Αναπαραγωγή Κανάρα με καναρινάκι 12 ημερών άρχισε πάλι να γεννάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οκ. Θα το κάνω, για να δω πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα. Αυτή τη στιγμή πάντως, το μικρό έχει καθίσει στη φωλιά με τα αυγά και η μάνα του κάθεται από πάνω του. Είναι αστεία η εικόνα, αλλά μάλλον δεν είναι φυσιολογική.
 
Πιστεύεις, φίλε μου, ότι πρεπει να επαναφέρω τον αρσενικό στη ζευγαρωστρα;
Πιστεύω πως θα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, ο ρόλος του αρσενικού στην αναπαραγωγή είναι πολύ βασικός.
Διάβασε το παρακάτω:
Αν η κανάρα κάνει 4-5-6 αυγά θα χρειαστεί την βοήθεια του αρσενικού για να τα μεγαλώσει, αν η συμπεριφορά του αρσενικού δεν είναι αλλοπρόσαλλη ή πολύ επιθετική στην κανάρα ή στον νεοσσό δεν υπάρχει κανένας λόγος απομάκρυνσής του.
Το μικρό, δεύτερη μέρα που πετά ελεύθερα στο κλουβί, πηγαίνει συνεχώς και κάθεται πάνω στα νέα αυγά στη φωλιά της μάνας του και δεν κουνιέται από εκεί. Είναι φυσιολογικο αυτό; Πρεπει να κάνω κάτι;
Όταν η κανάρα κάνει το 3ο,4ο αυγό και αρχίσει να επωάζει θα βάλει το μικρό στην άκρη της φωλιάς και αυτή θα κάνει αυτό που πρέπει.
 
Πιστεύω πως θα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, ο ρόλος του αρσενικού στην αναπαραγωγή είναι πολύ βασικός.
Διάβασε το παρακάτω:

Αν η κανάρα κάνει 4-5-6 αυγά θα χρειαστεί την βοήθεια του αρσενικού για να τα μεγαλώσει, αν η συμπεριφορά του αρσενικού δεν είναι αλλοπρόσαλλη ή πολύ επιθετική στην κανάρα ή στον νεοσσό δεν υπάρχει κανένας λόγος απομάκρυνσής του.

Όταν η κανάρα κάνει το 3ο,4ο αυγό και αρχίσει να επωάζει θα βάλει το μικρό στην άκρη της φωλιάς και αυτή θα κάνει αυτό που πρέπει.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, φίλε μου!
 
Πιστεύω πως θα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, ο ρόλος του αρσενικού στην αναπαραγωγή είναι πολύ βασικός.
Διάβασε το παρακάτω:
Αν η κανάρα κάνει 4-5-6 αυγά θα χρειαστεί την βοήθεια του αρσενικού για να τα μεγαλώσει, αν η συμπεριφορά του αρσενικού δεν είναι αλλοπρόσαλλη ή πολύ επιθετική στην κανάρα ή στον νεοσσό δεν υπάρχει κανένας λόγος απομάκρυνσής του.

Όταν η κανάρα κάνει το 3ο,4ο αυγό και αρχίσει να επωάζει θα βάλει το μικρό στην άκρη της φωλιάς και αυτή θα κάνει αυτό που πρέπει.
Συμφωνω καλο ειναι να μην απομακρινουμε το αρσενικο για ψίλου πηδημα...
 
Δεν διαφωνώ καθόλου, το θέμα είναι αν υπάρχει πραγματικός λόγος για να το κάνει.

Σύμφωνοι σε αυτό. Απλά εγώ συνήθως προτείνω να βγάζουν τον αρσενικό όταν δεν ξέρουν πως ακριβώς να διαχειριστούν το ζευγάρι στη συνέχεια. Οπότε να ξέρουν ότι μπορούν να το κάνουν χωρίς να έχει επίπτωση στο μεγάλωμα των νεοσσών.
Αν έχουν το νόου χάου και δεν χρειάζονται τον αρσενικό για άλλη δουλειά (δασκάλεμα, ζευγάρωμα με άλλες κανάρες) μια χαρά είναι και το να αφήσουν το ζευγάρι μαζί.

Τώρα εδώ ο φίλος κάπου τα έχει μπερδέψει οπότε ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι πιο σωστό να κάνει.
 
Αν δεν προχωρήσεις σε 2η γέννα, αντικατέστησε τα αυγά με ψεύτικα και άσε το μικρό να κάθεται στη φωλιά της κανάρας. Μόλις ολοκληρωθεί η ωοτοκία αφαίρεσε τη φωλιά, η οποία θα είναι ήδη αρκετά βρώμικη. Άλλη επιλογή είναι να βάλεις χώρισμα ανάμεσα στη μητέρα κ το μικρό, ώστε να κρατήσεις καθαρά τόσο τη φωλιά όσο και τα αυγά. Αυτή η περίπτωση ενδείκνυται, όταν θέλεις να προχωρήσει σε 2η γέννα και εφόσον τα αυγά είναι γόνιμα. Όπως και να χει, η κανάρα θα ταϊσει το μικρό, είτε υπάρχει χώρισμα είτε όχι.
 
Καλησπέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι καλά !
Η θηλυκιά σταμάτησε να κάθεται πάνω στα δύο αυγά της φωλιάς της και δείχνει μάλλον αδιάφορη. Είναι η τρίτη γέννα της βέβαια. Στην πρώτη τα αυγά ήταν άσπορα, στη δεύτερη μόνο ένα πουλάκι έβγαλε από τα πέντε αυγά που έκανε. Τι μου προτείνετε; Να κάνω το βράδυ μια ωοσκοπηση και αναλόγως να πάρω τα αυγά από τη φωλιά ; Ή μάλλον είναι βέβαιο πως είναι άσπορα και για αυτό δεν κάθεται να τα κλωσήσει; και κάτι ακόμη. Στο κλουβί είναι πολύ κινητική και μάλιστα μερικές φορές σαν να κελαηδάεί κιόλας λίγο. Όχι κανονικό κελάηδημα, αλλά κάτι που μοιάζει με αυτό.
 
Καλησπερα, ναι ριξε μια ματια στα αυγα.

Θα πας και σε τεταρτη γεννα;
Όχι, δε θέλω άλλη γέννα. Για να πω την αλήθεια, ένα πουλάκι μου φτάνει, γιατί έχω άλλα τέσσερα. Αν τα δυο που έχει τώρα είναι ένσπορα, θα έχω σοβαρό πρόβλημα, αν και έχω κανονίσει να τα χαρίσω. Ωστόσο, θα προτιμούσα να μην πάει σε άλλη γέννα για φέτος. Δεν εύχομαι τα δυο αυγά να είναι άσπορα, αλλά δε θα με πειράξει αν είναι κιόλας. Πάνω απ' όλα με ενδιαφέρει η υγεία της θηλυκιάς, η οποία είναι ένα πανέμορφο καναρίνι.
 
Όχι, δε θέλω άλλη γέννα. Για να πω την αλήθεια, ένα πουλάκι μου φτάνει, γιατί έχω άλλα τέσσερα. Αν τα δυο που έχει τώρα είναι ένσπορα, θα έχω σοβαρό πρόβλημα, αν και έχω κανονίσει να τα χαρίσω. Ωστόσο, θα προτιμούσα να μην πάει σε άλλη γέννα για φέτος. Δεν εύχομαι τα δυο αυγά να είναι άσπορα, αλλά δε θα με πειράξει αν είναι κιόλας. Πάνω απ' όλα με ενδιαφέρει η υγεία της θηλυκιάς, η οποία είναι ένα πανέμορφο καναρίνι.
Εδω η τριτη γεννα εξουθενωνει τα καναρινια, η τεταρτη ειναι απαγορευτικη! Καλα το σκευτηκες λοιπον!
 
Εδω η τριτη γεννα εξουθενωνει τα καναρινια, η τεταρτη ειναι απαγορευτικη! Καλα το σκευτηκες λοιπον!
Ναι, φίλε, έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ !
 
Back
Top