Ασθένειες Κανάρα με φουσκωμένο στήθος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vkr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vkr

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2012
Μηνύματα
119
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα!
Από το Σάββατο πρόσεξα ότι υπήρχε ένα φούσκωμα στο στήθος μιας κανάρας μου. Το πουλί είναι δραστήριο, τρώει πολύ και την είχα βάλει ζευγάρι. Της έκοψα το αβγό γιατί το έτρωγε υπερβολικά, αλλά σημαντική βελτίωση δεν είδα. Σήμερα την εξέτασα και είδα ότι κάτω από τα πούπουλα υπάρχει όντως ένα μεγάλο εξόγκωμα που την ενοχλεί έντονα στο απλό άγγιγμα. Καμιά ιδέα;
 

Συνημμένα

  • 20160223_083615.webp
    20160223_083615.webp
    12,5 KB · Προβολές: 91
  • 20160223_090301.webp
    20160223_090301.webp
    16,3 KB · Προβολές: 80
Καλησπέρα!
Από το Σάββατο πρόσεξα ότι υπήρχε ένα φούσκωμα στο στήθος μιας κανάρας μου.
Λίπος είναι όπως σωστά γράφει και η @alicedros μόνο σπόρια για 3-4 βδομάδες και άνετο κλουβί για να πετάει.
 
Παιδιά το χρώμα της κοιλιάς που φαίνεται στο κάτω μέρος εκεί που τελειώνει το λίπος δεν σας προβληματίζει λίγο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vkr
Κι εγώ σκέφτηκα ότι είναι χοντρούλα, αλλά είναι αυτή η γωνία που κάνει. Έχω και μια άλλη πιο παχουλή. αλλά η καμπύλη της είναι ομαλή, ενώ σε αυτή είναι συσσωρευμένο στο στήθος.
 
Παιδιά το χρώμα της κοιλιάς που φαίνεται στο κάτω μέρος εκεί που τελειώνει το λίπος δεν σας προβληματίζει λίγο;
Σε ποιο σημείο Μαρία; Μπορείς με κάποιο τρόπο να το σημαδέψεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vkr
Σε ποιο σημείο Μαρία; Μπορείς με κάποιο τρόπο να το σημαδέψεις;
Αυτό αν το έκανα καλά, νομίζω θα έπρεπε να είναι ροζ όχι τόσο σκούρο
 

Συνημμένα

  • 20160223_083615.webp
    20160223_083615.webp
    12,9 KB · Προβολές: 68
  • Like
Αντιδράσεις: Vkr
Όχι δεν είναι ύποπτο μαύρο, είναι το χρώμα των μυών στο στήθος. Αν υπάρχει κάτι που μοιάζει λίγο περίεργο είναι η καρίνα που ξεχωρίζει τόσο παρόλο το λίπος που υπάρχει στην κοιλιά, αλλά για να έχουμε καλύτερη εντύπωση πρέπει να φαίνεται η εικόνα ολόκληρου του στήθους.
 
Όχι δεν είναι ύποπτο μαύρο, είναι το χρώμα των μυών στο στήθος. Αν υπάρχει κάτι που μοιάζει λίγο περίεργο είναι η καρίνα που ξεχωρίζει τόσο παρόλο το λίπος που υπάρχει στην κοιλιά, αλλά για να έχουμε καλύτερη εντύπωση πρέπει να φαίνεται η εικόνα ολόκληρου του στήθους.

Αύριο θα ξαναπροσπαθήσω με φωτ/κη μηχανή. Μακάρι να'ναι μόνο λίπος.
 
Μήπως να μας έδειχνες και φωτό τα δάχτυλα των ποδιών της; Σα να μου φάνηκε οτι εχει λέπια, αλλα δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος...
 
Όχι δεν είναι ύποπτο μαύρο, είναι το χρώμα των μυών στο στήθος. Αν υπάρχει κάτι που μοιάζει λίγο περίεργο είναι η καρίνα που ξεχωρίζει τόσο παρόλο το λίπος που υπάρχει στην κοιλιά, αλλά για να έχουμε καλύτερη εντύπωση πρέπει να φαίνεται η εικόνα ολόκληρου του στήθους.

Εκεί που φυσάω τα πούπουλα, είναι η καλύτερη που μπόρεσα να πάρω. Ελπίζω να βγει συμπέρασμα.
 

Συνημμένα

  • β1.webp
    β1.webp
    8,3 KB · Προβολές: 71
  • β2.webp
    β2.webp
    15,6 KB · Προβολές: 66
  • β3.webp
    β3.webp
    11,7 KB · Προβολές: 67
Προσεγμένη δίαιτα λοιπόν.

Θα ήθελες να μας πεις Γιάννη @misalouris λίγο πιο αναλυτικά πως είναι μια '' προσεγμένη δίαιτα '' Σίγουρα θα λύσει σε πολλούς τα χέρια και δεν θα γίνουν λάθη σε βάρος της μελλοντικής υγείας του καναρινιού.
 
Δυστυχώς όπως σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς δεν μπορεί να γίνει κανόνας.
Εξαρτάται από την περίπτωση, το είδος του πουλιού, το χώρο που μένει κλπ..
Ουσιαστικά μιλάω για μείωση του ποσοστού των λιπαρών σπόρων στο μείγμα όπως το κανναβούρι, το νίζερ κλπ και αύξηση των υπολοίπων.
Από τα υπόλοιπα σίγουρα σταμάτημα χορήγησης των αυγοτροφών, του αυγού κλπ... και παροδική τροφοδοσία με φρέσκα εποχιακά λαχανικά.
Όλα αυτά... χρειάζονται την καλή κρίση και γνώση του εκτροφέα ώστε να επιλεγούν τα καταλληλότερα για την περίπτωση του πτηνού.
 
Ουσιαστικά μιλάω για μείωση του ποσοστού των λιπαρών σπόρων στο μείγμα όπως το κανναβούρι, το νίζερ κλπ και αύξηση των υπολοίπων.
Από τα υπόλοιπα σίγουρα σταμάτημα χορήγησης των αυγοτροφών, του αυγού κλπ... και παροδική τροφοδοσία με φρέσκα εποχιακά λαχανικά.
Πέρα από τη διατροφή χρειάζεται και πολύς χώρος για πέταγμα!
 
Αλίκη, @alicedros εγώ θα έλεγα μεγάλη προσοχή στην διατροφή. Πρόσφατο παράδειγμα με ένα δικό μου καναρίνι σε κλούβα 2μ έτρωγε μόνο από τις αυτόματες ταΐστρες μόνο τους λιπαρούς σπόρους και έγινε μπαλόνι. Τώρα του κάνουμε διατροφή και δεν του αρέσει.
 
Αν και με τις ταίστρες οικονομίας έβρισκε τους λιπαρούς την κάτσαμε την βάρκα. Έχεις έξυπνο πουλάκι τότε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top