Αναπαραγωγή Κανάρα γεννά εκτός φωλιάς (οι κακές συνήθειες δεν κόβονται)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_har
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
Καλη αναπαραγωγικη περιοδο σε ολους. Η φετινη χρονια λοιπον ξεκινα σαν την περσινη! Καναρα που περισυ εκανε 2 επιτυχημενες φωλιες με νεοσσους αν κ το πρωτο της αυγο ηταν εκτος φωλιας φετος κανει ακριβώς το ιδιο. Το πρωτο αυγο στο πατο ενω κοιμηθηκε στη φωλια τις προηγουμενες 2 νυχτες. Τι μπορει να φτεει; Ενα πλαστικο αυγο στη στρωμενη φωλια μπορει να σωσει τη κατασταση; Ειναι τελικα κακη συνηθεια ή καποιος λογος υπαρχει;
 
Καλη αναπαραγωγικη περιοδο σε ολους. Η φετινη χρονια λοιπον ξεκινα σαν την περσινη! Καναρα που περισυ εκανε 2 επιτυχημενες φωλιες με νεοσσους αν κ το πρωτο της αυγο ηταν εκτος φωλιας φετος κανει ακριβώς το ιδιο. Το πρωτο αυγο στο πατο ενω κοιμηθηκε στη φωλια τις προηγουμενες 2 νυχτες. Τι μπορει να φτεει; Ενα πλαστικο αυγο στη στρωμενη φωλια μπορει να σωσει τη κατασταση; Ειναι τελικα κακη συνηθεια ή καποιος λογος υπαρχει;
Όποιος μπορέσει να απαντήσει... κερδίζει ...
Αλήθεια... Είναι κάτι το οποίο έχει τη δική του λογική και η δική μας δε βοηθά στην εξήγηση.
Έχουμε προσπαθήσει αρκετές φορές να δούμε, να μελετήσουμε και να σκεφτούμε τις "τρελές" καταστάσεις που δημιουργούν... χωρίς κατά τη γνώμη μου ποτέ να μπορέσουμε να πλησιάσουμε την πραγματικότητα. Ίσως εδώ να έπρεπε να μιλούσα προσωπικά.. αλλά πιστεύω πως κι άλλοι το ίδιο έχουν κάνει.
Έτσι λοιπόν μιλάμε για Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά και το δεχόμαστε . Γιατί απλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε. Και ασφαλώς ούτε και να το εξηγήσουμε. Απλά το αποδεχόμαστε...
Θα πρέπει κι εσύ λοιπόν να συνηθίσεις την ιδέα πως η κοπελιά θα κάνει πάντα το πρώτο αυγό έξω από τη φωλιά και θα ξαπλώνει άνετη και ωραία μέσα σ' αυτή.. Ίσως αυτό να αποτελεί και το "γούρι" της χρονιά... Που παρεμπιπτόντως σου εύχομαι να είναι καλύτερη από πέρυσι.
Πάνο και μια και μπήκαμε στη διαδικασία... όποτε μπορείς μας ενημερώνεις για την κατάσταση...
Γιατί καμιά φορά χρειάζεται και το χαμόγελο όταν αναφερόμενοι σε τέτοιες κανάρες λέμε... "κοίτα η τρελή... Τι κάνει πάλι"
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Αναμενω την αυριανη της συμπεριφορα και θα σας ενημερωσω. Ελπιζω να μη παει ολη η γεννα εκτος στοχου :ρ εχει αποδεχθει το πλαστικο και το κλωσσα για αρκετη ωρα της μερας ελπιζω να ακολουθησουν κ τα υπολοιπα εκει.
 
ευτυχως δεν με απογοητευσε σημερα εκανε το δευτερο αυγουλακι στη φωλια και ελπιζω και τα επομενα. αμα η γυναικα ειναι περιεργη παιδι μου δεν το κοβει με τπτ αν δεν γινει το δικο της :ρ

μπορω να εκφρασω μια ακομη απορια μ? εχω καποιες καναρες που ειναι να γεννησουν αυριο οπως δειχνουν τα πραγματα αλλα ειναι ολες πρωταρες μα εγω θα πρεπει να λειπω απο το σπιτι. Θα βοηθουσε αν τοποθετουσα απο σημερα ενα πλαστικο αυγο στις φωλιες τους; Επισης θα μπορουσα να βαλω στα νερα τους υδατοδιάλυτο ασβεστιο η καποιες σταγωνες στο στομα τους απο σημερα για να ειμαι σιγουρος πως αυριο πρωι θα γεννησουν κανονικα μιας κ θα λειπω;
 
ευτυχως δεν με απογοητευσε σημερα εκανε το δευτερο αυγουλακι στη φωλια και ελπιζω και τα επομενα. αμα η γυναικα ειναι περιεργη παιδι μου δεν το κοβει με τπτ αν δεν γινει το δικο της 😛

μπορω να εκφρασω μια ακομη απορια μ? εχω καποιες καναρες που ειναι να γεννησουν αυριο οπως δειχνουν τα πραγματα αλλα ειναι ολες πρωταρες μα εγω θα πρεπει να λειπω απο το σπιτι. Θα βοηθουσε αν τοποθετουσα απο σημερα ενα πλαστικο αυγο στις φωλιες τους; Επισης θα μπορουσα να βαλω στα νερα τους υδατοδιάλυτο ασβεστιο η καποιες σταγωνες στο στομα τους απο σημερα για να ειμαι σιγουρος πως αυριο πρωι θα γεννησουν κανονικα μιας κ θα λειπω;
Καλά τα νέα... Το περίμενα.
Ασβέστιο στο στόμα μόνο σε έκτακτα περιστατικά... 4-5 σταγόνες στην στο νερό και θα είναι όλα μια χαρά..
Το πλαστικό αυγό έχει αξία αν είσαι εκεί να αλλάξεις το αυγό με ομοίωμα... Αν το βάλεις έτσι απλά (ίσως) δημιουργήσεις "πρόβλημα" στην κανάρα...
Πρότασή μου... εκτός από το ασβέστιο στο νερό... Να μην κάνεις τίποτε περισσότερο.
 
Οκ ευχαριστω πολυ για την αμεση και κατατοπιστική απαντηση σου. Πραγματικα το ειχα αγχος γιατι συνήθως ειμαι σπιτι οταν ξεκινάνε οι πρωταρες να προλαβω τυχόν δυστοκία η τυχον έξω αυγα. Θα βαλω μονο ασβεστιο. ειναι καλυτερο να τους δωσω σκονη στο νερο απο υδατοδιάλυτο ή να τους βαλω σταγώνες απο το ostex solution?
 
Οκ ευχαριστω πολυ για την αμεση και κατατοπιστική απαντηση σου. Πραγματικα το ειχα αγχος γιατι συνήθως ειμαι σπιτι οταν ξεκινάνε οι πρωταρες να προλαβω τυχόν δυστοκία η τυχον έξω αυγα. Θα βαλω μονο ασβεστιο. ειναι καλυτερο να τους δωσω σκονη στο νερο απο υδατοδιάλυτο ή να τους βαλω σταγώνες απο το ostex solution?
Χρειάζονται ασβέστιο, δεν ξέρω ποια θα είναι η καλύτερη μορφή του σκευάσματος γιατί δεν τις γνωρίζω... αλλά νομίζω είναι δευτερεύουσας σημασίας.
 
Τους εχω αμμο σχεσον ολο το χρονο και το βραστο αυγο τους το βαζω με το τσοφλι. Θεωρητικα δ πρεπει να εχουν πεοβληματα ομως παντα κατι στραβωνει!
 
Αν εσυ τους παρεχεις ολες τις πηγες ασβεστιου που μπορεις, δεν εχεις προβλημα.
 
Τους εχω αμμο σχεσον ολο το χρονο και το βραστο αυγο τους το βαζω με το τσοφλι. Θεωρητικα δ πρεπει να εχουν πεοβληματα ομως παντα κατι στραβωνει!
Και σουπιοκόκκαλο https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/ χρειάζεται, η άμμος είναι για άλλη δουλειά <Link Removed> .
Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα χαίρεσαι τους νεοσσούς σου!
 
Μακαρι γτ φετος ειπα να βαλω 6 ζευγαρια διαλεγμενα ενα ενα κοκκινα, αχατες, γκλοστερ κλπ περισυ απο 2 ζευγαρακια ειχα 13 νεοσσους!
 
Πάνο το αυγό, το κόκκαλο σουπιάς και το grit δεν αρκεί για το ασβέστιο. Όπως ξαναέχω πει, υδατοδιαλυτό ασβέστιο λίγες μέρες πριν την ωοτοκία, σουσάμι, τσόφλι αυγού και τότε θα είσαι καλυμμένος και ήσυχος!
 
Δηλαδή Αλίκη ολα τα πουλακια στη φυση εχουν ολες αυτες τις πηγές ασβεστίου; Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοί; Παντα υπαρχει η εξαίρεση που θα χρειαστει υδατοδιαλυτο ασβεστιο μα δεν ειναι αναγκη να φορτονουμε με τοσα ολα τα πουλακια. Γι αυτο ήμαστε κοντα κατα την αναπαραγωγή να επέμβουμε οπου χρειαζεται... Παντως αν υπήρχαν βραβεία εδω μεσα εσυ θα κατακτουσες δικαιωματικα το βραβείο ''ασβετοθείτε καναρινια μου ασβεστοθείτε'' 😀 μπορει αλλες γνωσεις να μην εχεις αλλα στο θέμα ασβέστειο δεν σε πιάνει κανένας... στην αρχή νόμισα οτι σε πλήρωνει καμια εταιρεία σουπιοκόκκαλων για προώθηση 😀
σε πειραζω βεβαια! ❤️️️️
 
Τα καναρινια δεν ειναι πλεον πουλακια που ζουν στη φυση, και ειμαι σιγουρη οτι αν ηταν, θα επελεγαν τι ακριβως τρωνε για να προσλαβουν την απαραιτητη προς αυτα ποσοτητα ασβεστιου. Τωρα, αρκουνται σε οτι τους παρεχει το χερακι σου, οποτε αν ειναι ελλιπες, 'η το πουλι εχει μεγαλυτερες αναγκες δεν εχεις επιλογη απο του να τις καλυψεις με οποιοδηποτε τροπο, εστω και με υπερβολες.
 
Ενα πουλακι ομως που ειναι σε κλουνι τρωει οτι κ αν του δωσεις γτ δεν εχει μαθει να επιλεγει. Ποσες φορες λοιπον μπορει να συμβει ενα καναρινι να λαβει τοσο ασβεστιο που το τσοφλι να γινει σιδερενιο και να μη μπορει να βγει ο νεοσσος; Παν μετρον αριστον!
 
Συνηθως αυτα ξερουν καλυτερα απο εμας, εγω προσωπικα αυτο πιστευω. Σκεψου οτι η δικη μου καναρα, τρεφοταν σχεδον αποκλειστικα με σουπιοκοκκαλο, μολις τελειωσε την ωοτοκια δεν το πλησιαζει καν.
 
Δικη μου καναρα ετρωγε συνεχεια σουπιοκοκκαλο σαν μανιακη και οταν εφτασε η ωρα για να βγουν οι νεοσσοι δεν τα καταφεραν ουτε εγω δεν μπορουσα να σπασω τα αυγα. αν δωσεις αυγο καθε μερα στα καναρινια σου θα σου πει κανενα οχι δεν θα ηθελα προσεχω την διατροφη μου; :ρ θα τρωνε καθε μερα και σε ενα πολυ πυρωμενο αρσενικο μπορει να επιφερει πολυ δυσάρεστα αποτελεσματα κατα την αναπαραγωγη. :)
 
Δηλαδή Αλίκη ολα τα πουλακια στη φυση εχουν ολες αυτες τις πηγές ασβεστίου; Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοί; Παντα υπαρχει η εξαίρεση που θα χρειαστει υδατοδιαλυτο ασβεστιο μα δεν ειναι αναγκη να φορτονουμε με τοσα ολα τα πουλακια. Γι αυτο ήμαστε κοντα κατα την αναπαραγωγή να επέμβουμε οπου χρειαζεται... Παντως αν υπήρχαν βραβεία εδω μεσα εσυ θα κατακτουσες δικαιωματικα το βραβείο ''ασβετοθείτε καναρινια μου ασβεστοθείτε'' 😀 μπορει αλλες γνωσεις να μην εχεις αλλα στο θέμα ασβέστειο δεν σε πιάνει κανένας... στην αρχή νόμισα οτι σε πλήρωνει καμια εταιρεία σουπιοκόκκαλων για προώθηση 😀
σε πειραζω βεβαια! ❤️️️️
😀 Πανο γέλασα πάρα πολύ! Κοίταξε τώρα σοβαρά έχω χάσει καναρα από δυστοκια και μια την πρόλαβα στο παρατσακ! Εγώ προσωπικά δεν το διακινδυνευω ξανά... Άσε που το να μην μπορεί να σπάσει το αυγό από το πολύ ασβέστιο είναι πάρα πολύ σπάνιο! Αλλά και να μην σπάει το αυγό λόγω ασβεστίου προσωπικά προτιμώ να μην μπορεί να βγει ο νεοσσος από το να χάσω το καναρινακι μου!

*με αδικείς όταν λες ότι δεν έχω άλλες γνώσεις... 7 χρόνια έχω καναρίνια κι έχω διαβάσει γι αυτά ότι άρθρο υπάρχει και δεν υπάρχει! Γνώσεις έχουμε, εμπειρίες πολλές δεν έχουμε! 😉
 
Σε καταλαβαινω απλα θεωρω πως ο καθε ενας εδω μεσα εχει διαβασει σε πανω απο τα μισα σου μνμ για το ασβεστιο και ειναι σεβαστο μα μηπως θα πρεπει να βρεις και αλλες παραμετρους που θα πρεπει να μελετησεις και να δωσεις λυσεις σε οποιον το εχει αναγκη; βλεπω πως εχεις πολυ ορεξη να βοηθησεις μα σε αλλα θεματα δεν εχω δει καποια απαντηση σου. απλα ειναι κουραστικο σε ολα τα θεματα εδω μεσα να δινονται απαντησεις περι ασβεστιου κλπ γιατι καποιος που ψαχνει απαντηση σε κατι συγκεκριμενο και διαβαζει ξανα και ξανα την ιδια απαντηση κουραζεται. Πιο συγκεκριμενες απαντησεις πανω σε συγκεκριμενες ερωτησεις θα βοηθουσαν πιο πολυ. Ολοι μαθαινουμε δεν υπαρχει καποιος που να τα ξερει ολα απλα για να βοηθαμε το λεω...

ειμαι σιγουρος αλλωστε πως απο τα οσα εχεις διαβασει μπορεις να βοηθησεις σε πολλα αλλα θεματα αν και παντα οι σωστοτερες απαντησεις ειναι οσων τα εχουν βιωσει και οχι οσων τα εχουν διαβασει!
 
Back
Top