Αναπαραγωγή Κανάρα γέννησε 1 αυγό με έλειψη ασβεστίου και δεν γέννησε ξανά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Της landmark δινω σε υγρη μορφη
Αν δίνεις το ασβεστιο, φώσφορο και D3 είσαι καλυμμένος! Ξύσε λιγάκι κόκκαλο σουπιάς στην αυγοτροφή, δωσε τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι! Ευχομαι να εχει μια ομαλη ωοτοκια το κοριτσι σου!
 
Αν δίνεις το ασβεστιο, φώσφορο και D3 είσαι καλυμμένος! Ξύσε λιγάκι κόκκαλο σουπιάς στην αυγοτροφή, δωσε τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι! Ευχομαι να εχει μια ομαλη ωοτοκια το κοριτσι σου!

Εντάξει Αλίκη!
Ήδη τώρα που απαντάω στα ποστ έχω κάνει αυτήν την δουλειά!

Σήμερα έκανε άλλο αυγό;

Ναι, σήμερα έκανε 2ο κανονικό αυγό!
 
Καλημέρα παιδιά,

Σήμερα η κανάρα μου βρίσκεται στο 4ο κανονικό αυγό..όλα πάνε καλά!

Σήμερα όμως και συγχωρέστε μου το γράφω εδώ και δεν ανοίγω άλλο ποστ.. μια glosterina βρίσκεται και αυτή στο 4ο αυγό, και το βρήκα σπασμένο από την άλλη μεριά του κλουβιού που βρίσκεται η φωλιά..Λέτε να την τρόμαξε κάτι;
 
.. μια glosterina βρίσκεται και αυτή στο 4ο αυγό, και το βρήκα σπασμένο από την άλλη μεριά του κλουβιού που βρίσκεται η φωλιά..Λέτε να την τρόμαξε κάτι;
Έχει ασβέστιο στην ποτίστρα της;
Υπάρχει περίπτωση να είναι έλλειψη ασβεστίου;
 
Έχει ασβέστιο στην ποτίστρα της;
Υπάρχει περίπτωση να είναι έλλειψη ασβεστίου;

Όλες οι θηλυκές έχουν ασβέστιο στο νερό, σουπιοκόκκαλο και ιχνοστοιχεία μέσα στο κλουβί..
 
Αυγό στην άλλη άκρη της φωλιάς σημαίνει για μένα δυστοκια ή στην καλυτερη κάποιο πρόβλημα εκτός αν κάτι την ενόχλησε την κρίσιμη ώρα.
 
Αυγό στην άλλη άκρη της φωλιάς σημαίνει για μένα δυστοκια ή στην καλυτερη κάποιο πρόβλημα εκτός αν κάτι την ενόχλησε την κρίσιμη ώρα.

Εγώ πιστέυω ότι κάτι την ενόχλησε.. Αφού τα υπόλοιπα 3 αυγά τα έκανε κανονικά μέσα στην φωλιά.. Και μια μέρα από το πρώτο αυγό (κατα τύχη) της έδωσα υγρό ασβέστιο
 
Όπως και να χει οταν βγει απο τη φωλιά παρακολούθησε τον τρόπο που κινείται.
Αν δεν ειναι φυσιολογικός και κάνει κινήσεις σα να ζαλίζεται, ζορίζεται, παραπατάει κλπ, ενημέρωσε μας.
Βάλε καθαρό νερό με σταγόνες ασβεστίου στο νερό εκ νέου.
 
Όπως και να χει οταν βγει απο τη φωλιά παρακολούθησε τον τρόπο που κινείται.
Αν δεν ειναι φυσιολογικός και κάνει κινήσεις σα να ζαλίζεται, ζορίζεται, παραπατάει κλπ, ενημέρωσε μας.
Βάλε καθαρό νερό με σταγόνες ασβεστίου στο νερό εκ νέου.

Κάθε πρωί βάζω καθαρό νερό σε όλα..
Και μάλιστα επειδή τα κάνω πριν παω στπν δουλειά την σηκώνω από την φωλιά και κάνω αντικατάσταση των αυγών..
Αλλά θα την παρακολουθήσω σε αυτό που είπατε..
 
Σήμερα όμως και συγχωρέστε μου το γράφω εδώ και δεν ανοίγω άλλο ποστ.. μια glosterina βρίσκεται και αυτή στο 4ο αυγό, και το βρήκα σπασμένο από την άλλη μεριά του κλουβιού που βρίσκεται η φωλιά..Λέτε να την τρόμαξε κάτι;
Οι λόγοι και τα πιθανά σενάρια είναι πολλά.. Δε ξέρω αν είναι δυστοκία, ή αν άκουσε ένα φορτηγό να περνάει και να τρόμαξε... Σημασία έχει περισσότερο η υγεία της και μετά το σπασμένο αυγό. Έκανε και 5ο αυγό? Κλωσάει κανονικά; Βιδωμένη στη φωλιά που λέμε; 😛

*Προσοχή με το υπερβολικό ασβέστιο μην τελικά από καλό κάνουμε κακό και δεν μπορουν να βγουν οι νεοσσοί. Μιλαω φυσικά και για τον εαυτό μου!
 
Back
Top