Αναπαραγωγή Καναρίνια, Η κατασκευή της φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Ερεθισμένο από τον οίστρο, το θηλυκό αρχίζει να κατασκευάζει μια φωλιά. Για να το βοηθήσετε να αρχίσει, κρεμάτε σε μια πορτούλα του κλουβιού ή αφήνετε κάπου μέσα στο κλουβί ή την κλούβα ένα συρμάτινο, πλαστικό ή πλεχτό καλαθάκι. Με βάση αυτό λοιπόν παιδιά και διάφορες ίνες ή μαλακό σανό ή φυτικές κλωστές, που του προσφέρεται, το θηλυκό δημιουργεί μια φωλιά σε σχήμα σκάφης.
Μετά την κατασκευή της φωλιάς και συνήθως κατά τις πρωϊνές ώρες, το θηλυκό γεννά το πρώτο του αυγό, το οποίο ακολουθούν το πολύ άλλα τέσσερα μέχρι πέντε αυγά (ωστόσο, μιά στις 1000 κανάρες μπορεί να κάνει και 7 αυγά, όπως εμένα πέρυσι τον Ιανουάριο στην πρώτη της γέννα), με διαφορά μιας μέρας το ένα από το άλλο. Το θηλυκό κλωσσά τα αυγά με μεγάλη αφοσίωση. Η μόνη συμμετοχή του αρσενικού είναι να ταΐζει το θηλυκό από τον πρόλοβό του (υπάρχουν και περιπτώσεις που μόλις το θηλυκό βγεί από τη φωλιά της για να φάει και ότι άλλο, το αρσενικό πηγαίνει και επωάζει αυτός τα αυγά μέχρι να επιστρέψει γρήγορα -κάνει γύρω στα 2 λεπτά-και να δώσει τη θέση του ξανά στη σύντροφο).
Είναι αυτονόητο ότι στο διάστημα αυτό πρέπει να τους εξασφαλίζετε τη μεγαλύτερη δυνατή ηρεμία στα καναρίνια και να αποφεύγετε τους θορύβους, όταν βρίσκεστε κοντά στο κλουβί τους. Να προτιμάτε να γεμίζετε τις ταΐστρες τους φαγητό και τις ποτίστρες νερό τις βραδινές ώρες που αυτά κοιμούνται, με την προϋπόθεση ότι οι κινήσεις σας θα είνσι πολύ αργές και προσεκτικές.
Τα άγρια καναρίνια αρχίζουν να κλωσούν μετά την εμφάνηση και του τελευταίου αυγού- μια συμπεριφορά που δεν κράτησε το πουλί στην οικόσιτη μορφή του. Αυτό σημαίνει ότι το μικρό που θα βγει τελευταίο μένει πίσω στην ανάπτυξη σε σχέση με τα υπόλοιπα, δεν δέχεται ικανοποιητική φροντίδα από τη μητέρα του και μπορεί να πεθάνει από αδυναμία.
Για να αποφύγεται αυτό το πρόβλημα, χρησιμοποιήστε το εξής κόλπο: παίρνεται με προσοχή κάθε αυγό που αφήνει το πουλί- κατά προτίμηση με ένα μικρό κουταλάκι, αφού, αν χρησιμοποιήσετε τα δάκτυλά σας εφαρμόζοντας ακόμη και μια πολύ μικρή πίεση στο αυγό, είναι πολύ πιθανό να σπάσετε τον εύθραυστο φλοιό. Εναποθέτετε τα αυγά σε ένα ανοικτό κουτί με πούπουλα ή βαμβάκι, στο οποίο προφυλλάσσονται από ζέστη, κρύο ή υγρασία. Προσωρινά τοποθετείται στη θέση τους πλαστικά αυγά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Μόλις η κανάρα γεννήσει και το τελευταίο αυγό μεταφέρετε πάλι τα πραγματικά αυγά στη φωλιά.

Το παραπάνω κείμενο το προσφέρω με όλη μου τη διάθεση και σας παραθέτω πληροφορίες για το ξεκίνημα της κατασκευής της φωλιάς απο το θηλυκό, μέχρι και την πρώτη μέρα επώασης των αυγών.
 
Φιλε οι καναρες ξεκινουν να κλωσσουν τα αυγα απο την εμφανιση του τριτου αυγου οχι οταν τελειωσει τα αυγα. Και αμα πιασεις το αυγο με το κουταλι δεν νομιζω να μπορεσεις να το βγαλεις απο το κλουβι αφου θα σου πεσει σιγουρα.Λιγο αμα το κουνησεις θα πεσει και θα σπασει. Το καλυτερο ειναι να πλενεις τα χερια σου και να πιανεις με τα χερια απαλα τα αυγα. Ξεχασες να αναφερεις ομως οτι οταν βαλεις τα αυγα μεσα στο βαμβακι η στα πουπουλα η και μεσα σε ενα κουτακι με τροφη πρεπει να γυρνας τα αυγα τουλαχιστον 3 με 4 φορες την ημερα γιατι κολλαει ο σπορος κατω και δεν βγαινει ο νεοσσος.
 
Μπράβο, ξέρεις πολλά περισσότερα από μένα!


ΣΩΣΤΟΣ (;) Ο ΠΑΙΧΤΗΣ.
 
Ολοι απο καπου μαθαινουμε εγω οταν ηρθα στο σιτε δεν ηξερα ουτε το χαρτι απο τα καναρινια να αλλαζω αλλα με τον καιρο που διαβαζα και μετα απο δικες μου εμπειριες εβγαλα τα δικα μου συμπερασματα. 😉
 
ΓΙΑ ΟΛΑ (😉 ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΑΙΟ, ΑΛΛΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΝΑΡΕΣ ΕΠΩΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕΤΑ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 50 ΚΑΝΑΡΕΣ.

ΕΓΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ (ΑΠ' ΤΑ 10 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 18) ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΓΑΝ ΤΗΝ ΕΠΩΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ, Ή ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ.

ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΓΑΝ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΚΑΝΑΡΑ ΜΟΥ ΚΛΩΣΣΑΕΙ. ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!








Ως προς τ' αλλα, δικαιο έχεις.
 
ΓΙΑ ΟΛΑ (😉 ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΑΙΟ, ΑΛΛΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΝΑΡΕΣ ΕΠΩΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕΤΑ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 50 ΚΑΝΑΡΕΣ.

ΕΓΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ (ΑΠ' ΤΑ 10 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 18) ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΓΑΝ ΤΗΝ ΕΠΩΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ, Ή ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ.

ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΓΑΝ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΚΑΝΑΡΑ ΜΟΥ ΚΛΩΣΣΑΕΙ. ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!








Ως προς τ' αλλα, δικαιο έχεις.
 
ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΑΙΟ, ΑΛΛΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΝΑΡΕΣ ΕΠΩΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕΤΑ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 50 ΚΑΝΑΡΕΣ.

ΕΓΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ (ΑΠ' ΤΑ 10 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 18) ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΓΑΝ ΤΗΝ ΕΠΩΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΓΟ!

ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΓΑΝ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΚΑΝΑΡΑ ΜΟΥ ΚΛΩΣΣΑΕΙ. ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!








Ως προς τ' αλλα, δικαιο έχεις.
 
ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΑΙΟ, ΑΛΛΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΝΑΡΕΣ ΕΠΩΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕΤΑ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 50 ΚΑΝΑΡΕΣ.

ΕΓΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ (ΑΠ' ΤΑ 10 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 18) ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΓΑΝ ΤΗΝ ΕΠΩΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ, Ή ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ.

ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΓΑΝ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΚΑΝΑΡΑ ΜΟΥ ΚΛΩΣΣΑΕΙ. ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!








Ως προς τ' αλλα, δικαιο έχεις.
 
Βαγγέλη, αν έχεις την καλοσύνη μη φωνάζεις σε παρακαλώ (κεφαλαία γράμματα) και να γράφεις τα μηνύματα σου μια φορά, αρκεί. :)
 
Θα έλεγα οτι αυτή η διαφωνία θα ήταν καλό να γίνει αφορμή να γράψουν όλοι, όσοι έχουν, έστω και μικρή εμπειρία απο ζευγαρώματα, τις παρατηρήσεις τους πάνω στο συγκεκριμένο θέμα που δημιουργήθηκε.
 
απο το δευτερο με τριτο αυγο και πολλες καναρες απο το τεταρτο. Απο το πρωτο καμια καναρα δεν εκατσε.
 
Στις δικιές σου συμβαίνει αυτό.


Τί να πώ. Αποτελώ εξαίρεση εγώ, τί άλλο να πώ, δεν ξέρω. Αφού έτσι έχουν τα πράγματα, πώς να το κάνουμε;
 
Στη φυση τα αγρια πουλια γεννανε καθημερινα απο ενα αυγο. Οταν κανουν και το τελευταιο καθονται στη φωλια και ξεκιναει η επωαση. Με τη παροδο των ημερων αναλογα με το ειδος γεννιουνται ολοι οι νεοσσοι μαζι. Στο κλουβι τα καναρινια αλλα και ολα τα πουλια που ζευγαρωνουν στο κλουβι κανουν την ιδια διαδικασια με τη διαφορα ομως οτι τα περισσοτερα θυληκα καθονται απο το πρωτο αυγο. Γιαυτο το λογω και οι νεοσσοι δε γενιουνται ολοι μαζι αλλα καθε μερα απο ενας. Γιαυτο το λογω βγαζουμε τα αυγα και τα αντικαθιστουμε καθε μερα με πλαστικα. Οταν κανει το τεταρτο αυγο επαναφερουμε τα αυγα και περνουμε τα πλαστικα.
Η ΕΠΩΑΣΗ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΚΑΝΑΡΑ ΣΤΡΟΓΓΙΛΟΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΑΙ.
 
Έτσι μπράβο Θοδωρή! Πέστα ρε Χρυσόστομε.

Αυτό προσπαθώ και γω να τονίσω: δεν ισχύει για όλα τα θηλυκά καναρίνια να επωάζουν ντέ και καλά από την 3η μέρα και μετά.
Ανάλογα με το είδος και ανάλογα με τη φιλισοφία κάθε θηλυκιάς.
 
Φιλε νομιζεις οτι επειδη βλεπεις την καναρα απο το πρωτο αυγο να καθετε και να σηκωνετε συνεχεια πιστευεις οτι κλωσσαει και ομως δεν κλωσσαει απλα κραταει μια μεση θερμοκρασια και εγω εχω ζευγαρωσει πανω απο 50 πουλια και ολα κλωσσουν στο 3 η 4 αυγο δηλαδη καθονται και δεν σηκωνονται με τιποτα με λιγα λογια και εγω διαφωνω καθετα με το οτι οι καναρες κλωσσουν απο το πρωτο αυγο. Να σε ρωτησω και κατι αλλο εσυ απο ποτε αρχιζεις να μετρας μερες για το ποτε θα σκασει το πρωτο μικρο;Εγω αρχιζω απο το τριτο αυγο γιατι τοτε καθετε πραγματικα και πεφτει πανω κατω στις 13 μερες αντε 14 σπανια.
 
Λοιπόν αυτό το θέμα από μένα κλείνει κάπου εδώ. Εντάξει, δεν ξέρω. είμαι άπειρος...

Φεύγω από το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξα ναι, γιατί αν θέλετε, ναί, δεν με συμφέρει να μιλήσω άλλο γιατί πλέον δεν ξέρω τί να απαντήσω.

Τέλος πάντων, αρκεί που βγάζω αβέρτα νεοοσούς. Δεν πα να κάθονται από την 6 μέρα, το θέμα είναι ότι βγαίνουν σχεδόν σε κάθε γέννα των ζευγαριών μου μικρά.


δε θα κάτσω να μιλήσω άλλο..

δεν με συμφέρει, δεν ξέρω, αποτελώ εξαίρεση; δεν ξέρω.
τι νόημα έχει 1η μέρα, 3η μέρα κλπ.
αφού βγάζω συνέχεια μικρά, είμαι μια χαρά- άρχοντας! . ΤΕΛΟΣ, σιγά τώρα.

Συγνώμη για το θέμα που άνοιξα, που απ' ό,τι φαίνεται ήταν μια παραπληροφόρηση.
 
Eχεις δικιο φιλε σωστα συγνωμη και απο εμενα το θεμα κλεινει και απο εμενα εδω.
 
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ρε lizard.

Καλά δε λέω;
Θα σκάσουμε τώρα στις μέρες;

Έλα, πάμε για άλλο θέμα...
 
Καλά δε λέω;
Θα σκάσουμε τώρα στις μέρες;

Συγνώμη Βαγγέλη αλλά εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου! Σε τέτοια θέματα πρέπει να είμαστε ακριβείς και να μην λέει ο καθένας ο,τι θέλει! Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά... Μερικοί που ξεκινάνε την αναπαραγωγή για πρώτη φορά θα παραπληροφορηθούν. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top