Ασθένειες Κανάρα με σημάδια παράλυσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης koskos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

koskos

PB Member
Εγγραφή
4 Απρ 2009
Μηνύματα
166
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας με λένε Κώστα και είμαι καινουριος στην παρέα σας. Ασχολούμαι με τα καναρίνια. Εχθές μια κανάρα μου βρισκόταν στον πάτο του κλουβιού με σημάδια παράλυσης των κάτω άκρων και στριψιμο του κεφαλιού πίσω. Σήμερα σηκώθηκε στα ξυλάκια αλλα είναι φουσκωμένη και αδιάθετη. Τι μπορεί να είναι αυτό που έπαθε και τί προτείνετε;
 
το πουλακι μαλλον εχει "twilrling"

https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-με-πιθανό-εγκεφαλικό.3286/
ladygouldianfinch.com/features_twirling2.mgi
finchfiles.com/FinchFiles/Health/Notes-Twirling.htm
Bird Disease: Stargazing / Twirling

μην την αφησεις μονη οταν εχεις μπανακι. Κινδυνευει.χρειαζεται αγωγη με trimethaprim / sulfa 20% αν υπαρχει μικροβιο στον ακουστικο πορο αλλα αν δεν την "πιασει" τοτε ειναι twirling
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
ο φίλος απο πάνω τα είπε όλα

έχω χάσει πουλάκι με τα ίδια συμπτώματα, χωρίς να αντιμετωπίσω την ασθένεια, δεν πρόλαβα, καλοκαίρι, αργία, σαβκο, αλλά το κράτησα όσο περισσότερο μπορούσα με νερό στο ράμφος και τροφή διαλυμένη σε νερό με οδοντογλυφίδα
ανέκαμψε παροδικά, αλλά δεν άντεξε

αν μπορείς γράψε την συνέχεια της περίπτωσής σου, με ότι δοκιμάσεις να ακολουθήσεις
 
Εδώ και δύο μέρες έχει συνέλθει λίγο. Δεν γυρ'ιζει το κεφάλι πίσω και πετά στα ξυλάκια.Από φάρμακα δεν την έχω δώσει τίποτα παρά μόνο βιταμίνες. Ελπίζω να αναρρώσει πλήρως.Αν χρειάζεται κάτι άλλο θα χαιρόμουν να τ' ακούσω...
 
Back
Top