Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου έφτιαξαν φωλιά αλλά ακόμη δεν έκαναν αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giannisp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@giannisp νοικοκυρόπαιδο θα δεις όλα αυτός θα τα κάνει η θηλυκια μόνο τα αυγά και τις πρωτες μέρες τάισμα. Και ο δικός μου έτσι είναι! Ότι καλυτερο ευχομαι!
 
Να ρωτήσω αν αυτή η κουτσουλια δείχνει κάτι;έχει κάνει 4 αυγά και βγαίνει κουτσουλαει τρώει και ξαναπάει στην φωλιά.
Η κουστουλια ειναι φυσιολογικη εφοσον εχει κανει αυγα και κλωσαει...
 
Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι;χτες το πρωί έκανε το 5 αυγό.
Σήμερα δεν έκανε και όλα φυσιολογικά.
Τώρα που πήγα να αλλάξω νερό έλειπε το 5 και βρήκα μόνο το 1/3 ΑΠΟ το τσόφλι.Αυγο είχε να φάει με τσόφλι.
Τι μπορεί να έγινε. Το θεώρησε ασπορο ή το έσπασε κατά λάθος;20200505_174202.webp20200505_174216.webp
 
το μπανάκι σε τι θα βοηθήσει;
Βοηθάει να είναι καθαρή η επιδερμίδα της κανάρας και να μην κολλάνε τα αυγά στην κοιλιά της όταν αυτή σηκώνεται για να ξεμουδιάσει ή να φάει.
Επίσης βοηθάει, ειδικά τις τελευταίες ημέρες της επώασης, μεταφέροντας υγρασία στα αυγά.

Αυτό που θα πρέπει να ελέγξει ο @giannisp, όταν σηκωθεί η κανάρα, είναι αν το σπασμένο αυγό έχει κολλήσει τα υπόλοιπα αυγά με τις κλωστές της φωλιάς.
Αν έχει συμβεί αυτό η κανάρα δεν θα μπορεί να γυρίζει τα αυγά όπως πρέπει.
 
Ευχαριστώ πολύ θα το ελέγξω αύριο το πρωί γιατί τώρα έχει πέσει ύπνος. Αν σε περίπτωση τα αυγά κολλάνε τις βαζω μπανάκι για να πλυθούν με το που θα κάτσει ή τα καθαρίζω εγώ;
 
ή τα καθαρίζω εγώ;
Αν έχουν κολλήσει τα υπάρχοντα αυγά από το αυγό που έσπασε θα χρειαστεί να τα καθαρίσεις εσύ με βρεγμένη μπατονέτα και απαλές κινήσεις χωρίς καμία πίεση.
 
Πριν παρατήρησα ότι ο κύριος μπήκε στην φωλιά της ενώ ήταν και η μικρή μέσα και πήγε ΑΠΟ πίσω της για βατεμα. Ειναι ακόμα πηρωμενος. Εβαλα το διαχωριστικό. Τι να κάνω;
 
Πριν παρατήρησα ότι ο κύριος μπήκε στην φωλιά της
Γιατί δεν κοιμάται;
Το κλουβί βρίσκεται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
πήγε ΑΠΟ πίσω της για βατεμα.
Είσαι σίγουρος; κάποιες φορές μπαίνουν για να ελέγξουν την φωλιά σαν φρουροί.
Η κανάρα πώς αντέδρασε;
 
Το κλουβί είναι στο μπαλκόνι και μετά την Δύση το σκέπαζω για να ηρεμούν.
Δεν έχει φως και φασαρία.
Αυτό που λες το ξέρω ότι μπαίνει και τσεκάρει αλλα πριν μπήκε και πήγε ΑΠΟ πίσω της και ανοιγει τα φτερά του. Και ΓΕΝΙΚΑ είναι πολύ στην τσίτα ΠΑΕΙ πανω κάτω δεξιά αριστερά συνέχεια. Και από κελάηδισμα σαν τρελός.
[automerge]1588704914[/automerge]
20200505_215441.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πρέπει να φροντίσεις το κλουβί να έχει πλήρη συσκότιση με την δύση του ηλίου, αν υπάρχει κάποιο φώς του Δήμου που φωτίζει την περιοχή και το μπαλκόνι σίγουρα τα ενοχλεί και δημιουργεί πρόβλημα στα πουλιά.
Αύριο που θα ελέγξεις τα αυγά πίεσε με ένα πορτοκάλι την φωλιά για να της δώσεις βάθος και να βρίσκονται τα αυγά σε ασφαλές σημείο και όχι ψηλά όπως είναι τώρα.
Σταμάτα το αυγό και την αυγοτροφή την περίοδο της επώασης των αυγών.
Αν ο αρσενικός συνεχίσει την ασυγκράτητη συμπεριφορά είναι υποψήφιος για αποχώρηση από την ζευγαρώστρα.
Παρακολούθησε την συμπεριφορά του αρσενικού τις επόμενες 2-3 μέρες, αν συνεχίσει την ίδια συμπεριφορά θα χρειαστεί να τον βγάλεις από την ζευγαρώστρα και να αφήσεις την κανάρα να προχωρήσει μόνη της, είναι σίγουρο ότι μπορεί να τα καταφέρει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αυγοτροφη και αυγό και όλα έχουν αποσυρθεί από σήμερα το πρωί που δεν είδα 6ο αυγό. Εχω αφήσει τροφή και νερό μονο.Αυριο θα πατήσω λίγο την φωλιά ΝΑ βαθύνει και θα δω πως θα πάει.
 
Για σου Γιάννη.
Η φωλιά είναι όντως πολύ ρηχή. Κάνε τις απαραίτητες ενέργειες γρήγορα και χωρίς πολλές παρεμβάσεις.
Ο αρσενικός από εμένα παίρνει μια ψήφο για να απομακρυνθεί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.
Το κλουβί βρίσκεται μόνιμα στο πάτωμα;
 
@giannisp , φρόντισε στο εξής να μην μετακινείς το κλουβί από τον τοίχο. Οι μετακινήσεις αυτήν την περίοδο ενέχουν τον κίνδυνο της εγκατάλειψης της φωλιάς και φυσικά του σπασίματος των αυγών αν συμβεί κάποια αναταραχή κατά τη μεταφορά.
 
Το πρόβλημα είναι ότι πίσω τέντα δεν ακουμπάει στον τοίχο και από εκεί φυσάει αρκετά για αυτό έχω και την πετσέτα ΝΑ προστατεύει την φωλιά.
 
Back
Top