Αναπαραγωγή Κανάρα δεν ανταποκρίνεται και ορμάει στο σκαρθί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SVP13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SVP13

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2020
Μηνύματα
56
Πόλη
Λέρος
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Πριν από ένα χρόνο απέκτησα ένα σκαρθι και για προλάβω την συγκεκριμένη και υποχρεωτική ερώτηση αν το πουλί είναι εκτροφης το θέμα είναι πως και ναι και όχι. Με λίγα λόγια θα έλεγα ναι απλα ο θείος μου είχε πιάσει πριν 5 χρόνια κάτι σκαρθια (που δεν συμφωνώ με το πιάσιμο πουλιών) και με τα χρόνια καθώς τα ζευγαρωνε μου έδωσε ένα αρσενικο από τα γεννητουρια! Αυτό που θέλω να ρωτήσω για να μην φλυαρω είναι πως ενώ έχω κάνει πολύ καλή διατροφική προετοιμασία και όλα τα σχετικά τα ένωσα.. στην αρχή όλα κανονικά δεν έδινε κανένα σημασία στο άλλο αλλά εδώ και μια βδομάδα το σκαρθι κατεβάζει μέχρι τα πόδια τα φτερά και κελαηδάει σαν τρελό στην καναρα καμιά φορά την κυνηγάει.. ως εδώ κλ αλλά εγώ αγανακτήσει γιατί η καναρα όχι μόνο δεν ανταποκρίνεται αλλά φτάνει σε σημείο να ορμάει καμιά φορά στο σκαρθι.. Δηλαδή έφτασα σε σημείο να πυρωσω το σκαρθι και όχι την καναρα που συνήθως γίνεται πρώτα το αντίθετο.. Θέλω τα φώτα σας τι να κάνω η καναρα είναι μια σκουφατη 3 χρόνων περίπου κ έχει ξν ζευγαρώσει με καναρίνι μήπως είναι εκεί το θέμα; Τι με συμβουλεύετε; Υπομονή; Να αλλάξω καναρα; Έχω μια φετινή μήπως να την βάλω; Αυτή που έχω τρ έχει αρχίσει να βάζει λίγο νήμα στην φωλιά αλλά κ πάλι μένει επιθετική στο σκαρθι.. Τα φώτα σας!


Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Πριν από ένα χρόνο απέκτησα ένα σκαρθι και για προλάβω την συγκεκριμένη και υποχρεωτική ερώτηση αν το πουλί είναι εκτροφης το θέμα είναι πως και ναι και όχι. Με λίγα λόγια θα έλεγα ναι απλα ο θείος μου είχε πιάσει πριν 5 χρόνια κάτι σκαρθια (που δεν συμφωνώ με το πιάσιμο πουλιών) και με τα χρόνια καθώς τα ζευγαρωνε μου έδωσε ένα αρσενικο από τα γεννητουρια
Καταλαβαίνουμε. Χωρίς αυτό να είναι αποδεκτό, δεν βλέπω τρόπο να μπορέσει αυτό το πουλάκι να ενταχθεί στο φυσικό του περιβάλλον.

Τι με συμβουλεύετε;
Έπρεπε να βάλεις χώρισμα στο κλουβί, φωλιά και υλικό στην πλευρά της θηλυκιάς και όταν αρχίζει να στρώνει, να βγάλεις το χωρισμα.
 
Οι απόγονοι αυτής της διασταύρωσης είναι υβρίδια γόνιμα; Σε ρωτώ για να καταλάβω αν δυνητικά τουλάχιστον θα μπορούσε να υπάρχει "συνέχεια" από αυτήν τη διασταύρωση.
Τώρα, όσον αφορά στο ότι αγανάκτησες με τη συμπεριφορά της κανάρας σου, αυτό που έχω να σου συστήσω είναι υπομονή και όλα θα γίνουν στον καιρό τους. Με το ζόρι δεν γίνεται.
Στη θέση σου... Κι εφόσον το 100% των απογόνων θα ήταν γόνιμα πτηνά, απλώς θα περίμενα συνεχίζοντας την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία.
 
Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά κανάρα που έχει ζευγαρωσει με καναρίνι λένε ότι δεν κάθεται μετά σε άγριο. Εγώ θα έβαζα την πρωτάρα που λες. Έτσι και αλλιώς αυτά δεν δείχνει να ταιριάζουν. Τα σκαρθιά αυτή την εποχή είναι φουλ πυρωμένα. Γίνεται χαμός εδώ από το κελάηδημα τους. Εγώ θα προσπαθούσα με την πρωτάρα πάντως.

Έξτρα άσχετη πληροφορία : τα σκαρθιά είναι τα πρώτα πουλιά που χτίζουν φωλιά πριν καν μπει η άνοιξη 🙃
 
Έγινε παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές θα τα κρατήσω λίγο ακόμα και αν δω πως μαζί δεν κάνουνε θα βάλω την καινούργια! Επίσης αν δεν κάνω λάθος βγάζει αυτή η διασταύρωση 100% γόνιμα αρσενικά και 10% γόνιμα θηλυκά!
 
Επίσης αν δεν κάνω λάθος βγάζει αυτή η διασταύρωση 100% γόνιμα αρσενικά και 10% γόνιμα θηλυκά!

Σωστα!

Τα μη γονιμα θηλυκα τι θα τα κανεις;
 
Κανονικά προσοχή σαν όλες τις καναρες και ίσως κάποια στιγμή μου χρησιμεύσει και ως παραμάνα ποιος ξέρει! Δεν έχω τέτοια κολλήματα
Είμαι οι καλύτερες παραμάνες! Θα σε βοηθήσουν πολύ στο μεγάλωμα των μωρών. Καλύτερα βάλε την πρωταρα κανάρα που δεν έχει ζευγαρώσει με καναρίνι.
 
Καλά αυτό το ότι είναι οι... Καλύτερες παραμάνες δεν προκύπτει από κάπου... Μεγαλώνουν τα μικρά όπως κάθε κάθε θηλυκό. Η θεωρία αυτή κυριάρχησε ως απάντηση στο τι θα απογίνουν τα μη γόνιμα θηλυκά. Ε, είναι πιο ωραίο να λες θα τα κρατήσω για παραμάνες παρά θα τα αφήσω στο δάσος.
Για να μην παρεξηγηθώ... Κι εγώ τους βάζω να μεγαλώνουν κανά μικρό, είτε υβρίδιο είτε καρδερινάκι, έτσι για να έχουν να ασχολούνται. Αλλά όχι ότι το κάνουν καλύτερα ή ότι θα το επιδίωκα να βρω εάν δεν έβγαζα.

Επίσης εμένα με βοηθάνε στο να μάθουν όλα τα μικρά να τρώνε τα πάντα από έξτρα σπόρους, πρασινάδες κλτ.στις κλούβες πτήσεις δηλαδή βάζω πάντα μέσα 1-2 θηλυκά υβρίδια για να τα... Κατατοπίσουν.
Και στην τελική είναι ωραία και για πετ. Για μένα είναι πολύ ευχάριστη εικόνα να έχω στο εκτροφείο μια κλούβα γεμάτη πουλάκια με πανέμορφα χρώματα και τα φροντίζω με την ίδια προσοχή όπως και όλα τ'άλλα.

Γενικά δεν υπάρχει λόγος να ''απολογείται'' όποιος βγάζει υβρίδια. Αρκεί να έχει επίγνωση των ιδιαιτεροτήτων τους.
Ε τώρα όποιος βγάζει υβρίδια και μετά πάει σε ένα πάρκο και αφήνει τα θηλυκά... Προφανώς και είναι απαράδεκτος. Ας απολογηθεί στη συνείδησή του.
 
Καλά αυτό το ότι είναι οι... Καλύτερες παραμάνες δεν προκύπτει από κάπου... Μεγαλώνουν τα μικρά όπως κάθε κάθε θηλυκό. Η θεωρία αυτή κυριάρχησε ως απάντηση στο τι θα απογίνουν τα μη γόνιμα θηλυκά. Ε, είναι πιο ωραίο να λες θα τα κρατήσω για παραμάνες παρά θα τα αφήσω στο δάσος.
Για να μην παρεξηγηθώ... Κι εγώ τους βάζω να μεγαλώνουν κανά μικρό, είτε υβρίδιο είτε καρδερινάκι, έτσι για να έχουν να ασχολούνται. Αλλά όχι ότι το κάνουν καλύτερα ή ότι θα το επιδίωκα να βρω εάν δεν έβγαζα.

Επίσης εμένα με βοηθάνε στο να μάθουν όλα τα μικρά να τρώνε τα πάντα από έξτρα σπόρους, πρασινάδες κλτ.στις κλούβες πτήσεις δηλαδή βάζω πάντα μέσα 1-2 θηλυκά υβρίδια για να τα... Κατατοπίσουν.
Και στην τελική είναι ωραία και για πετ. Για μένα είναι πολύ ευχάριστη εικόνα να έχω στο εκτροφείο μια κλούβα γεμάτη πουλάκια με πανέμορφα χρώματα και τα φροντίζω με την ίδια προσοχή όπως και όλα τ'άλλα.

Γενικά δεν υπάρχει λόγος να ''απολογείται'' όποιος βγάζει υβρίδια. Αρκεί να έχει επίγνωση των ιδιαιτεροτήτων τους.
Ε τώρα όποιος βγάζει υβρίδια και μετά πάει σε ένα πάρκο και αφήνει τα θηλυκά... Προφανώς και είναι απαράδεκτος. Ας απολογηθεί στη συνείδησή του.
Και όμως είναι οι καλύτερες γιατί ταίζουν μεγαλύτερή ποσότητά και πιο συχνά απο οτι οι καναρες διοτι εχουν στο DNA τους τη συμπεριφορά των αγρίων πουλιών. Εγω εχω πιάσει θηλυκό καρδερινοκαναρο που ηρθε στα κλουβια μου. Συνηθιζουν πολλοί ανοητοι να τα αφήνουν ελευθέρα λες και μπορουν να ζήσουν.
 
Και όμως είναι οι καλύτερες γιατί ταίζουν μεγαλύτερή ποσότητά και πιο συχνά απο οτι οι καναρες διοτι εχουν στο DNA τους τη συμπεριφορά των αγρίων πουλιών. Εγω εχω πιάσει θηλυκό καρδερινοκαναρο που ηρθε στα κλουβια μου. Συνηθιζουν πολλοί ανοητοι να τα αφήνουν ελευθέρα λες και μπορουν να ζήσουν.

Χωρίς να μπορώ να ακυρώσω αυτό που λες, θα πω απλά ότι εγώ τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Και κάτι για το σχήμα του ράμφους τους είχα διαβάσει κάπου αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τι.
Όπως και να'χει μια χαρά πουλάκια είναι και έχουν χρησιμότητα σε μια εκτροφή. Δεν πρέπει να τα βλέπουμε ως αναγκαίο κακό.

Και για να είμαστε και λίγο ον τόπικ... Μπορεί ο φίλος να δοκιμάσει να έχει κάπου κοντά ένα αρσενικό καναρίνι να κελαηδάει για να το ακούει η κανάρα και να ''στήνεται''.
Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα αν η κανάρα έχει ζευγαρώσει με καναρίνι προηγούμενη χρονιά.
Απλά τα φετινά θηλυκά προτιμούνται κυρίως γιατί συγχρονίζονται πιο εύκολα στο πύρωμα με τα άγρια.
Το αντίθετο ισχύει σε μεγάλο βαθμό, ότι δηλαδή εάν ένα άγριο αρσενικό έχει ζευγαρώσει με θηλυκό του είδους του τότε δύσκολα θα ζευγαρώσει με κανάρα.
 
Έγινε! Να προσθέσω κάτι. Σήμερα γυρίζοντας σπίτι παρατήρησα μια φωλιά γεμάτη νήμα από χτες που δεν είχε μέσα ούτε ίχνος νήματος. Έκατσα και παρατήρησα λίγο την συμπεριφορά των πουλιών και είδα ότι η συμπεριφορά της Καναρας όχι μόνο δεν άλλαξε αλλά έγινε χειρότερη και σε σημείο που δεν θέλει ούτε καν στο ίδιο κλαρί το σκαρθι είτε θα φύγει είτε θα το διώξει βίαια και συνήθως κάνει το δεύτερο! Το σκαρθι όπως πάντα κάτω τα φτερά και φωνή καμπάνα.. λοιπόν τι με συμβουλεύετε υπομονη να γεννήσει η καναρα; Κατά την γνώμη σας καλύτερα να τα αφήσω ή να αλλάξω καναρα μήπως είναι ο μόνο που θα καταφέρω είναι ασπορα αυγά, χάσιμο χρόνου και άδικη κούραση της καναρας; Η καναρα πάντως και το κόκκαλο σουπιάς τσακίζει κ την φωλιά συνεχίζει αλλά στο σκαρθι εκεί πείσμα 😄. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά παρότι έχω βγάλει και φέτος και αρκετές φορές στο παρελθόν καναρίνια, μου είναι τελείως άγνωστο το ζευγάρωμα καναρινιου και αγριοπουλου!
 
Τα πουλιά δεν ταιριάζουν, φαίνεται από την συμπεριφορά τους αυτό. Το μόνο που προβλέπω να γίνεται είναι :
ασπορα αυγά, χάσιμο χρόνου και άδικη κούραση της καναρας
Εγώ θα προσπαθούσα με την πρωτάρα αν είναι πυρωμένη, επιμένω. Εμένα στήνονται και οι δύο όταν είναι πυρωμένες και κελαηδάει ο φλώρος.
 
Νομίζω ότι αν είναι όντως πολύ πυρωμένο το σκαρθι δεν θα το νιάξει το χρώμα της κανάρας. Αν και ξέρω ότι γενικότερα βάζουμε σκούρες κανάρες για να θυμίζουν τα θηλυκά αγριοπούλια. Κάνε μια προσπάθεια όμως και βλέπεις πως θα πάει.
 
Παιδιά δεν ξέρω τι να πω.. έχει καιρο να με αφήσει πουλί με το στόμα ανοιχτό.. ευτυχώς άκουσα τον φίλο παραπάνω και έβαλα την... "Καναρα". Και τόσο καιρό "την είχα" με αρσενικό για ζευγάρωμα.. Το αποτέλεσμα με λίγα λόγια ήταν ένα σκαρθι να κελαηδάει και από πίσω ένα αρσενικο καναρίνι να προσπαθεί να το κοντραρει 😂. Πραγματικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα.. και το πρόβλημα μου είναι ότι είχα έλλειψη από Καναρους και πήγα και αγόρασα! Το πουλί το έβγαλα εγώ και το είχα τόσους μήνες στην κλούβα και δεν κατάφερα να καταλάβω αν κελαηδουσε! Τώρα για καναρα για το σκαρθι θα προσπαθήσω να πάρω από τον φλώρο και να βάλω του Φλώρου την άλλη.
 
Ε τώρα όποιος βγάζει υβρίδια και μετά πάει σε ένα πάρκο και αφήνει τα θηλυκά... Προφανώς και είναι απαράδεκτος. Ας απολογηθεί στη συνείδησή του.

Το να απολογειται καποιος στη συνείδησή του οταν ασυνείδητα αφηνει αγονα θηλυκά υβρίδια στο παρκο ειναι οξύμωρο απο μονο του.

Η όποια συνειδητοτητα ξεκινα ή θα επρεπε να ξεκινα κατα το ζευγάρωμα και οχι μετα τα αποτελεσματα αυτού.
 
Το να απολογειται καποιος στη συνείδησή του οταν ασυνείδητα αφηνει αγονα θηλυκά υβρίδια στο παρκο ειναι οξύμωρο απο μονο του.

Η όποια συνειδητοτητα ξεκινα ή θα επρεπε να ξεκινα κατα το ζευγάρωμα και οχι μετα τα αποτελεσματα αυτού.
Διαφωνώ. Δεν είναι αλληλένδετα μεταξύ τους η παραγωγή άγονων υβριδίων με την μετέπειτα "αποπομπή" τους επειδή δεν ξέρουν τι να τα κάνουν.

Καλώς βγάζουν όσοι βγάζουν απλά να ξέρουν μετά πώς να τα διαχειριστούν. Υπάρχουν επιλογές.
 
Παιδιά δεν ξέρω τι να πω.. έχει καιρο να με αφήσει πουλί με το στόμα ανοιχτό.. ευτυχώς άκουσα τον φίλο παραπάνω και έβαλα την... "Καναρα". Και τόσο καιρό "την είχα" με αρσενικό για ζευγάρωμα.. Το αποτέλεσμα με λίγα λόγια ήταν ένα σκαρθι να κελαηδάει και από πίσω ένα αρσενικο καναρίνι να προσπαθεί να το κοντραρει 😂. Πραγματικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα.. και το πρόβλημα μου είναι ότι είχα έλλειψη από Καναρους και πήγα και αγόρασα! Το πουλί το έβγαλα εγώ και το είχα τόσους μήνες στην κλούβα και δεν κατάφερα να καταλάβω αν κελαηδουσε! Τώρα για καναρα για το σκαρθι θα προσπαθήσω να πάρω από τον φλώρο και να βάλω του Φλώρου την άλλη.
Εγώ τώρα δεν κατάλαβα...η κανάρα ειναι αρσενικό; Κι αν ναι, ποιός έφτιαξε τη φωλιά; Την άκουσες να κελαηδά; ( Ας μην ρωτήσω τίποτε άλλο, μέχρι να πάρω απάντηση, γιατί προφανώς κι αφου κανεις άλλος δεν ρώτησε ή κάτι μου διαφεύγει ή πιο απλά μάλλον έχω κάψει λάδια.😱🤫)
 
Back
Top