Αναπαραγωγή Κανάρα δεν ανταποκρίνεται και ορμάει στο σκαρθί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SVP13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Διαφωνώ. Δεν είναι αλληλένδετα μεταξύ τους η παραγωγή άγονων υβριδίων με την μετέπειτα "αποπομπή" τους επειδή δεν ξέρουν τι να τα κάνουν.

Καλώς βγάζουν όσοι βγάζουν απλά να ξέρουν μετά πώς να τα διαχειριστούν. Υπάρχουν επιλογές.

Η διαφωνία μου Πατρικιε δεν βρισκεται στην προθεση ή και στην πραγματοποίηση της αναπαραγωγης υβριδίων εφ'οσον υπαρχει σωστο πλανο διαχειρισης τους, σε αυτο συμφωνουμε.

Η ενσταση μου ειναι στην αποστροφη οτι ο ασυνειδητος απολογείται στην συνειδηση του και "καθαρισε".
Αυτο ειναι κοινωνικα και αξιακα στρεβλο κατα γενικη ομολογια.
Κατα τον ιδιο τροπο και οι πουλοπιαστες ειναι ενταξει με τον εαυτό τους.
 
Εγώ τώρα δεν κατάλαβα...η κανάρα ειναι αρσενικό; Κι αν ναι, ποιός έφτιαξε τη φωλιά; Την άκουσες να κελαηδά; ( Ας μην ρωτήσω τίποτε άλλο, μέχρι να πάρω απάντηση, γιατί προφανώς κι αφου κανεις άλλος δεν ρώτησε ή κάτι μου διαφεύγει ή πιο απλά μάλλον έχω κάψει λάδια.😱🤫)
χαχα η καινούργια καναρα μας βγήκε αγοράκι που έφερα σαν φετινή🤣 την φωλιά την έφτιαξε η παλιά που για εκείνη άνοιξε το θέμα!
 
Εφόσον έφτιαξε φωλιά η παλιά, πιθανά θα ζευγαρώσει ή κι αν όχι, θεωρώ ότι και σε άλλο κλουβί να τη βάλεις, την άπορη γέννα θα την έχεις με μεγάλη πιθανότητα. Στη θέση σου, δεν θα την έβγαζα από το κλουβί με τη φωλιά, αλλά αν είχα άλλη καμάρα διαθέσιμη, θα την τοποθετούσα σε διπλανό κλουβί, κι θα έβλεπα στην πορεία πως θα προχωρούσε η μεν και τι συμπεριφορά θα είχε η δε (διπλανή). Αν και σε εκτροφές, διαφωνώ με την παραγωγή στείρων απογόνων, ακόμα κι αν τα φροντίζει κανείς. Ειναι άλλωστε τόσα λίγα τα άγρια εκτροφής, συγκριτικά με τα Καναρινια, που πιστεύω ότι θα άξιζε να τα αναπαράγουν όσοι τα έχουν με άτομα του ίδιου είδους.
 
Ειναι άλλωστε τόσα λίγα τα άγρια εκτροφής, συγκριτικά με τα Καναρινια, που πιστεύω ότι θα άξιζε να τα αναπαράγουν όσοι τα έχουν με άτομα του ίδιου είδους.
Συμφωνώ και όπως το είπες! Ειναι τόσα λίγα! Και γι'αυτό στο νησί που μένω εγώ ένα θηλυκό πουλί εκτροφής του ίδιου είδους είναι κάτι παραπάνω από δυσεύρετο!
 
Και γι'αυτό στο νησί που μένω εγώ ένα θηλυκό πουλί εκτροφής του ίδιου είδους είναι κάτι παραπάνω από δυσεύρετο!
Να υποθέσω ότι ο θείος σου δεν είχε κάποιο θηλυκό διαθέσιμο...;
 
Να υποθέσω ότι ο θείος σου δεν είχε κάποιο θηλυκό διαθέσιμο...;
Έχει μήνες που λόγο οικονομικής δυσκολίας τα μοίρασε τα πουλιά
[automerge]1582000961[/automerge]
Όχι μόνο τα σκαρθια όλα τα πουλιά κ έχει αφήσει 1-2 καναρίνια
 
Τελευταία επεξεργασία:
απλα ο θείος μου είχε πιάσει πριν 5 χρόνια κάτι σκαρθια (που δεν συμφωνώ με το πιάσιμο πουλιών) και με τα χρόνια καθώς τα ζευγαρωνε μου έδωσε ένα αρσενικο από τα γεννητουρια!
Τώρα για καναρα για το σκαρθι θα προσπαθήσω να πάρω από τον φλώρο και να βάλω του Φλώρου την άλλη.
Εγώ τώρα δεν κατάλαβα...
Εγώ πάλι στο δεν κατάλαβα αν ο... Θείος έκανε εκτροφή και φλώρων τελικά.

Εεε ρεεε, σούπερ θα περάσουμε και φέτος. 😒
 
Η διαφωνία μου Πατρικιε δεν βρισκεται στην προθεση ή και στην πραγματοποίηση της αναπαραγωγης υβριδίων εφ'οσον υπαρχει σωστο πλανο διαχειρισης τους, σε αυτο συμφωνουμε.
Παιδιά υπάρχει σχετική συζήτηση που μπορείτε να καταθέσετε την άποψή σας επί του θέματος. https://community.petbirds.gr/threads/Μπορεί-η-παραγωγή-υβριδίων-να-αποτελεί-εκτροφικό-στόχο.8573/
 
Εγώ πάλι στο δεν κατάλαβα αν ο... Θείος έκανε εκτροφή και φλώρων τελικά.

Εεε ρεεε, σούπερ θα περάσουμε και φέτος. 😒
χαχα όχι αδερφέ δεν έκανε! Ο Φλώρος που προανέφερα ήταν πραγματική εξαπάτηση τον είχα πάρει πριν χρονια με τον πατερα μου από ένα πετ σοπ (εγώ παιδάκι εν τω μεταξύ 12 ετών είδα ένα πράσινο πουλί και θαμπωθηκα) κ μέσα στην άγνοια τον αγορασαμε από το πετ 60€ τώρα ήμερος ο Φλώρος αλλά παραμένει χωρίς δακτυλίδι και ακόμα κλαίω τα λεφτά που δώσαμε! 😂 Τώρα νταξει όποιος με πιστεύει καλως δεν υπάρχει θέμα!
 
Τώρα νταξει όποιος με πιστεύει καλως δεν υπάρχει θέμα!
Στο θέμα της διαχείρισης των φόρουμ των ιθαγενών λειτουργούμε καλή τη πίστει, καταρχήν. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ο μόνος τρόπος για να παραμείνουν εν λειτουργία. Χρειάζεται όμως να λειτουργούμε όλοι με βάση την ίδια αρχή για να μη γίνονται αδικίες.
 
Στο θέμα της διαχείρισης των φόρουμ των ιθαγενών λειτουργούμε καλή τη πίστει, καταρχήν. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ο μόνος τρόπος για να παραμείνουν εν λειτουργία. Χρειάζεται όμως να λειτουργούμε όλοι με βάση την ίδια αρχή για να μη γίνονται αδικίες.
Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ το είπα αυτό πριν για το ότι στον καθένα θα φαινόταν ύποπτα όλα αυτά που σας διηγήθηκα αλλά είναι η πραγματικότητα και θα καταλάβω αν κάποιος είναι δύσπιστος. Και εγώ θα ήμουν! Απλά θέλω να ξεκαθαρίσω πως και εγώ όσο και εσείς αντιπαθώ τους πουλοπιαστες και είμαι κατά σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την φυλάκιση και το πιάσιμο των άγριων πουλιών. Έχω μάλιστα και τσακωθεί άσχημα με φίλους μου που ενώ είναι εξαιρετικοί και αγαπούν το χόμπι τους την περίοδο του στησίματος θα βγουν και θα πιάσουν και 100 πουλιά την μερα.
 
Έχω μάλιστα και τσακωθεί άσχημα με φίλους μου που ενώ είναι εξαιρετικοί και αγαπούν το χόμπι τους την περίοδο του στησίματος θα βγουν και θα πιάσουν και 100 πουλιά την μερα.
Δεν ξέρω, πραγματικά αγαπώ πολύ τους φίλους μου, και φυσικά δεν συμφωνώ με ό,τι κάνουν. Αλλά αυτοί που περιγράφεις πιο πάνω καταληστεύουν τη φύση, καταδυναστεύουν τα είδη και ενδεχομένως να προκαλέσουν έως και αφανισμό (ελπίζω να μην υπερβάλω) αν πιάνουν 100 πουλιά την ημέρα. Θα αποτολμήσω λοιπόν το ακόλουθο σχόλιο... Αν ο άνθρωπος που χαρακτηρίζουμε ως φίλο, είναι τόσο ακραία ασυνείδητος, καλύτερα να τον κόψουμε από τις συναναστροφές μας, γιατί κάποτε θα αποδειχθεί το ίδιο ασυνείδητος και σε προσωπικές του επαφές.
Και για να γυρίσω στο θέμα, μήπως να έκανες μια σύντομη έρευνα να δεις αν υπάρχει θηλυκό σκαρθί εκτροφής;
Επίσης να σχολιάσω ότι έχω ζευγάρι καναρινιών τα οποία μαλώνουν διαρκώς, αλλά πάντοτε ζευγαρώνουν και κάνουν ένσπορες γέννες.
 
Δεν ξέρω, πραγματικά αγαπώ πολύ τους φίλους μου, και φυσικά δεν συμφωνώ με ό,τι κάνουν. Αλλά αυτοί που περιγράφεις πιο πάνω καταληστεύουν τη φύση, καταδυναστεύουν τα είδη και ενδεχομένως να προκαλέσουν έως και αφανισμό (ελπίζω να μην υπερβάλω) αν πιάνουν 100 πουλιά την ημέρα. Θα αποτολμήσω λοιπόν το ακόλουθο σχόλιο... Αν ο άνθρωπος που χαρακτηρίζουμε ως φίλο, είναι τόσο ακραία ασυνείδητος, καλύτερα να τον κόψουμε από τις συναναστροφές μας, γιατί κάποτε θα αποδειχθεί το ίδιο ασυνείδητος και σε προσωπικές του επαφές.
Και για να γυρίσω στο θέμα, μήπως να έκανες μια σύντομη έρευνα να δεις αν υπάρχει θηλυκό σκαρθί εκτροφής;
Επίσης να σχολιάσω ότι έχω ζευγάρι καναρινιών τα οποία μαλώνουν διαρκώς, αλλά πάντοτε ζευγαρώνουν και κάνουν ένσπορες γέννες.
Κοίτα τι γίνεται στο νησί ειναι σαν χόμπι το στήσιμο και πολύ τα κάνουν αυτά δεν είναι μόνο κ "φίλος" μου. Όσο αφορά το σκαρθι τα πετ σοπ εδώ είναι 3 όλα κ όλα κ το καλύτερο που υπάρχει είναι κάτι γκλοστερ καναρίνια
Τέλος όχι καθόλου δεν υπερβάλεις φίλε μου εκεί θα καταντήσουν τα πουλιά κ τα πουλιά που πιάνουν είναι καρδερίνες λουγαρα φλωριά φανερά και κοκκοθραυσες δηλαδή φλιτζουνια όπως τα λέμε εδώ
 
Γιάννη, το θέμα της φιλίας προϋποθέτει ένα σωρό συμβάσεις οι οποίες δεν μπορούν να αναλυθούν ούτε καν κατά περίπτωση, ειδικά σε αυτή τη συζήτηση. Παρ' όλα αυτά, με μια γενικότερη "σύμβαση" μπορεί να γίνει εφικτή μια φιλία.

Προσωπικά, μπορώ να καταλάβω τον SVP13. Πίστεψε με, δεν είναι απίθανο να σου τύχει να έχεις ένα καταπληκτικό φίλο, ακόνμη κι αν αυτός πιάνει 100 άγρια πουλιά το χρόνο. Όσο απάνθρωπο και αν ακούγεται, τις περισσότερες φορές αυτοί οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν. Ακόμη όμως και όταν ενημερωθούν, η πρώτη αντίδρασή τους και ίσως η πιο φυσιολογική, είναι η άρνηση. Χρειάζονται ιδιαίτερο τρόπο προσέγγισης.

Εν πάση περιπτώσει, δυστυχώς δεν αλλάζουν οι συνήθειες της κατεστημένης ζωής των ανθρώπων τόσο εύκολα, ειδικά όταν κολλήσεις σε αυτές και ένα εξαγνιστικό επίθετο, όπως το "παραδοσιακός".

Προσωπικά πάντως, εκτιμώ τη στάση του SVP13 όπως τουλάχιστον έχει εκφραστεί από τον ίδιο ως τώρα στη συζήτηση και είμαι σίγουρος ότι εάν αποφασίσει κάποτε να ασχοληθεί με την εκτροφή ιθαγενών πουλιών από το μηδέν, θα ξεκινήσει με τον σωστό τρόπο.
 
Γιάννη, το θέμα της φιλίας προϋποθέτει ένα σωρό συμβάσεις οι οποίες δεν μπορούν να αναλυθούν ούτε καν κατά περίπτωση, ειδικά σε αυτή τη συζήτηση. Παρ' όλα αυτά, με μια γενικότερη "σύμβαση" μπορεί να γίνει εφικτή μια φιλία.

Προσωπικά, μπορώ να καταλάβω τον SVP13. Πίστεψε με, δεν είναι απίθανο να σου τύχει να έχεις ένα καταπληκτικό φίλο, ακόνμη κι αν αυτός πιάνει 100 άγρια πουλιά το χρόνο. Όσο απάνθρωπο και αν ακούγεται, τις περισσότερες φορές αυτοί οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν. Ακόμη όμως και όταν ενημερωθούν, η πρώτη αντίδρασή τους και ίσως η πιο φυσιολογική, είναι η άρνηση. Χρειάζονται ιδιαίτερο τρόπο προσέγγισης.

Εν πάση περιπτώσει, δυστυχώς δεν αλλάζουν οι συνήθειες της κατεστημένης ζωής των ανθρώπων τόσο εύκολα, ειδικά όταν κολλήσεις σε αυτές και ένα εξαγνιστικό επίθετο, όπως το "παραδοσιακός".

Προσωπικά πάντως, εκτιμώ τη στάση του SVP13 όπως τουλάχιστον έχει εκφραστεί από τον ίδιο ως τώρα στη συζήτηση και είμαι σίγουρος ότι εάν αποφασίσει κάποτε να ασχοληθεί με την εκτροφή ιθαγενών πουλιών από το μηδέν, θα ξεκινήσει με τον σωστό τρόπο.
Φίλε Σταύρο σε ευχαριστώ και εκτιμώ αρκετά την απόψη σου. Είναι όπως το είπες, εδώ υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης και εθισμός θα προσθέσω εγω, είναι σαν ναρκωτικό για κάποιους. Ευτυχώς που σπάνια να μείνουν στο νησί πουλιά όλη την διάρκεια του χρόνου γιατί αν έμεναν δεν θα επιβίωναν ελεύθερα για πολύ. Οτι πουλιά έρχονται κάθονται προσωρινά και είναι από Οκτώβριο έως αρχές Δεκεμβρίου. Τέλος πάντων νομίζω πως έχει ξεφύγει η συζήτηση δεν παταει πλέον στο θέμα οπότε θα ενημερώσω για οτιδήποτε έχει να κάνει με το ζευγάρωμα του Σκαρθιου. Νοιωθω αρκετά ενθουσιασμένος με την ύπαρξη ενός φόρουμ πάνω στο χόμπι και την ασχολία που αγαπώ αν και παρακολουθούσα εδώ και πολλούς μήνες συζητήσεις άργησα να γίνω μέλος και μάλιστα ενεργό!
 
Τέλος πάντων νομίζω πως έχει ξεφύγει η συζήτηση δεν παταει πλέον στο θέμα οπότε θα ενημερώσω για οτιδήποτε έχει να κάνει με το ζευγάρωμα του Σκαρθιου
Ναι σωστά. Να το κάνεις.
 
Το να απολογειται καποιος στη συνείδησή του οταν ασυνείδητα αφηνει αγονα θηλυκά υβρίδια στο παρκο ειναι οξύμωρο απο μονο του.

Η όποια συνειδητοτητα ξεκινα ή θα επρεπε να ξεκινα κατα το ζευγάρωμα και οχι μετα τα αποτελεσματα αυτού.
Πολύ σωστή άποψη!
 
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη άλλη μια φορά και θα ήθελα να ενημερώσω την συζήτηση λέγοντας πως το σκαρθι, αφότου γύρισα καναρες και καναρες μεχρι να βρω μία που να μην τσακώνεται, ζευγάρωσε κανονικότητα μπροστά μου είδα βατεματα και μάλιστα εγώ ο ίδιος έβαζα στο YouTube φωνές καναρινιών και στηνόταν η καναρα 😂 😉. Σήμερα είμαστε στο πρώτο αυγουλάκι και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να μπει πλέον το χώρισμα στα πουλιά επειδή το αρσενικό είναι άγριο και τα σχετικά προς το παρόν δεν βλέπω το ίδιο να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα ούτε να ενοχλεί αλλά θα επιθυμούσα να έχω αρκετές απόψεις πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση! Ευχαριστώ προκαταβολικά και υπομονή για όλα τα υπόλοιπα!
 
Επιτέλους έχω 3 μικρά, βγήκαν από το αυγό 12 Απριλίου τα δύο και το τρίτο 13! Ευχαριστώ όποια βοήθεια μού δωθηκε διότι ήμουν άσχετος πάνω σε αυτό το ζευγάρωμα και με τις βοήθειες σας τα κατάφερα με την πρώτη! Ελπίζω και σε δεύτερη γέννα! 😊💪

22.jpg 2.jpg
 
Back
Top