Ασθένειες Κανάρα με περιτονίτιδα ( ; )

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιάννη με την αντιβίωση τι να κάνω;
ειλικρινά δεν ξέρω.
Αν μάλιστα δεχτούμε πως το σκεπτικό του Δημήτρη είναι σωστό καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο και να ρωτήσεις τον γιατρό.
Σε παρακαλώ όμως.. αυτό που θα σου πει να μας το γράψεις εδώ για να γίνει "μάθημα" για μας αλλά και για να μείνει ως παρακαταθήκη στους μελλοντικούς αναγνώστες.

Το ασβέστιο όμως προσωπικά.. Δεν θα το αμελούσα τουλάχιστο για σήμερα και αύριο.
 
Η ημέρα φεύγει χωρίς κάποια εμφανή αρνητική εξέλιξη... Σαν να μην είχε αρρωστήσει ποτέ...
Στις δύο ποτήστρες υπάρχουν αντιβίωση στην μία και ασβέστιο στην άλλη.
Δυστυχώς δεν μπορώ να επιλέξω και να βασιστώ μόνο στο ένα και έτσι άλλες δυο-τρεις ημέρες που θα διαρκέσει η ωοτοκία θα δίνω και τα δύο.
Το ζαχαρόνερο αν και το τίμησε δεόντως το αποσύρω.
Αύριο τα νεώτερα...
 
Το πουλάκι δείχνει υγιέστατο και έχει επιστρέψει στην ρουτίνα της φάσης που βρίσκεται τώρα, στην ωοτοκία.
Να θυμίσω πως χορηγώ μια ποτήστρα με αντιβίωση και μια με σκεύασμα ασβεστίου Ca+D3+P.
Με δύο αλλαγές ημερησίως στις 07:30 και στις 17:30.
Είμαστε στο τέταρτο αυγό και συνεχίζουμε...

Σε παρακαλώ όμως.. αυτό που θα σου πει να μας το γράψεις εδώ για να γίνει "μάθημα" για μας αλλά και για να μείνει ως παρακαταθήκη στους μελλοντικούς αναγνώστες.

Σε επικοινωνία με τον γιατρό του έθεσα το θέμα ΑΝΤΙΒΊΩΣΗ και ΑΣΒΈΣΤΙΟ σε ταυτόχρονη χορήγηση και απάντησε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Οι μέρες χορήγησης αντιβίωσης είναι 5 πέντε συνολικά, οπότε περίπου +1 από το τέλος της ωοτοκίας.
Στο θέμα ΣΊΔΗΡΟΣ είπε πως δεν φαίνεται τέτοιο πρόβλημα και πρότεινε προαιρετικά μετά το τέλος της θεραπείας κάποια πολυβιταμίνη, δεν γνωρίζει πως ήδη λαμβάνει ΑΜΙΝΟΞΈΑ & ΒΙΤΑΜΊΝΕΣ PLUS...

Ελπίζω να είναι χρήσιμο το feedback για μελλοντική χρήση/ανάγνωση...

Ευχαριστώ πολύ όλους σας -εκ μέρους της κανάρας μου- για το ενδιαφέρον! :D:) 😉
 
Στο θέμα ΣΊΔΗΡΟΣ είπε πως δεν φαίνεται τέτοιο πρόβλημα
Αλήθεια μήπως σου είπε ποια είναι τα συμπτώματα από την έλλειψη σιδήρου?
Γιατί η έλλειψη σιδήρου από τον ανθρώπινο οργανισμό συνοδεύεται από αδυναμία... μήπως το ίδιο συμβαίνει και στα πουλιά;
Εγώ αδιαφορώντας για τη λοιδορία και σεβόμενος τις σκέψεις και τις ενστάσεις του Deukalion έψαξα μήπως και βρω κάπου γραμμένο (έστω και σε ξένη αρθρογραφία) κάτι σχετικό αλλά δυστυχώς δεν βρήκα απολύτως τίποτε!
Σε επικοινωνία με τον γιατρό του έθεσα το θέμα ΑΝΤΙΒΊΩΣΗ και ΑΣΒΈΣΤΙΟ σε ταυτόχρονη χορήγηση και απάντησε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αυτό κι αν είναι πολύτιμο!
Ελπίζω να είναι χρήσιμο το feedback για μελλοντική χρήση/ανάγνωση...
Δεν μπορείς να φανταστείς τον αριθμό των αναγνωστών (κι εγώ μέσα σ' αυτούς) που ψάχνοντας πέφτουν πάνω σε τέτοιες "συζητήσεις". Και κει ξεχωρίζεις τα σωστά από τα λάθος εκ του αποτελέσματος κι αυτό γίνεται ανεκτίμητο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αλήθεια μήπως σου είπε ποια είναι τα συμπτώματα από την έλλειψη σιδήρου?

Όχι, δυστυχώς...

Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω από αυτά που μου ανέφερε στην σημερινή επικοινωνία μας είναι ότι στην περίπτωση υπερβολής λήψης ΑΣΒΕΣΤΊΟΥ ή ΒΙΤΑΜΙΝΏΝ δεν δημιουργείται πρόβλημα σε αντίθεση με εμάς και τα θηλαστικά γιατί δεν συσσωρεύεται στον οργανισμό των πτηνών και ότι παραπάνω αποβάλλεται μέσω των ούρων.
Νομίζω πως κάπου εδώ μέσα έχω διαβάσει το αντίθετο, ενώ εγώ ο ίδιος δεν έχω άποψη. Απουσίαζα από το σχολείο σε αυτό το μάθημα...
 
Αλήθεια μήπως σου είπε ποια είναι τα συμπτώματα από την έλλειψη σιδήρου?
Γιατί η έλλειψη σιδήρου από τον ανθρώπινο οργανισμό συνοδεύεται από αδυναμία... μήπως το ίδιο συμβαίνει και στα πουλιά;
Πάντως εγω δεν μίλησα για έλλειψη σιδήρου. Παρέθεσα ένα άρθρο με σαφή προσανατολισμό στην μείωση των ερυθροκυττάρων. Πάνω σε αυτό πρότεινα ότι πρότεινα. Και όλα αυτά κυρίως για την παρακάτω δήλωση του Σπύρου:
Στην αρχή η κανάρα εκτός από τα παραπάνω συμπτώματα ήταν πολύ νωχελική οπότε την έπιανα χωρίς καμιά αντίσταση...
Τεχνικά αυτά που είπα αφορούν ανθρώπους,έτσι όμως αντιμετωπίζουν και τα πτηνά. Δεν υπάρχει έρευνα για τέτοια "μικρο-συμβάντα" στα πτηνά,υπάρχει όμως πολύ πλούσια για τα προβλήματα υπερσυσσώρευσης σιδήρου στον οργανισμό τους. Για αυτό και κάποιες εταιρείες των οποίων πελάτης είμαι και εγώ, διαφημίζουν κάποια χαμηλής περιεκτικότητας σιδήρου προιόντα τους. Σε κάτι τέτοιες έρευνες λοιπόν,το πτηνό θεωρείται ανθρώπινο.

Σχετικά με την αντιβίωση και το παράλληλο ασβέστιο είναι προφανές νομίζω πως δεν μπορείς να κινηθείς αν δεν ξέρεις πως η συγκεκριμένη αντιβίωση ταιριάζει με ασβέστιο. Οπότε και τοποθετήθηκα.
https://community.petbirds.gr/threads/Ασβέστιο-στα-πτηνά.24741/

Εγώ αδιαφορώντας για τη λοιδορία και σεβόμενος τις σκέψεις και τις ενστάσεις του Deukalion
Ποια λοιδορία;

Νομίζω πως κάπου εδώ μέσα έχω διαβάσει το αντίθετο, ενώ εγώ ο ίδιος δεν έχω άποψη. Απουσίαζα από το σχολείο σε αυτό το μάθημα...
Για το ασβέστιο το έχει αναφέρει ο κ. Γιάννης πολλάκις. Για τις βιταμίνες λογικά ισχύει για τις υδατοδιάλυτες,το έχω ακούσει και εγώ. Για τις λιποδιάλυτες δεν το βλέπω λογικό να ισχύει, οπότε μην επαναπαύεσαι. Μια βασική εναντίωση στην συνεχιζόμενη παροχή βιταμινών δεν είναι η αποθήκευσή τους απο τον οργανισμό αλλά η αποδυνάμωση του οργανισμού να ρυθμίζει τέτοια πράγματα δια της φυσικής οδού.
 
είναι ότι στην περίπτωση υπερβολής λήψης ΑΣΒΕΣΤΊΟΥ ή ΒΙΤΑΜΙΝΏΝ δεν δημιουργείται πρόβλημα
Έχω στο μυαλό μου πως η παρατεταμένη (μεγάλη σε διάρκεια και ποσότητα χορήγηση) "αδρανοποιεί" τον οργανισμό των πουλιών... και πως η για λίγες μέρες "υπερβολή" όντως δεν κάνει κακό.
Για αυτό σου πρότεινα άλλωστε 7-8 σταγόνες ασβέστιο στο νερό.
Επειδή όμως εγώ δεν είμαι ειδικός και για να μην αιωρείται η απορία.. είναι καλό να τον ρωτήσεις αν μπορείς. και ασφαλώς να μας ενημερώσεις.
 
Παιδιά έψαξα λίγο μα δεν βρήκα πολλά. Δεν το πιστεύω ότι η συνεχής χορήγηση ή οι υπερδοσολογίες σε κάποιες βιταμίνες ή στο ασβέστιο δεν θα μπορούσαν να αποβούν απειλητικές για την υγεία των πτηνών μας. Δεν νομίζω ότι δεν απορροφούνται και ότι απλώς αποβάλλεται η περίσσεια τους από τον οργανισμό έτσι απλά, χωρίς να δίνουν ανεπιθύμητες ενέργειες. Δεν μπορεί στην περίπτωση κάποιων λιποδιαλυτών βιταμινών να μην επηρεάζεται δυσμενώς το συκώτι των πουλιών, αν δίνουμε εμείς υπερβολικές ποσότητες και συνεχώς. Νομίζω ότι μια απλή φράση από τον γιατρό δεν μπορεί να δώσει την πραγματικότητα. Μπορεί και να κάνω λάθος. Αλλά δεν πείθομαι. Ομοίως και για το ασβέστιο
Παραθέτω πιο κάτω έναν σύνδεσμο, αλλά αφορά σε κοκατιλ και δεν είμαι καθόλου βέβαιος για το πόσο έγκυρα στοιχεία αναγράφει, αλλά περιλαμβάνει επιπτώσεις από υψηλή χρήση βιταμινών, ασβεστίου κλπ. http://www.internationalcockatielresource.com/vitamins-and-potential-toxic-effects.html
 
Back
Top