Αναπαραγωγή Κανάρα πετάει το νήμα κάτω

Κανονικά θα έπρεπε να είναι αποστειρωμένο και απαλλαγμένο απο κάθε είδους μυρωδιά και παράσιτα οπότε θα σου συνιστούσα να προσέχεις απο που το αγοράζεις ή αν το βάζεις μόνος σου θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τι-υλικό-φωλιάς-χρησιμοποιείτε-στα-καναρίνια-σας.22510/ και σίγουρα θα καλυφθείς. 😉
 
Μα που το βρήκες το νήμα; Αν όντως δεν ήταν σε κλειστή συσκευασία, σκέψου στα γρήγορα να ρίξεις ψειρόσκονη απ. Ο κάτω πριν κάνει το πρώτο αυγό.
Μήπως να έβαζες και λίγο βαμβάκι στα κάγκελα να χρησιμοποιήσει αν θέλει;
Χωρίς να ειμαι σιγουρος, γιατι δεν βλέπω τη φωλιά καλά, νομίζω ότι ειναι πλήρως στρωμένη.
 
Το αρσενικό δείχνει έτοιμο και πυρωμένο; Γιατί αν το θηλυκό στρώνει φωλιά θα πρέπει σε λίγες μέρες και ο αρσενικός να κάνει το καθήκον του. Και μην ξεχνάμε πως ακόμα έχουμε Φλεβάρη και χειμωνιάτικες θερμοκρασίες. :)
 
Το αρσενικό δείχνει έτοιμο και πυρωμένο; Γιατί αν το θηλυκό στρώνει φωλιά θα πρέπει σε λίγες μέρες και ο αρσενικός να κάνει το καθήκον του. Και μην ξεχνάμε πως ακόμα έχουμε Φλεβάρη και χειμωνιάτικες θερμοκρασίες. :)
Ο αρσενικος κελαιδα ολη μερα
 
Γιάννη, για να είμαι ειλικρινής μου θυμίζει τις δικές σου φωλιές.
Είναι το ίδιο υλικό...
Τρίχα κατσίκας... Τραγόμαλλο για τους παλιούς.
αν κρινω απο την μυρωδια
Αυτό όμως που στην περίπτωση μυρίζει είναι ένδειξη κακής προετοιμασίας - ποιότητας του υλικού και ενέχει κινδύνους...
Από που το πήρες @xrhstos220;
 
Ο αρσενικος κελαιδα ολη μερα
Αυτό δεν είναι απόλυτο δείγμα ετοιμότητας του αρσενικού. Πρέπει να υπάρχει αλληλεπιδραση μεταξύ του ζευγαριού (να ταιζονται, να τιτιβιζουν το ένα στο άλλο, να τραγουδάει και να χοροπηδαει το αρσενικό προς το θηλυκό κυριολεκτικά να τρώει τα κάγκελα και το θηλυκό στο άκουσμα του να στηνεται για βατεμα). Αν αυτά τα δείγματα δεν υπάρχουν το ζευγάρι σου δεν είναι έτοιμο ακόμα...
 
Είναι το ίδιο υλικό...
Τρίχα κατσίκας... Τραγόμαλλο για τους παλιούς.

Αυτό όμως που στην περίπτωση μυρίζει είναι ένδειξη κακής προετοιμασίας - ποιότητας του υλικού και ενέχει κινδύνους...
Από που το πήρες @xrhstos220;
Απο ενα petshop της γειτονειας
 
Αυτό δεν είναι απόλυτο δείγμα ετοιμότητας του αρσενικού. Πρέπει να υπάρχει αλληλεπιδραση μεταξύ του ζευγαριού (να ταιζονται, να τιτιβιζουν το ένα στο άλλο, να τραγουδάει και να χοροπηδαει το αρσενικό προς το θηλυκό κυριολεκτικά να τρώει τα κάγκελα και το θηλυκό στο άκουσμα του να στηνεται για βατεμα). Αν αυτά τα δείγματα δεν υπάρχουν το ζευγάρι σου δεν είναι έτοιμο ακόμα...
Τα εχω δει να ταιζονται πολλες φορες
 
Και μυρίζει τόσο άσχημα;
Χύμα ήταν ή συσκευασμένο;

Πολύ φοβάμαι πως και από pet shop να το πήρε, ίσως δεν τηρήθηκαν αυστηροί κανόνες υγιούς επεξεργασίας του...
 
Back
Top