Ασθένειες Κανάρα δεν πατάει το πόδι της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geostef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Update: ευτυχώς εδώ και λίγη ώρα ξεκίνησε να το πατάει δειλά δειλά, έφαγε σχεδόν ολοκληρο ένα τερτημοριο αυγουλακι είμαστε σε καλό δρόμο θέλω να πιστεύω. Κρατάω τη συμβουλή για το epithol θα το προμηθευτώ από Δευτέρα και συνεχίζω την παραλουθω.
 
Θα ήθελα να σημειώσω μία παρατήρηση που έχω κάνει στο παρελθόν σε μια κανάρα μου... Την είχα πήξει κατά το συνήθειό μου στο αυγό και στην αυγοτροφή (προετοιμασία αναπαραγωγής, αναπαραγωγή, μετά την αναπαραγωγή γιατί κουράστηκε το καημένο, πτερόρροια επί διμήνου).. Έ, ήρθε κατά τον Οκτώβρη και σήκωνε το πόδι της. Έκοψα το αυγό και την αυγοτροφή εντελώς. Ήταν και μεσίληκας, ας πούμε 3 ετών γιατί δεν θυμάμαι και ηλικία με ακρίβεια. Σε λίγες ημέρες, πάνω κάτω μια εβδομάδα το πράγμα ίσιωσε. Το απέδωσα σε κάτι ανάλογο της ουρικής αρθρίτιδας. Μπορεί βέβαια το ζήτημα να ήταν και κάτι άλλο, συγκυριακό ή μή. Παρόλα αυτά την έχω ακόμα, 2 χρόνια μετά, και όλα καλά, αλλά αυγό δίνω έως 2 φορές την εβδομάδα.
 
αν ήταν χολή θα σήκωνε το δεξί

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Η δική μου σηκώνει το δεξί εδώ και 3 μέρες. Επίσης με βαριά αναπνοή. Θα μπορούσε να ήταν η χολή λοιπόν. Τι κάνουμε σε αντίστοιχη περίπτωση;

Το δικό μου θέμα βρίσκεται εδώ.
 
Πολύ ενδιαφέρον αυτό.
Το ενδιαφέρον είναι στον άνθρωπο.
Ενδιαφέρουσα θα ήταν επίσης η σύνδεση της παχυσαρκίας,του ασβεστίου και του αναπαραγωγικού "οίστρου" με την μοναδική ωοθήκη που έχουν τα πτηνά (αριστερά), με το αριστερό πόδι.
Όσο αριστερά μπορούμε να πάμε εδώ, σε αυτό το θέμα, άλλο τόσο δεξιά μπορούμε να πάμε στο δικό σου.
Όπου φυσάει η τύχη μας.
Τι κάνουμε σε αντίστοιχη περίπτωση;
Φαντάζομαι κάνεις εναλλακτικές θεραπείες όπως για το συκώτι.
https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
 
Έχετε πολύ ενδιαφέρον τρόπο επικοινωνίας εδώ στο φόρουμ και δεν είναι η πρώτη φορά που το παρατηρώ. Αυτό το ψάξατε ποτέ;
 
Καλό είναι να παραμείνουμε στην ουσία του αρχικού θέματος και να εξετάσουμε την κάθε περίπτωση χωριστά...
Άλλη η περίπτωση του Bob+Fatme που καλό είναι να συζητείται στο χώρο που ξεκίνησε κι άλλη η περίπτωση geostef που υπάρχει εδώ.
Τα υπόλοιπα μπορούν να λυθούν εύκολα σε προσωπικά μηνύματα.
Βοηθήστε ώστε η συζήτηση να συνεχίστεί απ' εδώ
ευτυχώς εδώ και λίγη ώρα ξεκίνησε να το πατάει δειλά δειλά, έφαγε σχεδόν ολοκληρο ένα τερτημοριο αυγουλακι είμαστε σε καλό δρόμο θέλω να πιστεύω. Κρατάω τη συμβουλή για το epithol θα το προμηθευτώ από Δευτέρα και συνεχίζω την παραλουθω.
και τις σκέψεις του Γιάννη που ακολούθησαν.
Θα περιμένουμε την αυριανή κατάσταση και εξέλιξη της κανάρας.
 
καλόν είναι να μείνουμε στα ακάρεα
Δεν μπορω να μην ρωτησω.. Κυριε Μακη μου πως συνδεεται το σηκωμα του δεξιου ποδιου με τα ακρεα; Της τραχειας να υποθεσω εννοειτε;
 
Καλημέρα σ όλους το πρόβλημα ξεπεράστηκε ευτυχώς και είχαμε και αναπάντεχα περιστατικά :)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν μπορω να μην ρωτησω.. Κυριε Μακη μου πως συνδεεται το σηκωμα του δεξιου ποδιου με τα ακρεα; Της τραχειας να υποθεσω εννοειτε;
Αλίκη, το σήκωμα του δεξιού ποδιού συνδέεται (κάποιες φορές) με τον πόνο στην χολή. Τα ακάρεα που προσβάλλουν τα πόδια δεν έχουν σχέση με αυτά της τραχείας. Δεν σε παρακολουθώ. Που έκανα την σύνδεση ; 😵
 
Τα ακάρεα που προσβάλλουν τα πόδια δεν έχουν σχέση με αυτά της τραχείας. Δεν σε παρακολουθώ. Που έκανα την σύνδεση ; 😵
😀 εγω εκανα λαθος συνδεση! Οταν γραψατε ακαρεα το μυαλο μου πηγε σε αυτα της τραχειας (ενω γνωριζω πως δεν εχουν καμια σχεση)!
Και παλι εντυπωσιακο που σηκωνουν συνηθως το ενα ποδι! Ευχαριστω για τη διευκρινιση! :D
 
Back
Top