Αναπαραγωγή Καναρίνια σπάζουν τα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vmataf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vmataf

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2014
Μηνύματα
1
Αγαπητοί φίλοι!
Ως νέο μέλος και καινούριος καναρινόφιλος θα ήθελα τη γνώμη σας:
Πριν 1 μήνα πήρα μία κανάρα (1-2 ετών) για να ζευγαρώσω το 1έτους καναρίνι μου. Με τις γνωστές διαδικασίες (χώρισμα στο κλουβί, αυγοτροφή κλπ.) τα έφερα μετά από 10 μέρες σε επαφή. Μετά από μια εβδομάδα είδα στη φωλιά το πρώτο αυγό. Λίγες ώρες μετά εξαφανίστηκε (πιθανότατα το έφαγαν, ίσως το πέρασαν για αυγό-τροφή). Μετά από 2 μέρες είδα στο κάτω μέρος του κλουβιού το δεύτερο αυγό σπασμένο με έναν κιτρινότατο κρόκο. Από τότε (εδώ και 4 μέρες) δεν ξαναείδα αυγό. Υπόψιν ότι η κανάρα ποτέ δεν έφτιαξε κανονική φωλιά (έβαζε τρίχα, την ξαναέβγαζε, έκοβε από κάτω και έβαζε κομμάτια χαρτιού κλπ.). Δεδομένου ότι από τη μέρα του πρώτου αυγού έκοψα την αυγοτροφή (τους έχω μόνο σπόρους, κάποιους με τριμμένο σουπιοκόκκαλο) δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναβάλω αυγοτροφή και γενικά αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά να περιμένω...
 
Πόσο καιρό έκανες διατροφική προετοιμασία στο ζευγάρι;

Αυτή η συμπεριφορά μου δείχνει ένα ζευγάρι που δεν είναι ακόμα έτοιμο και προετοιμασμένο σωστά...
 
Αυγοτροφή και βραστό αυγό δίνουμε μέχρι να γεννηθεί το τρίτο αυγό. Διακόπτουμε μέχρι την εκκόλαψη και μετά ξαναδίνουμε για να ταίσουν τα μικρά.
 
καλησπέρα παιδιά. Έχω μια κανάρα που κλωσσαει εδώ και 10 μέρες 6 αβγά..χτες βρήκα ένα από τα αβγά της εξω από την εξωτερική φωλιά που της έχω σπασμένο.. Ευτυχώς ήταν κλούβιο.. Πως μπορεί να έγινε αυτό?το πέταξε έξω η κανάρα μήπως; Ευχαριστω
 
καλησπέρα παιδιά. Έχω μια κανάρα που κλωσσαει εδώ και 10 μέρες 6 αβγά..χτες βρήκα ένα από τα αβγά της εξω από την εξωτερική φωλιά που της έχω σπασμένο.. Ευτυχώς ήταν κλούβιο.. Πως μπορεί να έγινε αυτό?το πέταξε έξω η κανάρα μήπως; Ευχαριστω

Μπορεί όπως βγήκε από την φωλιά επειδή είναι και πολλά τα αυγά να έπεσε κατά λάθος το αυγό.. Δεν νομίζω να το έριξε ούτε η θηλυκιά ούτε ο αρσενικός μετά από τόσες μέρες.. Μήπως η φωλιά είναι πολύ ρηχή;
 
Εγω εχω ενα ζευγαρι ζεμπρακια τα οποια λιγες μερες πριν βγουν τα πουλακια εριχναν εξω τα ασπορα αυγα. Δεν ειναι ιδια πουλια απλα ισως να γινεται και με τα καναρινια.
 
καλησπέρα παιδιά.. η φωλιά είναι καλά στρωμένη και δεν είναι καθόλου ρηχή, μου κάνει εντύπωση αν έριξε το αβγό η κανάρα βγαίνοντας.. Ενδιαφέρον αυτό που είπε η φίλη! Θα μπορούσαν τα πουλιά να καταλαβαίνουν τα άσπορα αβγα.. Αλλάζουν συμπεριφορά όταν κοντεύουν να βγουν οι νεοσοί; Κι κάτι ακόμα.. Μια κανάρα σηκώνεται από τη φωλιά όταν κλωσα για περισσότερες από 14 μέρες ασπορα αβγα;
 
Οχι δεν βγαινει απο την φωλια οτα περασουν οι 14 μερες. Μακαρι να γινοταν 🙂
 
δηλαδή μπορεί να κλωσά για όσες μέρες της αφήνουμε τα αβγά; ρωτώ γιατί υποψιάζομαι πως τα αβγα της καναρας μου είναι άσπορα.. Πότε να την σηκώσω από τα αβγά;ωοσκόπηση δεν έχω κάνει.. Ευχαριστώ.
 
Φανταζομαι πως ναι θα μεινει.. Δεν το δοκιμασα ομως.. Ταλαιπωρειται..

Ωοσκοπηση αφου δεν εχεις ξανα κανει μην το κανεις τοτε.. Εγω μια φορα ειπα να κανω και εσπασα καταλαθος το αυγο.. Οποτε αστην 13-14 μερες αφου καθησει μονιμα στην φωλια... Να μην σηκωνεται καθολου εε... Ειμαι της αποψης να δινουμε 2-3 μερες παραπανω στο καναρινι αν δεν βγουν μεχρι της 14.
 
Έχει δίκιο η Αριάδνη.. Οι κανάρες δεν σηκώνονται... Στις 15 μέρες μπορείς να κάνεις μια ωοσκόπηση να δεις τι έγινε και δεν έσπασαν.. Ήταν άσπορα; Είχαν αναπτυχθεί αλλά ήταν νεκρά;

Πόσες μέρες κλωσάει η κανάρα;
 
η καναρα εκανε το τελευταίο από τα 6 αβγά στις 12 απρίλη, αλλά ήδη από το 3 αβγό καθόταν συνέχεια στη φωλιά. κατά πάσα πιθανότητα είναι άσπορα. Ο αρσενικός ήταν ανέτοιμος. Να κάνω ωοσκόπηση στις 27 απρίλη και μετά να την σηκώσω;τι λέτε;
 
12+14=26 Απριλίου θα πρέπει να έχουν βγει και τα 6 ιδανικά αν όλα είναι ένσπορα, οπότε σωστά τα λες! 27 ωοσκόπηση και αν είναι άσπορα πας για επόμενη γέννα. 😉 Αν και δεν νομίζω και τα 6 να είναι άσπορα... Ούτε ένα;
 
Back
Top