Αναπαραγωγή Κανάρα πέταξε από τη φωλιά όλο το νήμα κάτω

xrhstos220

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Λάρισα
Χθες η θυλικια αρχισε και εσκιζε τα χαρτια και τα εβαζε στις αυγοθηκες. Της βαζω φωλια και νημα και το πρωι σημερα ειχε βαλει αρκετο μεσα. Αφηνω τον αρσενικο και ειδα οτι ταιζονταν. Το μεσιμερι πηρε ολο το νημα απο την φωλια και το πεταξε κατω. Γιατι
 
Το μεσιμερι πηρε ολο το νημα απο την φωλια και το πεταξε κατω. Γιατι
Μη σε απασχολεί...
Είναι παιχνίδια της αναπαραγωγής.
Δείγματα προσπάθειας και αβεβαιότητας...
Όταν ξεκινήσει να γεμίζει τη φωλιά με υλικό, κανείς δεν θα την ξαναχαλάσει, κανείς δεν θα μπορέσει να πετάξει έξω το νήμα... κανείς δεν θα μπορέσει να τη σταματήσει.
Εσύ υπομονή..
 
Όταν ξεκινήσει να γεμίζει τη φωλιά με υλικό, κανείς δεν θα την ξαναχαλάσει, κανείς δεν θα μπορέσει να πετάξει έξω το νήμα... κανείς δεν θα μπορέσει να τη σταματήσει.
Την φωλια την εβγαλα και χωρισα τον αρσενικο. Καλα εκανα
 
Την φωλια την εβγαλα και χωρισα τον αρσενικο. Καλα εκανα
όχι κατα τη γνώμη μου, βάλτα ξανά μαζί και ξαναβάλε και την φωλιά, όπως είπε και ο κ. Γιάννης συμβαίνουν αυτά, θα τα βρούν μόνα τους τα πουλιά όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή
 
Ωραια τα ξανα βαζω μαζι γιατι οπως ειπα τα ειδα να φιλιουνται. Η θυλικια δεν ειναι προταρα την αγωρασα περισυ κσι την εβαλα για ζευγαρωμα. Ο αρσενικος ειναι πρωταρης
 
Την φωλια την εβγαλα και χωρισα τον αρσενικο. Καλα εκανα
Ασφαλώς και όχι.
Επιστρέφεις τη φωλιά...
Έχεις ενδείξεις πως μαλώνουν τα πουλιά;

Sorry Γιώργο @George98 .. μαζί γράφαμε...

Ο αρσενικος ειναι πρωταρης
Αν έχουν καλή υγεία και σωστή ηλικία... η ημερομηνία γέννησης για τα πουλιά είναι άχρηστα ανθρώπινα κατάλοιπα...
 
Ναι...
Και καλή συνέχεια!
Ευχαριστω τα αλλα καναρινια που εχω (2 αλλα ζευγαρια) ποτε να τα βαλω φωλιες; Το ενα ζευγαρι η θυληκια κοβει το χαρτι που ειναι στον πατο. Να την βαλω φωλια;
 
Ξέρεις ποιον μήνα γεννήθηκαν τα καναρίνια αυτά; Είναι του 2016 ή πιο μεγάλα σε ηλίκια;

Και εγώ θεωρώ πως βιάζεσαι για εξωτερική εκτροφή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το ενα ζευγαρι ειναι του 15 και το αλλο του 16. Το ξερω οτι βιαζομαι λιγο. Τα αφινω και σε κανα 2 βδομαδες ξεκιναω
 
Καλησπέρα. Τα έχεις σε εσωτερικό χώρο τα πουλάκια ή έξω; Αν είναι σε εσωτερικό χώρο, ίσως και να μη βιάζεσαι, αλλά πες μας σε τί θερμοκρασία και με πόσες ώρες διάρκεια φωτισμού. Επίσης, πόσο καιρό έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία στο κάθε ζευγάρι;
 
Καλησπέρα. Τα έχεις σε εσωτερικό χώρο τα πουλάκια ή έξω; Αν είναι σε εσωτερικό χώρο, ίσως και να μη βιάζεσαι, αλλά πες μας σε τί θερμοκρασία και με πόσες ώρες διάρκεια φωτισμού. Επίσης, πόσο καιρό έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία στο κάθε ζευγάρι;
Τα εχω εξω με φυσικο φωτισμο. Εχω περιπου 2 με 3 εβδομαδες προετιμασισ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σημερα το πρωι εβαλε παρα πολυ νημα στην φωλια και εβγαλα βιντεο και ειδα τον αρσενικο να την χαλαει την φωλια και να πεταει το νημα κατω και τα χωρισα. Τι να κανω;
 
Σημερα το πρωι εβαλε παρα πολυ νημα στην φωλια και εβγαλα βιντεο και ειδα τον αρσενικο να την χαλαει την φωλια και να πεταει το νημα κατω και τα χωρισα. Τι να κανω;
Τα χωρίζεις και κάνεις υπομονή μέχρι να έρθει ο Απρίλης.

Όταν φτάσει η μέρα να έχει κοντά στις 13+ ώρες φωτισμό θα ξεκινήσουν και τα πουλιά να προετοιμάζονται..
Μέχρι τότε υπομονή.
ΣΤΟ είπε και ο Γιάννης.
 
Back
Top