Ασθένειες Κανάρα με μαύρη κοιλιά

Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λαμία
καλησπερα θα ήθελα την βοηθεια σας με αυτί την καναρα είναι έτσι πολύ καιρώ τώρα και δεν ξερω τη να κάνω.. Είναι το μόνο γερμακικο σκουφάτο που έχω και δεν θέλω να την χάσω
 

Συνημμένα

  • 20151214_165124.webp
    20151214_165124.webp
    50,5 KB · Προβολές: 3
  • 20151214_165118.webp
    20151214_165118.webp
    62,8 KB · Προβολές: 3
  • 20151214_165131.webp
    20151214_165131.webp
    59,3 KB · Προβολές: 3
Δωστε κάποιες παραπανω πληροφορίες για να μπορέσουν να σας βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν...petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/
 
Δωστε κάποιες παραπανω πληροφορίες για να μπορέσουν να σας βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν...petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/
δεν δειχνει κάτι το ανησυχητικό ι καναρα από τότε που την πείρα μετά από μερικές μέρες έγινε έτσι ζωηρό είναι το πουλακι και αυτο έχει εμφανιστεί εδώ και 4-5 μίνες νόμιζα ότι ήταν από την αλαλαγή τροφής αλλά έκανα λάθος
 
Μηπως αργησες λιγο να το ψαξεις;

Τι διατροφη του κανεις; Εχει παρει καθολου φαρμακα;
 
Μηπως αργησες λιγο να το ψαξεις;

Τι διατροφη του κανεις; Εχει παρει καθολου φαρμακα;
οτι το άργησα το άργησα διατροφή τροφη χωρίς ρουπσεν λαχανικά και οτι δίνω και στα υπόλοιπα

οτι το άργησα το άργησα διατροφή τροφη χωρίς ρουπσεν λαχανικά και οτι δίνω και στα υπόλοιπα
και απο φάρμακα baykox είχα δώσει γιατί νόμιζα οτι ειναι εντερικά αλλά μάλλον για πρησμένο συκώτι φαίνεται
 
Οντως Θαναση, ετσι δειχνει. Απο που το πηρες; Μηπως πριν το ταραξαν στα φαρμακα; Μπορεις να του δωσεις για το συκωτι milk thistle και ταραξακο!
 
Οντως Θαναση, ετσι δειχνει. Απο που το πηρες; Μηπως πριν το ταραξαν στα φαρμακα; Μπορεις να του δωσεις για το συκωτι milk thistle και ταραξακο!
ενας φίλος μου το έδωσε δεν ξερω αν έδωσαν φάρμακα, αλλά πραγματικά με εχει στενοχωρήσει αυτο το πουλάκι! Αυτα που μου είπες που μπορώ να τα βρω;
 
ενας φίλος μου το έδωσε δεν ξερω αν έδωσαν φάρμακα, αλλά πραγματικά με εχει στενοχωρήσει αυτο το πουλάκι! Αυτα που μου είπες που μπορώ να τα βρω;
Λυπαμαι...

Και τα δυο τα βρισκεις σε ονλαιν καταστηματα πετσοπ. Τον ταραξακο επισης στα βουνα και στα λαγκαδια που φυτρωνει!
 
Λυπαμαι...

Και τα δυο τα βρισκεις σε ονλαιν καταστηματα πετσοπ. Τον ταραξακο επισης στα βουνα και στα λαγκαδια που φυτρωνει!
Σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για την διάγνωση δεν ξέρω να πω.
Για τα σκευάσματα που αναφέρετε, έχω να σας δώσω τις εξής πληροφορίες:
Συμπυκνωμένο υγρό γαϊδουράγκαθο, κατάλληλο για χρήση στα πουλιά, υπάρχει ένα σκεύασμα της Nature's plus "milk thistle".
To βρίσκετε ή το παραγγέλνετε σε κανονικό φαρμακείο και κοστίζει 27 ευρώ. (Είναι αυτό σε διάλυμα χωρίς αλκοόλη).
Σπόρους γαϊδουράγκαθου και ταραξάκο βρίσκετε σε ενημερωμένα καταστήματα με βότανα. Εγώ τα αγοράζω από Σοφοκλέους στο κέντρο της Αθήνας κάτω από την Αθηνάς, δεν θυμάμαι το νούμερο, έχει δυο-τρία μαγαζιά.
Οι σπόροι γαϊδουράγκαθου είναι πολύ σκληροί και δεν μπορούν να τους σπάσουν τα πουλάκια. Αν τους δώσετε σκέτους πρέπει να τους κοπανήσετε στο γουδί να σκάσουν. Και τσάι αν τους κάνετε, πάλι πρέπει να τους κοπανήσετε στο γουδί για να έχουν σκάσει και να πάρει τις ουσίες το νερό.
Αν δώσεις τσάι, θα πρέπει να είναι μακροχρόνια η χορήγηση φυσικά. Για το συμπυκνωμένο που διαλύεται στο νερό (αρκετά δύσκολα) πρέπει να βρεις την δοσολογία, δεν την θυμάμαι. Αν δεν κάνω λάθος η Αλίκη την γνωρίζει @alicedros . Αλίκη συγγνώμη αν κάνω λάθος.
 
Για το συμπυκνωμένο που διαλύεται στο νερό (αρκετά δύσκολα) πρέπει να βρεις την δοσολογία, δεν την θυμάμαι. Αν δεν κάνω λάθος η Αλίκη την γνωρίζει @alicedros . Αλίκη συγγνώμη αν κάνω λάθος.
Όχι Μαράκι τη γνωρίζω! Το σκεύασμα είναι όπως είπες Milk Thistle της Natures Plus https://www.skroutz.gr/s/3404515/Nature-s-Plus-Milk-Thistle-125mg-30ml.html και η δοσολογία είναι μια σταγόνα σε 100ml. Για να φανεί διαφορά στην κοιλιά και στις κουτσουλιές χρειάζονται τουλάχιστον 20-30 μέρες χορήγησης. Αλλά με την κοιλιά αυτή θεωρώ πως πρέπει να πάρει αντιβίωση το πουλάκι... Τώρα ποια αντιβίωση δε θέλω να το πάρω στο λαιμό μου. Γι αυτό προτείνω: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ και γρήγορα!
 
υπαρχει εκτεταμενη διογκωση του συκωτιου, που αν δεν υπηρχε ιχνος πρησμενου εντερου,θα μπορουσε να ειναι ηπατικος ογκος, που συμβαινει σε πουλια για αγνωστους λογους (οπως και στον ανθρωπο ) αλλα και με συγκεκριμενες αιτιες οπως καταχρηση χρωστικων και κυριως χρηση τροφων με μυκοτοξινες που παραγει ο ασπεργιλλος. Τετοιες μπορει να ειναι ειτε πολυκαιρισμενοι σποροι (οχι σε σας... στις αποθηκες των εταιριων που τις προμηθευονται απο χονδρεμπορους για να τις συσκευασουν ή και στα σιλο των χονδρεμπορων ) σε κακες συνθηκες διατηρησης με υγρασια, μολυνση αυγοτροφων με υγρασια απο σπορους που ανακατευτηκαν μαζι τους αλλα και χρηση αναεπεξεργασμενων υλικων για την παραγωγη συσκευασμενων και χυμα σκευασματων με αυγο (αυγοτροφες ) και χωρις αυγο (μπισκοτοτροφες ) που πριν αναπεξεργαστουν και σκοτωθει ο ασπεργιλλος, ειχε ηδη μολυνει το υλικο με μυκοτοξινες Μιλω εν δυναμει για οσες εταιριες πιθανον να κανουν χρηση τετοιων υλικων... Δεν ξερω ποιες ειναι και αν υπαρχουν. Ελπιζω τα κρατη να ελεγχουν τι υλικα βαζουν σε τροφες για πετ εκτος απο τροφες για ζωα που τρωμε... εκει κοιτανε ποτε ποτε

Ομως βλεπω και ενα εντερακι πρησμενο και θα μπορουσε να ειναι ατοξοπλασμα ή μικροβιο που χτυπα το ηπαρ . Θα ηθελα να μας ξαναβαλεις ξανα νεα φωτο σημερα και να βγαλεις και τις κουτσουλιες του
 
υπαρχει εκτεταμενη διογκωση του συκωτιου, που αν δεν υπηρχε ιχνος πρησμενου εντερου,θα μπορουσε να ειναι ηπατικος ογκος, που συμβαινει σε πουλια για αγνωστους λογους (οπως και στον ανθρωπο ) αλλα και με συγκεκριμενες αιτιες οπως καταχρηση χρωστικων και κυριως χρηση τροφων με μυκοτοξινες που παραγει ο ασπεργιλλος
καλησπερα δημητρη το πουλακι το έδωσα σε έναν φίλο εκτροφεα ο οποίος ισχυριζεται οτι μπορεί να το συνεφέρει!
ευχαριστω πολύ ολους για την βοηθεια και το ενδιαφέρον σας
 
Θανάση, αν θέλεις ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Back
Top