Γενικά Κανάρα κάθεται στον πάτο και γύρω της υπάρχουν 3 αυγά

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας.
Γύρισα εχθές μετά από δεκαήμερη απουσία λόγο διακοπών.
Βρήκα μια καναρα να καθετε στον πάτο του κλουβιού και γύρω της να υπάρχουν 3 αυγά.
Πριν πάρω τα αυγά κάθισα και την παρατηρήσα καμία ώρα, την εδιωχνα και ξανά πηγαίνε στην ίδια γωνία του κλουβιού αλλά όχι επάνω στα αυγά για να πω ότι κλωσαει.
Πεταξα τα αυγά το απόγευμα και η καναρα μέχρι τώρα συνεχίζει να καθετε καθετε στην ίδια γωνία στον πάτο.
Δεν στηρίζετε όρθια πάει καθετε όπως στις φωλιές.
Σας φαίνεται φυσιολογικό;

Μια άλλη καναρα που έχω κάνει και αυτή κάνα αυγό στον πάτο αλλά δεν ασχολείτε όλα καλά
 
Προφανώς το πουλάκι είναι ιδιαίτερα επίμονο.
Όμως, πέραν των όσων σου παρέθεσε ο patrickios, καλό θα ήταν να της αλλάξεις κλουβί και να αυξήσεις την συχνότητα παροχής μπάνιου.
 
Στον πάτο έχει μαζέψει τίποτα χαρτί ή κάποιο άλλο υλικό ώστε να φτιάξει φωλιά;
Προσωπικά δεν μου φαίνεται σωστό να της αλλάξει κλουβί και ίσα ίσα θα την στρεσάρει αρκετά. Εάν το πουλάκι είναι καλά στην υγεία του και δεν έχει βέβαια να γεννήσει άλλα αυγά, με υπομονή λίγες μέρες πιστεύω πως θα παρατήσει το σημείο εκείνο στο πάτο και θα συνεχίσει κανονικά την καθημερινότητα του.
 
Εάν το πουλάκι είναι καλά στην υγεία του και δεν έχει βέβαια να γεννήσει άλλα αυγά, με υπομονή λίγες μέρες πιστεύω πως θα παρατήσει το σημείο εκείνο στο πάτο και θα συνεχίσει κανονικά την καθημερινότητα του.
Τα θηλυκά-και ειδικά τα πυρωμένα- είναι τρομερά επίμονα.
Προσωπικά δεν μου φαίνεται σωστό να της αλλάξει κλουβί και ίσα ίσα θα την στρεσάρει αρκετά.
Δεν αλλάζουμε κλουβί για να στρεσαρουμε το πουλί.
Η αλλαγή χώρου κάνει το πουλί να στραφεί στην εξερεύνηση του νέου χώρου δίχως να την αφήνει χρόνο για την εύρεση μέρους ωοτοκιας.
 
Καλό μεσημέρι και καλό μήνα να έχουμε.
Το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ εδώ και 4 ημέρες.
Της είχα βάλει τις 2 πρώτες ημέρες ασβέστιο στο νερό για αποφυγή δυστοκίας, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
Θα ακολουθήσω την συμβουλή "αλλαγή κλούβιου" και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.
 
Τα θηλυκά-και ειδικά τα πυρωμένα- είναι τρομερά επίμονα.

Δεν αλλάζουμε κλουβί για να στρεσαρουμε το πουλί.
Η αλλαγή χώρου κάνει το πουλί να στραφεί στην εξερεύνηση του νέου χώρου δίχως να την αφήνει χρόνο για την εύρεση μέρους ωοτοκιας.
Είναι σωστό αυτό που λες απλά εγώ προσωπικά δεν θα το εφάρμοζα. Πιστεύω πως αρκεί το εάν έχει φτιάξει κάτι σαν φωλιά, να την χαλάσεις και φυσικά εάν έχει κάνει αυγά, να τα βγάλεις και μετά να περιμένεις μέχρι να έρθει στα συγκαλά της.
 
Είναι σωστό αυτό που λες απλά εγώ προσωπικά δεν θα το εφάρμοζα. Πιστεύω πως αρκεί το εάν έχει φτιάξει κάτι σαν φωλιά, να την χαλάσεις και φυσικά εάν έχει κάνει αυγά, να τα βγάλεις και μετά να περιμένεις μέχρι να έρθει στα συγκαλά της.
Δεν αρκεί κάτι τέτοιο τις περσσότερες φορές.
Απαιτούνται συνήθως πολύ πιο δραστικά μέτρα.
Προσωπικά δεν μου φαίνεται σωστό να της αλλάξει κλουβί και ίσα ίσα θα την στρεσάρει αρκετά
GeorgeKouth, σε τελική φάση οφείλουμε να είμαστε λίγο πιο ρεαλιστές και παραθέτουμε κάποια άποψη κατόπιν προσωπικής εμπειρίας ή καλής γνώσης του αντικειμένου.
Είχα παρόμοιο περιστατικό φέτος και τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Το θηλυκό δεν γεννά απλά αυγά και μετά τέλος.
Τα πυρωμένα πουλιά πασχίζουν να κάθε μέσο και τρόπο να φτιάξουν φωλιά και να φέρουν εις πέρας την αποστολή/καθήκον τους με συνέπεια οι φόβοι για μελλοντικά πάσης φύσεως προβλήματα συνεχώς να αυξάνονται.
Η μέθοδος της αλλαγής του κλουβιού είναι κάτι προτεινόμενο από εκτροφείς σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις.
Για να το λένε, λοιπόν, κάτι θα ξέρουν.
Σε τελική φάση, το να αλλάξει ένα πουλί κλουβί δεν είναι τόσο τραγικό. Οπότε το να πατάμε πάνω σε έννοιες (όπως το stres) και να τραγικοποιούμε δίχως πραγματική αιτία καταστάσεις δεν οφελεί κανέναν και οδηγεί σε λάθος διαχείριση του προβλήματος.
 
Φυσικά και πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να παραθέτουμε κάποια άποψη κατόπιν εμπειρία μας, οπότε και εγώ σου λέω από δική μου εμπειρία με θηλυκό που γεννούσε άσπορα αυγά και επέμενε να τα κλωσήσει, για να δεις ότι δεν είσαι ο μόνος, εφάρμοσα αυτά που είπα παραπάνω σε συνδυασμό με παροχή ασβεστίου και πλούσια διατροφή και η θηλυκιά αποφάσισε μετά από λίγες μέρες να παρατήσει την υποτιθέμενη φωλιά της. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνει να αλλάζουμε έτσι εύκολα το κλουβί και αρκεί λίγη υπομονή. Βέβαια παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας κάθε πουλιού. Μπορεί μια κανάρα να είναι πιο πεισματάρα και να δυσκολεύεται να αφήσει εύκολα τα αυγά της από ότι μια άλλη. Απλώς εγώ είπα ότι δεν συστήνω ως πρώτη λύση την αλλαγή του κλουβιού. Εάν περάσουν πολλές μέρες και δεν δούμε αποτέλεσμα τότε ναι, μπορεί και να χρειαστεί.
Όσο για το θέμα του stress, δεν πιστεύω να τραγικοποίησα καμία κατάσταση και από προσωπική μου εμπειρία (αφού πρέπει να μιλάμε με εμπειρίες) παρατηρώ ότι τα πουλιά όταν τους αλλάζω κλουβί, εκτός από την τρομάρα που τρώνε στο πιάσιμο, μπορεί και για λίγες μέρες να κάθονται τόσο νωχελικά που νομίζεις ότι είναι άρρωστα.
 
για να δεις ότι δεν είσαι ο μόνος,
Φυσικά και δεν είμαι ο μόνος. Το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζουν ετησίως πολλά άτομα.
εφάρμοσα αυτά που είπα παραπάνω σε συνδυασμό με παροχή ασβεστίου και πλούσια διατροφή και η θηλυκιά αποφάσισε μετά από λίγες μέρες να παρατήσει την υποτιθέμενη φωλιά της.
Πότε έλαβε χώρα το συμβάν;
παρατηρώ ότι τα πουλιά όταν τους αλλάζω κλουβί, εκτός από την τρομάρα που τρώνε στο πιάσιμο, μπορεί και για λίγες μέρες να κάθονται τόσο νωχελικά που νομίζεις ότι είναι άρρωστα.
Ενδιαφέρον.

(αφού πρέπει να μιλάμε με εμπειρίες)
Όχι απαραίτητα.
οφείλουμε να... Παραθέτουμε κάποια άποψη κατόπιν προσωπικής εμπειρίας ή καλής γνώσης του αντικειμένου.

Εάν περάσουν πολλές μέρες και δεν δούμε αποτέλεσ
Δεν είμαστε προς το τέλος της αναπαραγωγής ώστε να είμαστε χαλαροί.
Είμαστε ήδη στην περίοδο της πτεροροίας με συνέπεια να μην υπάρχουν περιθώρια για πειραματισμούς και "αργές" κινήσεις.

Όσο για το θέμα του stress, δεν πιστεύω να τραγικοποίησα καμία κατάσταση και από προσωπική μου εμπειρία (αφού πρέπει να μιλάμε με εμπειρίες) παρατηρώ ότι τα πουλιά όταν τους αλλάζω κλουβί, εκτός από την τρομάρα που τρώνε στο πιάσιμο, μπορεί και για λίγες μέρες να κάθονται τόσο νωχελικά που νομίζεις ότι είναι άρρωστα.
Τέλος, ας μην κάνουμε γενικεύσεις καταγράφοντας "εμπειρίες" πάνω σε θέματα με συγκεκριμένα ερωτήματα και καταστάσεις που πρέπει άμεσα να επιλυθούν.
Άλλωστε, στη προκειμένη περίπτωση, ο σκοπός δεν φαίνεται να μην αγιάζει τα μέσα.
 
Πλατιάζεις και δεν θα συνεχίσω διότι θα βγούμε εκτός θέματος, εγώ παρέθεσα απλώς την γνώμη μου. Όσο για το πότε έλαβε χώρα το συμβάν ήταν πριν μια εβδομάδα και 3 μέρες και αρκεί πιστεύω ο υπόλοιπος Αύγουστος για να τελειώσει την πτερόροια της μιας και ήδη είχε αρχίσει να ρίχνει φτερά.
 
Αυτό είναι σχετικό.
Όσο για το πότε έλαβε χώρα το συμβάν ήταν πριν μια εβδομάδα και 3 μέρες και αρκεί πιστεύω ο υπόλοιπος Αύγουστος για να τελειώσει την πτερόροια της μιας και ήδη είχε αρχίσει να ρίχνει φτερά
Μάλιστα. Ήσουν απλά τυχερός.
 
Με άλλα λόγια η δική σου καναρα εχει δυστοκία;
Όχι Γιάννη.
Ζήτω συγνώμη που δεν έγινα κατανοητός. Γράφοντας πριν "χωρίς αποτέλεσμα"
εννοούσα ότι η καναρα συνέχιζε να κάθετε στην σχάρα.
Το ασβέστιο το έδωσα για 2 ημέρες γιατί το τελευταίο αυγό το έκανε χωρίς τσόφλι και με δυσκολία
και με εμφανής σημάδια δυστοκίας φουσκωμένη, νωχελική για μια ημέρα. Μετά από αυτό η καναρα
ήταν καλά κεφάτη, ορεξάτη αλλά εξακολουθούσε να είναι στην σχάρα και να "κλωσά".
Εχθές έκανα την αλλαγή κλουβιού και την έβαλα ένα ράφι πιο κάτω αλλά δυστυχώς η καναρα
εξακολουθεί να βρίσκεται στην σχάρα. Η όλη συμπεριφορά της είναι καλή και μάλιστα με σημάδια
ίδια σαν να κλώσαγε σε πραγματική φωλιά δηλ. σηκώνεται, τρώει και πίνει γρήγορα και αμέσως
πίσω στην φωλιά-σχάρα.
 
Μήπως να της έβαζες φωλιά στρωμένη από εσένα και ένα δυο ψεύτικα αυγά και να την άφηνες κανένα 10 ήμερο να κλωσσήσει; Προσωπικά πάντως με αυγό δίχως κέλυφος, πει τόπου θα της έδινα μία σταγόνα ασβέστιο στο στόμα.
 
Εχθές έκανα την αλλαγή κλουβιού και την έβαλα ένα ράφι πιο κάτω αλλά δυστυχώς η καναρα
εξακολουθεί να βρίσκεται στην σχάρα.
Σε δικό μου φετινό περιστατικό αντιμετώπισα το θέμα αυτό.
Αυτομάτως περιορίστηκε η παροχή των πρωτεινούχων εδεσμάτων και αυξήθηκε η συχνότητα παροχής βοτάνων/λαχανικών.
Αδιαμφισβήτητα, όμως, το μπάνιο ήταν αυτό που καθόρισε την εξέλιξη της κατάστασης.
 
Back
Top