σειράς.
δεν βιάστηκα.
Μην αισθάνεσαι ενοχές...
Δεν είναι απαραίτητο να γίνονται όλα αυτά συνειδητά και στοχευμένα.
Πολλά είτε γιατί θέλουν πολύ εξεζητημένες γνώσεις, είτε γιατί δεν τα αντιλαμβανόμαστε αμέσως και για ένα σωρό άλλους λόγους μας διαφεύγουν και κινούμαστε λάθος... όλοι μας.
 
Δεν μπορούμε να προγραμματίζουμε τα πάντα στα πτηνά μας, ούτε και να ερμηνεύουμε παντα σωστά όλα τα σημάδια.. Επομένως θεωρώ φυσιολογικές και μη τέλειες αναπαραγωγές.
 
Αντε ωραία Βασίλη, να πάνε όλα καλά!
Σήμερα το κορίτσι μου γέννησε κανονικό αυγό...
Δεν ανέφερες γιατί μίλησες απευθείας για έλλειψη ασβεστίου;Είχε κάτι το αυγό;
 
Αντε ωραία Βασίλη, να πάνε όλα καλά!

Δεν ανέφερες γιατί μίλησες απευθείας για έλλειψη ασβεστίου;Είχε κάτι το αυγό;

Παιδιά λόγω ότι έβλεπα τα μηνύματα σας όταν ήμουν στην δουλειά και μπόρεσα να μπω το βράδυ δεν απάντησα νομίζω αρκετές ερωτήσεις..

Εγώ είπα ότι έχει έλλειψη ασβεστίου επειδή το αυγό δεν είχε τσόφλι.. Μόνο την αρχική μεμβράνη πριν το τσόφλι..
 
Εγώ είπα ότι έχει έλλειψη ασβεστίου επειδή το αυγό δεν είχε τσόφλι.. Μόνο την αρχική μεμβράνη πριν το τσόφλι..
Ωραία. Νε ελέγχεις γενικά και στο μέλλον, αν όντως καταναλώνουν το σουπιοκόκκαλο. Διαφορετικά θέλει αλλαγή.
Οπότε βλέπεις και πράττεις. Εγώ θα σταματούσα απο αύριο το υγρό ασβέστιο και θα έτριβα απλά το κόκκαλο στην αυγοτροφή,θα έβαζα και τσόφλια ενώ θα πρόσθετα και μόνιμα σουσάμι.
 
Ωραία. Νε ελέγχεις γενικά και στο μέλλον, αν όντως καταναλώνουν το σουπιοκόκκαλο. Διαφορετικά θέλει αλλαγή.
Οπότε βλέπεις και πράττεις. Εγώ θα σταματούσα απο αύριο το υγρό ασβέστιο και θα έτριβα απλά το κόκκαλο στην αυγοτροφή,θα έβαζα και τσόφλια ενώ θα πρόσθετα και μόνιμα σουσάμι.

Καθημερινά τα παρατηρώ, συμπληρώνω για μένα μια φόρμα με παρατηρήσεις..
Παρατηρώ και τα πετραδάκια 😛

Σκέψου ότι έχω μέσα στο κλουβί μόνιμα και σουπιοκόκκαλο και όστρακα.. Και ότι στην διατροφή 3 φορές την εβδομάδα τους έβαζα μισό αυγό..
 
Σκέψου ότι έχω μέσα στο κλουβί μόνιμα και σουπιοκόκκαλο και όστρακα.. Και ότι στην διατροφή 3 φορές την εβδομάδα τους έβαζα μισό αυγό..
Τίποτε από αυτά δεν σε καλύπτει αν οργανισμός είναι σε διαδικασία ωοτοκίας...
Αυτά βοηθούν όλο το άλλο χρονικό διάστημα.
επειδή το αυγό δεν είχε τσόφλι
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη για έλλειψη ασβεστίου.
Το υγρό ασβέστιο για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα πρέπει να συνεχιστεί (6 σταγόνες στην ποτίστρα νερού) μέχρι και μετά την ολοκλήρωση της ωοτοκίας.
Αν κόψεις τη χορήγηση σε υγρό ασβέστιο αυτή τη στιγμή βάζεις σε κίνδυνο όχι μόνο την εξέλιξη της ωοτοκίας αλλά και τη ζωή του πουλιού.
 
Αν κόψεις τη χορήγηση σε υγρό ασβέστιο αυτή τη στιγμή βάζεις σε κίνδυνο όχι μόνο την εξέλιξη της ωοτοκίας αλλά και τη ζωή του πουλιού.

Θα συνεχίσω το ασβέστιο μέχρι και την άλλην εβδομάδα..σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσω το πουλάκι στην τύχη του
 
Ποιο ασβεστιο δινεις Βασιλη; Τα πουλια αν θυμαμαι καλα ειναι σε εξωτερικο χωρο αλλα δεν εκτειθονται αμεσα στις ακτινες του ηλιου σωστα;
 
Ποιο ασβεστιο δινεις Βασιλη; Τα πουλια αν θυμαμαι καλα ειναι σε εξωτερικο χωρο αλλα δεν εκτειθονται αμεσα στις ακτινες του ηλιου σωστα;

Της landmark δινω σε υγρη μορφη.. Ακριβως οπως το ειπες..
 
Back
Top