Ασθένειες Κανάρα με περιτονίτιδα ( ; )

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Ενώ απολάμβανα τον απογευματινό καφέ μου στην βεράντα με τα καναρίνια, αφού είχα τελειώσει με τον έλεγχο και τον ανεφοδιασμό τους, ξαφνικά η μια από τις κανάρες πηδάει από τη φωλιά στη σχάρα με μισόκλειστα μάτια, φουσκωμένη τρέμοντας... Τρελάθηκα...
Αν ήταν πρωί και δεν είχα δει πως σήμερα έκανε το δεύτερο αυγό, θα έβαζα στοίχημα για δυστοκία...
Την παίρνω στα χέρια και της δίνω στο στόμα ένα σκεύασμα της Landmark που έχω με Ca+D3+P και αμέσως τηλέφωνο στον κοντινότερο προτεινόμενο κτηνίατρο (ΔΗΜΗΤΡΙΆΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ)...
Δική του φυσικά η παραπάνω διάγνωση.
Μου έδωσε amoxil των 250 και πρότεινε ζαχαρόνερο...
Στην ξηλάφηση εντόπισε μικρό "μπαλάκι" μάλλον όχι αυγό...
Φοβάται για μόλυνση/ περιτονίτιδα...
Έκανε λόγο και υπογλυκαιμικό σόκ όπως και στιγμιαία έλλειψη ασβεστίου...
Πιθανότητες επιβίωσης για την πρώτη περίπτωση πολύ ελάχιστες...
Στο γυρισμό ενώ σκεφτόμουν την κανάρα, τα δύο μικρά (το ένα κλάρωσε χθες το άλλο μάλλον αύριο) και τα δύο αυγά της, της καινούργιας γέννας, η κοπέλα ξαναζωντάνεψε! Μέχρι που κελάηδησε στο αμάξι...
Είχα προγραμματίσει να την έβαζα μέσα στο σπίτι με ζέστη, λάμπες κτλ αλλά ήταν πολύ ζωηρή και τελικά την επέστρεψα στην ζευγαρώστρα...
Εκτός από την δόση στο στόμα της αντιβίωσης της έβαλα και ποτήστρες με ζαχαρόνερο και με αμοξίλ, ξεχωριστά εννοείται...
Ελπίζω μόνο να ήταν περαστικό σοκ και όχι αναλαμπή και κύκνειο άσμα...

Εύκολα προτείνεις λύσεις σε άλλους αλλά όταν πρόκειται για εσένα θολώνεις και δεν ξέρεις πως πρέπει να αντιδράσεις.
Τρεις φορές πήρα λάθος τηλέφωνο αντί του γιατρού!

Δεν μπορώ να κρίνω τον ιατρό ακόμα...
Πάντως η πρώτη εικόνα ήταν θετική.
20 ευρώ με απόδειξη και προσπάθησε να βρει αυτός αντιβίωση αλλά είχε μόνο χάπια...
 
Περίεργο περιστατικό. Εύχομαι Σπύρο και εγώ να είναι περαστικό. Από όλες τις περιπτώσεις που ανέφερες μοιάζει περισσότερο με υπογλυκαιμικό σοκ.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και να μας κρατάς ενήμερους και για τη συνέχεια.
 
Υπογλυκαιμικό σοκ και επιβίωση; Ο γιατρός είπε ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης και όμως το πουλάκι επιβίωσε. Συνήθως αυτό το σοκ σε ανθρώπους αν δεν τους δοθεί έστω μια καραμέλα πράγματι μπορεί αν αποβεί μοιραίο.
Σπύρο, δεν μπορεί η αντιβίωση να δίνεται στο στόμα; Με προβληματίζουν οι δυο ποτίστρες, θα προτιμήσει τη μία το πουλί και είτε δεν θα λαμβάνει τα σάκχαρα είτε το φάρμακο.
Και το μπαλάκι στην κοιλιά γιατί να μην είναι αυγό εφόσον είναι σε κύκλο ωοτοκίας;
Μακάρι να είχα κάτι σίγουρο να σου προτείνω.
 
Ο γιατρός είπε ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης
Γιάννη ο Σπύρος αναφερόταν στην πρώτη περίπτωση η οποία με τη σειρά που τις ανέφερε είναι η μόλυνση/περιτονίτιδα.
 
Γιάννη ο Σπύρος αναφερόταν στην πρώτη περίπτωση η οποία με τη σειρά που τις ανέφερε είναι η μόλυνση/περιτονίτιδα.
Ναι, δίκιο έχεις, προφανως τα μπέρδεψα.
 
Στην αρχή η κανάρα εκτός από τα παραπάνω συμπτώματα ήταν πολύ νωχελική οπότε την έπιανα χωρίς καμιά αντίσταση... Έτσι της έβαλα ασβέστιο κατευθείαν στο στόμα πολύ εύκολα όπως και την αντιβίωση μετά την επίσκεψη στον γιατρό. Μόλις την ξαναέβαλα στη ζευγαρώστρα δηλαδή μέσα σε μια ώρα περίπου από το συμβάν αυτή πήρε τα επάνω της, ξαναζωντάνεψε... Οπότε δεν την ξαναπιάνω να της δώσω στο στόμα για την αποφυγή παραπάνω στρες.
Δίπλα στη φωλιά της έβαλα δυο μικρές ποτήστρες με αντιβίωση και νερό με ζάχαρη, δεν την ξαναπιάνω αν δεν είναι πραγματικά απαραίτητο... Αν την έσωσε κάτι -μακάρι- αυτό ήταν η άμεση αντίδραση στην αρχή και όχι φυσικά η μία δόση της αντιβίωσης... Έτσι πιστεύω...
 
Ελπίζω μόνο να ήταν περαστικό σοκ και όχι αναλαμπή και κύκνειο άσμα...
Ασβέστιο στην ποτίστρα σε ενισχυμένη δόση (7-8 σταγόνες) σε παρακαλώ για 2-3 μέρες.
 
Γιάννη misalouris Πάει κάπου το μυαλό σου;
Σουπιοκόκκαλο υπάρχει στο κλουβί πάντοτε. Το παραπάνω σκεύασμα της Landmark πέρισυ το έβαζα στο νερό βάσει οδηγιών. Φέτος τους το περνάω μέσω της αυγοτροφής easyyem.
 
Δημητρη φυσικα και δινω αυγο -ειδικα τωρα- οπως και αυγοτροφες της easyyem ξηρη και της Raggio την πατε, αφου ταιζουν και νεοσσους...
Επισης μεσω της αυγοτροφης περναω ασβεστιο, σιδηρο και φωσφορο αλλα και πολυβιταμινες. Δεν μιλαω για την γενικοτερη ισορροπημενη διατροφη που πιστευω πως κανουν. Επωνυμο κλειστο μιγμα σπορων manitoba t3 platino, extra καναβουρι, περιλλα, νιζερ, κια, καμελινα, κεχρι σενεγαλης, σποροι υγειας και φυσικα φρουτα, λαχανικα και βοτανα.

Νομιζω στην παρουσα φαση θελει φαρμακο να δρασει αμεσα οχι καποια υπερτροφη.

Αυτο το μαραφετι δεν εχει η δεν βρισκω τονους...
 
Νομιζω στην παρουσα φαση θελει φαρμακο να δρασει αμεσα οχι καποια υπερτροφη.
Σπύρο δεν αναφέρθηκα στην φαρμακευτική αγωγή αλλά στην χρήση ασβεστίου.Αν στο συνέστησε ο γιατρός,έχει καλώς γιατί αυτός θα φέρει και την ευθύνη. Παρέθεσα το άρθρο για να καλύψει το σκεπτικό μου, αυτό που δεν ήταν σαφές είναι ασβέστιο και σίδηρος μαζί δεν ταιριάζουν. Ομοίως δεν ξέρω για το ασβέστιο και την amoxil κατά πόσο ταιριάζουν.

Και επι της ουσίας της πρότασής σου -ό,τι και αν γίνει- δεν θα ξέρεις αν ήταν η σωστή ή η λάθος αντιβίωση ή η έλλειψη ή η υπερπαροχή κάποιας υπερτροφής ή άλλου σκευάσματος. Σε πέθανα στα "η" με τόνο!

Επισης μεσω της αυγοτροφης περναω ασβεστιο, σιδηρο και φωσφορο αλλα και πολυβιταμινες.
Δηλαδή τα ρίχνεις όλα; (και ότι βγεί; )

Αυτο το μαραφετι δεν εχει η δεν βρισκω τονους...
Κρατάς το δάκτυλο πάνω στο γράμμα και σου βγάζει την επιλογή του ίδιου γράμματος με τόνο.
 
Στην αρχή η κανάρα εκτός από τα παραπάνω συμπτώματα ήταν πολύ νωχελική οπότε την έπιανα χωρίς καμιά αντίσταση... Έτσι της έβαλα ασβέστιο κατευθείαν στο στόμα πολύ εύκολα
Δηλαδή Σπύρο, το ασβέστιο της το έδωσες πόση ώρα πριν συνέλθει το πουλάκι;
Θα σου έλεγα σήμερα (λίγο αργά τα λέω φυσικά, και μάλλον δεν θα προλάβεις να διαβάσεις το μήνυμά μου και να κάνεις αυτό που σου λέω, αλλά αν το διαβάσεις...)να σηκωθείς αξημέρωτα και να κάτσεις κοντά στο κλουβί της ώστε να παρακολουθήσεις αν θα γεννήσει (περίπου ως τις 07,00 φαντάζομαι θα το έχει κάνει το αυγό) μέσα στη φωλιά ή αν θα βγει έξω και θα κινεί πάνω κάτω την ουρά της προσπαθώντας να βγάλει το αυγό ή κάποια υγρά.
Εμένα καλώς ή κακώς το μυαλό μου πάει προς τη δυστοκία, ίσως γιατί αυτό είναι και το μόνο που ξέρω ότι μπορεί να συμβαίνει.
Όπως και νά 'χει μακάρι το πουλάκι να είναι καλά.
 
Γιάννη το ασβέστιο το έδωσα αμέσως ήταν η πρώτη μου κίνηση.

Δημήτρη δείξε κατανόηση, λόγω ταραχής έγραψα σίδηρο, όπως γράφω παραπάνω είναι Ca+D3+P το ένα σκεύασμα και Αμινοξέα & Βιταμίνες Plus τό άλλο. Και ναι, το περνάω μέσω της αυγοτροφής κοκταίηλ. Και τα δύο μαζί.

Φεύγοντας για τη δουλειά άφησα ζωντανή και ευδιάθετη την κανάρα η οποία προχώρησε στο τρίτο αυγουλάκι.

Περισσότερα και εύχομαι ευχάριστα το απόγευμα...
 
Εμένα καλώς ή κακώς το μυαλό μου πάει προς τη δυστοκία, ίσως γιατί αυτό είναι και το μόνο που ξέρω ότι μπορεί να συμβαίνει.
Εγώ Γιάννη το έχω για σίγουρο.
Όλα όσα έχω διαβάσει από την συμπεριφορά του πουλιού.. εκεί με στέλνουν.
Απλά μίλησε ο ειδικός και η γνώμη μου περίσσευε..
Γιάννη το ασβέστιο το έδωσα αμέσως ήταν η πρώτη μου κίνηση.
Αν θες τη γνώμη μου αυτό το έσωσε.
μια από τις κανάρες πηδάει από τη φωλιά στη σχάρα με μισόκλειστα μάτια, φουσκωμένη τρέμοντας
Αυτού του τύπου οι συμπεριφορά μου θυμίζει μυική παράλυση.
Για την ακρίβεια δεν πετάχτηκε έξω.. αλλά πήγε να βγει και έπεσε.
Το έχω συναντήσει άπειρες φορές στη ζωή μου, ειδικά στα χρόνια που δεν ήξερα τι μπορεί να το προκαλούσε.
Κάτι που τελικά είδε κι ο γιατρός
Έκανε λόγο και υπογλυκαιμικό σόκ όπως και στιγμιαία έλλειψη ασβεστίου...
Και μάλιστα όλο το παρακάτω στηρίζει κατά τη γνώμη μου όλα τα παραπάνω.
Στο γυρισμό ενώ σκεφτόμουν την κανάρα, τα δύο μικρά (το ένα κλάρωσε χθες το άλλο μάλλον αύριο) και τα δύο αυγά της, της καινούργιας γέννας, η κοπέλα ξαναζωντάνεψε! Μέχρι που κελάηδησε στο αμάξι...
Γιατί δέκα λεπτά (περίπου) μετά τη χορήγηση ασβεστίου τα αρχικά συμπτώματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας και επανέρχεται το πουλί σε απόλυτα φυσιολογική κατάσταση.
Εύκολα προτείνεις λύσεις σε άλλους αλλά όταν πρόκειται για εσένα θολώνεις και δεν ξέρεις πως πρέπει να αντιδράσεις.
Αυτό είναι κανόνας.
Για αυτό άλλωστε δεν είναι ντροπή να ρωτάμε και είτε να θυμόμαστε ή είτε να μαθαίνουμε.
Φεύγοντας για τη δουλειά άφησα ζωντανή και ευδιάθετη την κανάρα η οποία προχώρησε στο τρίτο αυγουλάκι.
Για τις επόμενες μια δυο μέρες.. ενίσχυσε σε παρακαλώ το υγρό ασβέστιο στο νερό της... (6-7 σταγόνες).
 
Αυτού του τύπου οι συμπεριφορά μου θυμίζει μυική παράλυση.
Για την ακρίβεια δεν πετάχτηκε έξω.. αλλά πήγε να βγει και έπεσε.
Το έχω συναντήσει άπειρες φορές στη ζωή μου, ειδικά στα χρόνια που δεν ήξερα τι μπορεί να το προκαλούσε.
Εντάξει τι να πούμε τώρα; Όταν μιλάει η εμπειρία δεν χωρούν δεύτερες σκέψεις!
Κύριε Γιάννη μήπως θα έπρεπε να πάει σε άλλη εταιρεία για ασβέστιο; Μέχρι στιγμής η αυγοτροφή απο μόνη της έχει ασβέστιο, οι πολυβιταμίνες έχουν ασβέστιο και παρέχεται επίσης ειδικό σκεύασμα ασβεστίου σταθερά στην αυγοτροφή.
Αφού είναι θέμα ασβεστίου και δεν έχει καλυφθεί απο τις ως τώρα παροχές, προσωπικά θα έπαιρνα άλλο ένα σκεύασμα άλλης εταιρείας για ασφάλεια.
Δημήτρη δείξε κατανόηση
Πάντως κανένα δεν έχει σίδηρο αλλά δεν είναι και εκεί το θέμα, μια εικασία έκανα. Κατανόηση έδειξα λέγοντας και την άποψή μου.
 
Δημήτρη όλοι εικασίες κάνουμε και όλοι λέμε τη γνώμη μας.
Μάλιστα αυτό που έγραψες με το σίδηρο και το ασβέστιο δεν το ήξερα.
Αλλά για τη συμπεριφορά τη συγκεκριμένη την έχω βιώσει, την έχω δει και ως εμπειρία την κατέθεσα.
 
Δημήτρη το δείξε κατανόηση πάει στα γραπτά μου που λόγω σύγχυσης έγραψα για σίδηρο ενώ κανένα από τα σκευάσματα δεν έχει...
Μην παρεξηγούμαστε.

Οι πληροφορίες από το σπίτι είναι πολύ καλές για την κατάσταση της κανάρας!
 
Απλά μίλησε ο ειδικός και η γνώμη μου περίσσευε..
Θα ήθελα να σχολιάσω την παραπάνω φράση... Που φαίνεται να μην περίσσευε.
Και οι ειδικοί κάνουν λάθη, δυστυχώς πολλές φορές.
Και η εμπειρία κάνει κάποιον πιο ειδικευμένο (ο οποίος επίσης μπορεί να κάνει και λάθος)
Ο συγκεκριμένος γιατρός μου είναι εξαιρετικά συμπαθής, αλλά η ειδικότητά του και η εμπειρία του δεν συνεισέφεραν σε τίποτα σε ένα πουλάκι που είχα πριν από χρόνια και το οποίο διέγνωσε όχι μία, αλλά τρεις φορές με ακάρεα της τραχείας, το οποίο κατέληξε πολύ φοβάμαι από τις επαναλαμβανόμενες ενισχυμένες δόσεις ιμβερμεκτίνης που του χορηγούσε των οποίων τη συγκέντρωση (αραίωση, συμπύκνωση της δραστικής ουσίας) αρνιόταν κατ' εξακολούθηση να μου πει, παρά το γεγονός ότι του δήλωσα χημικός, ότι καταλαβαίνω δλδ.
Και μερικά δεδομένα που θα ήθελα να αναφέρω... (θα τα γράψω και σε άλλο θέμα που θα ανοίξω όταν ολοκληρωθεί η όλη φάση της αναπαραγωγής).
Ο Σπύρος μου έδωσε μία κανάρα για αναπαραγωγή. Η κανάρα στη 2η γέννα έκανε τα 2 τελευταία αυγά κάτω, πάνω στο κλαρί μάλλον ήταν και φυσικά αυτά έσπασαν ενώ για ώρα μετά κουνούσε την ουρά της πάνω κάτω και έβγαζε βλέννες ή μάλλον προσπαθούσε να βγάζει βλέννες οι οποίες δεν έβγαιναν. Από το 1ο αυγό κι έπειτα της χορηγούσα ούτως ή άλλως ασβέστιο της Landmark σε υγρή μορφή, 4 σταγόνες σε περίπου 80 mL νερού καθημερινά. Αυτό δεν την εμπόδισε να δυσκολεύεται - όπως το ερμήνευσα ο ίδιος - να γεννήσει τα αυγά της. Στο δεύτερο αυγό κάτω (5ο στη σειρά) είχα τόσο συγχυστεί που έπιασα το πουλάκι και επιτόπου του χορήγησα σταγόνα ασβεστίου (του ιδίου) στο στόμα. Σε δύο ώρες έπαψε να κάνει αυτήν τη δουλειά πάνω - κάτω την ουρά της, μπήκε στη φωλιά και προς το παρόν δύο ημέρες έπειτα, όταν βγει έξω από τη φωλιά δεν την έχω δει να κάνει αυτήν την κίνηση. Προφανώς το σκεύασμα είναι για τα μπάζα, η δοσολογία που αναγράφει επίσης για τα μπάζα και ακόμα και αυτή η οδηγία που έχει για την αναπαραγωγή 5 σταγόνες σε μία ποτίστρα νερού (ούτε καν λέει πόσα mL νερού) επίσης πρόχειρη. Μπορεί βέβαια και να είμαι λανθασμένος στην κρίση μου, αλλά δεν το ξαναπαίρνω ποτέ.
Απλώς Σπύρο, μπορεί και το πρωτόκολλο που ακολουθείς για την πρόσληψη του ασβεστίου στα καναρίνια σου να μην είναι σωστό ή αποτελεσματικό τελικά, και θα σου πρότεινα να το αλλάξεις (μακάρι να ήξερα με τι)
Επίσης στη θέση σου (τολμώ να πω, αλλά την τελική απόφαση θα τη λάβεις ο ίδιος, όπως και την ευθύνη για αυτήν) να σταματήσεις την αντιβίωση, να αφήσεις έως την ολοκλήρωση της ωοτοκίας + 1 ημέρα το ζαχαρόνερο, αραιώνοντάς το σταδιακά (μέρα τη μέρα) και να έχεις έτοιμη παραμάνα μήπως και γίνει καμιά στραβή. Και όπως είπες κι εσύ (παραφράζοντας τα λεγόμενά σου), όλοι έξω απ' τον χορό πολλά τραγούδια λένε...κάποιοι βέβαια όπως ο Μισαλούρης και εγώ, ας ελπίσουμε να τα λένε... Καλλίφωνα.
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.
 
Δημήτρη σχετικά με το ασβέστιο η απάντηση του γιατρού ήταν για στιγμιαία έλλειψη ασβεστίου όχι γενικά και ότι δεν λαμβάνει αυτό που πρέπει.

Γιάννη με την αντιβίωση τι να κάνω;
Αφού θα δίνω ασβεστίο...
 
Back
Top