Γενικά Καναρίνια και ζεμπρακια μαζί γίνεται;

apollong1

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2015
Μηνύματα
102
Πόλη
Λεμεσός
Πρώτα θα ήθελα να ρώτησα αν γίνετε καναρίνια και ζεμρακια μαζί;και αν γίνετε θα υπάρχουν μεγάλη καβγάδες μέχρι και τραυματισμό σοβαρό;Δεύτερο θα πάθουν κάτι αν φανέ τα καναρινιά την τροφή τον ζεμπρον η το αντίθετο;
Ευχάριστο:)👎
 
Έχει ξαναγίνει παρόμοια συζήτηση στο παρελθόν. Όχι δεν πρέπει να τα βάλεις μαζί, διαφορετικό διαιτολόγιο, διαφορετικές κοινωνικές συνήθειες. Κατ' αρχήν τι καναρίνια; Τα καναρίνια αρσενικά με θηλυκά δεν ζουν μαζί.
Καυγάδες, εξαρτάται από τον διαθέσιμο χώρο. Όλα τα ζώα διεκδικούν χώρο. Με βάση αυτή την ανάγκη, ενδέχονται και καυγάδες.
 
Έχει ξαναγίνει παρόμοια συζήτηση στο παρελθόν. Όχι δεν πρέπει να τα βάλεις μαζί, διαφορετικό διαιτολόγιο, διαφορετικές κοινωνικές συνήθειες. Κατ' αρχήν τι καναρίνια; Τα καναρίνια αρσενικά με θηλυκά δεν ζουν μαζί.
Καυγάδες, εξαρτάται από τον διαθέσιμο χώρο. Όλα τα ζώα διεκδικούν χώρο. Με βάση αυτή την ανάγκη, ενδέχονται και καυγάδες.
Τα καναρινιά μου είναι γλοστερ. Όταν λες διαφορετικό διαιτολόγιο λες για διατροφή;. Και πώς γίνετε να μην ζουν μαζί θηλυκά καναρινιά με αρσενικά αφού τα παραπάνω pet shop και όχι μόνο είναι όλα μαζί και είναι όλα ένταξη. Το κλουβί που θα τους δώσω θα είναι 80χ90 και ύψος 180.
Ευχαριστώ:)👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Όταν λες διαφορετικό διαιτολόγιο λες για διατροφή;.
Ναι, διαφορετικό μείγμα σπόρων.
. Και πώς γίνετε να μην ζουν μαζί θηλυκά καναρινιά με αρσενικά αφού τα παραπάνω pet shop και όχι μόνο είναι όλα μαζί και είναι όλα ένταξη.
Στα petshops τα πουλιά βρίσκονται προσωρινά. Εξάλλου δεν είναι και τόσο σχολαστικοί σε λεπτομέρειες. Πάντως δεν ξέρω που τα είδες εσύ όλα μαζί, εγώ στα μαγαζιά που πάω, τα αρσενικά είναι σε μικρά ατομικά κλουβάκια. Δεν γνωρίζουν όλοι οι υπάλληλοι να τα ξεχωρίζουν και είναι διαφορετικές οι τιμές αρσενικών θηλυκών.
Τώρα τα καναρίνια ζουν ξεχωριστά, γιατί απλά τα αρσενικά δεν κελαηδούν όταν βρίσκονται παρέα με θηλυκά, αφού το τραγούδι τους έχει σκοπό την προσέλκυση τους.
Τα ζεμπράκια γίνονται πολύ διεκδικητικά του χώρου τους όταν είναι να ζευγαρώσουν, ζευγαρώνουν σχεδόν όλο τον χρόνο και έτσι ούτε με τις θηλυκές δεν θα έλεγα να ρισκάρεις να τα βάλεις.
Για ποιο λόγο σκέφτεσαι μια τέτοια λύση; Χώρισε το ύψος σε δύο κλούβες και τους αρσενικούς σε ατομικά.
 
Δεν σκέφτηκα να τα ζευγαρώσω απλά να τα έχω όλα μαζίκαι να προσθέσω ότι έχω δη να ζευγαρώνουν καναρινιά σε μεγάλες κλούβες, το κάθε ζευγάρι είχεν την φωλίτσα του και όλα καλά αλά δεν θα δοκιμάσω απλός το αναφέρω. Τώρα γιατί σκέφτηκα να κανό αυτό απλά έχω δη και μου άρεσε. Έχω ρωτήσει και τον ανθρώπων στο πετ σηοπ και μου είπε ακριβός τα ιδία σαν και σένα αλά δεν θα ύπαρξη καπιο σοβαρό πρόβλημα μου λέει. Και να πω την ηλίθια μου άρεσε εξίσου παραπάνω γιατί έχω δη στο κλουβί να υπάρχει και ένα μικρό κουνελάκι, φυσικά θα λερώνετε απτά πουλιά αλά θα δο τη θα κανό. Συγγνώμη αν σε κούρασα με το μεγάλο κείμενο μου👍)🙄
Ευχαριστώ 😉
 
Καταλαβαίνω την ιδέα σου αλλά προτίμησε να βάλεις μόνο ζεπράκια μέσα. Κουνέλι όχι, όχι μόνο γιατί θα λερώνεται αλλά και θα πατάει στις κουτσουλιές, δεν γίνεται. Δεν είναι μόνο αν θες να ζευγαρώσεις, δεν θα κελαηδούν τ' αρσενικά σου.
 
Καταλαβαίνω την ιδέα σου αλλά προτίμησε να βάλεις μόνο ζεπράκια μέσα. Κουνέλι όχι, όχι μόνο γιατί θα λερώνεται αλλά και θα πατάει στις κουτσουλιές, δεν γίνεται. Δεν είναι μόνο αν θες να ζευγαρώσεις, δεν θα κελαηδούν τ' αρσενικά σου.
Μα πάλη θα κελαηδάνε πιο λίγο σίγουρα αλλά έξαλλου τα καναρινιά μου είναι γλοστερ που δεν κελαηδάμε και πολύ. Οταν λες κουτσουλιες;
 
Στον πάτο που θα πατάει το κουνέλι, θα είναι γεμάτο κουτσουλιές των πουλιών.
 
Στον πάτο που θα πατάει το κουνέλι, θα είναι γεμάτο κουτσουλιές των πουλιών.
Θα δο τη θα κανό παντός ευχαριστώ για τες συμβουλές σου, δεν ξέρω αν έχεις δει και εσύ τέτοια κλουβιά με κουνελάκι μαζη με πουλάκια παντός πυστευο θα το λάτρευες και εσύ. Θα περιμένω και απτούς άλλους να δο τη θα μου πουν. Να σε καλά:)👍
 
Μια και θα περιμένεις και απ' τους άλλους τί θα σου πουν, άκου και τη δική μου γνώμη:
Είναι νομίζω πολύ συνετό και υπεύθυνο εκ μέρους σου που ρώτησες, διότι πραγματικά αυτού του είδους η συμβίωση καναρινιών με ζεμπράκια μόνο προβλήματα θα σου φέρει και κυρίως σε αυτά. Αν τώρα βάλεις και το κουνέλι μέσα η κατάσταση γίνεται τελείως ροκ.
 
Μια και θα περιμένεις και απ' τους άλλους τί θα σου πουν, άκου και τη δική μου γνώμη:
Είναι νομίζω πολύ συνετό και υπεύθυνο εκ μέρους σου που ρώτησες, διότι πραγματικά αυτού του είδους η συμβίωση καναρινιών με ζεμπράκια μόνο προβλήματα θα σου φέρει και κυρίως σε αυτά. Αν τώρα βάλεις και το κουνέλι μέσα η κατάσταση γίνεται τελείως ροκ.
Καταλαβαίνω πώς θα είναι κακό για τα καναρινιά μαζί με τα ζεμπρακια αλλά για το κουνέλι δεν καταλαβαίνω τον λόγο δεν πιστεύω να υπαρχή κάποιον πρόβλημα👎
 
Έχει περιποιηθεί ποτέ κάποιο κουνέλι; Ξέρεις τα κουνέλια εκτός από κόπρανα έχουν και ούρα, έντονη οσμή αμμωνίας κτλ.
Δεν είναι δηλαδή μόνο αυτό που θα είναι μέσα στην βρώμα από τις κουτσουλιές των πουλιών, είναι και ο πάτος του κλουβιού που θα είναι εξαιρετικά βρώμικος και δύσοσμος.
 
Τα κουνελια θα στο πω ψυχρα, αν αρρωστησουν 90% πεθαινουν. Δε θα το ρισκαρα ουτε για τη δικη του υγεια ουτε για των πουλιων. Ειναι απαραδεκτο να τσιμπολογα το κουνελι τροφη κουτσουλισμενη απο τα πουλια και τα πουλια να τσιμπουν τις ακαθαρσιες του κουνελιου. Το κουνελι θελει πελετς για τα κατρουλια, και αν δεν εχεις τετοια θελει 2 3 φορες την ημερα καθαρισμα γιατι μυριζει παρα πολυ εντονα.
Δεν καταλαβαινω γιατι να θες να κανεις κατι τετοιο.

Επισης να προσθεσω οτ το κουνελι θα τρομαζει τα πουλια με τ που κουνιεται. Επισης ειναι νυκτοβιο εν μερει. Αμα μεσα στη νυχτα κουνησει θα χασεις τα πουλια απο τα χτυπηματα.
Τελος το κουνελι πρεπει 3 4 ωρες τη μερα να ασκειται, εξω. Θα τρομαζεις ολους τουε ενοικους της κλουβας με τα μεσα εξω, και να μην αναφερω οτι θελει μεγαλη πορτα για να βγει, απο οπου μπορουν να βγουν και τα πουλια.
 
Έχει περιποιηθεί ποτέ κάποιο κουνέλι; Ξέρεις τα κουνέλια εκτός από κόπρανα έχουν και ούρα, έντονη οσμή αμμωνίας κτλ.
Δεν είναι δηλαδή μόνο αυτό που θα είναι μέσα στην βρώμα από τις κουτσουλιές των πουλιών, είναι και ο πάτος του κλουβιού που θα είναι εξαιρετικά βρώμικος και δύσοσμος.
Τες βρομιές θα τες καθαρίζω καθημερινά 😉👍
 
Τες βρομιές θα τες καθαρίζω καθημερινά 😉👍
Νομιζω οτι απλα οτι κ να λεμε δεν σε απασχολει. Δεν γινεται να συμβιωσουν καναρινια με ζεμπρακια, πως θα μπορεσουν με κουνελι; Δεν ειναι δυνατον, πως το λενε.
 
Τα κουνελια θα στο πω ψυχρα, αν αρρωστησουν 90% πεθαινουν. Δε θα το ρισκαρα ουτε για τη δικη του υγεια ουτε για των πουλιων. Ειναι απαραδεκτο να τσιμπολογα το κουνελι τροφη κουτσουλισμενη απο τα πουλια και τα πουλια να τσιμπουν τις ακαθαρσιες του κουνελιου. Το κουνελι θελει πελετς για τα κατρουλια, και αν δεν εχεις τετοια θελει 2 3 φορες την ημερα καθαρισμα γιατι μυριζει παρα πολυ εντονα.
Δεν καταλαβαιω γιατι να θες να κανεις κατι τετοιο.

Οπός έχω αναφέρει και πιο πανό πώς έχω ξαναδεί κουνέλι με πουλιά και είναι όλα ένταξη. Για καθαριότητα θα το αναλαμβάνω αλλά πόση βρόμια θα κάνη ένα μικρό κουνελάκι👎
 
Οπός έχω αναφέρει και πιο πανό πώς έχω ξαναδεί κουνέλι με πουλιά και είναι όλα ένταξη. Για καθαριότητα θα το αναλαμβάνω αλλά πόση βρόμια θα κάνη ένα μικρό κουνελάκι👎
Κανουν απειρη βρωμια.
Δεν το καταλαβαινεις οτι ειναι ανθυγιεινο; Δε μου λεει τιποτα που το εχεις δει. Κριμα που απο λαθος καποιου αλλου πηρες αυτη την ιδεα.
 
Κανουν απειρη βρωμια.
Δεν το καταλαβαινεις οτι ειναι ανθυγιεινο; Δε μου λεει τιποτα που το εχεις δει. Κριμα που απο λαθος καποιου αλλου πηρες αυτη την ιδεα.
Εντάξει ευχαριστώ για τες συμβουλές σου:)
 
Μου δίνεις την εντύπωση ότι ζητήσεις τη γνώμη μας μόνο και μόνο για να μας κάνεις να δεχτούμε τη δική σου. Εφόσον δεν τρολάρεις, θα σου πω για ακόμη μια φορά ότι σε ένα τόσο μικρό χώρο, όσο είναι ένα κλουβί, πρέπει να ζουν πουλιά του ίδιου είδους και μόνο. Δεν είναι σωστό να μένουν πουλιά διαφορετικού είδους μαζί, πόσο μάλλον να υπάρχουν και ζώα μέσα.

Εσύ από την πλευρά σου εφόσον δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, άφησε το κουνέλι η αν θέλεις βάλε και μια γάτα μέσα. Οι υπόλοιποι που διαβάζουν το θέμα όμως, καλό είναι να ξέρουν ότι κάτι τέτοιο είναι όχι μόνο αφύσικο αλλά και καταστροφικό για τα πουλιά και τα ζώα που θα αναγκαστούν να συμβιώσουν σε ένα κλουβί.
 
Οπός έχω αναφέρει και πιο πανό πώς έχω ξαναδεί κουνέλι με πουλιά και είναι όλα ένταξη. Για καθαριότητα θα το αναλαμβάνω αλλά πόση βρόμια θα κάνη ένα μικρό κουνελάκι👎
Ειναι μάλλον το τελευταίο μηνυμα που γράφω στο συγκεκριμένο θέμα:
Δεν οφείλεις να ακούσεις κανέναν, αλλα απο την άλλη μεριά δε χρειαζόταν και να ρωτήσεις εφόσον αντιστέκεσαι σε κάθε τι λογικό που σου λένε. Το κουνέλι, τα ζεμπρακια και τα καναρίνια θα κακοπεράσουν στο ιδιο κλουβι, και στο τελος θα σου πεθάνουν κιόλας. Κανόνισε εφόσον τα ανέλαβες και μια και τα θελεις να τα φροντίσεις όπως απαιτείται, εξασφαλίζοντας τους υγεία, άνεση κι ασφάλεια. Επομένως βάλε τα σε διαφορετικό κλουβι, αν δεν έχεις χώρο κατάλληλο, δημιούργησέ τον ή τελος πάντων κάνε αυτο που πρέπει και αυτο που θα θελεις εσυ να έκαναν για εσένα. Σκέψου να σε πάρουν απο το δωμάτιο σου και να σε βάλουν να ζήσεις με μια καμηλοπάρδαλη και μερικές μαϊμούδες και να τρώτε όλοι το ιδιο φαΐ, πχ μπανάνες, και να ουρούν πάνω σου, κι εσυ να κουνιέσαι και οι υπόλοιποι να τρέμουν απο,την τρομάρα τους. Θα σου άρεσε; Είναι προφανές οτι οχι. Έτσι δε θα αρέσει και σε αυτά.
 
Back
Top