Γενικά Κανάρα και στις δύο γέννες άσπορα αυγά

Ωοσκόπηση θα κάνεις 7 μέρες μετά το τελευταίο αυγό.


Ποιος θα φροντίζει τα πουλάκια σου; Αν το θηλυκό πάθει δυστοκία και χρειαστεί άμεσα ασβέστιο ποιος θα είναι εκεί να το βοηθήσει Στέλιο;
Τα καναρίνια θα τα προσέχει η ξαδέλφη μου.
Μια ερώτηση αν κάνει κάποιος ωοσκόπηση την πρώτη η την δεύτερη ημέρα καταλαβαίνει αν το αυγό είναι εν σπόρο η άσπορο;
 
Μια ερώτηση αν κάνει κάποιος ωοσκόπηση την πρώτη η την δεύτερη ημέρα καταλαβαίνει αν το αυγό είναι εν σπόρο η άσπορο
Όχι, σου έχει γράψει η Αλίκη πιο πριν από την 7η μέρα και μετά.
 
Πρώτα από όλα Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη.


Η κανάρα έκανε τέσσερα αυγά και ήταν όλα άσπορα αφού έκανε εχτές βράδυ την ωοσκόπηση δεν είχαν καθόλου φλέβούλες μόνο το μη γονιμοποίημενο κρόκο.

Τώρα τι να κάνω πείτε μου οδηγίες;
 
Πρώτα ψάξε να βρεις τις αιτίες που τα αυγά ήταν άσπορα. Τι πιστεύεις πως έφταιξε;
Βασικά πιστεύω πως ίσως επειδή ο αρσενικός είναι μεγάλος δεν μπορεί να γονιμοποίηση
Ένας άλλος λόγος που αναρωτιέμαι αν είναι μήπως φταίει το ωαριο της κανάρας αλλά δεν νομίζω γιατί όλα τα αυγά είχαν τον μη γονιμοποίημενο κρόκο αυτα
 
Ένας άλλος λόγος
επίσης είναι η μη σωστή διατροφική προετομασία του ζευγαριού.. Και από πλευράς τροφών και κυρίως από χρονικής διάρκειας..
Ένας άλλος λόγος
επίσης μπορεί να είναι το λάθος στημένο κουβί/ζευγαρώστρα, δηλ. Οι πατήθρες να είναι τοποθετημένες σε σημείο αλλά κυρίως ύψος τέτοιο που να μην επιτρέπει αυτό που λέμε'' σωστό βάτεμα''.. Και βλέποντας τις φωτό που έχεις ανεβάσει, σίγουρα είναι πολλές και σε λάθος ύψος(για μένα τουλάχιστον)..
 
επίσης είναι η μη σωστή διατροφική προετομασία του ζευγαριού.. Και από πλευράς τροφών και κυρίως από χρονικής διάρκειας..

επίσης μπορεί να είναι το λάθος στημένο κουβί/ζευγαρώστρα, δηλ. Οι πατήθρες να είναι τοποθετημένες σε σημείο αλλά κυρίως ύψος τέτοιο που να μην επιτρέπει αυτό που λέμε'' σωστό βάτεμα''.. Και βλέποντας τις φωτό που έχεις ανεβάσει, σίγουρα είναι πολλές και σε λάθος ύψος(για μένα τουλάχιστον)..
Μπορείς να μου στηλεις μια φωτογραφία για το πως να φτιάξω το κλουβί δεν ξέρω πως
 
.. Μία πατήθρα μπροστά στη φωλιά, ελαφρώς πιο χαμηλά, μία στη μέση της κλούβας και κάτωκαι η τρίτη στην άλλη άκρη της κλούβας, στο ίδιο ύψος με αυτό της φωλιάς και σε σημείο τέτοιο που καθώς θα στρίβουν τα καναρίνια να μην βρίσκουν οι ουρές στα κάγκελα.. Διότι φθείρονται και σπάνε οι ουρές τους.
.. Πιο απλά δεν γίνεται να μεταφέρω τη σκέψη/θέση μου..
 
παρατήρησα και κάτι βάτεματα
Όμως δεν της έχω βάλει φωλιά
. Στέλιο, για ποιό λόγο τα πουλιά είναι μαζί,έστω και χωρίς το διαχωριστικό, αν δεν είναι έτοιμα πρωτίστως και αν δεν ενδιαφέρεσαι δευτερευόντως, για αναπαραγωγή;
 
Back
Top