Ασθένειες Καναρίνια με πρόβλημα στα πόδια και κενό στα φτερά

alexisthes

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2021
Μηνύματα
293
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, θέλω την βοήθεια σας, στην φώτο 1 είναι τα πόδια των καναρινιών πριν την χρήση epithol και στην 2 ειναξ το μετά, έβαλα epithol για 4 συνεχόμενες μέρες, για δύο μέρες δεν έβαλα λόγω δουλειάς, χθες και σήμερα έβαλα, να συνεχίσω να βάζω? Στην τρίτη φώτο θέλω να ρωτήσω, σμρα τα ψέκασα με elector (τα ψεκαζω κάθε 21 μέρες) και είδα το κενό στο λαιμό, αυτό είναι φυσιολογικό?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210726_225354.webp
    IMG_20210726_225354.webp
    84,2 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20210726_224656.webp
    IMG_20210726_224656.webp
    26,1 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20210726_224319.webp
    IMG_20210726_224319.webp
    71,5 KB · Προβολές: 16
, χθες και σήμερα έβαλα, να συνεχίσω να βάζω?
Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε πολύ για να δούμε την βελτίωση, σταμάτα την epithol και αν χρειάζεται επανέλαβε την θεραπεία μετά από 15-20 ημέρες.
σμρα τα ψέκασα με elector (τα ψεκαζω κάθε 21 μέρες)
Είχες πρόβλημα με ψείρες ?
Το elector αντιμετωπίζει μόνο τις ζωντανές ψείρες, όταν υπάρχουν, προληπτικά δεν προσφέρει τίποτα.
Τα πουλάκια είναι ζευγάρι ?
Γιατί τα έχεις ακόμα μαζί ?
και είδα το κενό στο λαιμό,
Το έχει το θηλυκό ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αυτά μου τα έδωσαν, είναι ζευγάρι, όταν τα πήρα τα απομονωσα από τα άλλα δικά μ, τα ψέκασα με ελεκτορ προληπτικά, απλα μετά από 10 μέρες είδα τα πόδια και έβαλα επιθολ, πότε δεν είχα θέμα, πες το κολοφαρδια πες ψυχαναγλασμος τα καθαρίζω συνέχεια, από τότε που τα πήρα βρήκα το μπελα μ. Στο λαιμο λίγο πιο έντονα φαίνεται στο αρσενικό, αλλά και το θηλυκό έχει λίγο.
 
Στο λαιμο λίγο πιο έντονα φαίνεται στο αρσενικό, αλλά και το θηλυκό έχει λίγο.
Η καλύτερη λύση θα είναι να επισκεφτείς ένα Πτηνίατρο.
τα ψέκασα με ελεκτορ προληπτικά,
Όπως έγραψα και παραπάνω δεν υπάρχει προληπτική χρήση του elector, αν ανησυχείς για ψείρες μπορείς να βάζεις βρεγμένη διπλωμένη χαρτοπετσέτα στα κλουβιά το βράδυ και το πρωί να ελέγχεις για μαύρα ή κόκκινα στίγματα.
 
@Stavros έχουν μαύρο δαχτυλίδι στο πόδι, άρα ή του 13 ή του 19, εμένα μ είπαν όταν μ τ έδωσαν ότι είναι του 19
[automerge]1627373086[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ξέρεις πόσο παίρνει για την επίσκεψη? Γτ πήγα εδώ σένα κτηνίατρο (στην παπαναστασιου-λογικά το ξέρεις γτ μένουμε κοντά ) κ μου πήρε 60€ την επίσκεψη και δεν βοήθησε κιόλας
 
Back
Top