Ασθένειες Κανάρα δεν πατάει το πόδι της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geostef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geostef

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
24
Πόλη
Ίλιον
Καλησπέρα σ όλους. Ξαφνικά σήμερα το πρωί η κανάρα μου φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα με το πόδι της. Έφαγε κανονικά αυγοτροφή που την έβαλα κοντά της για να έχει πρόσβαση εύκολα και από ενα κλαδί νίζερ αφού άλλαξα διαρρύθμιση στις πατήθρες. Δεν την έχω δει να πίνει νερό αλλά της χορήγησα με σύριγγα χυμό πορτοκάλι περίπου 1ml και με βατονέτα το άλειψα με betadin. Δεν φαίνεται να έχει κάποιο αιμάτωμα ή τουλάχιστον στα δικά μου άπειρα μάτια κάποιο τραύμα. Οταν την έχω στα χέρια μου ενστικτωδώς σφίγγει τα δάκτυλα μοιάζει να μπορεί να τα κινήσει. Την περισσότερη ώρα ακουμπα με την κοιλιά πάνω στην πατήθρα και ανασαίνει γενικότερα πιο βαριά.
Τι μπορώ να κάνω για να βοηθηθεί;
IMG_20180309_151811.webp IMG_20180309_151938.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι μπορώ να κάνω για να βοηθηθεί;
Δίαιτα, μεγαλύτερο κλουβί(60++) και ακριβώς δύο πατήθρες.
ενα κλαδί νίζερ
Κλαδί βορί ή πιο λόγια τσαμπί κεχριού.
Δεν την έχω δει να πίνει νερό αλλά της χορήγησα με σύριγγα χυμό πορτοκάλι περίπου 1ml
Είναι προτιμότερο να γράφεις εδώ και να μας ρωτάς παρά να κάνεις κάτι που δεν έχει γραφτεί ποτέ και πουθενά.
 
Δίαιτα, μεγαλύτερο κλουβί(60++) και ακριβώς δύο πατήθρες.

Κλαδί βορί ή πιο λόγια τσαμπί κεχριού.

Είναι προτιμότερο να γράφεις εδώ και να μας ρωτάς παρά να κάνεις κάτι που δεν έχει γραφτεί ποτέ και πουθενά.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά νομίζω οτι είναι άστοχη.
Το κλουβί είναι 76cm. Οι πατήθρες μπήκαν τώρα με αυτό τον τρόπο για να μπορεί να ακουμπάει με την κοιλιά της και να μην κουράζει το άλλο πόδι. Το πουλάκι είναι σε προετοιμασία για αναπαραγωγή οπότε λογικό είναι να έχει περισσότερο βάρος - έχω θέσει το ζήτημα παλιότερα και με έχουν καθοδηγήσει απο δω εμπειρότεροι πάνω στο θέμα. Το κλαδί το έβαλα κοντά της για να μην κάνει πολλές κινήσεις για να φάει. Αυτό με το χυμο πορτοκάλι το διάβασα σε άλλο φόρουμ (ας μην αναφέρω το όνομα δεν χρειάζεται) ομολογώ οτι μπορεί να είναι και λάθος αλλα το εγραψε σε αντίστοιχη περίπτωση (σπασίματος ποδιού) εκτροφέας (εχει να κανει με τους ηλεκτρολύτες απο οτι ειχε αναφερθεί)
 
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά νομίζω οτι είναι άστοχη.
Πολύ πιθανό. Τις απόψεις μας καταθέτουμε.
Εγώ επιμένω στις δικές μου. Το πως θα γίνει η διαχείριση του ζητήματος εν μέσω αναπαραγωγής είναι ένα άλλο θέμα.Απάντησα στο τι είναι αυτό που είδες.
 
Μόνο το αριστερό πόδι δεν πατάει ή και το δεξί κάποιες φορές;
Βλέπεις κάποια πληγή στο πόδι της;

Καλησπέρα Γιάννη ναι μόνο το αριστερό. Οχι δεν έχει καποια πληγή πουθενά, ούτε απο κάτω. Δεν ξέρω αν βοηθά το οτι είτε όταν την κρατούσα για να την εξετάσω το έσφιγγε το πόδι στην προσπάθεια της να ξεφύγει. Επίσης οταν πλησιάσω στο κλουβί πετά και πιάνεται απο τα κάγκελα.
 
Υπάρχει περίπτωση ο πόνος να προέρχεται από κάποιο χτύπημα του ποδιού ή από πίεση σε κάποια απρόσεκτη κίνηση του πουλιού;
Εμένα και επειδή μαζεύει μόνιμα το ίδιο πόδι με κάνει να πιστεύω πως υπήρξε κάποιος μικροτραυματισμός στο πόδι, πονάει κάπως και το μαζεύει.
Προσπάθησε να δεις αν υπάρχει κάπου γρατζουνιά ή οίδημα.
Αν έχω δίκιο.. σε μια δυο μέρες θα σταματήσει να το κάνει..
 
Θα την παρακολουθήσω 1-2 μέρες και αν δεν δω να καλυτερεύει θα την πάω στον πτηνίατρο δεν μπορώ να το ρισκάρω ούτε ξέρω να δέσω ενα πιθανό σπάσιμο. Γενικά λόγω του αυξημένου βάρους της προσγειώνεται λίγο ατσούμπαλα την έχω παρατηρήσει κ άλλες φορές. Συχνά πυκνά παίζει πετώντας από το βάθος του κλουβιού μέχρι και την πρόσοψη και πάλι πίσω μπορεί νωρίς το πρωί να πιάστηκε λίγο στα κάγκελα της πρόσοψης και να χτύπησε.
 
Από όσα μπορώ να εκτιμήσω δεν υπάρχει σπάσιμο...
Είναι κάπου πρησμένο;

Οχι δεν βλέπω κατι αξιόλογο σε σχέση με αυτό που πατάει. Δεν ξέρω αν πρόσεξες τις φωτο που έβαλα πιο πάνω
 
Δεν ξέρω αν πρόσεξες τις φωτο που έβαλα πιο πάνω
Το πρόσεξα... και σε ότι αφορά στο πέλμα του μόνο δυο τρεις εφαρμογές της epithol του λείπουν.
Αυτό το μελανό στην κνήμη λίγο κάτω από την μεσαία άρθρωση δεν ξέρω τι είναι... και ίσως πρέπει να προσέξεις κι εσύ.
Αν όντως είναι "χτύπημα" ή τέλος πάντων πίεση στο πόδι δεν είναι απαραίτητο να είναι στο γυμνό τμήμα του ποδιού.. μπορεί άνετα να είμαι ψηλά στο μηρό...
Κι όλα αυτά τα στηρίζω στο γεγονός πως μαζεύει μόνο το ένα πόδι και όχι το άλλο.
Ασφαλώς και υπάρχει πιθανότητα να είναι και κάτι άλλο αλλά για μένα αυτό "πέφτει" κάπως γιατί δε θα σήκωνε μόνο το ένα πόδι αλλά εναλλάξ και τα δύο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα σου πρότεινα να κάνεις και ένα έλεγχο στην κοιλιά της, αν έχεις κάποια φωτογραφία ανέβασε την.

Την έχω ελέγξει δεν υπάρχει κάτι που να βρήκα με ψηλάφηση υποθέτω υποψιάζεσαι για δυστοκία σωστά; Νομίζω οτι δεν είναι κάτι τέτοιο. Εξάλλου χορηγω υγρό ασβέστιο απο τα τέλη Ιανουαρίου
 
Εξάλλου χορηγω υγρό ασβέστιο απο τα τέλη Ιανουαρίου
Αστειεύεσαι;
Γιατί;
Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα θα πρότεινα να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα...
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Ασβέστιο-στα-πτηνά.24741/
Κι αν υπάρχουν απορίες δημιούργησε νέο θέμα να βρούμε λύσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα
Γιατί να μην είναι στο θέμα μας η 2μηνη χορήγηση ασβεστίου;
Έχουμε για το υπάρχον θέμα κάποια δεδομένα που να προσφέρουν καθοδήγηση σε εμάς ή τους μελλοντικούς αναγνώστες;
Το θέμα μέχρι στιγμής είναι ένα "ξαφνικά σήμερα δεν πατάει πόδι... Μέχρι το, αφού είναι μόνο το ένα μάλλον είναι μικροτραυματισμός."
 
Aν δεν υπάρχει κτύπημα (που μάλλον δεν υπάρχει) και αφού σηκώνει μόνον το αριστερό (αν ήταν χολή θα σήκωνε το δεξί), καλόν είναι να μείνουμε στα ακάρεα και την αρχή μιας μυκητίασις, ποδοδερματίτιδας.
 
Να ρωτήσουμε τον θεματοθέτη geostef για να μας πει πως είναι το καναρίνι και αν έχει επανέλθει σε φυσιολογική στήριξη.
Γιατί να μην είναι στο θέμα μας η 2μηνη χορήγηση ασβεστίου;
Ασφαλώς και μπαίνει στο παιχνίδι Δημήτρη...
Απλά σαν πληροφορία ήρθε τελευταία...
Συνεπώς μπορεί το σήκωμα του ποδιού να έχει σχέση και με πόνο σε κάποιο όργανο (πχ νεφρό)... Που μπορεί να προέρχεται από την υπερδοσολογία σε ασβέστιο
Όπως και να χει όμως... εικασίες κάνουμε όλοι.
Και οι εικασίες ενέχουν το κίνδυνο σφάλματος σε υπέρμετρα μεγάλο βαθμό.
 
Να ρωτήσουμε τον θεματοθέτη geostef για να μας πει πως είναι το καναρίνι και αν έχει επανέλθει σε φυσιολογική στήριξη.

Ασφαλώς και μπαίνει στο παιχνίδι Δημήτρη...
Απλά σαν πληροφορία ήρθε τελευταία...
Συνεπώς μπορεί το σήκωμα του ποδιού να έχει σχέση και με πόνο σε κάποιο όργανο (πχ νεφρό)... Που μπορεί να προέρχεται από την υπερδοσολογία σε ασβέστιο
Όπως και να χει όμως... εικασίες κάνουμε όλοι.
Και οι εικασίες ενέχουν το κίνδυνο σφάλματος σε υπέρμετρα μεγάλο βαθμό.

Καλημέρα σ όλους, η κατάσταση παραμένει ίδια δυστυχώς. Συνεχίζει να τρώει και να πίνει νερό αλλά με μειωμένη κινητικότητα. Περί χορήγησης ασβεστιου: ο ίδιος ο παρασκευαστης αναφερει: χορηγείται καθ όλη τη διάρκεια του έτους. Απαραίτητο κατά τη διάρκεια αναπαράγωγης. Έχω τηρήσει πιστα τη δοσολογία που αναγράφεται στο αυτό είμαι απόλυτα βέβαιος.
 
Back
Top